Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri cartiere/zone in care ati ...

Care este culoarea normala de soia?

Comertul cu arcuri si arbalete

Masini pe benzina usor pretabile ...
 Am primit facturi dupa ce am renu...

Camere video, supraveghere curte....

Epilator care nu smulge puful

Realizare comanda pompa submersib...
 Covorase scari/trepte

Apartament Iași

Scurgeri de la etajul superior

Caut splitter semnal satelit
 Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 

Romanii au Talent vs. Eurovision 2012

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
4 răspunsuri în acest subiect

#1
SexandLoto007

SexandLoto007

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 246
  • Înscris: 04.04.2010
Ati observat ca pana nu demult, participarea Romaniei in cadrul ESC 2012 putea fi compromisa din punct de vedere financiar INSA in ultimul moment "au venit pilele banii", cu toate ca stim bine ca jucam pentru locurile 15-25.

Intrebarea intrebarilor acum vine:

Stiind ca TVR-ul a spus (de prin ianuarie) ca NU ARE BANI in a finanta intrarea RO in concurs, DE CE ProTV-ul in loc sa faca acest concurs LOCAL Romanii au Patent, care este un fel de-a v-ati ascunselea intre noi romanii, in loc sa ne vade talentele si cei din afara? De ce ProTV-ul prefera sa realizele un program local, care nici nu se compara cu American's got Talent - originalul de altfel, in loc sa finanteze un Eurovision unde totusi "talentele" noastre pot fi vazute si de europeni? + un rating MUUUULT mai mare !

Editat de SexandLoto007, 17 februarie 2012 - 21:36.


#2
Sir_Johnny

Sir_Johnny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.087
  • Înscris: 27.12.2010
Britain's got Talent e originalul. -_-

#3
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.312
  • Înscris: 03.02.2010

View PostSexandLoto007, on 17th February 2012, 21:34, said:

De ce ProTV-ul prefera sa realizele un program local, care nici nu se compara cu American's got Talent - originalul de altfel, in loc sa finanteze un Eurovision unde totusi "talentele" noastre pot fi vazute si de europeni? + un rating MUUUULT mai mare !

Pentru ca depinde si ce doreste publicul si cu ce tip de emisiune are rating mai mare. Din cate stiu Romanii au Talent e urmarit de mai multi oameni decat Eurovision.

Uite un exemplu aici.

La nivel național, 859.000 de telespectatori au urmărit, în medie, concursul (ceea ce corespunde unui rating mediu de 4,3% și unei cote medii de piață de 15,7%), iar la nivelul publicului urban, Finala Eurovision a fost vizionată de o medie de 629.000 de telespectatori (corespunzând unui rating mediu de 5,5% și unei cote medii de piață de 18,7%). Minutul cu cea mai mare audiență, cum era de așteptat, s-a înregistrat în momentul când băieții de la Hotel FM au urcat pe scenă: la ora 23.20, TVR 1 era urmărit de 729.000 de telespectatori din mediul urban (rating 6,3%, share 19%).

Au reusit sa stranga ~860k telespectatori pe cand alte emisiuni (x factor, romanii au talent) au reusit sa treaca de 1 milion, daca nu gresesc.

Cam asta ar fi explicatia in opinia mea. ^_^

Edit: Si totusi, se pare ca in 2009 TVR a reusit sa aiba o audienta destul de mare daca datele sunt exacte, deci teoria de mai sus nu e prea buna :) :

Minutul de aur al transmisiei de marți seara s-a înregistrat în momentul intrării Elenei în concurs, când peste 2,6 miloane de telespectatori din întreaga țară au urmărit performanța româncei.

Editat de Corupt, 17 februarie 2012 - 23:02.


#4
stormwatch

stormwatch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.772
  • Înscris: 18.04.2010
Stai bre, Eurovision-ul e un concurs al televiziunilor publice din Europa, n-are ProTv-ul ce căuta aici.

Televiziunea Română dacă n-are bani să organizeze preselecție în România poate alege pe cine vrea ea cu de la sine putere și să-și asume responsabilitatea reprezentării României la Eurovision. În Franța, de ex, nu se face nici o preselecție „națională”, acolo iese televiziunea publică și anunță cine va reprezenta Franța la Eurovision.

Eu mă mir de ce n-a avut succes preselecția de anul trecut, de Anul Nou, a fost o idee bună (inclusiv dpv economic), un program în direct, cu impact național, cînd toate celelalte televiziuni dădeau emisiuni preînregistrate.

#5
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.910
  • Înscris: 28.11.2006
Tocmai, ca ideea de a face selectia in noaptea de revelion a fost o catastrofa (si a costat-o pe Marina Almasan postul de coordonator al concursului - anul asta se ocupa Dan Manoliu, alt "creier luminat" al divertismentului teveristic :eek: ). In noaptea de revelion tinerii se cam duc sa petreaca in piete sau in cluburi, cei cu un ban merg la restaurant si raman acasa doar pensionarii (ma rog, am generalizat putin, dar cam asta e ideea).

On topic: se pare ca asa merge treaba in TVR: pana nu te faci putin de ras, nu iese nimic...

Editat de pufonel, 18 februarie 2012 - 20:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate