Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pagina Wikipedia

Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 

Internet UPC

- - - - -
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#55
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 23rd February 2012, 15:41, said:

Deasemena rog fanii concurentei sa posteze in limita bunului simt,sa fie obiectivi si fara flame,iar daca nu sunt in cunostinta de cauza mai bine sa se abtina.
Multumesc anticipat.
Cum sunt fanii upc.


On topic. Uploadul e penibil si nu tine de deceniul, secolul, era in care traim. Cand ti se dau 4 mega upload si merge cu 3 si ceva cel mai bine deja mie mi se pare pacaleala. Avem reclama ca netul merge cu 120Mbps dar in reclama aia ar trebui sa spuna si viteza in sens invers. Ar fi corect sa stii ce te asteapta. Fanii probabil sunt multumiti dar chiar si nevoile home basic sunt greu de satisfacut cu asa upload. Bine... daca esti fan adevarat si la 1Mbps te declari happy :)

View Postcarmenclara1, on 23rd February 2012, 18:05, said:

tehnologia nu limiteaza.
Atunci cine totusi limiteaza oficial si pe toata lumea?

#56
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postatoz, on 23rd February 2012, 22:11, said:

......Avem reclama ca netul merge cu 120Mbps dar in reclama aia ar trebui sa spuna si viteza in sens invers. Ar fi corect sa stii ce te asteapta.
Arata-mi si mie un operator din RO care face treaba asta.
De acea sunt centrele de relatii cu clienti sau site-ul providerului.

#57
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 24th February 2012, 09:29, said:

Arata-mi si mie un operator din RO care face treaba asta.
Corect dar ceilalti mai ofera si ceva upload. Nu iti iau ochii cu downloadul iar uploadul scartaie si la poze.

#58
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Inca odata UPC merge pe ofertele care le are in toata Europa unde au aceleasi viteze upload - pana la maxim 10Mbps.
Toate politica de preturi, investitii, echipamente, chiar si denumirea de Fiberpower ( chiar daca in casa intra pe coaxial in modemuri DOCSIS 3.0) sunt cam acelasi in toate filialele din Europa.
Iar deciziile se iau de la managementul Liberty Global si nu local....
Acum am observat ca pe site RCS este trecut doar viteza de download de upload nici vorba. Este corect?
http://www.rcs-rds.r...berlink/pachete

Edited by feribalint, 24 February 2012 - 09:51.


#59
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 24th February 2012, 09:47, said:

Ma intreb de ce RCS peste granite nu poate oferi vitezele din Ro?
Poate imi raspunde si mie cineva la aceasta intrebare.
Intreaba la rds pe topic. Oricum nu ma intereseaza ce e in Ungaria, Cehia, Afganistan pentru ca eu de pe piata din Ro imi aleg ofertele.

View Postferibalint, on 24th February 2012, 09:47, said:

Acum am observat ca pe site RCS este trecut doar viteza de download de upload nici vorba. Este corect?
http://www.rcs-rds.r...berlink/pachete
Am in jur de 40Mbps upload. Le dau voie sa nu-l treaca pe site :)

#60
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Si nu era normal sa-l treaca? Sau dupa tine cel mai important este ca UPC nu precizeaza in reclame viteze de up.... :nonobad:

Tu poate ai 40Mbps la upload,dar multi altii nu au nici macar 10 Mbps...fapt dovedit.In acest caz cum ar trebui sa generalizez RCS?

Edited by feribalint, 24 February 2012 - 10:32.


#61
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 24th February 2012, 10:31, said:

Si nu era normal sa-l treaca? Sau in cazul lor este nu mai conteaza....sau dupa tine cel mai important este ca UPC nu precizeaza in reclame viteze de up.... :nonobad:

Tu poate ai 40Mbps la upload,dar multi altii nu au nici macar 10 Mbps...fapt dovedit.In acest caz cum ar trebui sa generalizez RCS?


Dovedit? Mai precis cati au upload sub 10Mbps dovedit? 5? 15? 20 de persoane? Crezi ca e relevant la cati abonati are rds? La upc e generalizat pentru ca e sigur, oficial... toata lumea se chinuie in 3, 4, 5 Mbps upload. La rds daca la 20 nu le merge peste 10Mbps (poate si din cauze ce tin de user) atunci e total eronat sa generalizezi :)


Dar ma opresc. Daca utilizatorii upc sunt multumiti cu 3Mbps up atunci nu vad de ce operatorul s-ar obosi sa ofere mai mult. Putin vrei, putin primesti... stii cum e. Ba e tehnologia, ba e operatorul... eu nu zic decat ca parca nu e viteza de secolul asta :)

#62
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Comparati preturile si vitezele:

TimeWarnerCable: 35Mbps down, 5Mbps upload - 320$/lunar - https://www.twcbc.co...d-internet.ashx
Comcast: http://www.comcast.c...edinternet.html
Irlanda - Digiweb: http://www.digiweb.i...etro/index.html

Toti au banda asimetrica!

Download Speed* 5Mb      8Mb     12Mb
Upload Speed        512kb    1Mb      1Mb
Traffic Included Free 50GB   60GB    70GB
                                35euro  40euro 60euro

Speeds quoted are maximum speed available. Your speed may differ subject to network usage and distance from NODE.
Astia oare de ce nu pling?

#63
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postatoz, on 24th February 2012, 10:36, said:

Dovedit? Mai precis cati au upload sub 10Mbps dovedit? 5? 15? 20 de persoane? Crezi ca e relevant la cati abonati are rds? La upc e generalizat pentru ca e sigur, oficial... toata lumea se chinuie in 3, 4, 5 Mbps upload. La rds daca la 20 nu le merge peste 10Mbps (poate si din cauze ce tin de user) atunci e total eronat sa generalizezi :)

Eram sigur ca asa vei raspunde,ca doar este vorba de RDS.Si crede-ma ca nu sunt doar 20 de persoane...i-a intreaba-l pe Catalin...iti poate spune el mai exact cati clienti sunt in situatia asta...sau in zonele limitate de RDS sunt doar 20 de abonati? :huh:

Quote

Deci, cine e limitat la 1 Mbps pe RO e limitat pe extern la 10 Mbps.
Cine nu are limitele pe RO nu le are nici pe extern.
Si sa nu uitam ca cei mai multi au nevoie de upload mare pentru torrente, iar aici e super ok RDS, nu e nicio limita pe upload in reteaua RDS, iar cei mai multi seederi de pe torrente sunt abonati RDS.
Diferenta este ca UPC la upload chiar daca ofera viteze mici(am mai explicat de ce)...macar le are,pe cand celalalt operator nu are nici macar curajul sa posteze pe propriu site vitezele de download.
Iar ca exemplu iata la upload de 4-5Mbps se pastreaza aproximativ destul de egal chiar daca fac test cu RO sau Eu sau USA.
[ http://www.speedtest.net/result/1793242936.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1793245022.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1793246676.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://www.speedtest.net/result/1793248179.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by feribalint, 24 February 2012 - 11:33.


#64
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postferibalint, on 24th February 2012, 11:11, said:

Eram sigur ca asa vei raspunde,ca doar este vorba de RDS.
Feri, nu te mai chinui.. In lume nu exista decit un singur operator... restul sunt retele de cartier!
I-a sa fi stat in Jakarta, unde un ADSL amarat de 1Mbps costa 56 de euro...
Multi vorbesc din amintiri, din ce au auzit pe la altii sau citit pe forumuri, dar nu au pus niciodata mina pe un abonament incheiat recent (in ultimii 2 ani) sa testeze!
Daca la UPC, 10 se vaita ca au probleme... UPC naspa! Daca la altii 100 se vaita ca au probleme... au probleme cu computerul / routerul / browserul... etc...
Am internet de la UPC fost Astral de aproape 7 ani. Nu imi amintesc sa fi stat mai mult de 30 minute fara conexiune acasa.

#65
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postflorianro, on 24th February 2012, 11:43, said:

Am internet de la UPC fost Astral de aproape 7 ani. Nu imi amintesc sa fi stat mai mult de 30 minute fara conexiune acasa.
Asta e relevant doar intr-o anumita masura. De primimit primesti dar mai conteaza si ce primesti.

De upc sunt multumit (in mare masura) de partea de tv dar vad ca fanii vor sa ma convinga ca si internetul lor e cel mai bun. Pot sa am alta parere? E magic internetul dar doar in cateva orase, doar daca nu te deranjeaza uploadul si daca nu te incurca un modem in plus...

#66
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007

View Postatoz, on 24th February 2012, 11:58, said:

Asta e relevant doar intr-o anumita masura. De primimit primesti dar mai conteaza si ce primesti.
Am mai si spus-o in alte comentarii: nu ma dau pe torente. Cred ca, ca sa citest un mail, sa deschid un site de stiri sa folosesc un WoW online sau Lineage si sa ascult un radio online, sunt de ajuns 10-15-20mbps... ocazonal fac transfer de fisiere mari (~500/600M) care imi ia undeva la 10-15 minute (in functie de cit de incarcat este site-ul prin care fac transferul)... dar nu ma grabesc, pentru ca tot acolo ajunge.

#67
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010

View Postatoz, on 24th February 2012, 11:58, said:

Asta e relevant doar intr-o anumita masura. De primimit primesti dar mai conteaza si ce primesti.
De upc sunt multumit (in mare masura) de partea de tv dar vad ca fanii vor sa ma convinga ca si internetul lor e cel mai bun.....
Nu este asa.
Nu vrea nimeni sa te convinga,ci doar este deranjant cand afirmi ca netul de la UPC este cel mai de rahat...si asta mai ales daca nici macar nu ai abonament de la ei pt acest serviciu.
Doar atat.

#68
florianro

florianro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,405
  • Înscris: 03.07.2007
Si inca ceva:

View Postatoz, on 24th February 2012, 11:58, said:

Pot sa am alta parere?
Normal, daca ai testat serviciul si nu ai fost multumit.
Daca nu am folosit niciodata un iPhone... nu pot spune daca e bun sau prost daca nu am pus eu mina pe el a vad cum merge.

#69
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@atoz explica te rog cum stam cu limitarea aia de 1Mbps, si te rog nu veni cu scuza jenibila ca ce 10-20 de useri din numarul imens de clienti pe care ii are rds.

Edited by carmenclara1, 24 February 2012 - 12:32.


#70
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 24th February 2012, 12:22, said:

Nu este asa.
Nu vrea nimeni sa te convinga,ci doar este deranjant cand afirmi ca netul de la UPC este cel mai de rahat...si asta mai ales daca nici macar nu ai abonament de la ei pt acest serviciu.
Doar atat.
N-am folosit niciodata cuvantul bolduit. Apreciez (inteleg ca asa e) stabilitatea serviciului. Dar ca sa pretinzi (ca cei de pe aici) ca e cel mai bun, trebuie mult mai mult. Inclusiv un upload mai mare ca cel penibil oferit in prezent. Si cat de cat sunt obiectiv... am tv upc, net rds, telefonie vodafone. Crezi ca nu mi-as dori sa ofere toti 200Mbps down, 200Mbps up? Eventual la 5 lei? As fi fericit. Vreau ca toti sa aiba oferte cat mai bune si mai competitive. De cat sa platesc 3 servicii in 3 locuri sau pe "n" site-uri, nu crezi ca as vrea sa le platesc pe toate la un singur operator? Ehe ce bine ar fi...

Cat despre scuza de mai sus (alt user) e usor penibila... Nu avem fotbal dar nu ne intereseaza, nu avem upload dar nu umblam cu torente... Nu e normal si firesc sa pretindem cat mai mult pt banii pe care ii dam? Daca o data vreau sa uploadez filmu' de la nunta (ex) si sa-l trimit unui prieten, nu dau cu modemul vietii de pamant? O data pe luna daca am nevoie si nu merge imi ies din pepeni.

Edited by atoz, 24 February 2012 - 12:32.


#71
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
@carmenclara

Acea problema o au doar 20-30 de abonati.....
Este un caz izolat ce nu merita atentie.

#72
atoz

atoz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 17.01.2012

View Postferibalint, on 24th February 2012, 12:31, said:

@carmenclara

Acea problema o au doar 20-30 de abonati.....
Este un caz izolat ce nu merita atentie.
Ok, am parasit zona obiectivitatii si o dam in ironii si mistouri. E raspunsul obisnuit pe aici. Avem upload de 3 mega dar suntem cei mai smecheri ca asa vrem noi. Bravo, stati cu 3 calculatoare pe banda aia :)

Cat despre acel 1Mbps habar n-am. Merge de rupe netul din prima zi de cand am FL2 si pana acum.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate