Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Proiectul european pentru masurarea vitezei la Internet

- - - - -
  • Please log in to reply
369 replies to this topic

#1
Observator12

Observator12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.02.2012
Salut, tocmai am citit de o initiativa a Comisiei Europene de a realiza un studiu privind masurarea vitezei de net in toate tarile. Iti trimit gratis un router TP Link pe care il instalezi pe cablu de net si in fiecare luna primesti pe mail un raport cu o gramada de parametrii de banda pe care i-ai avut in luna respectiva. Ma gandesc ca este un proiect bun , mai ales ca seara mie mi se pare ca netul merge prost si am cu ce sa ma duc la o adica la RDS. Apropos, din Romania zic ca au nevoie de 3000 de voluntari si primii 1000 pot castiga un iPad. La FAQ de pe site-ul de inregistrare, samknows.eu (limba romana) scrie ca este software GPL si se da acces la librarii, deci se poate vedea ce face softul. Ce parere aveti? V-ati inscrie in program?

#2
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,189
  • Înscris: 24.02.2007
Nu

#3
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si de-aia n-o sa mai poata RDS-ul. o baga p-aia cu "test neconcludent, nu ne intereseaza ce spun tertii" si gata.
nici pe mine nu ma intereseaza...e doar o metoda in plus pe langa SOPA, ACTA si cum dracu' le mai cheama ca
sa vada pe unde umbla lumea, ce face pe net, ce descarca, etc. sam knows...pana si numele iti sare in ochi...

#4
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Comisia Europeană, în colaborare cu SamKnows, a lansat un proiect pan-european pentru a face o schemă a operării în bandă largă a tuturor statelor membre UE. Primul pas al proiectului este identificarea a 10.000 voluntari din 29 de țări europene, printre care și România.

Obiectivul este realizarea unei imagini pan-europeane a furnizării serviciilor de internet în bandă largă, ceea ce va face posibilă planificarea pe viitor și va oferi transparență consumatorilor ce plătesc pentru aceasta. Voluntarii vor avea posibilitatea să obțină informații detaliate, în timp real, despre performanta propriei lor conexiuni, inclusiv despre viteză și fiabilitate.

Cei care se înscriu ca voluntari vor primi un mic dispozitiv (‘Cutia alba’) care va fi legat la conexiunea lor de internet, de acasă. Când linia în bandă largă nu este în funcțiune, cutia albă va efectua o serie de teste automate de măsură a vitezei și performanței conexiunii.

SamKnows a mai realizat cu succes proiecte similare, împreună cu Ofcom din Marea Britanie și Comisia Federală pentru Comunicații din Statele Unite.

Daca doriti sa va inregistrati: http://www.samknows.eu/index.php/
Ghid de instalare: http://www.samknows....es/installation
Intrbari frecvente: http://www.samknows....x.php/ro_RO/faq

In principiu, dupa inregistrare, in urmatoarele 2-3 zile veti mai primi doua mailuri, in primul veti efectua un test de viteza si veti completa adresa la care va functiona Whiteboxul, al doilea va va cere acceptarea termenilor si conditiilor, informand si de faptul ca witeboxul ajunge in 10-14 zile de la acceptarea lor.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Astfel pot monitoriza si ce iese/intra de pe acel IP. :harhar:


Imediat, acuma ma inscriu cu toate neamurile mele.

La munca baaaaaaaaaa, lasati testele pe net.

#6
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,374
  • Înscris: 28.09.2009
Acel Whitebox, il primim gratuit?

#7
nelubuz

nelubuz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,251
  • Înscris: 17.06.2010
da . si eu cu ce ma aleg ? cu curentu` consumat ?

Edited by nelubuz, 17 February 2012 - 18:04.


#8
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Cu o monitorizare frumoasa de la Unchiul Sam ;)

#9
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,770
  • Înscris: 25.01.2007
Ca furnizor, te cred ca nu iti convine sa vada utilizatorul ce net prost ii dai. Si sa mai aiba si dovezi.

#10
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,473
  • Înscris: 16.12.2006
Vorbesc in calitate de abonat.

Nici mort nu accept dispozitivul lor in casa la mine  :OK:

#11
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postslai, on 17th February 2012, 22:19, said:

Ca furnizor, te cred ca nu iti convine sa vada utilizatorul ce net prost ii dai. Si sa mai aiba si dovezi.

Te pomenesti ca o fi vreun furnizor de net in tara asta care ofera minim 95% din ce prezinta in oferta si nu stiu eu. Hai sa fim seriosi. Daca stateam in varf de munte si foloseam numai telefonul public de la oficiul postal din cel mai apropiat oras poate ca mai credeam din tampenii, dar .....

Vezi alti provideri de net prin tarile mai dezvoltate. Fa comparatii la pret/banda si dupa discutam si despicam firul in paispe.

#12
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Sint de acord cu cele scrise de tine  Super Chief in principiu , dar nici sa isi bata joc de tine providerul nu este normal
Daca tot are 2 tipuri de abonament si eu ma abonez la cel mai mare ca pret , asta nu inseamna ca pt. pretul platit sa am doar 1Mbps
Pe provider il intereseaza sa existe doar net functionabil , ca este la 1Mbps sau 99Mbps este ciubucul meu
Este corect o astfel de mentalitate ?
Pana la proba contrarie probabil ca cu un astfel de dispozitiv , normal ca nu ii mai convine providerului sa se faca public astfel de rezultate/mentalitate

#13
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

Quote

Ce se întâmplă cu Whitebox-ul SamKnows la finalul proiectului?
La finalul proiectului, poți păstra dispozitivul pentru uzul personal.
Adica dupa 2 ani, astia de nu aveti router, puteti sa pastrati whitebox-ul si sa-i puneti un firmware normal.
Oricum in aia 2 ani o sa platiti pe curent tot cat pe un router :)

Partea cea mai cretina e ca whitebox-ul se monteaza dupa router, neexistand vreo modalitate de conectare prin wireless la netul de trece prin whitebox.
Asta inseamna ca tot traficul de wireless va trece ca si inainte prin router, traficul wireless nefiind astfel monitorizat.

Edited by gumball3000, 18 February 2012 - 10:51.


#14
blackcat

blackcat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 29.11.2001
Corect. Daca dura mai putin,hai sa spunem 3 luni, poate acceptam, ca ma alegeam cu un router gratuit (desi am unul mult mai bun decit TP-Link-ul ala), ii puneam firmware si gata. Asa la ce bun? 2 ani? Enorm. Numai niste idioti pot accepta sa faca parte dintr-un asemenea test pe gratis.

#15
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Modelul routerului poate varia, de la varianta cu o antena la varianta cu 3 antene.
Inainte de a-ti trimite routerul va trebui sa le trimiti un test de viteza, probabil in functie de acel test vor decide si modelul routerului (poate ai RDS cu viteza gigabit).
Nu stiu in ce masura vor sta sa analizeze dispozitivele din reteaua ta. pt. ca daca ai RDS cu viteza gigabit si ai o prastie de router (cam greu de crezut varianta asta, dar trebuie luata in calcul :) ), deja datele furnizate nu mai sunt reale.

#16
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007

View Postlupull, on 18th February 2012, 10:39, said:

Este corect o astfel de mentalitate ?

Nu prea, dar daca bataia de joc este mica, trec peste.

Un exemplu banal, am net cu DL de peste 100 Mb. Nu o sa-l pot folosi vreodata la capacitate maxima ca routerul este doar de 100 Mb. Bla, bla ,bla... O sa-l schimb. Nu mi-am inchipuit acum 4 ani ca o sa se ajunga asa de sus si la momentul respectiv la cati bani am dat pe el/cu ce stie sa faca era ok. Si nici nu sunt genul sa rup banda in doua cu traficul. Dar am ales asta prin prisma faptului ca sunt ceva pc/terminale wifi care intra pe acel router si am zis ca este un compromis bun.

Si infrastructura evident ca nu ajuta. Am net in mai multe locatii, cu acelasi abonament iar la aceleasi momente ale zilei, in urma unor teste, au raportat valori diferite, si ca timp de raspuns si ca viteza. Dar pe total accept si asa.

#17
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
cata paranoie! oricum si cu whitebox si fara tot traficul este deja capturat si analizat dupa posibilitati. problema majora este lipsa cadrului legal simplificat aka ACTA,SOPA,PIPA etc....

#18
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai intotdeauna omul cand nu are de lucru isi face , sau face pt. altii
Cat despre altii in functie de cat de frumoasa/atragatoare este reclama cu atat vor fii mai multi..............

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate