Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Problema directie dupa ce am lovit un damb in viteza

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Manimal

Manimal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 05.04.2005
Salut, am lovit un damb destul de pronuntat in timp ce mergeam noaptea prin bucuresti pe la 30-40 de km/h doar cu roata dreapta fata si acum masina a inceput sa traga putin dar vizibil inspre dreapta cand volanul este aliniat perfect inainte. M-am benoclat de afara la masina, janta nu pare indoita, cauciucul e ok si nu trancane nimic / nu se aud zgomote ciudate.

Sa ma duc la o geometrie roti sau la un service auto sa inspecteze pe sub masina starea articulatiilor? Astia care fac geometrii auto sunt suficient de capabili sa isi dea seama daca s-a indoit ceva sau e ceva in neregula cu suspensia? Nu am deloc bani de aruncat pe inspectii si multiple pareri asa ca va rog sa imi dati un sfat spre cine sa ma indrept cu masina.

Multam mult!!! (masina e un Ford focus 2 benzinar hatchback)

#2
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007
... incearca sa verifici presiunea in roti, posibil in urma impactului sa fi deranjat cauciucul pe janta...

#3
IrishPat

IrishPat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.01.2012
exact ce ai patit tu am patit si eu anul trecut prin octombrie - ploaie urata irlandeza si un copil in fata, am ocolit si am lovit o bordura, viteza cam 20 km pe ora, am  indoit un brat si am distrus filetul pe un capat de bara, cost destul de semnificativ. cred ca ceva similar ai patit si tu!
Sfat- du-te direct la mecanic, pe langa ca e periculos sa circuli asa, o sa distrugi cauciucul. Abia dupa ce schimbi ce e de schimbat o sa trebuiasca sa faci din nou geometria. Janta chiar daca nu pare indoita s-ar putea sa fie ovalizata, o sa o simti la o viteza mai mare.
Imi pare rau pentru tine, stiu ce greu e sa scoti bani din buzunar pe cheltuieli neprogramate
EDIT: M-as bucura mult pt tine sa fie doar ce a zis ''primejdie_06''

Edited by IrishPat, 18 February 2012 - 00:37.


#4
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009
Cel mai probabil brat inferior indoiat. A lovit si maicamea un damb de gheata si a strambat bratul de pe partea stanga. Mergi la un service sa se uite pe sub masina si sa traga de roti.

#5
Evergreen

Evergreen

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,928
  • Înscris: 09.12.2004
in ordinea costurilor:
-echilibrat roata
-reglaj directie
aici vei primi informatii daca este ceva afectat

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate