Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

COLABOREAZĂ ÎN PREZENT DUMNEZEU CU O RELIGIE ORGANIZATĂ, SAU CU PERSOANE INDIVIDUALE?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
889 replies to this topic

#55
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 22nd February 2012, 19:43, said:

Parerea mea este ca Dumnezeu nu colaboreaza :D cu nici o religie organizata.El colaboreaza cu persoane individuale, din orice religie, care accepta Noul Sau Legamant facut cu omenirea.
Asadar, Dumnezeu nu colaboreaza nici cu martorii, nici cu advcentistii, nici cu baptistii, nici cu penticostalii, nici cu catolicii, nici cu ortodocsii, nici cu evreii. El colaboreaza cu indivizi din toate aceste religii/biserici, care dupa cum am mai spus accepta Noul Legamant facut de Dumnezeu cu omul, si nu facut de om cu Dumnezeu.
Atat ? Accepti un legamant... cum vine asta? Il aprobi/il intelegi ?

De ce nu explici exact cu ce fel de oameni "colaboreaza" Dumnezeu ... si ce fel de colaborare e asta? Initiatorul topicului habar n-are ce inseamna sa ai o relatie cu Dumnezeu ... pentru ca nu e deloc una de colaborare. Apostolul Pavel explica frumos: "Am murit si nu mai traiesc eu, ci Hristos traieste in mine". Nu "am inceput sa colaborez cu Dumnezeu'... asta e o prostie.


De ce sunteti asa "secretosi" cand e vorba sa spuneti tocmai vestea buna ?   Ca daca incep sa va intreb de Sabat si de alte doctrine, incepeti sa prindeti glas, dar la ce e mai important, nu " vi se aude piuitu' "

Edited by kruger, 22 February 2012 - 19:54.


#56
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postkruger, on 22nd February 2012, 19:53, said:

Atat ? Accepti un legamant... cum vine asta? Il aprobi/il intelegi ?
Trebuie doar sa aprobi acel Legamant, exact asa cum l-a dat Dumnezeu.
Daca un om are nevoie de inalte explicatii teologice pentru a explica chestiunile legate de Noul Legamant, atunci el insusi nu este in acel Legamant al lui Dumnezeu cu omul.  Pentru ca, promisiunea era ca "Acolo se va croi o cale, un drum, care se va numi Calea cea sfanta: niciun om necurat nu va trece pe ea, ci va fi numai pentru cei sfinti; cei ce vor merge pe ea, chiar si cei fara minte, nu vor putea sa se rataceasca." (Isa.35:8)

View Postkruger, on 22nd February 2012, 19:53, said:

De ce nu explici exact cu ce fel de oameni "colaboreaza" Dumnezeu ... si ce fel de colaborare e asta?
De ce nu vrei sa explici tu? Eu am spus ce cred eu despre colaborarea :D asta.

Edited by Dude_2nd, 22 February 2012 - 20:06.


#57
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostDude_2nd, on 22nd February 2012, 20:04, said:

Trebuie doar sa aprobi acel Legamant, exact asa cum l-a dat Dumnezeu.
Atat? Si cum facem, semnam undeva, sau aprobam verbal ?  Tot nu e clar ce vrei sa spui ... daca un individ spune: "Frate, aprob orice vrea sa faca Dumnezeu, orice legamant cu oricine. E Dumnezeu, face ce vrea, are sens si ce spune in legamantul ala, are aprobarea mea"  ... asta inseamna ca omul ala e dupa voia lui Dumnezeu ?


View PostDude_2nd, on 22nd February 2012, 20:04, said:

De ce nu vrei sa explici tu? Eu am spus ce cred eu despre colaborarea :D asta.
Eu am spus de mai multe ori ... fara sa am vreo retinere. Nu pot sa am retineri, nu ar avea niciun sens. Dar tu nu vrei sa spui si asta arata ca nu iti pasa de Domnul Isus, care vrea sa ofere aceasta iertare oricui. Ca om salvat, ar trebui sa fi primit acea "inima de carne", nu una de piatra careia sa nu-i pese de ceilalti, asa cum nu pare sa iti pese tie. Altfel, le-ai spune Adevarul.


Vestea buna este ca Domnul Isus a murit pentru pacatele noastre, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.  Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El, și prin rănile Lui suntem tămăduiți. Cine crede, devine un copil al lui Dumnezeu, va putea trai aici pe pamant cu bucuria mantuirii in suflet, cu dorinta de a-i multumi lui Dumnezeu si de a spune si altora ca harul lui Dumnezeu mantuieste pe pacatos... si cu nadejdea ca vom petrece vesnicia cu Domnul nostru.

#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 22nd February 2012, 20:19, said:

Vestea buna este ca Domnul Isus a murit pentru pacatele noastre, ca oricine crede in El sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.

Faptul că Isus a murit pentru păcatele noastre este corect, însă trebuie predat tot adevărul despre el și despre rolul său în realizarea scopului lui Iehova.

Problema apare atunci când sunt băgate sub preș cuvintele lui referitoare la închinare și la cea mai vastă activitate de predicare începută de el.

(MATEI 4:10) . . .„Pleacă, Satan! Căci este scris: «Lui Iehova, Dumnezeul tău, să te închini și numai pentru el să îndeplinești un serviciu sacru»“.

(IOAN 4:23) . . .Totuși, vine ceasul, și acesta este acum, când închinătorii adevărați i se vor închina Tatălui cu spirit și cu adevăr, căci astfel de închinători caută Tatăl.

(MATEI 24:14) . . .Această veste bună despre regat va fi predicată pe tot pământul locuit ca mărturie pentru toate națiunile. Și atunci va veni sfârșitul.

(MARCU 13:10) De asemenea, trebuie ca mai întâi vestea bună să fie predicată în toate națiunile.

#59
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 29th February 2012, 17:04, said:

Faptul că Isus a murit pentru păcatele noastre este corect, însă trebuie predat tot adevărul despre el și despre rolul său în realizarea scopului lui Iehova.
Si spui asta fara rusine ?   Cand ai predicat ultima data despre moartea Domnului Isus si despre posibilitatea de a deveni un copil al lui Dumnezeu, de a primi viata vesnica?

Iar faptul ca tu consideri mesajul incomplet fara Regatul de care esti obsedat, impreuna cu secta aia a ta ... arata ca habar n-ai care e vestea buna pentru un pacatos si ca nu ai vrut sa ma asculti, cand te-am rugat sa te gandesti inainte de a raspunde. Probabil nici nu ai putut. ..

Cand un om realizeaza ca este un pacatos si ca fara Dumnezeu este pierdut ... care e vestea buna pentru el? Ca va face parte dintr-un regat? Asta e un beneficiu, e un viitor indepartat ... problema lui e urgenta, ca daca i se intampla un accident, va petrece o vesnicie in Iazul de foc (sa nu incepi...cu nemurirea sufletului. Las-o moarta si ramai la subiect).  Odata ce el devine un copil al lui Dumnezeu, va incepe sa creasca in cunostinta lui Dumnezeu, va intelege incet incet planul Lui cu omul si va descoperi lucruri noi pe care le are in vedere Dumnezeu pentru el.

A incepe sa discuti despre regatul ala unui pacatos ... inseamna a fi mai mult o piatra de poticnire, decat un ajutor.

Edited by kruger, 29 February 2012 - 17:18.


#60
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postkruger, on 29th February 2012, 17:17, said:

Iar faptul ca tu consideri mesajul incomplet fara Regatul de care esti obsedat, impreuna cu secta aia a ta ... arata ca habar n-ai care e vestea buna pentru un pacatos si ca nu ai vrut sa ma asculti, cand te-am rugat sa te gandesti inainte de a raspunde. Probabil nici nu ai putut. ..


A incepe sa discuti despre regatul ala unui pacatos ... inseamna a fi mai mult o piatra de poticnire, decat un ajutor.

Postările tale arată că nu înțelegi deloc importanța Regatului lui Dumnezeu.

Acesta a constituit tema principală a predicării lui Isus
(MATEI 4:17) . . .Din acel moment, Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“
(LUCA 4:43) . . .Dar el le-a zis: „Trebuie să anunț și altor orașe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.

Nu înțelegi că Regatul reprezintă guvernarea dreaptă a lui Dumnezeu și că numai sub această guvernare scopul inițial al lui Dumnezeu se va realiza
(MATEI 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ.

Numai când Regatul va trece la acțiune omenirea fidelă va fi eliberată de problemele pe care le cunoaștem iar suveranitatea universală a lui Iehova va fi justificată odată pentru totdeauna.

#61
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 29th February 2012, 17:32, said:

Numai când Regatul va trece la acțiune omenirea fidelă va fi eliberată de problemele pe care le cunoaștem iar suveranitatea universală a lui Iehova va fi justificată odată pentru totdeauna.
Adica o imparatie a lui Dumnezeu pe un pamant blestemat...... :lol: :lol:

#62
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 29th February 2012, 17:32, said:

Numai când Regatul va trece la acțiune omenirea fidelă va fi eliberată de problemele pe care le cunoaștem iar suveranitatea universală a lui Iehova va fi justificată odată pentru totdeauna.

Pana atunci trebuie sa fi ridicat la cer ca vine prapadul.



Sau nu mai susti doctrina cu mia de ani ?

#63
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 1st March 2012, 14:24, said:

Pana atunci trebuie sa fi ridicat la cer ca vine prapadul.

Așa spun filozofii, nu Scriptura ....

Isus a explicat altceva .... că din cauza celor aleși zilele acelea vor fi scurtate.  Dacă Dumnezeu i-ar lua la cer "pe toți oamenii" aprobați de El, n-ar mai fi necesar ca zilele acelea să fie scurtate, nu crezi?

(MATEI 24:20–22) . . .Rugați-vă neîncetat ca fuga voastră să nu fie iarna, nici în zi de sabat, 21 căci atunci va fi un necaz mare, cum n-a mai fost de la începutul lumii până acum, nu, și nici nu va mai fi. 22 Și, dacă zilele acelea n-ar fi scurtate, nicio carne n-ar fi salvată, dar, de dragul celor aleși, zilele acelea vor fi scurtate.

Studiază atent cuvintele lui Isus și lasă la o parte doctrinele oamenilor imperfecți.

#64
CMVD

CMVD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 31.01.2010

View Postkruger, on 22nd February 2012, 14:47, said:

Raspunde-mi la intrebarea: -Cum se manifesta harul lui Dumnezeu ? Mantuieste sau ofera posibilitatea mantuirii ?

Sa stii ca Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa fie mantuit.

#65
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostCMVD, on 1st March 2012, 16:20, said:

Sa stii ca Dumnezeu nu obliga pe nimeni sa fie mantuit.
Serios? Unde ai citit asta? La tine la biserica, poate. Mantuirea este 100% lucrarea lui Dumnezeu, stimabile.

#66
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 00:36, said:

Serios? Unde ai citit asta? La tine la biserica, poate. Mantuirea este 100% lucrarea lui Dumnezeu, stimabile.

Zexe, este lucrarea lui Dumnezeu, însă El NU OBLIGĂ OAMENII SĂ I SE ÎNCHINE.  Dumnezeu nu are nevoie de persoane care să i se închine pentru că sunt "forțate" sau "obligate" să facă acest lucru.  El îi iubește pe cei care îi aduc închinare din inimă fiindu-i recunoscători pentru toate binecuvântările primite din partea Lui.

Iată de ce Dumnezeu le adresează invitația tuturor "să-i bucure inima" ascultând de bunăvoie de El. vezi Proverbele 27:11

#67
kruger

kruger

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,927
  • Înscris: 04.02.2006

View PostEugen3, on 29th February 2012, 17:32, said:

Nu înțelegi că Regatul reprezintă guvernarea dreaptă a lui Dumnezeu și că numai sub această guvernare scopul inițial al lui Dumnezeu se va realiza
(MATEI 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ.


Care e scopul lui Dumnezeu cu tine, Eugen ? Incearca sa explici cat de frumos poti ... deci nu imi da un raspuns evaziv.

#68
Vali29

Vali29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 13.02.2004

View PostEugen3, on 29th February 2012, 17:32, said:

Postările tale arată că nu înțelegi deloc importanța Regatului lui Dumnezeu.

Acesta a constituit tema principală a predicării lui Isus
(MATEI 4:17) . . .Din acel moment, Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“
(LUCA 4:43) . . .Dar el le-a zis: „Trebuie să anunț și altor orașe vestea bună despre regatul lui Dumnezeu, fiindcă pentru aceasta am fost trimis“.

[/s]
Nu înțelegi că Regatul reprezintă guvernarea dreaptă a lui Dumnezeu și că numai sub această guvernare scopul inițial al lui Dumnezeu se va realiza
(MATEI 6:10) . . .Să vină regatul tău. Să se facă voința ta, precum în cer, așa și pe pământ.
[s]
Numai când Regatul va trece la acțiune omenirea fidelă va fi eliberată de problemele pe care le cunoaștem iar suveranitatea universală a lui Iehova va fi justificată odată pentru totdeauna.
Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.
Și, dacă scoate cineva ceva din cuvintele cărții acestei prorocii, îi va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vieții și din cetatea sfântă, scrise în cartea aceasta." Apoc. 22:18~19



---------------------
Iată, dar, cum trebuie să vă rugați: "Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău; vie Împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ. Matei 6:9~10

În adevăr, noi suntem, înaintea lui Dumnezeu, o mireasmă a lui Hristos printre cei ce sunt pe calea mântuirii și printre cei ce sunt pe calea pierzării: pentru aceștia, o mireasmă de la moarte spre moarte; pentru aceia, o mireasmă de la viață spre viață. Și cine este de ajuns pentru aceste lucruri?
Căci noi nu stricăm Cuvântul lui Dumnezeu, cum fac cei mai mulți; ci vorbim cu inimă curată, din partea lui Dumnezeu, înaintea lui Dumnezeu, în Hristos.  Corinteni 2:15~17


Pe voi, care erați morți în greșelile voastre și în firea voastră pământească netăiată împrejur, Dumnezeu v-a adus la viață împreună cu El, după ce ne-a iertat toate greșelile. Coloseni 2:13

Dumnezeu nu este un Dumnezeu al celor morți, ci al celor vii. Tare vă mai rătăciți!" Marcu 12:27

#69
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View PostVali29, on 2nd March 2012, 11:38, said:

---------------------
Iată, dar, cum trebuie să vă rugați: "Tatăl nostru care ești în ceruri! Sfințească-se Numele Tău; vie Împărăția Ta; facă-se voia Ta, precum în cer și pe pământ. Matei 6:9~10

Vali dragule, Isus nu a explicat dacă împărăția este "vie" sau "moartă".

El ne-a învățat să ne rugăm "SĂ VINĂ" împărăția lui Dumnezeu deoarece doar atunci se va face voința Sa și pe pământ ca în cer.

(MATEI 3:1, 2) 3 În zilele acelea, Ioan Botezătorul a venit să predice în pustiul Iudeii, 2 zicând: „Căiți-vă, căci regatul (împărăția) cerurilor s-a apropiat!“

(MATEI 4:17) . . .Din acel moment, Isus a început să predice și să spună: „Căiți-vă, căci regatul cerurilor s-a apropiat!“

După cum observi, Isus spunea că împărăția cerurilor "S-A APROPIAT".  Deci, în rugăciunea "Tatăl nostru", Isus vorbea despre "VENIREA" împărăției, nu despre faptul că este "vie".

Despre această împărăție a vorbit și profetul Daniel în cap. 2 versetul 44 unde scrie următoarele:

(DANIEL 2:44) 44 Și, în zilele acestor regi, Dumnezeul cerului va ridica un regat (sau o împărăție) care nu va fi nimicit niciodată. Regatul acesta nu va trece în stăpânirea altui popor. El va zdrobi și va pune capăt tuturor acestor regate și el însuși va dăinui pe timp indefinit,

Aceasta este împărăția sau guvernarea dreaptă a lui Dumnezeu exercitată prin intermediul Fiului său, Isus Cristos.

Apostolul Ioan a arătat că guvernarea lumii (sau împărăția lumii) va trece în mâinile lui Isus Cristos.

(REVELAȚIA 11:15) . . .Și al șaptelea înger a sunat din trompetă. În cer s-au auzit glasuri puternice, care ziceau: „Regatul lumii (împărăția lumii) a devenit regatul (împărăția) Domnului nostru și al Cristosului său și el va domni ca rege pentru totdeauna și veșnic!“

Nu știu care dintre noi se rătăcește la urma urmei ....

#70
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd March 2012, 08:02, said:

Zexe, este lucrarea lui Dumnezeu, însă El NU OBLIGĂ OAMENII SĂ I SE ÎNCHINE.  Dumnezeu nu are nevoie de persoane care să i se închine pentru că sunt "forțate" sau "obligate" să facă acest lucru.  El îi iubește pe cei care îi aduc închinare din inimă fiindu-i recunoscători pentru toate binecuvântările primite din partea Lui.

Iată de ce Dumnezeu le adresează invitația tuturor "să-i bucure inima" ascultând de bunăvoie de El. vezi Proverbele 27:11
Cum era de asteptat, nu ai citit Scriptura unde scrie că închinarea este OBLIGATORIE.

Isaia 66:23
În fiecare lună nouă și în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, -zice Domnul. -

Zaharia 14:16
Toți ceice vor mai rămînea din toate neamurile venite împotriva Ierusalimului, se vor sui în fiecare an să se închine înaintea Împăratului, Domnul oștirilor, și să prăznuiască sărbătoarea corturilor.

Zaharia 14:17
Dacă unele din familiile pămîntului nu vor voi să se suie la Ierusalim ca să se închine înaintea Împăratului, Domnul oștirilor, nu va cădea ploaie peste ele.

Evrei 1:6
Și, cînd duce iarăș în lume pe Cel întîi născut, zice: ,,Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!``

Cuvîntul ÎNGER este AGGELOS adică MESAGER, cum sunt toți cei care propovăduiesc Evanghelia.

Toti trebuie sa ne inchinam Domnului. Insa, de unde sa stii tu ce vrea Dumnezeu cand tu nu citesti decat versurile din brosuricile alea murdare?

Edited by zexelica, 02 March 2012 - 13:01.


#71
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 2nd March 2012, 13:00, said:

Cum era de asteptat, nu ai citit Scriptura unde scrie că închinarea este OBLIGATORIE.

Isaia 66:23
În fiecare lună nouă și în fiecare Sabat, va veni orice făptură să se închine înaintea Mea, -zice Domnul. -

Zaharia 14:16
Toți ceice vor mai rămînea din toate neamurile venite împotriva Ierusalimului, se vor sui în fiecare an să se închine înaintea Împăratului, Domnul oștirilor, și să prăznuiască sărbătoarea corturilor.

Zaharia 14:17
Dacă unele din familiile pămîntului nu vor voi să se suie la Ierusalim ca să se închine înaintea Împăratului, Domnul oștirilor, nu va cădea ploaie peste ele.

Evrei 1:6
Și, cînd duce iarăș în lume pe Cel întîi născut, zice: ,,Toți îngerii lui Dumnezeu să I se închine!``

Cuvîntul ÎNGER este AGGELOS adică MESAGER, cum sunt toți cei care propovăduiesc Evanghelia.

Toti trebuie sa ne inchinam Domnului. Insa, de unde sa stii tu ce vrea Dumnezeu cand tu nu citesti decat versurile din brosuricile alea murdare?


Zexe, versetele pe care le-ai postat nu susțin ideea că închinarea la Dumnezeu trebuie să fie din constrângere.  Versetul din Zaharia 14:17 arată faptul că cei care nu vor să i se închine lui Dumnezeu nu pot primi binecuvântările lui.

Cei care i se închină lui Dumnezeu fac acest lucru pentru că îl iubesc nu pentru că sunt constrânși sau forțați.

Dumnezeu se uită și la motivația cu care facem ceva pentru El, sau motivația cu care ascultăm de El.

Relatarea din Iov arată clar faptul că una dintre acuzațiile pe care Satan i le aduce lui Dumnezeu constă în faptul că oamenii i se închină din interes, nu din iubire.

(IOV 1:8) . . .Iehova i-a mai spus lui Satan: „Ți-ai îndreptat inima spre slujitorul meu Iov? Ai văzut că nu este nimeni ca el pe pământ, un om ireproșabil și drept, care se teme de Dumnezeu și se abate de la rău?“

(IOV 1:9–11) . . .Dar Satan i-a răspuns lui Iehova și a zis: „Oare degeaba se teme Iov de Dumnezeu? 10 N-ai ridicat tu un gard în jurul lui, în jurul casei lui și în jurul a tot ce are el? Ai binecuvântat lucrarea mâinilor lui, iar animalele lui au umplut pământul. 11 Dar acum întinde-ți mâna, te rog, și atinge-te de tot ce are și ai să vezi dacă nu te va blestema în față“.

După cum observi, Satan a insinuat că Iov i se închina lui Dumnezeu din interes, însă relatarea biblică arată clar faptul că Iov i se închina lui Dumnezeu pentru că îi iubea.  

(IOV 27:5) . . .Până la ultima suflare, nu voi renunța la integritatea mea!

Dumnezeu caută oameni loiali, care să i se închine deoarece doresc acest lucru, înțelegând faptul că este spre binele lor să asculte de Dumnezeu.

(PSALMUL 73:28) . . .Dar este spre binele meu să mă apropii de Dumnezeu. Pe Domnul Suveran Iehova l-am făcut refugiul meu, ca să vestesc toate lucrările lui.

Edited by Eugen3, 02 March 2012 - 15:05.


#72
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 2nd March 2012, 15:02, said:

Cei care i se închină lui Dumnezeu fac acest lucru pentru că îl iubesc nu pentru că sunt constrânși sau forțați.
Povestea ta de adormit prostii nu tine cu cine citeste Scriptura, nu brosuricile bisericii.

Ezechiel 36
27Voi pune Duhul Meu în voi, și vă voi face să urmați poruncile Mele și să păziți și să împliniți legile Mele.

Scrie clar si direct ca TE FACE SA FACI.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate