Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

floarea soarelui

- - - - -
  • Please log in to reply
1283 replies to this topic

#1
HAGHIAC-CATA

HAGHIAC-CATA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.11.2010
Am inteles ca primavara asta ne vom confrunta cu o lipsa de oferta,cel putin syngenta ar fi praf pe Romania.Stie cineva mai mult?

#2
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Intr-adevar de la Syngenta mai putin, in rest sunt de toate. Daca vrei ceva anume si nu gasesti poate te ajut eu. Deja mi-am luat NK Adagio dar sa stii ca  Euralis si LG vin tare din urma cu doi hibrizi. Unde prin Galati activezi?

Edited by katlin, 14 February 2012 - 16:25.


#3
HAGHIAC-CATA

HAGHIAC-CATA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.11.2010

 katlin, on 14th February 2012, 16:24, said:

Intr-adevar de la Syngenta mai putin, in rest sunt de toate. Daca vrei ceva anume si nu gasesti poate te ajut eu. Deja mi-am luat NK Adagio dar sa stii ca  Euralis si LG vin tare din urma cu doi hibrizi. Unde prin Galati activezi?
am teren pe zona smardan-pechea,dar locuiesc in galati.Adagio as fi vrut si eu,am folosit-o anul trecut.

#4
alinael

alinael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2012
Buna ziua. Am nevoie de un sfat in privinta culturii de floarea soarelui. Dispunem de un teren de 6 ha, si una din culturile luate in cossiderare este cea de floarea soarelui. Terenul se gaseste in apropierea orasului Zalau. Ce soiuri de floarea soarelui merg aici la noi, eventual o combinatie soi+ierbicid (pre si post emergent). Stiu ca, ierbicidele se dau in functie de infestare, dar ma gandesc la o combinatie de 2 universale.
  In privinta lucrarilor agricole, s-a arat in toamna la 25 cm (cat s-a putut). Nu am facut analize de compozitie. Cateva indicatii in privinta lucrarilor vor fi apreciate.
  Pe scurt in afara de blabla, cum face un orasan, sa planteze 6 ha cu floarea soarelui si sa-i reusesca?

#5
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Cum mai spunea cineva p'aci...floarea nu se planteaza ca nu-i rasad :)
Ia un hibrid semitimpuriu Clearfield sa n-ai treaba cu buruienile. Conteaza si cultura premergatoare.

#6
alinael

alinael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2012
:) . Buna. Ms de sfat. Cultura premergatoare a fost graul. Problema e ca, nu stim ce o sa se intample cu terenul in anul ce vine. Se fac deocamdata planuri pentru legume, dar nu este nimic concret. Din cate am citit, dupa ierbicidele asaociate tehnologiei Clearfield este nevoie de o perioada minima de 4 luni, intre culturi.
   :OK: , este un inceput. Incet incet poate reusim sa "descifram" misterul culturii asteia. Cel putin din partea mea. Chestia e, ca, pot sa rog pe cineva sa lucreze aceasta bucata de teren, "ca la tara". Dar mie imi place sa controlez ceea ce se intampla, si deci vreau sa obtin cat mai multe informatii pana in aprilie cand trebuie sa purcedem la semanat. Oricum putem sa plantam porumb.
  Cred ca, cel mai bine este sa te adresezi acelora care sunt deja in pita. Nu vreau sa cad in extreme. La prima vedere totul pare foarte simplu. Dar odata ce te implici adevarata situatie incepe sa se desfasoare in fata ta.
  Tot de pe net am reusit as trec iarna (deocamdata) cu 7 stupi. Vreau, pot si sper sa si reusesc, cu ajuturul vostru. Ms.

#7
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 alinael, on 1st March 2012, 11:02, said:

:) . Buna. Ms de sfat. Cultura premergatoare a fost graul. Problema e ca, nu stim ce o sa se intample cu terenul in anul ce vine. Se fac deocamdata planuri pentru legume, dar nu este nimic concret. Din cate am citit, dupa ierbicidele asaociate tehnologiei Clearfield este nevoie de o perioada minima de 4 luni, intre culturi.
   :OK: , este un inceput. Incet incet poate reusim sa "descifram" misterul culturii asteia. Cel putin din partea mea. Chestia e, ca, pot sa rog pe cineva sa lucreze aceasta bucata de teren, "ca la tara". Dar mie imi place sa controlez ceea ce se intampla, si deci vreau sa obtin cat mai multe informatii pana in aprilie cand trebuie sa purcedem la semanat. Oricum putem sa plantam porumb.
  Cred ca, cel mai bine este sa te adresezi acelora care sunt deja in pita. Nu vreau sa cad in extreme. La prima vedere totul pare foarte simplu. Dar odata ce te implici adevarata situatie incepe sa se desfasoare in fata ta.
  Tot de pe net am reusit as trec iarna (deocamdata) cu 7 stupi. Vreau, pot si sper sa si reusesc, cu ajuturul vostru. Ms.
Nici porumbul si nici floarea soarelui nu se planteaza, se seamana cu semanatoarea. Sunt mai multe erbicide care au remanenta mai mare, nu numai pulsar. Samanata de floare e cam pe terminate asa ca va recomand sa o achizitionati cat mai repede.

#8
alinael

alinael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2012
Ok, am inteles treaba cu plantarea. Dar e un regionalism. de ex. la noi la tara la cartofi le spune "pere", la porumb "malai", etc, etc. Am vazut intre timp ca a mai deschis cineva un topic, in care intreba de un soi pentru Baragan. Ia fost recomandat un document 75.10.pdf, despre soiurile de hibrizi dezvoltati la Fundulea. Problema este ca, datele sunt din 2007.
  Chiar nu este nimeni sa ofere date concrete? De ex inainte de semanat, trecem odata cu dicul pentru nivelare, apoi se seamana. Este recomandat sa punem si ingrasamant odata cu semanatul? Daca da de care ? 20-20-0? Cum, in doua bezi? Daca da la ce distante, respectiv adancime? Se poate da, atunci cand are 4-6 frunze cu ingrasamant foliar? De care?
  Asta ma intereseaza.  :huh:

#9
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Sa-ti spun cum fac eu: arat de vara-toamna cca 25-30 cm cat mai uniforma aratura. Daca apar buruieni pana la intrarea in iarna dau un disc, in felul asta asez aratura ca ulterior in primavara sa nu fiu nevoit sa bag adanc discul.
Primavara dau numai un combinator reglat la adancimea la care seman, respectiv 4-5cm la floare si 6-8cm la porumb.
Urmeaza semanatul concomitent cu fertilizatul, daca semanatoarea nu-i echipata cu fertilizare poti imprastia cu MIG-ul inainte de combinator. Samanta la ha undeva la 55-65 mii plante la ha in functie de hibrid si ingrasamant 250-300kg de complex 15-15-15, 20-20-0, etc. Distanta intre randuri 70cm.
Personal folosesc hibrizi PR toleranti la erbicidul sulfonilureic daca urmeaza cereale toamna dupa floare si Clearfield daca ramane ptr. culturi de primavara(remanenta mai mare).
Un ingrasamant foliar (NPK+MICROELEMENTE) il dau obligatoriu atunci cand inca mai pot intra cu met-ul. Daca il dai concomitent cu erbicidul se pierde multa solutie caci plantele sunt mici(pana in 8 frunze).
Cateodata mai si bilonez cand am floare pe teren in panta si fac aceasta lucrare pe curba de nivel(asa este si semanat evident) ptr a tine apa la ploi rapide. Cam asta fac eu, repet, altii poate urmeaza alta tehnologie dar in general cam asta e.

#10
alinael

alinael

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 05.01.2012
Va multumesc de raspuns. Clar si la subiect. Tehnologia de cultura pare simplu de urmat. Sper ca domnul cu care lucram sa aiba utilajele pentru lucrarile descrise de d-voastra. Intre timp a raspuns si domnul rand la Pm-ul meu si totul este mai clar.
  Va doresc numai succese in noul an agricol, si daca mai am nelamuriri, si daca nu va deranjeaza am sa apelez la d-voastra.
  Oricum am sa va tin la curent cu ceea ce am realizat.
  Cu respect,Alin

#11
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 alinael, on 2nd March 2012, 11:55, said:

Va multumesc de raspuns. Clar si la subiect. Tehnologia de cultura pare simplu de urmat. Sper ca domnul cu care lucram sa aiba utilajele pentru lucrarile descrise de d-voastra. Intre timp a raspuns si domnul rand la Pm-ul meu si totul este mai clar.
  Va doresc numai succese in noul an agricol, si daca mai am nelamuriri, si daca nu va deranjeaza am sa apelez la d-voastra.
  Oricum am sa va tin la curent cu ceea ce am realizat.
  Cu respect,Alin

Eu le-am mai complicat ca am zis sa intre si cu prasila mecanica si cu fertilizare cu azot concomitent cu prasila...
Diferenta fata de ce a spus @katlin, este ca in zona noastra, daca intri cu discul inainte de semanat, este foarte posibil sa fie prea ud terenul in primele saptamani din aprilie... solurile sunt mai reci, tin mai multa apa. Daca le discuiesti pastreaza apa. Foate bine pentru zonele mai uscate si calde, dar nu si pt noi.
Asa ca dupa aratura de toamna, intri cu discul in preziua sau ziua semanatului, neaparat terenul sa fie zvantat.
Cei din Satu Mare , zona Carei se plang de infestare cu Iarba Parloagelor (ambrozia) din Ungaria, care compromite cultura de floare, pentru ca nu se poate separa de semintele de ambrozie. In Salaj inca nu am auzit sa fie probleme.

#12
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008
Dupa cum am spus mai sus, in mare cam asa fac eu, n-am incercat sa tin vreun tratat de cultivare a f.s. Aproape in fiecare an ma lovesc de un deficit de apa in sol primavara(din cauza vantului) si incerc pe cat posibil sa retin apa.
Fertilizare la prasit nu fac, mai are efect complexul? Cred ca nu apuca si azot nu dau deloc. Fertilizare foliara si pa pa.

#13
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

 katlin, on 2nd March 2012, 17:54, said:

Dupa cum am spus mai sus, in mare cam asa fac eu, n-am incercat sa tin vreun tratat de cultivare a f.s. Aproape in fiecare an ma lovesc de un deficit de apa in sol primavara(din cauza vantului) si incerc pe cat posibil sa retin apa.
Fertilizare la prasit nu fac, mai are efect complexul? Cred ca nu apuca si azot nu dau deloc. Fertilizare foliara si pa pa.
Eu si mai rau, nu am mai cultivat fl. soarelui de ani buni... am zis si eu ce am facut si ce as face eu...
Cu cat este mai nivelat terenul, suprafata de contact cu aerul, si de evaporare este mai mica. Bulgarii au suprafata mai mare, deci e foarte bine sa fie nivelat in cazul incare apa trebuie retinuta in sol. E bine mai bulgaros daca vrei sa se usuce mai repede.
Eu sunt curios cum va fi primavara asta pe la noi prin nord-vest, ca toamna mi-a dat peste cap to ceea ce stiam :).
Eu stau pe pozitia de start cu samanta de orzoaica de primavara si ovaz pregatita.... cum se usca terenul sa pot intra, o bag in pamant. Sper sa pot sa o fac in a-3-a saptamana din martie, sa am timp in aprilie sa ma ocup de pozrumb. Floarea soarelui nu pun nici anul asta, dar ma intind la porumb. Grau nu am semanat.. asa ca halal fermier :D.

#14
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

 alinael, on 1st March 2012, 11:02, said:

Tot de pe net am reusit as trec iarna (deocamdata) cu 7 stupi. Vreau, pot si sper sa si reusesc, cu ajuturul vostru. Ms.

Bine zis deocamdata. Cred ca stii ca in aceasta perioada mortalitatea creste. Daca reusesti cu floarea soarelui ar fi bine sa-ti duci si albinele acolo,faci si miere faci si productie .

#15
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
as vrea sa stiu daca v.ati apuca de discuit pt floarea soarelui? si ce soiuri de fls puneti. ms  m

Edited by Daniel_Florici, 31 March 2012 - 19:29.


#16
cristiflb

cristiflb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 486
  • Înscris: 14.03.2011

 Daniel_Florici, on 31st March 2012, 20:29, said:

as vrea sa stiu daca v.ati apuca de discuit pt floarea soarelui? si ce soiuri de fls puneti. ms  m
Am dat un disc in toamna, acum astept. Vremea e ciudata asa ca mai bine mai tarziu un pic. Eu merg pe syngenta anul asta.

#17
use_le_ss

use_le_ss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 153
  • Înscris: 15.01.2009

 katlin, on 2nd March 2012, 18:54, said:

Dupa cum am spus mai sus, in mare cam asa fac eu, n-am incercat sa tin vreun tratat de cultivare a f.s. Aproape in fiecare an ma lovesc de un deficit de apa in sol primavara(din cauza vantului) si incerc pe cat posibil sa retin apa.
Fertilizare la prasit nu fac, mai are efect complexul? Cred ca nu apuca si azot nu dau deloc. Fertilizare foliara si pa pa.

la noi in zona au inceput sa indrepte aratura cu cate o sina de cale ferata lunga de 6-8 m ca sa nu se piarda apa. deja este seceta pedologica moderata pe adancimea 0-20

andrei

#18
FeDani

FeDani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,955
  • Înscris: 26.03.2012
cei care seamana floare. cu ce densitate mergeti la ha? cate boabe la ha puneti? dati ceva ingrasamant, cat si cum?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate