Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Amplificator GSM

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Pe scurt - se da o casa in varful muntelui.
Semnal Comsote - bun outside, prost inside (desi sunt 2 liniute, practic nu se poate vorbi decat de la geam).
Semnal Vodafone - foarte slab in banda de 900 Mhz. Am obtinut maxim -90 dB cu o antena exterioara de 13,5 dB (in varful casei) - folosita pentru internet 3G de la vodafone. A mers decent pana cand a venit zapada, de atunci ... lipsa (nu am ajuns inca in locatie sa verific ce semnal mai e, dar tatal meu clar nu mai are net).
Am inceput sa imi orientez atentia catre un amplificator (booster) GSM, dar am cateva interbari pt oamenii avizati.
In primul rand, un astfel de amplificator are practic putere de emisie mai mare decat un telefon/modem USB, respectiv amplificare la receptie mai buna decat un telefon ? Adica daca semnalul este destul de slab (la modul ... -110 dB probabil din moment ce nu se mai conecteaza modemul), sunt sanse ca cu acest amplificator care se lauda ca are un castig de 50 - 60 dB sa obtin ceva ?
M-ar interesa sa impusc doi iepuri dintr-un foc ... adica sa am si semnal Cosmote mai bun in casa, sa mearga si internetul de la Vodafone macar cum merge pe parcusul verii.
Din cate am vazut eu, Cosmote functioneaza in banda E-GSM, ori amplificatoare nu prea am gasit decat in banda GSM (care este putin mai ingusta). Pe ebay cel putin nu am gasit decat in banda GSM, si as prefera sa iau de acolo pentru ca pretul este 1/2 fata de cel autohton.
Practic, intrucat E-GSM-ul este doar un pic mai larg, nu sunt sanse ca un amplificator GSM sa "acopere" si banda Cosmote ?
Multumesc pentru raspunsuri .

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlaurh, on 11th February 2012, 12:09, said:

Semnal Vodafone - foarte slab in banda de 900 Mhz. Am obtinut maxim -90 dB cu o antena exterioara de 13,5 dB (in varful casei) - folosita pentru internet 3G de la vodafone. A mers decent pana cand a venit zapada, de atunci ... lipsa (nu am ajuns inca in locatie sa verific ce semnal mai e, dar tatal meu clar nu mai are net).
Am inceput sa imi orientez atentia catre un amplificator (booster) GSM, dar am cateva interbari pt oamenii avizati.
In primul rand, un astfel de amplificator are practic putere de emisie mai mare decat un telefon/modem USB, respectiv amplificare la receptie mai buna decat un telefon ? Adica daca semnalul este destul de slab (la modul ... -110 dB probabil din moment ce nu se mai conecteaza modemul), sunt sanse ca cu acest amplificator care se lauda ca are un castig de 50 - 60 dB sa obtin ceva ?
Cel mai bun amplificator este un terminal mai sensibil... e innaceptabil sa ai 2 liniute si sa nu poti vorbi, ala nu e telefon. Unul bun vorbeste si la 0-1 liniuta cu galgaieli da merge. 2 liniute pe un terminal tipic inseamna cam intre -90 si -80dB asa cu aproximatie ceea ce este un semnal normal si suficient de bun, des intalnit la oras printre blocuri. In GSM semnal rau inseamna sub -104. Amplificatoarele te ajuta dar in mod limitat, ele merg pe principiul o antena exterioara cu castig una interioara de distributie a semnalului... oricum sunt scumpe o sa vezi. De fapt termenul lor corect cu care o sa le gasesti in general este acela de GSM repeater.
http://www.szelins.c...ster_MR500.html ca sa-ti faci o idee cum merge treaba. Aici un repetor 3G:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mjg-DhFoZFo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by andreic, 11 February 2012 - 13:00.


#3
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Da, stiu pe la ce preturi se invart repetoarele.
Telefoanele sunt bune. Singura pea idee este ca distanta fiindo foarte mare fata de celula gsm (aprox 25 km), telefonul nu are practic putere sa emita pana acolo.
Eu ii aud foarte prost pe ei, ei ma aud pe mine f bine.
Tocmai aici ma gandesc ca daca un astfel de repetor ar avea practic o putere de emisie mai mare, lucrurile s-ar schimba. De ex un tel emite cu 2W, nu ?
Un astfel de repetor cu cat emite ? eu unul nu stiu sa convertesc dB in W

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlaurh, on 11th February 2012, 13:07, said:

Telefoanele sunt bune. Singura pea idee este ca distanta fiindo foarte mare fata de celula gsm (aprox 25 km), telefonul nu are practic putere sa emita pana acolo.
Eu ii aud foarte prost pe ei, ei ma aud pe mine f bine.
Din ce descrii problema e pe receptie (desi zici ca ai liniute care indica receptia) nu pe emisie deci puterea nu te ajuta, 25km e o nimica toata in GSM 900, trebuie sa prinzi 35-38 in conditii de inaltime dar probabil intervine si intersectarea cu alte celule, interferente etc... celula transmite la niveluri normale probabil in jur de 20W/43dBm in 900MHz fiind in mediu rural ca asa e conceput sistemul probelma e ca tu nu il receptionezi corect desi ai liniute... de asta ziceam sa testezi telefoane mai moderne cu chipseturi mai sensibile. Eu de ex in casa in general am -90/-80dB in mod curent, pe vremuri aveam un samsung gsm dualband care se auzea oribil, aproape ineinteligibi, in acelasi loc cu un lgp500 se aude impecabil, chiar hi-fi la acelasi semnal.

View Postlaurh, on 11th February 2012, 13:07, said:

Tocmai aici ma gandesc ca daca un astfel de repetor ar avea practic o putere de emisie mai mare, lucrurile s-ar schimba. De ex un tel emite cu 2W, nu ?
Un astfel de repetor cu cat emite ? eu unul nu stiu sa convertesc dB in W
Puterea nu e problema ta cat vizibilitatea si sensibilitatea la receptie. Repetoarele lucreaza cu puteri mici in interior si normale la exterior, 33dB/m este cam 2W.

Unu pt 1800GSM/DCS http://www.gsm-repea...?products_id=34
Unu pt 3G banda 2100 http://www.gsm-repea...;products_id=35

Tu trebuie sa identifici ce banda te interesaza exact adica unde lucreaza serviciul de telefonie care te intereseaza si sa gasesti un kit pentru acea banda. Deasemenea e important sa identifici si locatia celulei cele mai puternice acolo pentru a putea orienta antena corect.

Edited by andreic, 11 February 2012 - 13:53.


#5
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai mult de 35km nu poti prinde in mod normal pe GSM din cauza ca dai peste alt timeslot. In functie de echipamente (si daca e o zona cu foarte putina activitate) se poate "rari" alocarea timesloturilor dublind (de obicei) distanta dar de obicei nu e cazul. Oricum 25km ar trebui sa fie super-ok.

O solutie ideala (si surprinzator de ieftina) ar fi: http://www.ebay.de/i...U-/190612647911

Presupun ca are receptia cel putin la fel de buna ca un telefon mobil (plus antena exterioara, poate exista chiar si antene mai bune), oricum ar trebui sa mearga de pe casa - si dupa care iti faci o retea analogica prin casa (fie telefoane cu fir fie chiar DECT).

#6
IrishPat

IrishPat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 24.01.2012

View Postf300, on 11th February 2012, 12:08, said:

Mai mult de 35km nu poti prinde in mod normal pe GSM din cauza ca dai peste alt timeslot. In functie de echipamente (si daca e o zona cu foarte putina activitate) se poate "rari" alocarea timesloturilor dublind (de obicei) distanta dar de obicei nu e cazul. Oricum 25km ar trebui sa fie super-ok.

O solutie ideala (si surprinzator de ieftina) ar fi: http://www.ebay.de/i...U-/190612647911
Presupun ca are receptia cel putin la fel de buna ca un telefon mobil (plus antena exterioara, poate exista chiar si antene mai bune), oricum ar trebui sa mearga de pe casa - si dupa care iti faci o retea analogica prin casa (fie telefoane cu fir fie chiar DECT).
Aceasta solutie functioneaza doar daca ai broadband , iti va consuma aprox. 1gb in fiecare luna, iti da semnal foarte bun dar doar daca ai telefon 3G,

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tu confunzi cu femtocell, nu e aia. Doar daca nu confund eu cu altceva, dar nu cred.

#8
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postf300, on 11th February 2012, 16:29, said:

Doar daca nu confund eu cu altceva, dar nu cred.
   Cred ca e un gateway dar daca n-ai semnal nu te ajuta cu nimic.

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Dupa spusele initiatorului semnalul este bun afara deci solutia pare ideala (presupunind ca scula nu este mult mai proasta decit un mobil, ceea ce nu cred, dimpotriva antena e mai mare). In plus la sub 20 euro pare chilipir.

#10
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Antena clar are mai mare decat un mobil,poate chiar si mufa pentru antena externa.
In felul asta ar putea avea net pe wi-fi.
Ar mai fi o problema cu decodatul ca nu cred ca merge pe VF-RO.

#11
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu are 3G, nu are wifi, nu asta e problema. Internetul e partea simpla a problemei, iei cel mai tare modem (din review-uri, specificatii, etc), il pui pe casa si il conectezi la ce se poate conecta (wifi, USB printr-un router cu USB si wifi, in cel mai rau caz si la un calculator super-ieftin care sa faca numai pe routerul) si ai rezolvat problema. Problema e la telefonie ca degeaba iei cel mai tare telefon si il pui pe casa ca nu o sa poti simplu sa vorbesti din casa.

Scula nu e simlocked, scrie in descriere.

#12
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003
Vad ca ati deviat oarecum discutia.
Din cate vad eu , un repetor gsm are 55 - 60 dB gain. Intrebarea este , este asta o valoare mai mare dacat a unui modem USB sau nu ?
Aseara am reusit cu taicamiu la telefon sa "analizam" semnalul.
Surprinzator, masurat cu un soft (nu imi amintesc numele lui) ... 83dB, adica exact atat cat erau si asta vara cand netul mergea brici.
Si tostusi acum nu se conecteaza nici mort.
Care sa fie totusi explicatia ?
Si intrebarea de baza ... merita sa dau 10 mil pe un repetor ?

#13
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006

View Postlaurh, on 15th February 2012, 16:23, said:

Din cate vad eu , un repetor gsm are 55 - 60 dB gain. Intrebarea este , este asta o valoare mai mare dacat a unui modem USB sau nu ?

Intrebarea nu prea are sens. Ideea e ca gain-ul ala de 55-60 de db se refera la cat de mult poate amplifica amplificatorul GSM semnalul, deci daca sa zicem ca semnalul receptionat este de -83 dbm dupa amplificare puterea lui va fi de -23 dbm, deci extrem de puternic. Zici ca la Vodafone ai semnal de -83 dbm (valoare buna) deci daca exista o problema pe partea de RF asta poate fi decat pe uplink adica echipamentul tau nu poate emite cu puterea necesara incat sa fie "auzit" de NodeB-ul Vodafone. Trebuie sa verifici asta cumva, adica sa trimiti un SMS sau sa initiezi un apel sau sa executi o sesiune USSD daca una dintre astea merge problema nu e pe partea de RF. Merita un repetor GSM 10 mil ? Daca ai bani si vrei sa poti folosi telefoanele mobile in casa normal ca merita ...

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postlaurh, on 15th February 2012, 17:23, said:

Vad ca ati deviat oarecum discutia.
Cred ca ti-am dat solutia de 20 euro dar tu o vrei pe aia de 10 milioane...
Tu pina la urma ce vrei, voce sau date?

#15
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postadrian001, on 15th February 2012, 20:13, said:

Zici ca la Vodafone ai semnal de -83 dbm (valoare buna) deci daca exista o problema pe partea de RF asta poate fi decat pe uplink adica echipamentul tau nu poate emite cu puterea necesara incat sa fie "auzit" de NodeB-ul Vodafone.
Atunci intreb ... un astfel de repetor emite cu o putere mai mare decat un telefon/modem USB ?
In esenta vreau voce de la comsote inside (merge doar la geam) dar cel mai mult si mai mult vreau internet 3g vodafone care nu mai merge deloc de cand a venit zapada ( antena 13,5 dB conectata la mufa interna a modemului).

#16
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Sincer nu stiu asta, dar daca te-ai hotarat la un produs poti sa pui link-ul pentru a ne uita in fisa tehnica. Un UE(telefon mobil, modem) face parte (de obicei) din Power Class 4, asta inseamna ca poate emite cu o putere maxima de 2 W pentru banda GSM900 (EGSM). Dar nici nu ar trebui sa te intereseze atat de mult cu ce putere emite (oricum sigur nu va fi sub aia 2 W ai unui telefon mobil) pentru ca daca zici ca de afara poti vorbi la telefon inseamna ca nu vei avea nici o problema cu repetorul GSM datorita antenei destiante lui care are un gain mult mai mare decat antena telefonului. Nu stiu daca vei gasi un amplificator capabil de GSM si UMTS 900 Mhz deci solutia e sa iei un repetor EGSM si sa ramai cu ce ai acum la Vodafone, adica antena aia de 13,5 probabil dbi (nu e corect sa exprimi gain-ul in db). Eu sunt cam 90% sigur ca problema pentru care nu ai internet de la Vodafone nu se datoreaza puterii semnalului, ci e de alta natura. Ti-am zis incearca sa trimiti un SMS de pe gateway-ul ala (daca poti) care il folosesti pentru accesul la internet sa vezi daca ajunge la destinatie, eventual incearca cu alta cartela de la Vodafone.

#17
laurh

laurh

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 06.03.2003

View Postadrian001, on 16th February 2012, 21:00, said:

Ti-am zis incearca sa trimiti un SMS de pe gateway-ul ala (daca poti) care il folosesti pentru accesul la internet sa vezi daca ajunge la destinatie, eventual incearca cu alta cartela de la Vodafone.
In seara asta o sa ajung in locatie (daca nu mai ninge :) ) si o sa incerc sa trimit un sms. Dar sunt aprospe sigur ca nu va merge.
A mers foarte bine pana sa vina zapada, apoi, dintr-o data ... nu a mai mers. La fel s-a intamplat si iarna trecuta.
Sincer eu cred ca este vorba de puterea de emisie a modemului, pur si simplu nu bate pana la releul GSM (poate prin pomii incarcati cu zapada trece mai greu semnalul decat prin pomii fara zapada). Alta explicatie nu am.
As fi dispus sa investesc in asta dar daca as avea garantia ca mi-ar rezolva problema.
Gain ulpink: 45 , downlink: 50. Ce inseamna gain uplink ? Nu este practic puterea lui de emisie ?

#18
adrian001

adrian001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,269
  • Înscris: 02.11.2006
Gain uplink: 45 nu inseamna nimic si nici nu se manoara in dbm cum zic aia pe site :coolspeak:. Gain uplink: 45 db se refera, ca si la gain-ul pe uplink, cat de mult va fi amplificat semnalul pe uplink. E acceasi explicatie ca si la gain-ul ala de 60 db care ti-am dat-o mai sus. Sa zicem ca esti in casa cu mobilul si ai acest repetor montat. Din moment ce il ai motat inseamna ca in casa o sa ai montata o antena omidirectionala deci cu gain foarte mic, de obicei 0-2 dbi pentru a avea acoperire in toata casa. Tu vrei sa initiezi un apel, deci sa zicem ca telefonul incepe sa emita cu 1 W care inseamna  30 dbm. Pana a ajunge la antena din casa o parte din putere (semnal) sa pierde in spatiu inconjurator (reflexii, refractii, absortii in functie de materiale inconjuratoare) iar alta parte la antena + cablu pana la amplificator. Sa presupunem ca semnalul de la mobil emis cu 1 W ajunge la amplifcator cu o putere de 0.2 mW care inseamna -6 dbm e aplificatorul e capabil ca dupa aplificare puterea semnalului sa fie de 39 dbm adica 8 W.

Puterea de emisie e specificta pe site-ul ala la putere de iesire, dar sunt extrem de mici ca sa fie reale, adica potrivit specificatiilor date de ei un telefon mobil emite cu o putere mai mare ca amplificatorul asta. Cere mai multe detalii pentru ca sunt dubioase rau si oamenii de acolo se pare ca habar nu au ce in ce se masoara.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate