Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Proiectul european pentru masurarea vitezei la Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#37
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Salutare! Deschid acest topic pentru persoanele care au nevoie de un router wireless, dar nu si-l pot permite. La aceasta adresa, compania SamKnows cauta pentru inscrieri 3000 de utilizatori dispusi pentru a-si instala in casa un router modificat special pentru a masura viteza internetului.
Conditii de participare:
1. Să dețineți o conexiune Internet broadband prin line fixă la domiciliul dvs.
2. Să utilizați un router pentru a vă conecta la serviciul broadband.
3. Să dețineți o conexiune broadband stabilă (adică o conexiune care să nu se deconecteze în mod frecvent). Rețineți că această cerință se referă doar la conexiune, nu și la viteză.
4. Să existe o priză de alimentare disponibilă în apropierea routerului dvs. (sau în amplasamentul în care doriți să conectați dispozitivul. Rețineți că dispozitivul și routerul trebuie conectate printr-un cablu de rețea! Vă vom pune la dispoziție un cablu de 1 m).
5. Să fiți clientul unuia dintre principalii furnizori de servicii Internet din țara dvs.
6. Să nu fiți angajatul sau ruda unui angajat al unuia dintre furnizorii de servicii Internet monitorizați.
7. Serviciile de asistență vor fi furnizate în limbile engleză, germană și franceză.
8. Dispozitivele Whitebox descarcă aproximativ 3GB de date pe lună și încarcă aproximativ 1GB. Dacă utilizați un produs cu un plafon de utilizare scăzut, vă sfătuim să nu vă înregistrați sau cel puțin să îi informați înainte, pentru a putea aplica un profil de testare diferit

Consider ca pentru o parte din popula?ia Romaniei, posibilitatea de a detine un router gratuit constituie o ?ansă pentru viitor. Nu toată lumea are posibilitatea achizi?ionării unuia, drept pentru care consider ca acest sistem pe bază de voluntariat este o idee excelenta. In plus, ca?tigam la capitolul măsurarea cu exactitate a vitezei Internetului ?i pe baza acestui studiu poti sa te iei la trântă cu compania furnizoare de internet (pute?i accesa toate datele de performanță colectate pentru conexiunea dvs. broadband).

Aceasta nu este o reclama, inscrierea se face benevol!

Edited by Ravy, 30 March 2012 - 09:17.
Unire subiecte, scos poll


#38
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
m-am inscris.
daca nu e ok le dau cu routeru' in cap  :thumbup:

#39
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostDeuxEx, on 29th March 2012, 11:59, said:

Salutare! Deschid acest topic pentru persoanele care au nevoie de un router wireless, dar nu si-l pot permite.
Atentie -de pe site-ul respectiv:
Dispozitivul Whitebox asigură o rețea wireless?
Nu. În cadrul proiectului european, dispozitivul Whitebox nu asigură o rețea wireless. Funcțiile wireless ale dispozitivului sunt utilizate doar pentru monitorizarea pasivă a traficului de pe rețelele wireless din apropiere, pentru a nu rula teste atunci când linia este activă.

Edited by Ravy, 30 March 2012 - 08:17.


#40
AirGod

AirGod

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 838
  • Înscris: 07.02.2012
Este wifi!?
Dupa cat timp ramane al tau!?

#41
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
pai nu platesti nimic.
ti-l da si imparti tu netu in casa la cate pcuri merge si daca nu e wireless vorba aluia de mai sus pot sa si-l bage undeva  :deadtongue:

#42
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Instrucțiuni de instalare:
1. Scoateți dispozitivul Whitebox și accesoriile acestuia din cutie. Cutia ar trebui să includă:
i. 1x router TP-Link (modelul poate varia)
ii. 1x cablu Ethernet
iii. 1-3x antene wireless (variază în funcție de model)
iv. Cablu de alimentare
v. Fișă cu informații și instrucțiuni
2. Atașați antenele la partea din spate a dispozitivului Whitebox.
3. Conectați cablul Ethernet la portul marcat ?WAN? din partea din spate a dispozitivului Whitebox.
4. Conectați celălalt capăt al cablului Ethernet la un port disponibil de pe routerul dvs. broadband.
5. Deconectați de la routerul dvs. broadband orice alte dispozitive conectate la rețea prin fir și conectați-le la dispozitivul SamKnows Whitebox prin proturile 1-4.
6. Conectați cablul de alimentare la dispozitivul Whitebox și introduceți ștecărul într-o priză de alimentare.
7. Consultați indicatoarele cu LED din partea frontală a dispozitivului Whitebox. Indicatorul luminos QSS ar trebui să clipească timp de 30-60 de secunde, apoi să fie aprins constant și de culoare verde când dispozitivul funcționează corect.

Ma gandesc ca daca doreau sa monitorizeze traficul doar pe LAN, nu mai livrau si cele 3 antene wireless, nu? Si ar fi ales un model de router mai simplu, nu unul cu 3 antene... Oricum, daca nu e ceea c cred eu ca e, il returnez cu cea mai mare placere :D Singura questie care am observat-o e ca trebuie sa ai minim un PC conectat pe LAN.

Edited by DeuxEx, 29 March 2012 - 12:14.


#43
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
sa ma sune sa mi-l dea  :peacefingers:

#44
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Sa fim seriosi, daca un om isi permite sa aiba pc si abonament la internet, nu cred ca nu isi permite un router de 120 lei.

#45
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
exista deja un topic pe tema asta. va recomand sa continuam discutia acolo. routerul este din gama tplink si este oferit cu anumite conditii.

http://forum.softped...t...844266&st=0

Edited by Ravy, 30 March 2012 - 08:17.


#46
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007

View Postgerbil, on 29th March 2012, 13:19, said:

Sa fim seriosi, daca un om isi permite sa aiba pc si abonament la internet, nu cred ca nu isi permite un router de 120 lei.

Eu stiu doua familii care fac eforturi deosebite sa plateasca conexiunea la internet, doar-doar asta va da un mic ajutor copiilor lor. Da, unii din noi fac eforturi sa plateasca o conexiune de 30 lei/luna (internet+cablu). Una din familii detine un laptop trimis de o ruda din strainatate, iar sotul detine un telefon mobil de la serviciu si foloseste conexiunea de internet 3G pentru munca (o firma de curierat). Cum 3G-ul e la pamant in Tg-Jiu, sa vezi timpi de asteptare... Nu i-ar fi mai usor sa se conecteze pe wireless, cand e acasa? Si asta e doar un exemplu. Cealalta familie are un PC antic pe care eu i l-am donat (un PIV cu procesor de 2000 MHZ, 1 GB Ram si HDD de 160GB). De ziua copilului au facut un efort deosebit si i-au luat o tableta de 350 lei, pe considerentul ca daca au net pe PC, vor avea si pe tableta. Surpriza, nu a fost asa... oamenii nu stiau ce inseamna router, sau cum e distribuita conexiunea la internet.

View Postgerbil, on 29th March 2012, 13:19, said:

Sa fim seriosi, daca un om isi permite sa aiba pc si abonament la internet, nu cred ca nu isi permite un router de 120 lei.

Am vrut sa scot in evidenta faptul ca nu am nicio legatura cu acest proiect, in afara de faptul ca m-am inscris si eu (router-ul de la tara imi face probleme si a iesit din garantie). Informatia am gasit-o in revista CHIP, nr din martie 2012, si am zis ca nu trebuie s-o tin numai pentru mine sau sa fie accesibila numai cititorilor CHIP.

View Postcarmenclara1, on 29th March 2012, 13:25, said:

exista deja un topic pe tema asta. va recomand sa continuam discutia acolo. routerul este din gama tplink si este oferit cu anumite conditii.

Da-ne si noua un link! Eu nu stiam....

#47
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postslai, on 28th February 2012, 15:56, said:

A ajuns routerul. A durat 12 zile din momentul e-mailului in care se anunta ca il trimit. Inca nu mi-am facut timp sa-l montez, probabil diseara.
cum se comporta dispozitivele?

Edited by Ravy, 30 March 2012 - 09:15.


#48
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Ca și routerul clasic. Sau poate n-am înțeles eu unde bați.

#49
thekat

thekat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,612
  • Înscris: 13.03.2005
Mai degraba ca un switch ca nu poti conecta direct cablul de Internet.
Nu am observat nicio incetinire a vitezei si statisticile sunt interesante - asa pot vedea si eu daca viteza e cea din contract. Dupa o luna media e de 94 Mbps in cazul meu.

#50
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

View PostDeuxEx, on 29th March 2012, 12:59, said:

8. Dispozitivele Whitebox descarcă aproximativ 3GB de date pe lună și încarcă aproximativ 1GB.
Stati asa, ce cacat face ala cu atata trafic?!? sigur nu pescuieste si altechestii inafara de viteze?  :rolleyes: . Antecedente mai sunt, inclusiv in lumea smartphone-urilor cu pretentii care colectau diverse date fara stirea luzerului

#51
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postsenator, on 29th March 2012, 12:58, said:

Ca și routerul clasic. Sau poate n-am înțeles eu unde bați.


intrebarea mea era din punct de vedere al stabilitati avand in vedere ca ruleaza un firmware proprietar bazat pe openwrt

#52
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
N-am simțit vreo diferență legată de acest aspect.

#53
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostBobby_ro, on 29th March 2012, 14:11, said:

Stati asa, ce cacat face ala cu atata trafic?
SamKnows...uncle Sam...does it ring a bell?

#54
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Si, uite asa, fara sa stii, Whitebox-ul ala ar putea gazdui un mini server sau un cloud server pentru torrenti sau alte chestii care s-ar putea sa fie mai putin legale de gazduit prin alte parti.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate