Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#757
alfaluzeru

alfaluzeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2010
ce parere aveti despre acumulatorul asta  www.beaut.nu/fileuploads/yfu_agm260-12.pdf ? Am gasit in tara cu 1500 eur 4buc ?

Edited by alfaluzeru, 25 August 2014 - 22:35.


#758
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dã sfaturi numai celor ce știu sa le primeascã”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Post9victor, on 25 august 2014 - 21:57, said:

cele mai mari zacaminte de alaun din lume sunt in Siria ! ... cam acolo trebuie cautat ! ... pacat ca sunt ocupati cu razboiul !

Pănă la urmă acestă pulbere sulfat dublu de aluminiu și potasiu zis și „allume” nu-i atât de scumpă și se găsește dacă o vrei cu tot dinadinsul,important este că trebuie adăugată o singură dată în acumulatori,apoi completat nivelul cu apă demineralizată ori de câte ori va fi necesar.Posted Image

#759
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postalfaluzeru, on 25 august 2014 - 22:34, said:

ce parere aveti despre acumulatorul asta  www.beaut.nu/fileuploads/yfu_agm260-12.pdf ? Am gasit in tara cu 1500 eur 4buc ?
Daca pretul este pentru toti patru, pretul per kWh la o durata de viata de 1300 cicli la 30%DOD (conform datasheet-ului furnizat) iese 1.65lei; pentru comparatie:
Attached File  batteries compare.gif   22.24K   39 downloads
(mi-am facut un excel ptr chestia asta)

#760
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005
Vad CELSOL CPZS 750 Ah (sau OPZS?) ca ar iesi net superior la toate celelalte variante - poti sa ne dai detalii cu privire la aceasta baterie minune care pare a avea un pret pe kwh mai bun decat LiFe?

#761
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
E buna, dar nu e noua, ci reconditionata. Si eu am crezut la inceput ca sunt noi si chiar m-am mirat. Apoi am tradus cu google..

#762
alfaluzeru

alfaluzeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2010

View Postaddysoftware, on 26 august 2014 - 08:13, said:

Daca pretul este pentru toti patru, pretul per kWh la o durata de viata de 1300 cicli la 30%DOD (conform datasheet-ului furnizat) iese 1.65lei; pentru comparatie:
Attachment batteries compare.gif
(mi-am facut un excel ptr chestia asta)

Pretul e 377 eur/buc , tva inclus. Ar iesi deci mai mic pretul. Lucrul bun e ca exista diagrama DOD / nr cicli descarcare.

#763
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postadrian71, on 26 august 2014 - 10:00, said:

Vad CELSOL CPZS 750 Ah (sau OPZS?) ca ar iesi net superior la toate celelalte variante - poti sa ne dai detalii cu privire la aceasta baterie minune care pare a avea un pret pe kwh mai bun decat LiFe?
toate bateriile sunt mai ieftine decat LiFePO4 ! ... dintre cele ptr aplicatii off-grid!

View Postalfaluzeru, on 25 august 2014 - 22:34, said:

ce parere aveti despre acumulatorul asta  www.beaut.nu/fileuploads/yfu_agm260-12.pdf ? Am gasit in tara cu 1500 eur 4buc ?
imi pare rau ca ... sunt baterii "de camion" ! ... aici nu prea se plange lumea despre ele ! ... dar pe celelalte forumuri unde mai intru, lumea spune ca sunt bani aruncati! ... "agonizeaza" cam 2 ani ! ... poate mai putin daca ai o avarie in sistem ! ... 1500 EUR sunt 10.000 de kWh de la ENEL ! ... o gramada de bani !
CELSOL, este fabricat in Barcelona, Spania ! ... lumea pe aici, este reticenta, deoarece este o marca noua ! ... in 5-10 ani vom afla cam ce pot !

Edited by 9victor, 26 August 2014 - 15:48.


#764
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ba mie mi se par al naibii de identice preturile intre Pb si LiFePO4. In afara de elementii aia reconditionati, tot plumbul gasit si calculat se invarte pe la 1-1,5lei/kWh, in timp ce litiul oscileaza cam intre 0,9 si 1,2. Singurul avantaj la plumb ar fi ca la o adica ai o rezerva de energie cam de 2,5 ori mai mare din cauza supradimensionarii, dar o rezerva in care nu e bine sa intri prea des...

#765
alfaluzeru

alfaluzeru

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 18.05.2010

View Post9victor, on 26 august 2014 - 15:44, said:


imi pare rau ca ... sunt baterii "de camion" ! ... aici nu prea se plange lumea despre ele ! ... dar pe celelalte forumuri unde mai intru, lumea spune ca sunt bani aruncati! ... "agonizeaza" cam 2 ani ! ... poate mai putin daca ai o avarie in sistem ! ... 1500 EUR sunt 10.000 de kWh de la ENEL ! ... o gramada de bani !

multam pt informatii. Recunosc ca agreez ideea de agm/gel pt ca la cit de multe uit , sigur as uita sa comppletez cu apa distilata ,iar daca lipsesc 2-3 saptamini , n-as vrea sa gasesc supa de electrolit. Partea proasta e ca nu prea gasesc altceva rezonabil ca si raport calitate/pret. Recomandari ?...

#766
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 02.03.2008
Consultare.
Am un ups si sa "bulit".
Imi zice ca bateria nu e buna.
Bateria este marca APC nu zice nimic mai mult pe ea.
Dar am testat  bateria. Si am obtinut:
U initial = 12.99v
U cu consumator de 0.15A =12.88v
U dupa 20 minute de consum =12.82v
Eu dupa parerea mea zic ca bateria este inca buna.
O sa incerc cu un consum mai mare.
Voi ce credeti?

Attached Files



#767
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 22.04.2005

View Postalfaluzeru, on 26 august 2014 - 20:02, said:

multam pt informatii. Recunosc ca agreez ideea de agm/gel pt ca la cit de multe uit , sigur as uita sa comppletez cu apa distilata ,iar daca lipsesc 2-3 saptamini , n-as vrea sa gasesc supa de electrolit. Partea proasta e ca nu prea gasesc altceva rezonabil ca si raport calitate/pret. Recomandari ?...

eu la TAB 95T completez cu apa distilata o data pe luna. si astea sunt baterii destul de "setoase". cred ca daca iti propui, macar o data pe luna tot te uiti la ele...

si daca nu le-as pune apa, cred ca ar rezista cel putin 6-8 saptamani pana ar scadea nivelul electrolitului la nivelul placilor, deci nu e bai daca nu completezi fix la o luna. dar asa esti sigur ca le gasesti ok si iti formezi o disciplina, la fel cum stii ca ai de platit o factura o data pe luna :)

Edited by adrian71, 26 August 2014 - 21:25.


#768
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalfaluzeru, on 26 august 2014 - 20:02, said:

multam pt informatii. Recunosc ca agreez ideea de agm/gel pt ca la cit de multe uit , sigur as uita sa comppletez cu apa distilata ,iar daca lipsesc 2-3 saptamini , n-as vrea sa gasesc supa de electrolit. Partea proasta e ca nu prea gasesc altceva rezonabil ca si raport calitate/pret. Recomandari ?...
parea mea personala, (deaorece sunt vechi pe lumea asta) este ca cele mai bune baterii sunt
cele "interzise" ! ... NiFe, NiCd, baterii moarte reciclate cu "dragoste" si sare de alaun ! ...
eu am primit un mail din China si imi oferea la 280 EUR, elementul de 1000 Ah, de 1,2V de baterii NiFe ! ... fara taxe de expeditie si vamale ! ... tinand cont ca este o baterie pe viata, cred ca merita fiecare cent investit ! ...
pe urma ar fi varianta de a te "uni" unui grup de cumparatori ! ... pret de fabrica si cheltuielile de transport impartite intre asociati !

View Postadrian71, on 26 august 2014 - 21:22, said:

eu la TAB 95T completez cu apa distilata o data pe luna. si astea sunt baterii destul de "setoase". cred ca daca iti propui, macar o data pe luna tot te uiti la ele...

si daca nu le-as pune apa, cred ca ar rezista cel putin 6-8 saptamani pana ar scadea nivelul electrolitului la nivelul placilor, deci nu e bai daca nu completezi fix la o luna. dar asa esti sigur ca le gasesti ok si iti formezi o disciplina, la fel cum stii ca ai de platit o factura o data pe luna Posted Image
deoarece "indeletnicirea" cu energie verde sau "independenta" energetica se fac in majoritatea cazurilor din pasiune,
am gasit pe forum un in Australia multi care au un "registru de atentie si intretinere" al bateriilor !
in ce consta? ... masurat saptamanal densitatea, tensiunea pe element, temperatura medie de lucru, cantitatea de apa distilata completata, etc ! ... aceste date iti arata "sanatatea" sau "suferintele" bateriei ! ... chiar si inceputul "sfarsitului" !

Edited by 9victor, 26 August 2014 - 21:42.


#769
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
NiFe mai ar avea un dezavantaj: randamentul incarcare-descarcare cam scazut (necesita 1.7-1.8V la incarcare si dau doar 1,25V la descarcare), si autodescarcarea cam mare. Pentru elementii aia de 1000Ah, ti-ar trebui un curent de vreo 10-20A numai ca sa-i "menti"i in float... (daca nu ma-nsel).. In rest, da...am auzit ca au viata si de 80 de ani, (aia mai vechi, facuti prin 1930...)

#770
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 26 august 2014 - 21:46, said:

NiFe mai ar avea un dezavantaj: randamentul incarcare-descarcare cam scazut (necesita 1.7-1.8V la incarcare si dau doar 1,25V la descarcare), si autodescarcarea cam mare. Pentru elementii aia de 1000Ah, ti-ar trebui un curent de vreo 10-20A numai ca sa-i "menti"i in float... (daca nu ma-nsel).. In rest, da...am auzit ca au viata si de 80 de ani, (aia mai vechi, facuti prin 1930...)
Ady, totul pe lumea este o chestiune de gusturi ! ... si de matematica ! ... daca ciclul este zilnic, cand "amaru' lor" ar putea sa se descarce ? ... eu am mai spus-o pe aici : substantele care compun aceasta minunata baterie, nu interactioneaza "defel" cu electrolitul sau intre ele ! ... pana la urma punem un panou in plus, care oricum costa jumate dintr-o baterie imitatie de "deep cycle"  ! ... ptr a compensa capaciatea de "receptie" scazuta a acestei baterii !
PS: ... o baterie d'asta perfect incarcata are 1,42V ... si "ofera" 70% din ce poate, pana la 1,2V !Posted Image

Edited by 9victor, 26 August 2014 - 21:55.


#771
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Rectific; memoria ma cam lasa in ultima vreme, asa ca am apelat la Wiki si la BatteryUniversity: selfdischarge 20-30% pe luna inseamna 10Ah pe zi; la 24V ar fi 240Wh; nu e chiar enorm dar nici putin nu e, in cateva zile de iarna fara soare ar "manca" totusi destul de mult din putina energie data de panouri la umbra norilor...

#772
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 26 august 2014 - 21:55, said:

Rectific; memoria ma cam lasa in ultima vreme, asa ca am apelat la Wiki si la BatteryUniversity: selfdischarge 20-30% pe luna inseamna 10Ah pe zi; la 24V ar fi 240Wh; nu e chiar enorm dar nici putin nu e, in cateva zile de iarna fara soare ar "manca" totusi destul de mult din putina energie data de panouri la umbra norilor...
vezi de ce trebuie sa ai un sistem hibrid ?

#773
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Pai da, dar de exemplu la mine in vale nu e nici vant, nici apa (paraiasul (exista unul) e foarte foarte mic chiar toamna-primavara) deci pot fi sigur doar pe lumina de la nori :))

#774
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 26 august 2014 - 21:59, said:

Pai da, dar de exemplu la mine in vale nu e nici vant, nici apa (paraiasul (exista unul) e foarte foarte mic chiar toamna-primavara) deci pot fi sigur doar pe lumina de la nori Posted Image)
hai  sa fim sinceri ! ... dupa apusul soarelui , ai disponibili 12 kWh in baterii ! ... nu esti Bill Gates ! ...
eu zic: este imposibil sa consumi intr-o seara atata energie ! ... off-grid, bineinteles!

Edited by 9victor, 26 August 2014 - 22:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate