Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

ciubuc pt by-pass. cat? unde? de ce?

- - - - -
  • Please log in to reply
52 replies to this topic

#1
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
o ruda de-a mea, iesita la pensie,  are nevoie de o operatie by pass coronarian.
la spitalul din Targu Mures i-au cerut de la obraz 2000 de euro spaga pt doctorul ce o va opera!!
In toate spitalele exista spaga asta?
Care este eventual procedura pt a "intra" intr-un spital pt a face un by-pass.. Mi s-a spus ca trebuie sa fi "acceptat" pt a intra intr-un spital pt operatie.. ca e bine "sa cunosti pe cineva.."
pe mine unul ma doare capul, buzunarul si mai ales sufletul de toata povestea asta...  :confuzzled:

Edited by oprea_rd, 17 February 2012 - 11:33.


#2
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

 oprea_rd, on 17th February 2012, 10:24, said:

o ruda de-a mea, iesita la pensie,  are nevoie de o operatie by pass coronarian.
la spitalul din Targu Mures i-au cerut de la obraz 2000 de euro spaga pt doctorul ce o va opera!!
In toate spitalele exista spaga asta?
Care este eventual procedura pt a "intra" intr-un spital pt a face un by-pass.. Mi s-a spus ca trebuie sa fi "acceptat" pt a intra intr-un spital pt operatie.. ca e bine "sa cunosti pe cineva.."
pe mine unul ma doare capul, buzunarul si mai ales sufletul de toata povestea asta...  :confuzzled:
Ia o camera si filmeaza cand iti cere sau iti ia banii. Nu avem nevoie de astfel de doctori in romania!

#3
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 odo_robert, on 17th February 2012, 12:50, said:

Ia o camera si filmeaza cand iti cere sau iti ia banii. Nu avem nevoie de astfel de doctori in romania!

usor de zis.. greu de facut!..

#4
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009
pai nu mai simplu te duci la politie, marchezi o suma de bani pt un flagrant??

#5
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007

 ady_95, on 17th February 2012, 11:57, said:

pai nu mai simplu te duci la politie, marchezi o suma de bani pt un flagrant??
Sau da.... E mai buna ideea colegului.

#6
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009
asta e tata
spitale de stat in regim privat
traiasca legea si justitia

#7
Vain

Vain

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 25.07.2011

 petre69, on 17th February 2012, 14:37, said:

asta e tata spitale de stat in regim privat
Urli cand vei afla pretul la privat.
Ti-ai fi dorit sa scapi cu 2000.

#8
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 ady_95, on 17th February 2012, 12:57, said:

pai nu mai simplu te duci la politie, marchezi o suma de bani pt un flagrant??


asteptam raspunsuri/experiente concrete!.. daca aveti in minte ceva concret va rog sa detaliati aici..

#9
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Mai concret de atat nu stiu daca se poate. Eu unul asa as face...

#10
badsica

badsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,616
  • Înscris: 23.03.2010
Banditul asta de doctor trebuie bagat la parnaie !!! Eu zic sa anunti autoritatile !

#11
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 odo_robert, on 17th February 2012, 18:02, said:

Mai concret de atat nu stiu daca se poate. Eu unul asa as face...


rezumat: operatie complexa, ce poate fi refuzata de catre medici (e legal), banii trebuiesc dati inainte.. ok, il dau in gat si dupa aceea sarmana mea ruda bolnava??

#12
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Poti incerca sa cauti alt doctor?

#13
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010

 odo_robert, on 17th February 2012, 20:16, said:

Poti incerca sa cauti alt doctor?

in intreaga structura doctorii cer bani, m-am interesat..
mai peste tot in romania pt operatii de genul se cer bani. decat sa va pripiti sa dati raspunsuri mai bine v-ati abtine..
ceream ajutorul/sfaturi/impartasiri ale celor cu experiente simile..
daca cineva a reusit/incercat efectiv sa "dea in gat" un medic  sfaturile sunt binevenite..

Edited by oprea_rd, 21 February 2012 - 14:04.


#14
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Din pacate peste tot se cer bani... poate gasesti unul mai ieftin...
tarif cunoscut de mine - 2500 euro la Timisoara (operatie mai complicata, pentru unul mai simplu, primul by-pas, era mai putin...)

Daca e sa-i lege ii leaga pe toti... si nu mai opereaza nimeni pe cord in Romania. La Timisoara toata lumea platea...

 badsica, on 17th February 2012, 17:09, said:

Banditul asta de doctor trebuie bagat la parnaie !!! Eu zic sa anunti autoritatile !

Daca unul dintre parintii tai avea de facut operatia il lasai sa moara de dragul justitiei?

#15
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Daca vreunul din parintii mei avea de facut operatia il turna el singur pe doctor, nu trebuia sa "il las eu sa moara de dragul justitiei".  :wacko:
Nici un medic nu o sa omoare vreodata un pacient pe motiv ca nu i-a dat spaga. Poti sa incepi prin a-i spune ca DGA-ul e pe urmele lui indiferent de rezultatul operatiei.
Si sa dai numele jegului, sa il stie tot netul. Asta dupa ce te duci la politie, cum a zis cineva anterior, si ii organizezi un mic flagrant. Da, au incercat altii inaintea ta, si da, au si reusit.

Edited by rox, 21 February 2012 - 15:59.


#16
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006

 ady_95, on 17th February 2012, 12:57, said:

pai nu mai simplu te duci la politie, marchezi o suma de bani pt un flagrant??
Corect. Și dup-aia te operează de by-pass agentul de poliție.
Bun, chestia asta cu șpaga nu este în regulă și nu o încurajez. Eu, cînd am avut nevoie de ceva asemănător, am mers la cabinetul privat al medicului, i-am plătit oficial ce era de plătit și cu asta, basta. Mi se pare mai rezonabil așa.

#17
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Din pacate "frica" asta a romanilor de doctori e prea impamantenita...mi se pare execrabil si inuman comportamentul asta al doctorilor...Daca s-ar inaspri legile asa incat pentru astfel de situatii sa se dea minim 10 ani inchisoare silnica pedeapsa plus retragerea pe viata a oricarui drept de a profesa, probabil am avea si noi o situatie mai normala.

Cum dracu', dupa ce majoritatea fac facultatea pe banii contribuabilului, apoi salariul tot din contributia fiecaruia si apoi sa ceri bani de la obraz ??????????? O sa zica multi ca asa e , de cand lumea si pamantul (romanesc), ca pe timpul lui Ceasca dadeai un curcan si un cartus de Kent...dar nu se poate asa ceva, trebuie sa luam fiecare atitudine.

Dati-l in gat pe nemernic !!! :death:

#18
arizona_dreaming

arizona_dreaming

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 24.10.2008
Cel mai bine strangi 15-20.000 de euro si faci bypassul in Germania, oficial, cu chitanta de la spital...Ca atata costa acolo, in conditii de siguranta maxima... sau strangi 50000 de dolari si ti-l faci in State. Ca atat costa acolo. La fel, in conditii de siguranta maxima si, bineinteles, cu chitanta pe banii platiti. Sau dai 2500 de euro in Romania, ca atat costa aici, in conditii de rahat, intr-adevar, fara chitanta, dar mult mai ieftin decat dincolo.

Edited by arizona_dreaming, 29 May 2012 - 21:37.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate