Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#73
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 15:13, said:

Povestea ta de adormit prostii nu tine cu cine citeste Scriptura, nu brosuricile bisericii.

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Scrie clar si direct ca TE FACE SA FACI.

Și, cum "i-a făcut să urmeze poruncile" Lui, având în vedere că l-au respins pe Fiul său, Isus Cristos?  Cuvintele din Ezechiel erau adresate "întregii națiuni" israelite!

Tu interpretezi greșit cuvintele din Ezechiel ....  ;)

Edited by Eugen3, 02 March 2012 - 15:18.


#74
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd March 2012, 15:16, said:

Și, cum "i-a făcut să urmeze poruncile" Lui, având în vedere că l-au respins pe Fiul său, Isus Cristos?  Cuvintele din Ezechiel erau adresate "întregii națiuni" israelite!

Tu interpretezi greșit cuvintele din Ezechiel ....  ;)
Eu nu interpretez. Scrie cla ca TE FACE SA FACI. Asta este principiul biblic. Iar Biblia este pt toti oamenii.

#75
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 15:24, said:

Eu nu interpretez. Scrie cla ca TE FACE SA FACI. Asta este principiul biblic. Iar Biblia este pt toti oamenii.

Atunci răspunde la întrebarea pe care ți-am pus-o:

Cum "i-a făcut să facă", având în vedere că l-au respins pe Fiul său, Isus Cristos?

#76
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd March 2012, 15:30, said:

Atunci răspunde la întrebarea pe care ți-am pus-o:

Cum "i-a făcut să facă", având în vedere că l-au respins pe Fiul său, Isus Cristos?
Vezi, daca citeai si altceva inafara de brosurici, ai fi vazut ca cei nesalvati sunt "feriti" sa faca rau, ceea ce se cheama binecuvantare. Cei nesalvati din fire nu vor sa faca decat rau.

Deci, cand TE FACE sa faci, inseamna ca ai DEJA Duhul si este rezultatul salvarii. Nu ai nicio sansa in ecuatia asta.
Romani 9

    20Dar, mai de grabă, cine ești tu, omule, ca să răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Nu cumva vasul de lut va zice celui ce l -a făcut: ,,Pentru ce m-ai făcut așa?``

    21Nu este olarul stăpîn pe lutul lui, ca din aceeaș frămîntătură de lut să facă un vas pentru o întrebuințare de cinste, și un alt vas pentru o întrebuințare de ocară?

    22Și ce putem spune, dacă Dumnezeu, fiindcă voia să-Și arate mînia și să-Și descopere puterea, a suferit cu multă răbdare niște vase ale mîniei, făcute pentru peire;

    23și să-Și arate bogăția slavei Lui față de niște vase ale îndurării, pe cari le -a pregătit mai dinainte pentru slavă (despre noi vorbesc)?

Edited by zexelica, 02 March 2012 - 15:37.


#77
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 15:35, said:

Vezi, daca citeai si altceva inafara de brosurici, ai fi vazut ca cei nesalvati sunt "feriti" sa faca rau, ceea ce se cheama binecuvantare. Cei nesalvati din fire nu vor sa faca decat rau.


Zexe, hai să recapitulăm ....

Tu ai postat Ezechiel 36:27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

și ai afirmat următoarele: "Scrie clar si direct ca TE FACE SA FACI".


Întrebarea mea a fost simplă. Cum "i-a făcut Dumnezeu pe evrei să urmeze poruncile" Lui, având în vedere că l-au respins pe Fiul său, Isus Cristos?

#78
danut21

danut21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 971
  • Înscris: 30.12.2007

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 15:24, said:

Eu nu interpretez. Scrie cla ca TE FACE SA FACI. Asta este principiul biblic. Iar Biblia este pt toti oamenii.

Contradictii intr'un rand :). Va sa zica te face dar Biblia e pt toti oamenii!!! Pai care mai e rostul bibliei?

#79
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postdanut21, on 2nd March 2012, 19:59, said:

Va sa zica te face dar Biblia e pt toti oamenii!!! Pai care mai e rostul bibliei?

Mi se pare foarte logic ce spui.  Dumnezeu nu este părtinitor.

(FAPTELE 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.

Edited by Eugen3, 03 March 2012 - 18:07.


#80
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postdanut21, on 2nd March 2012, 19:59, said:

Contradictii intr'un rand :). Va sa zica te face dar Biblia e pt toti oamenii!!! Pai care mai e rostul bibliei?
Expunerea legii nu presupune si respectarea ei, stimabile. Legea este la vedere si numai cine este salvat o poate implini.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.


Vei face numai daca ai Duhul.

#81
Dumitru56

Dumitru56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 21.04.2010

View PostCMVD, on 20th February 2012, 11:22, said:

Sa incepem cu cele 10 porunci.
Domnul IIsus Hristos colaboreaza doar cu o singura BISERICA ..si aceasta o gasiti in APOC 14 ,12:,, AICI este rabdarea sfintilor ,care Pazesc poruncile lui Dumnezeu si CREDINTA lui Iisus".. Nu va ramane decat sa va rugati la EL sa va insufle Duh Sfant ca sa pricepeti care este..Biserica  ... sa va adaugati la ea si sa practicati ADEVARUL asa dupa cum Sta Scris... Genunchii jos ..la rugaciune..!!??

#82
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 7th March 2012, 11:24, said:

Expunerea legii nu presupune si respectarea ei, stimabile. Legea este la vedere si numai cine este salvat o poate implini.

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.


Vei face numai daca ai Duhul.

Zexe, nu ai răspuns cum i-a făcut Dumnezeu pe evreii cărora le-a spus aceste cuvinte să împlinească având în vedere faptul că aceștia l-au respins pe Fiul său ....

Faptul că Dumnezeu "nu este părtinitor" îți răstoarnă ideea potrivit căreia "Dumnezeu îi face numai pe unii să împlinească iar pe alții nu" ....

(FAPTELE 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.

#83
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 15th March 2012, 14:45, said:

Zexe, nu ai răspuns cum i-a făcut Dumnezeu pe evreii cărora le-a spus aceste cuvinte să împlinească având în vedere faptul că aceștia l-au respins pe Fiul său ....

Faptul că Dumnezeu "nu este părtinitor" îți răstoarnă ideea potrivit căreia "Dumnezeu îi face numai pe unii să împlinească iar pe alții nu" ....

(FAPTELE 10:34, 35) . . .Atunci Petru, deschizându-și gura, a zis: „Cu adevărat, înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor, 35 ci, în orice națiune, omul care se teme de el și practică dreptatea este primit de el.
Si tie ti-a spus sa fii perfect. De ce nu esti? Aaa.....ca nu ai Duhul, vezi? De aia nici evreii nu au ascultat: ca nu aveau Duhul, erau nesalvati.

#84
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

View PostDumitru56, on 12th March 2012, 10:48, said:

Domnul IIsus Hristos colaboreaza doar cu o singura BISERICA

Unde-i citatul 'Asteptati 2000 de ani sa vina Martalogii lui Iehova'? Eu nu-l vad. Deci, ghinion, sunteti o secta de 2 lei.

#85
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 16th March 2012, 16:07, said:

Si tie ti-a spus sa fii perfect. De ce nu esti? Aaa.....ca nu ai Duhul, vezi? De aia nici evreii nu au ascultat: ca nu aveau Duhul, erau nesalvati.

Păi dacă Dumnezeu le-a spus că "va pune Duhul Lui în ei" și că "îi va face" să urmeze poruncile Lui, cum poți spune că nu aveau Duhul?

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

zexe, ce vrei tu să spui nu are nicio bază biblică, este doar o filozofie personală de doi bani.  Dacă ai iubi într-adevăr Cuvântul lui Dumnezeu ai preda ceea ce scrie în el, nu idei personale ....  ;)

#86
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 19th March 2012, 10:37, said:

Păi dacă Dumnezeu le-a spus că "va pune Duhul Lui în ei" și că "îi va face" să urmeze poruncile Lui, cum poți spune că nu aveau Duhul?

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

zexe, ce vrei tu să spui nu are nicio bază biblică, este doar o filozofie personală de doi bani.  Dacă ai iubi într-adevăr Cuvântul lui Dumnezeu ai preda ceea ce scrie în el, nu idei personale ....  ;)
Daca nu aveau fapte, clar nu aveau Duhul. Doar nu minte Dumnezeu. El ne garanteaza ca daca ai Duhul, automat ai si fapte. Nu ai fapte, inseamna ca nu ai Duhul.

#87
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

View PostEugen3, on 19th March 2012, 10:37, said:

Păi dacă Dumnezeu le-a spus că "va pune Duhul Lui în ei" și că "îi va face" să urmeze poruncile Lui, cum poți spune că nu aveau Duhul?

Ezechiel 36

27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

zexe, ce vrei tu să spui nu are nicio bază biblică, este doar o filozofie personală de doi bani.  Dacă ai iubi într-adevăr Cuvântul lui Dumnezeu ai preda ceea ce scrie în el, nu idei personale ....  ;)

Stai linistit ca nu s-a referit la martalogii lui Iehova cand a zis treaba aia.

#88
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostMartorul_lui_Iehova, on 19th March 2012, 19:07, said:

Stai linistit ca nu s-a referit la martalogii lui Iehova cand a zis treaba aia.

Ce ți se pare interesant în faptul de a-i calomnia pe alții și de a-i jigni?  Crezi că ajută la ceva?  

Chiar acest fapt în sine arată ce fel de om ești și cum gândești ....  

Acest spirit calomniator și acuzator provine dintr-o sursă malefică ....

(REVELAȚIA 12:10, 11) . . .Acum au venit salvarea, puterea, regatul Dumnezeului nostru și autoritatea Cristosului său, pentru că acuzatorul fraților noștri, care îi acuza zi și noapte înaintea Dumnezeului nostru, a fost aruncat jos! . . .

Te-ai gândit la faptul că însăși acest lucru dovedește că suntem continuatorii lui Isus?

Meditează la cuvintele lui ....

(IOAN 15:18–20) . . .Dacă lumea vă urăște, știți că pe mine m-a urât înainte să vă urască pe voi. 19 Dacă ați face parte din lume, lumea ar iubi ce este al ei, dar, fiindcă nu faceți parte din lume, ci eu v-am ales din lume, de aceea lumea vă urăște. 20 Aduceți-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Sclavul nu este mai mare decât stăpânul lui. Dacă m-au persecutat pe mine, vă vor persecuta și pe voi; dacă au respectat cuvântul meu, îl vor respecta și pe al vostru.

(LUCA 6:22) Fericiți sunteți voi când oamenii vă urăsc, vă alungă din mijlocul lor, vă batjocoresc și vă defăimează numele ca pe ceva rău, din cauza Fiului omului!

(1 PETRU 4:4) Fiindcă nu mai alergați cu ei pe această cale spre aceeași cloacă de depravare, sunt intrigați și vă insultă.

#89
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 21st March 2012, 13:49, said:

Te-ai gândit la faptul că însăși acest lucru dovedește că suntem continuatorii lui Isus?

Meditează la cuvintele lui ....

(IOAN 15:18–20) . . .Dacă lumea vă urăște, știți că pe mine m-a urât înainte să vă urască pe voi. 19 Dacă ați face parte din lume, lumea ar iubi ce este al ei, dar, fiindcă nu faceți parte din lume, ci eu v-am ales din lume, de aceea lumea vă urăște. 20 Aduceți-vă aminte de cuvântul pe care vi l-am spus: Sclavul nu este mai mare decât stăpânul lui. Dacă m-au persecutat pe mine, vă vor persecuta și pe voi; dacă au respectat cuvântul meu, îl vor respecta și pe al vostru.

(LUCA 6:22) Fericiți sunteți voi când oamenii vă urăsc, vă alungă din mijlocul lor, vă batjocoresc și vă defăimează numele ca pe ceva rău, din cauza Fiului omului!

(1 PETRU 4:4) Fiindcă nu mai alergați cu ei pe această cale spre aceeași cloacă de depravare, sunt intrigați și vă insultă.
Nu dovedeste nimic. In schimb, va incurajeaza sa avansati in iluzia ca ati fi "continuatorii lui Isus". Lumea uraste si pe tipa care si-a tinut copilul incuiat intr-o camera pana a murit de foame ... iar cand a fost intrebata de ce a facut gestul asta, a spus ca pentru Dumnezeu si a inceput sa cante un cantec despre Dumnezeu. Nu sunteti mai realisti ca ea , nici voi.

Ce e de continuat la lucrarea Domnului Isus? El a spus: "S-a sfarsit" , voi ce pretindeti ca mai continuati ?

Edited by kruger, 21 March 2012 - 14:02.


#90
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012

View PostEugen3, on 21st March 2012, 13:49, said:

Acest spirit calomniator și acuzator provine dintr-o sursă malefică ....

Asa-i! :roflmaofast:

View PostEugen3, on 21st March 2012, 13:49, said:

Te-ai gândit la faptul că însăși acest lucru dovedește că suntem continuatorii lui Isus?
Doamne fereste! Martalogii lui Iehova nu sunt Biserica prin care lucreaza Dumnezeu. Voi sunteti acei prooroci falsi in blana de miel, alaturi de baptisti, penticostali, mormoni, adventisti si alte rahaturi de secte.

View PostEugen3, on 21st March 2012, 13:49, said:

(IOAN 15:18–20) . . .Dacă lumea vă urăște, știți că pe mine m-a urât înainte să vă urască pe voi.
Vai! Asupritilor! Lumea va uraste pentru ce sunteti si ce faceti.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate