Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Amplificator GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postadrian001, on 17th February 2012, 13:44, said:

Puterea de emisie e specificta pe site-ul ala la putere de iesire, dar sunt extrem de mici ca sa fie reale, adica potrivit specificatiilor date de ei un telefon mobil emite cu o putere mai mare ca amplificatorul asta. Cere mai multe detalii pentru ca sunt dubioase rau si oamenii de acolo se pare ca habar nu au ce in ce se masoara.
Puterea aia de iesire nu se refera cumva la puterea cu care iese el pe antena interioara ?
Care este diferita de cea care iese pe antena exterioara, nu ?


Am incercat cu USSD - nu merge.
Chiar dc semnaul este -83 - - 86 dB cu antena si -99 dB fara antena, cand incerc sa trimit un USSD imi spune ca nu poate.
Am incercat cu mdma.
Eu chiar nu inteleg care e buba, dar imi vine sa le pun o bomba astora de la vodafone.

#20
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Nu! Dupa cum vezi puterea de iesire e specificata in ambele sensuri pe downlink si pe uplink. Puterea pe downlink se refera la puterea care este trimisa spre antena interioara iar puterea de iesirea pe uplink se refera la puterea care este trimisa spre antena exterioara. Oricum cred ca ai citit acolo ca scrie ca acoperi o suprafata de 9 mp indoor cu amplificatorul asta, deci nici macar o camera. Daca vrei sa ai semnal in toata casa (depinde si cat de mare e) iti trebuie ceva mult mai puternic daca vrei sa acoperi decat o camera cat de cat normala e bun si ala pe care il vrei tu.

PS: La ce distanta e NodeB-ul Vodafoneului fata de tine sau daca nu stii spune Cell ID-ul celulei din MDMA ...

#21
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postadrian001, on 18th February 2012, 00:52, said:

Nu! Dupa cum vezi puterea de iesire e specificata in ambele sensuri pe downlink si pe uplink. Puterea pe downlink se refera la puterea care este trimisa spre antena interioara iar puterea de iesirea pe uplink se refera la puterea care este trimisa spre antena exterioara. Oricum cred ca ai citit acolo ca scrie ca acoperi o suprafata de 9 mp indoor cu amplificatorul asta, deci nici macar o camera. Daca vrei sa ai semnal in toata casa (depinde si cat de mare e) iti trebuie ceva mult mai puternic daca vrei sa acoperi decat o camera cat de cat normala e bun si ala pe care il vrei tu.

PS: La ce distanta e NodeB-ul Vodafoneului fata de tine sau daca nu stii spune Cell ID-ul celulei din MDMA ...
Nu, acoperea un cerc cu raza de 9 metri, ceea ce este suficient.
Dar oricum, mult mai mult ma intereseaza pt internet, iar pt asta imi este suficient si jumatate de metru patrat.
O sa iti spun maine Id-ul celulei.
Sincer incep sa fiu mai optimist cu Orange ... cu -105 dB nu s-a intrerupt deloc de 3 ore, chiar dc merge destul de incetisor. Iar Vodafone, cu -85 nu se conecteaza.
Partea proasta este ca semnaul de la Orange nu prea se modifica deloc cand ii bag antena , ceea ce ma face sa cred ca e in 2100. Am intrebat si pe topic la Orange pt ca vreau sa stiu sigur dc merita sa mai dau 1,6 mil pe o antena in 2100.
Maine dim ai id-urile :)

#22
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Stai putin sa ne intelegem ca am impresia ca esti cumva indus in eroare un amplificator GSM functioneaza si pentru 3G (UMTS) ceea ce nu se intampla. Pentru UMTS iti trebuie un amplificator dedicat, deci nu poti folosi un amplificator GSM sa ai semnal 3G UMTS in casa. Amplificatorul 3G il vei folosi exclusiv pentru GSM iar pentru internet prin 3G va trebui sa ramai cu ce ai acum ...

PS: Pe site-ul ala scrie de 9 mp, nu de un cerc cu diamentrul de 9 metri, citeste atent, oricum pentru o camera normala am zis si eu ca e suficient.

#23
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
3G-ul foloseste o modulatie extraordinar de complicata (multipath, etc) si in mod sigur nu poate fi retransmisa prea simplu de un repetor.
In plus din cauza reglementarilor un amplificator nu poate sa fie mai puternic decit un modem ok, singura diferenta fiind ca poti cel mult sa il pui unde vrei tu - dar asta o poti face si cu modemul.

Intrebare de baraj: cita pierdere ai pe cablu de la antena modemului de 3G pina la modem (si care e setup-ul exact)? Daca ai cablu lungutz si antena nu e pusa pe pozitia optima (ex. este la geam in loc sa fie pe casa) poti sa cistigi destul de mult punind antena intr-un loc mai bun si modemul chiar linga ea (si aducind semnalul de acolo printr-un router cu USB fie pe ethernet fie pe wifi).

#24
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postf300, on 18th February 2012, 10:44, said:

3G-ul foloseste o modulatie extraordinar de complicata (multipath, etc) si in mod sigur nu poate fi retransmisa prea simplu de un repetor.
In plus din cauza reglementarilor un amplificator nu poate sa fie mai puternic decit un modem ok, singura diferenta fiind ca poti cel mult sa il pui unde vrei tu - dar asta o poti face si cu modemul.

Intrebare de baraj: cita pierdere ai pe cablu de la antena modemului de 3G pina la modem (si care e setup-ul exact)? Daca ai cablu lungutz si antena nu e pusa pe pozitia optima (ex. este la geam in loc sa fie pe casa) poti sa cistigi destul de mult punind antena intr-un loc mai bun si modemul chiar linga ea (si aducind semnalul de acolo printr-un router cu USB fie pe ethernet fie pe wifi).
Cablul are minimul necesar ( 3m). L-am scurtat de la 10.
Am facut teste cu antena in afara casei si cu antena in pod (parctic e doar o scandura de lemn intre). Nu este absolut nici o diferenta de semnal.
Semnalul receptionat este ok ... -101- 99 db fara antena, -91 - 87 cu antena, deci antena isi face treaba. Problema este ca nu se conecteaza. Am incercat cu 2 calculatoare, cu vreo 2 softuri, cu vreo 3 modemuri.
Id-ul celulei vodafone este 22122, LAC 10223
Cei care vand astfel de repetoare mi-au zis ca va amplifica atat vocea cat si traficul de internet atat timp cat este in 900 MHz. E adevarat, parca tind sa va cred pe voi :)

#25
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E adevarat probabil pe jumate, respectiv va functiona pentru date 2G (sau 2.5G sau cum s-or chema) care fizic sint acelasi lucru cu vocea 2G. DACA functioneaza, desi repet nu vad cum ar putea sa-ti aduca un avantaj fata de un terminal ok, mai ales daca poti sa ii pui o antena buna (lucru valabil atit pentru stick cit si pentru scula aia de care ziceam mai sus care face voce).

#26
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Dupa cum zice si f300 aia se refera la traficul de internet peste GSM adica prin GPRS (Vodafone) sau EDGE(Orange, Cosmote) nu la UMTS. Ai zis ca ai 3 metri de cablul da si tipul e important ca daca e de 75 de ohmi ...

Din pacat nu gasesc Cell ID-ul ala la Vodafone, 2212 e codul celulei iar ultimul 2 e sectorul in care te afli si trang concluzia ca NodeB-ul Vodafoneului se afla undeva la Vest de tine sau chiar la Nord pentru ca numerotarea sectoarelor se face cu primul sector orientat catre Nord. Eu am gasit decat codurile 2211 si 2213, ultimul alfat in Ramnicu Sarat, dar asta e la vreo 30 de Km de tine. Probabil NodeB-ul asta al Vodafone-ului o fi ceva mai nou si de asta nu il gasesc eu.

#27
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postf300, on 18th February 2012, 10:44, said:

3G-ul foloseste o modulatie extraordinar de complicata (multipath, etc) si in mod sigur nu poate fi retransmisa prea simplu de un repetor.
In plus din cauza reglementarilor un amplificator nu poate sa fie mai puternic decit un modem ok, singura diferenta fiind ca poti cel mult sa il pui unde vrei tu - dar asta o poti face si cu modemul.
Repetorul 3G/UMTS 2.1GHz standard (dupa modelul chinezesc) merge excelent, chiar Huawei face si vorba aia aia fac toata reteaua in ziua de azi, europenii se duc pe garla americanii aprox la fel, dar sunt mai scumpe, calitatea de baza este liniaritatea, aia conteaza. Puterea e infima in 3G cred ca stiti se lucreaza in general cu 125mW maxim pe o banda de 5MHz la terminale standard. (adica 0.125W), spectrul imprastiat face minuni cand e vorba de puteri mici. Nivelul este standard pentru ca terminalul sa poata ajusta puterea, un factor important la corelare in 3G, asa ca repetorul 3G nu foloseste reglaje automate ale amplificarii si asemenea, se face di nfabrica la niveluri sa lucreze standard in conditiile mentionate pe pliant.

Edited by andreic, 18 February 2012 - 13:30.


#28
delvecchio

delvecchio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2012
Buna tuturor.
Am deschis aceasta discutie tocmai pentru a aduce la cunostiinta anumite aspecte ce trebuie luate in calcul,in momentul in care doriti sa achizitionati un amplificator de semnal gsm; si totodata sa va relatez o discutie interesanta pe care am avut-o cu un comerciant de astfel de echipamente. La final fiecare va trage singur concluziile. Merita sa acordati 10minute pentru acest subiect.
Cautand pe Internet am gasit o solutie problemei pe care o am de ceva vreme,si anume calitatea slaba a semnalului gsm Cosmote,intr-o locatie la munte (pentru o casa de vacanta).
Bucuros ca am gasit insfarsit rezolvarea, trimit un email comerciantului prin care explic situatia. Dupa 9 ore de asteptare, a sosit si raspunsul: "Buna ziua, Avem mai multe tipuri de amplificatoare care se potrivesc nevoilor dvs, va rugam sa ne furnizati nr de telefon ca sa putem sta mai mult de vorba. Un sistem mai ieftin si bun ar fi acesta http://www...... "
Nefiind multumit de raspunsul oferit, intreb din nou comerciantul: "va multumesc pentru raspuns.Am o nedumerire: din ce am auzit Cosmote foloseste o banda diferita GSM. Frecventa de operare a amplificatorului recomandat de catre dvs, observ ca este identica cu cea a operatorilor Orange si Vodafone. V-a functiona echipamentul pentru Cosmote pe suprafata precizata, in conditiile prezentate in mailul anterior ?
Raspunsul dansului a urmat:"Da functioneza si in Cosmote 100%,este testat. Tot odata il puteti folosi si in vodafone sau orange. Maxim 10 telefoane simultan pot fi folosite. Acest amplificator va face fata in interiorul livingului de 30mp daca montati repeaterul undeva in interiorul livingului. Iar legat de partea cu etajul, va bate si sus,dar nu putem garanta nivelul semnalului,depinde din ce este facut plafonul (beton cu fier beton, lemn ...) . Producatorul a dat o arie de acoperire de 250mp, dar ceea ce am spus mai sus sunt date reale in urma testelor efectuate de noi . Pentru mai multe detalii ne putem auzi telefonic .
Din cunostiintele mele in domeniu, si din cautarile simple pe google, am constatat ca acest comerciant denatureaza putin adevarul,si am incercat sa aflu putin mai multe despre acesta. Ca atare am solicitat urmatoarele: "as dori sa imi oferiti mai multe detalii despre firma dumneavoastra. Cod Unic de Identificare. Aceste informatii nu se regasesc pe site-ul dumneavoastra (desi conform legii trebuie mentionate).

Totodata pe site-ul dumneavoastra precizati ca oferiti solutii similare din 2008... site-ul dumneavoastra dateaza inregistrat din 28-10-2011

Pentru a merge mai departe cu comanda va rog sa imi oferiti aceste date.
Multumesc.

Evident ca raspunsul final al acestui comerciant a fost sec, si lipsit de vreo acoperire sustenabila: "Intradevar siteul amplificatorgsm.ro a fost inregistrat in 2011, pana la aceasta am functionat p[e un alt domeniu..
Daca doriti sa faceti comanda o puteti face online sau telefonic. Daca nu doriti sa faceti comanda totusi va multumim pentru interesul acordat."


Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu aceasta lunga poveste, dar doresc sa trag un semn de alarma celor care doresc sa achizitioneze aceste echipamente, mai exact de la cine si cum ! Intotdeauna verificati toate informatiile privind comerciantul, inainte de-a lua decizia.

Nu doresc sa fac propaganda sau reclama negativa-pozitiva nimanui, dar dupa alte cautari am gasit un alt comerciant online cu astfel de echipamente, foarte corect si deschis spre colaborare…il gasiti pe vreausemnal.ro

Multumesc si sanatate !

#29
gorbaciov

gorbaciov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdelvecchio, on 23rd February 2012, 00:04, said:

Buna tuturor.
Am deschis aceasta discutie tocmai pentru a aduce la cunostiinta anumite aspecte ce trebuie luate in calcul,in momentul in care doriti sa achizitionati un amplificator de semnal gsm; si totodata sa va relatez o discutie interesanta pe care am avut-o cu un comerciant de astfel de echipamente. La final fiecare va trage singur concluziile. Merita sa acordati 10minute pentru acest subiect.
Cautand pe Internet am gasit o solutie problemei pe care o am de ceva vreme,si anume calitatea slaba a semnalului gsm Cosmote,intr-o locatie la munte (pentru o casa de vacanta).
Bucuros ca am gasit insfarsit rezolvarea, trimit un email comerciantului prin care explic situatia. Dupa 9 ore de asteptare, a sosit si raspunsul: "Buna ziua, Avem mai multe tipuri de amplificatoare care se potrivesc nevoilor dvs, va rugam sa ne furnizati nr de telefon ca sa putem sta mai mult de vorba. Un sistem mai ieftin si bun ar fi acesta http://www...... "
Nefiind multumit de raspunsul oferit, intreb din nou comerciantul: "va multumesc pentru raspuns.Am o nedumerire: din ce am auzit Cosmote foloseste o banda diferita GSM. Frecventa de operare a amplificatorului recomandat de catre dvs, observ ca este identica cu cea a operatorilor Orange si Vodafone. V-a functiona echipamentul pentru Cosmote pe suprafata precizata, in conditiile prezentate in mailul anterior ?
Raspunsul dansului a urmat:"Da functioneza si in Cosmote 100%,este testat. Tot odata il puteti folosi si in vodafone sau orange. Maxim 10 telefoane simultan pot fi folosite. Acest amplificator va face fata in interiorul livingului de 30mp daca montati repeaterul undeva in interiorul livingului. Iar legat de partea cu etajul, va bate si sus,dar nu putem garanta nivelul semnalului,depinde din ce este facut plafonul (beton cu fier beton, lemn ...) . Producatorul a dat o arie de acoperire de 250mp, dar ceea ce am spus mai sus sunt date reale in urma testelor efectuate de noi . Pentru mai multe detalii ne putem auzi telefonic .
Din cunostiintele mele in domeniu, si din cautarile simple pe google, am constatat ca acest comerciant denatureaza putin adevarul,si am incercat sa aflu putin mai multe despre acesta. Ca atare am solicitat urmatoarele: "as dori sa imi oferiti mai multe detalii despre firma dumneavoastra. Cod Unic de Identificare. Aceste informatii nu se regasesc pe site-ul dumneavoastra (desi conform legii trebuie mentionate).

Totodata pe site-ul dumneavoastra precizati ca oferiti solutii similare din 2008... site-ul dumneavoastra dateaza inregistrat din 28-10-2011

Pentru a merge mai departe cu comanda va rog sa imi oferiti aceste date.
Multumesc.

Evident ca raspunsul final al acestui comerciant a fost sec, si lipsit de vreo acoperire sustenabila: "Intradevar siteul amplificatorgsm.ro a fost inregistrat in 2011, pana la aceasta am functionat p[e un alt domeniu..
Daca doriti sa faceti comanda o puteti face online sau telefonic. Daca nu doriti sa faceti comanda totusi va multumim pentru interesul acordat."


Sper ca nu am plictisit pe nimeni cu aceasta lunga poveste, dar doresc sa trag un semn de alarma celor care doresc sa achizitioneze aceste echipamente, mai exact de la cine si cum ! Intotdeauna verificati toate informatiile privind comerciantul, inainte de-a lua decizia.

Nu doresc sa fac propaganda sau reclama negativa-pozitiva nimanui, dar dupa alte cautari am gasit un alt comerciant online cu astfel de echipamente, foarte corect si deschis spre colaborare…il gasiti pe vreausemnal.ro

Multumesc si sanatate !

Confirm.

#30
Modemuri3G

Modemuri3G

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,547
  • Înscris: 08.03.2011
Sincer pare doar reclama negativa, nu stiu ce solutie v-a fost oferita si cit habar aveti dvs dar

Cosmote la infiintare a fost retea exclusiv 1800MHz dar din anul 2005 a primit bonus un extra de 10MHz linga banda primary de 900Mhz (in EGSM)
Cu achizitia Zapp detine si licenta in banda de 2100MHz si 450MHz (CDMA)

Nu am legatura cu nici unul dintre siteurile mentionate dar orice echipament care stie si EGSM ar trebui sa mearga atit pe cosmote cit si pe vodafone sau orange


View Postdelvecchio, on 23rd February 2012, 00:04, said:

Buna tuturor.
Multumesc si sanatate !


#31
delvecchio

delvecchio

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.02.2012

View PostModemuri3G, on 5th March 2012, 21:06, said:

Sincer pare doar reclama negativa, nu stiu ce solutie v-a fost oferita si cit habar aveti dvs dar

Cosmote la infiintare a fost retea exclusiv 1800MHz dar din anul 2005 a primit bonus un extra de 10MHz linga banda primary de 900Mhz (in EGSM)
Cu achizitia Zapp detine si licenta in banda de 2100MHz si 450MHz (CDMA)

Nu am legatura cu nici unul dintre siteurile mentionate dar orice echipament care stie si EGSM ar trebui sa mearga atit pe cosmote cit si pe vodafone sau orange


Problema este ca acel echipament nu stie sa citeasca banda de EGSM, ci doar GSM 900. Atunci cum sa functioneze in Cosmote ?

#32
cable_guy

cable_guy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 26.04.2012

View Postdelvecchio, on 24th April 2012, 01:43, said:

Problema este ca acel echipament nu stie sa citeasca banda de EGSM, ci doar GSM 900. Atunci cum sa functioneze in Cosmote ?
echipamentul nu citeste o banda.....ci o amplifica...
amplificatorul GSM daca este de proasta calitate, adica are filtrele slabe, va amplifica si EGSM, mai slab ce-i drept si doar canalele din partea de sus a benzii dar o va face!

si pentru internet, cel mai simplu este folosirea unui router 3G wireless, in care se infige modemul si se plaseaza acolo unde modemul are cel mai bun semnal...


PS: repetoarele GSM/3G SUNT ilegale!

Edited by cable_guy, 26 April 2012 - 22:22.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate