Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

floarea soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
1284 replies to this topic

#73
s3ekon

s3ekon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 713
  • Înscris: 24.03.2009
ai hibrid care suporta express, daca da e ok iti omoara palamida in stadiul ala daca nu acum nu ai cu ce sa dai si sa omori palamida si cornutii........

#74
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011

View Posts3ekon, on 10 mai 2013 - 08:02, said:

ai hibrid care suporta express, daca da e ok iti omoara palamida in stadiul ala daca nu acum nu ai cu ce sa dai si sa omori palamida si cornutii........
am p64le20.ce doza la ha?30g?

#75
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Scrie pe prospect.

#76
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
30g+250ml trend scrie pe prospect.am crezut ca voi folositi doze mai mari.ms de informatii

#77
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Am folosit eu doze cu vreo 5-6 grame la ha mai mari anul trecut pentru ca aveam probleme cu palamida, care crescuse deja la 20-30 de cm in unele locuri si floarea era in 4 frunze.
Nu creeaza probleme culturii daca maresti putin doza.
Daca ai terenul sub control si buruienile nu sunt mari, nu vad de ce sa maresti doza.

Edited by daniel_tandara, 10 May 2013 - 10:52.


#78
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
ii cam mare palamida(10cm poate 15 mai izolat)floarea are 4 frunze mari(fara alea mici care au iesit primele) si acum dau inca 2 frunze.cred ca 35g o sa dau daca zici ca nu afecteaza floarea.sa intru la prasit?nu a plouat nimic dinainte de semanat.scot apa din pamant daca prasesc inainte de ploaie?cand se da azotul?

#79
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Daca o erbicidezi si ai buruieni perene in cultura (palamida, susai, volbura), nu e indicat sa intri la prasit decat dupa aproximativ doua saptamani, pentru ca trebuie sa lasi erbicidul sa-si faca treaba si sa patrunda in rizomi si drajoni.
Abia dupa 2 saptamani de la erbicidat poti intra la prasit si ii poti administra si azotul cu cultivatorul.
Prin lucrarea de prasit nu scoti umiditatea din sol, din contra conservi umiditatea pentru ca ditrugi capilaritatea solului.
Un pamant tasat, va pierde intotdeauna mai multa umiditate decat un teren afanat si asta face cultivatorul, mai afaneaza un pic solul.

#80
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
sa vad cum impartim banii ca asta ii cea mai mare problema.daca pot ierbicidez,daca nu prasesc si apoi cu sapa pe rand printre fire si o scot cumva la capat ca ii 1ha.ms de sfaturi.

#81
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Cea mai buna si mai indicata solutie ar fi erbicidul daca zici ca ai palamida. Daca o prasesti manual, mai ales in faza asta de 4 frunze, e foarte probabil sa mai rasara o data palamida si va trebui sa o prasesti iar.

Edited by daniel_tandara, 10 May 2013 - 12:04.


#82
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
pentru floarea soarelui performer stiti vreun erbicid impotriva palamidei?

#83
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
pai nu creste floarea si o umbreste?pe rand prasesc manual,intre randuri,mecanizat.cand rasare iar palamida,mai presesc o data.sau nu ii o solutie asta?

ii mai bine sa o prasesc si sa ii dau azot,apoi sa o erbicidez?am semanat cu superfosfat 20 care nu are azot deloc.nu o sa fie tarziu peste 2-3 saptamani sa o prasesc si sa ii dau azot?aceiasi situatie o am si la porumb:am semanat cu superfosfat 20 si l-am erbicidat cu guardian care nu si-a facut efectul pt ca nu a plouat.este umiditate in sol,nu este tasat dar vine iarba din urma.porumbul a rasarit foarte bine,are 4-5 frunze

#84
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Fa cum crezi. Eu mi-am exprimat o parere pe care ai cerut-o.
Tu stii ce-i mai bine pentru tine.

#85
laurentiu_tepes

laurentiu_tepes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 501
  • Înscris: 26.01.2011
o sa erbicidez.dar de prasit si dat azot?nu o sa fie prea tarziu daca dau azotul dupa ce isi face erbicidul efectul?

#86
daniel_t115

daniel_t115

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 16.01.2013
Nu e tarziu.
Daca prinzi si o ploaie dupa ce dai azotul o sa fie perfect.

#87
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013
Attached File  CIMG5117.JPG   2.67MB   129 downloads A rasarit si floarea. Destul de bine, cred, insa este mare nevoie de ploaie, si asta cat de repede. Altfel...vreme si vremuri bune tuturor!

#88
jayjay18

jayjay18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 09.07.2007
Ma poate ajuta cineva cu o tehnologie de cultura pentru obtinerea de samanta, legat de randuri mama, tata, etc, poate fi si a unui hibrid de pe piata, nu conteaza.
multumesc anticipat

#89
bogdan23bogdan

bogdan23bogdan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 26.09.2012
Cu ce erbicid pot scapa de pir din cultura de floare ( numai pir este alte buruieni nu sunt  ) , atentie floarea este din grupa LE ( express) .........ce erbicid recomandati ptr combaterea pirului ?........agil,fusilade,targa,leopard,pantera ???

#90
alexvoc

alexvoc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 05.05.2013
am folosit fusilat forte impotriva gramineelor, cand credeti ca ar fi cel mai bine sa dau cu cultivatorul? oare trebuie sa las sa isi faca efectul si apoi sau sa intru sa tai printre randuri?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate