Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Creare Post De Radio

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Cristy

Cristy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.04.2002
Ma intereseaza sa fac un post de radio pentru un mic orasel 15k-20 de locuitori. Stie cineva daca am vreo sansa sa obtin licenta sa obtin licenta de transmisie in acest caz? Stiu ca se obtin destul de greu.. Si , daca da, cui trebuie sa ma adresez? Puteti sa-mi spuneti de unde as putea sa cumpar niste echipamente mai puternice de transmisie pe care as putea sa le folosesc in acest caz?

#2
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
Anrc:
Conform Legii audiovizualului nr.504/2002, astfel cum a fost modificata prin Legea nr.591/2002 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.79/2002 privind cadrul general de reglementare a comunicatiilor, autoritatea competenta în domeniul audiovizualului este Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei. Institutiile competente în domeniul audiovizualului sunt Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei si Consiliul National al Audiovizualului. Furnizarea retelelor de comunicatii electronice prin care se efectueaza difuzarea, redifuzarea sau retransmisia programelor audiovizuale este supusa regimului autorizatiei generale.  

CNA:

În conformitate cu prevederile Legii audiovizualului nr. 504/2002, difuzarea unui serviciu de programe de catre un radiodifuzor aflat în jurisdictia României se poate face numai în baza licentei audiovizuale si, dupa caz, si a licentei de emisie.

Licenta audiovizuala se elibereaza fie în baza unui concurs, în cazul unui serviciu de programe difuzat pe cale radioelectrica terestra, fie în baza unei decizii a Consiliului, în cazul unui serviciu de programe difuzat prin orice alte mijloace de telecomunicatii.

Licenta audiovizuala se acorda pentru o perioada de 9 ani, atât în domeniul radiodifuziunii sonore, cât si în cel al televiziunii. Termenul curge de la data obtinerii autorizatiei tehnice de functionare, în cazul difuzarii pe cale radioelectrica terestra; de la data obtinerii deciziei de autorizare audiovizuala, în cazul difuzarii prin orice alte mijloace de telecomunicatii. Licenta poate fi prelungita pentru o perioada de înca 9 ani, în conditiile stabilite de Consiliu.

#3
murphy_22

murphy_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.09.2007

View PostAcidMan, on Oct 17 2005, 19:00, said:

Anrc:
Conform Legii audiovizualului nr.504/2002, astfel cum a fost modificata prin Legea nr.591/2002 pentru aprobarea Ordonantei de urgenta a Guvernului nr.79/2002 privind cadrul general de reglementare a comunicatiilor, autoritatea competenta în domeniul audiovizualului este Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei. Institutiile competente în domeniul audiovizualului sunt Ministerul Comunicatiilor si Tehnologiei Informatiei si Consiliul National al Audiovizualului. Furnizarea retelelor de comunicatii electronice prin care se efectueaza difuzarea, redifuzarea sau retransmisia programelor audiovizuale este supusa regimului autorizatiei generale.  

CNA:

În conformitate cu prevederile Legii audiovizualului nr. 504/2002, difuzarea unui serviciu de programe de catre un radiodifuzor aflat în jurisdictia României se poate face numai în baza licentei audiovizuale si, dupa caz, si a licentei de emisie.

Licenta audiovizuala se elibereaza fie în baza unui concurs, în cazul unui serviciu de programe difuzat pe cale radioelectrica terestra, fie în baza unei decizii a Consiliului, în cazul unui serviciu de programe difuzat prin orice alte mijloace de telecomunicatii.

Licenta audiovizuala se acorda pentru o perioada de 9 ani, atât în domeniul radiodifuziunii sonore, cât si în cel al televiziunii. Termenul curge de la data obtinerii autorizatiei tehnice de functionare, în cazul difuzarii pe cale radioelectrica terestra; de la data obtinerii deciziei de autorizare audiovizuala, în cazul difuzarii prin orice alte mijloace de telecomunicatii. Licenta poate fi prelungita pentru o perioada de înca 9 ani, în conditiile stabilite de Consiliu.



Salut

Aste e partea de legi si hartoage.
Eu unul de exemplu vreau sa fac un post de radio si vreau sa stiu ce aparatura se foloseste si aici ma refer la mixere, procesoare de voce, servere de streaming, codoare fm , codoare RDS , si ce o mai fi.
Problema e ca nimeni nu zice ce anume se poate folosi cu succes. Gen sistem de antene complet ALDENA dipol si alte cele tebuincease la emisie.
Hartiile sunt treaba celor cu banii treaba mea e sa vin cu solutia hard si nimeni nu pomeneste de ele.
M-am saturat sa tot aud ca tre sa mergi la CNA si ANRC . Pentru a merge la ei trebuie sa ai studioul functional si sa participi la licitatie dupa care bajetii veseli vin si iti masoara puterea de emisie care nu tre sa depaseasca nu stiu cat si abia dupa iti aloca frecventa.
Asta nu zice nimeni
Multumim fratilor dar asta se gaseste usor ca CNA si ANRC se ocupa de reglementarea comunicatiilor in Romania.
Problema e daca stie cine sa faca un tutorial cap coada cu ceia ce trebuie sa pui un post pe picioare.
De exemplu studioul de emisie si cel de productie ce anume se poate folosi.
Restul ca emit pe net sau in FM/AM e problema fiecaruia sau daca tot se vrea se poata trece in revista si posibilitatile de emisie ON AIR si Net.

Multumiri anticipate celor care vor impartasi si noua din experienta lor.

#4
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Dude... tu cam vrei pe gratis un job care se plateste bine de tot. Puteai sa zici si tu ca-ti trebuie sa faci postul de radio al liceului :-)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate