Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 

Inflamare a vezicii dupa cistita?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
M-am procopsit pe data de 8 ianuarie cu o cistita foarte interesanta. Dupa cateva zile am ajuns la medici, mi-au prescris doua antibiotice gresite, unul dupa altul, fara antibiograma, (desi i-am rugat sa imi faca), apoi ca la antibiograma sa reiasa ca bacteria era rezistenta la ambele. Mi-au dat apoi tratament cu Cefalexina o saptamana. Tratamentul l-am facut, durerea s-a dus complet, insa eu am ramas de vreo 2 zile cu nevoia de a urina mai des ( la o ora, doua), fara absolut nici o durere sau discomfort. Nu-mi spuneti va rog sa merg la medic sa il intreb ca nu am vazut in viata mea medici mai incompetenti, ingusti la minte si nepasatori ca aici, ma fac sa imi doresc din suflet sa am acces la medici din Romania. Nu au vrut nici macar sa imi arate rezultatele uro culturii decat dupa ce i-am rugat insistent, si am vazut ca scria acolo infectie cu "Coliform". O sa ma intorc numai daca revine durerea si atunci cer direct trimitere la urolog. Intrebarea mea e: se poate sa persiste o inflamatie neinfectioasa dupa ce am fost infectata asa mult timp, o luna? Sa am rabdare sa se retraga? Multumesc mult oricui e capabil sa-mi dea un sfat.

Edited by Oscilatrix, 14 February 2012 - 10:50.


#2
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
se poate să persiste, să fie o infecție asimptomatică (nedureroasă, de fapt) și se poate și să fi fost rinichii stresați de antibiotice. Niște no-spa combinat cu un ibuprofen câteva zile s-ar putea să te ajute. Eu aș încerca un tratament cu bere :D

#3
Taraxacus

Taraxacus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 31.12.2008
Incearca asta: umple o buuiota cu apa fierbinte, cat poti de fierbinte si tine-o pe burta, in dreptul vezicii urinare (daca e prea fierbinte pune un prosop), la talpi a trebui sa pui doi saculeti cu sare fierbinte, care ii tragi cu sosete groase, stai in pat invelita si daca mergi la baie sa ai papuci grosi de casa. Intre timp bea ceai de cicoare. Dupa 2-3 sedinte ar trebui sa se rezolve. Antibioticul care ti l-au prescris este f puternic si da si rezistenta germenilor.In orice caz, fereste-te de frig in zona pelviana si la picioare.
Iti doresc sanatate si am rugamintea sa me spui daca ai obtinut vreun rezultat.

#4
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Multumesc pentru raspunsuri. Se pare ca azi ma simt deja mai bine. Doar sa dureze.

#5
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ce ti-a sugerat Ada e foarte bine. Si caldura locala ajuta destul de mult, am vazut ca ti-a zis deja cineva.
De curiozitate, ce alte antibiotice ai luat la inceput?
Partea proasta cu cistita e ca e cam... recurenta. Odata ce te-ai procopsit cu ea are prostul obicei de a tot reveni cand ti-e lumea mai draga.
Afinele si merisorul sunt bune pentru asa ceva, incearca sa consumi mult suc sau ceai.

#6
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

View Postrox, on 14th February 2012, 14:47, said:

Ce ti-a sugerat Ada e foarte bine. Si caldura locala ajuta destul de mult, am vazut ca ti-a zis deja cineva.
De curiozitate, ce alte antibiotice ai luat la inceput?
Partea proasta cu cistita e ca e cam... recurenta. Odata ce te-ai procopsit cu ea are prostul obicei de a tot reveni cand ti-e lumea mai draga.
Afinele si merisorul sunt bune pentru asa ceva, incearca sa consumi mult suc sau ceai.

Am luat Trimethophrim 3 zile si Nitrofurantoina 7 zile. Da, stiu de recurenta, de-aia o sa ma apuc de ceva naturist pentru imunitate. Urata boala mai e si asta. Am mancat tone de afine cand eram in criza si a ajutat cateva zile, am luat si capsule de merisor.

#7
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Ok. Interesant ca aia pe-acolo nu sar cu Ciprofloxacin sau Norfloxacin pe cistite, ca prin Romania. Desi uneori merg bine cu astea.
N-au prea gresit, protocolul standard de tratament ala e, cu 3 zile de Cotrimoxazol e (e tot aia cu Trimetoprim). Din nefericire multe din infectiile de tract urinar jos la femei sunt cu Coli rezistenti la el, asa ca nu da intotdeauna cele mai bune rezultate. Desi cel mai ok ar fi sa se faca intai o urocultura cu antibiograma si sa se mearga tintit, de cele mai multe ori asta nu e cost-eficient. in fine
Dupa ce termini cu tratamentul cu antibiotic (inteleg ca l-ai terminat) ar trebui sa iti faci o urocultura de control, sa vezi ce-ai obtinut.

Capsulele de merisor sunt bune, incearca daca gasesti si suc (sau suc de afine). Poti sa incerci sa iti faci un obicei din a consuma suc de afine (natural) si in afara crizei, ajuta si preventiv.

Edited by rox, 14 February 2012 - 16:02.


#8
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009
Ada, care-i faza cu berea??? Ca a functionat de zici ca nu-i adevarat.

#9
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006
:D

hameiul are efect slab litotritic, slab dezinfectant, antispastic, sedativ și diuretic. Adică sparge pietre, dezinfectează, relaxează musculatura, te calmează și te face să elimini apa, adică pune rinichii la treabă.
Adaugă la asta efectul alcoolului diluat.

Edited by adadoi, 19 February 2012 - 17:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate