Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#703
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Si te referi la Pb, cum am dedus din mesajul de pe mail (needitat). Da, 1kWh eu am considerat minim minimorum.

In privinta numarului de ani, ma gandesc si ca pretul acumulatorilor pe alte tehnologii ar mai putea scadea intrucatva. Deci poate ar fi o idee buna un set de acumulatori de doar 3-4kWh pe plumb pentru o perioada de ~10 ani, timp in care (poate) vor aparea mai rezonabili acumulatorii pe Na2SO4 (http://www.aquionenergy.com/) sau cei pe cabon-litiu-carbon japonezi ("Power Japan is planning to start production of 18650 dual carbon cells later this year for specialty applications such as medical devices and satellites, and they plan to license the technology to other companies for use in electric vehicles." ( http://www.extremete...sed-for-so-long )) , sau chiar va scadea pretul la lifepo4. Ar trebui avuta in vedere dezvoltarea acestei ramuri economice deoarece va primi un impuls puternic odata cu epuizarea petrolului.

Edited by addysoftware, 13 August 2014 - 07:52.


#704
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

View Post9victor, on 12 august 2014 - 23:31, said:

nu! ... solutia este sa faci rost de bani ! ... si pe urma de LiFePO4 ! ...
eu unu, am salar de 1300 EUR, si nu-mi pot permite un banc de baterii de vreo 10 kWh ! ...
care costa vreo 4500 EUR cu controlele si cablaraie !
am platit vreo 1200 EUR, ptr 8 kWh la 24V de NiFe second-hand ! ... sunt super multumit !
la autoturismul electric da! ... "musai" sa cumpar vreo 20 kWh la 110V ! ...
LiFePO4 este "rege" la capitolul energie electrica portabila ! ...


Pai Victore, tu compari preturile nou/sh ? Hai sa ne jucam corect, nu ?
Echivalentul in bani pentru LFP cumparate de noi este 3500 Euro  pentru plumb 3300 Euro si pentru NiFe 5000 Euro. Deci unde ne aflam ? Pretul la plumb e pentru banner, desigur Posted Image . Nu cred ca vrei sa calculez pentru OPZuri.
Daca e sa o luam asa, mai asteptam cativa ani pana apar masinile electrice pe piata SH si cu bani relativ putini o sa punem mana pe bancul de 24 kW al lui Nissan Leaf.
PS- DOD: Lifepo4 - 75%, Pb - 25% , Nife - 75%. Pentru NiFe la descarcari de 10 % ca sa fie "nemuritoare" ai nevoie de o investitie mult mai mare...

Edited by lestef, 13 August 2014 - 08:43.


#705
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
am cumparat de la "fier-vechi" acest incarcator de baterii ! ... ptr aparat de sudura, este prea "elegant" ! ... are 60 kg!
pe eticheta are ceva relationat cu 200A ! ... intrebare: de ce are 26 diode ?

Attached Files


Edited by 9victor, 13 August 2014 - 08:42.


#706
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Cred ca sunt placi de seleniu. Nu se vede bine in poze, trebuie sa faci o poza din profil ca sa fiu sigur. Pe vremuri se faceau asa, inainte de aparitia diodelor "clasice". Placile cu seleniu au tensiune inversa mica, de aceea trebuiau puse multe in serie. Si sunt si foarte ineficiente cu aceasta ocazie.

aici par a fi cate 3 placi in serie pentru a juca rolul unei diode. Dar s-ar putea sa ma insel, doar daca pui o poza din profil sau demontezi pot confirma.

#707
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postaddysoftware, on 13 august 2014 - 13:24, said:

Cred ca sunt placi de seleniu. Nu se vede bine in poze, trebuie sa faci o poza din profil ca sa fiu sigur. Pe vremuri se faceau asa, inainte de aparitia diodelor "clasice". Placile cu seleniu au tensiune inversa mica, de aceea trebuiau puse multe in serie. Si sunt si foarte ineficiente cu aceasta ocazie.

aici par a fi cate 3 placi in serie pentru a juca rolul unei diode. Dar s-ar putea sa ma insel, doar daca pui o poza din profil sau demontezi pot confirma.
merci ptr raspuns ! ... pe internet spune ca, firma producatoare este in concediu ! ... nu pot cere informatii ! ... dar este an de fabricatie 1999 ! ...
a costat in timpul lui vreo 800 EUR ! ... se poate folosi ca inverter! ... este de 5000 VA ! ... lucreaza la 100 Hz !

Attached Files


Edited by 9victor, 13 August 2014 - 13:33.


#708
rusman

rusman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 03.05.2009

View Post9victor, on 12 august 2014 - 19:22, said:


sarea Epsom ( Mg SO4·7H2O ) nu este sare de alaun ( KAl(SO4) 2.12H2O ) ... despre care vb aici !

Doar transmiteam celor care se gandesc sa revergoreze acumulatori cu sare Epsom sa nu mai piarda timpul fiindca nu merge vrajitoria. Parerea mea.

#709
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Nu, nu e cu seleniu. Seamana putin. Sunt diode montate pe radiatoare. Dealtfel are putere prea mare si e mult prea recent ptr a fi cu seleniu, dar am crezut ca poate era facut "pentru a incarca acumulatori de 200Ah".

Edited by addysoftware, 13 August 2014 - 14:19.


#710
CostyOK

CostyOK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,862
  • Înscris: 23.03.2009

View Postrusman, on 13 august 2014 - 13:42, said:

Doar transmiteam celor care se gandesc sa revergoreze acumulatori cu sare Epsom sa nu mai piarda timpul fiindca nu merge vrajitoria. Parerea mea.

Propun celor interesati o noua abordare: Sa faca teste cu urina de fata mare, poate vor avea mai mult succes pentru inlocuirea electrolitului.

Edited by CostyOK, 13 August 2014 - 16:59.


#711
lestef

lestef

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 12.02.2014

View PostCostyOK, on 13 august 2014 - 16:34, said:

Propun celor interesati o noua abordare: Sa faca teste cu urina de fata mare, poate vor avea mai mult succes.

Buna asta.Posted Image

#712
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
mi-aduceti aminte de traznaia asta care a fost intens promovata de credulii de pe facebuci si pe site-urile de profil (fri-energi): http://www.descopera...t-electric-foto

#713
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View PostCostyOK, on 13 august 2014 - 16:34, said:

Propun celor interesati o noua abordare: Sa faca teste cu urina de fata mare, poate vor avea mai mult succes pentru inlocuirea electrolitului.
in primul rand este foarte greu de gasit, si in al doilea rand esti cu capu', "frate" ! ...

View Postaerodinamic23, on 06 februarie 2012 - 12:13, said:

Salut deschid acest subiect pentru cei care am folosit acumulatori mai multi ani in sisteme de energie fotovoltaica si eoliana eu folosesc acumulatori tractiune de mai multi ani dar siau perdut din capacitate de stocare undeva la 15%-20% desi am folosit desulfator pentru a nu se sulfata nu stiu daca este bun sal tiu tot tinpu pe acumulatori desulfatorul consuma foarte putin 50 milianperi la 24v.
acesta este postarea lui @aerodinamic23 care a deschis topicul ! ... spune: "... pentru cei care am folosit acumulatori mai multi ani in sisteme de energie fotovoltaica si eoliana ... "
cam despre asta ar trebui sa vb aici ! ...

merci

Edited by 9victor, 13 August 2014 - 19:28.


#714
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012
acumulatorii de NiFe, sunt la descarcat lent ! ... am aprox 100 W sarcina ! ... celula Peltier are 5 A , becurile cam 4 A ! la 12V ... de ieri de dimineata de
de la ore 07:30 pana acum a scazut tensiunea pe element de la 14,7V la 12,1V ! ... desi teoretic am scos capacitatea acumulatorilor ! ...
descarcat complet ar fi la 0,6 V ! ... capaciatea de fabrica este 320 Ah !
explicatia! (nu-mi apartine, am citit pe net ) ar fi ca acumulatorii se regenereaza ! ... functionand ca o pila ! ... daca le dam timp suficient !

Attached Files


Edited by 9victor, 13 August 2014 - 19:44.


#715
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010

View Postadrian71, on 12 august 2014 - 22:49, said:

vis-a-vis de reciclare baterii de orice fel, am gasit o firma care imi da 1,5 ron/kg de baterie (greutate integrala, cu electrolit cu tot) - imi ia si bateria veche auto, si cele de ups, etc.

credeti ca gasesc vreo oferta mai buna? vreau sa scap de deseuri si nu sunt suficient de motivat sa le "resuscitez"...

Oferta mi se pare bună,la mine în zonă la un depozit de lângă mine îmi oferă doar 1,2 ron/kg,dar eu le-am cumpărat de la diverse persoane cu 1 ron/kg pentru recuperarea plumbului !Posted Image

#716
americanuobamix

americanuobamix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 701
  • Înscris: 05.08.2014

View Postaddysoftware, on 13 august 2014 - 18:58, said:

mi-aduceti aminte de traznaia asta care a fost intens promovata de credulii de pe facebuci si pe site-urile de profil (fri-energi): http://www.descopera...t-electric-foto

si alimentarea se facea natural?

#717
blimpyway

blimpyway

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,954
  • Înscris: 03.11.2005

View Post9victor, on 13 august 2014 - 19:39, said:

explicatia! (nu-mi apartine, am citit pe net ) ar fi ca acumulatorii se regenereaza ! ... functionand ca o pila ! ... daca le dam timp suficient !

pila si baterie sunt acelasi lucru, diferenta e ca unul e romanizarea din frantuzescul "pile" si celalalt din englezescul "battery".

pila se folosea pe vremuri, cand romanii erau mai francofili (de ex. pila lui karpen) . Asta  nu inseamna ca pilele sunt regenerabile ci ca "baterie" a aparut mai tarziu in limba romana.

Edited by blimpyway, 15 August 2014 - 14:38.


#718
9victor

9victor

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,061
  • Înscris: 31.03.2012

View Postblimpyway, on 15 august 2014 - 14:35, said:

pila si baterie sunt acelasi lucru, diferenta e ca unul e romanizarea din frantuzescul "pile" si celalalt din englezescul "battery".

pila se folosea pe vremuri, cand romanii erau mai francofili (de ex. pila lui karpen) . Asta  nu inseamna ca pilele sunt regenerabile ci ca "baterie" a aparut mai tarziu in limba romana.
exista totusi diferente: pila este o celula primara, care produce electricitate printr-o reactie ireversibila, cu un singur ciclu, care odata descarcate, trebuiesc reconstruite ! ...
bateria, in schimb, este o celula secundara compusa din mai multi acumulatori, care poate inmagazina electricitate, printr-o reactie reversibila ! ... fiecare ciclu incarcare-descarcare "consuma" din materialele care compun bateria !

zilele trecute citeam de pe un forum din Australia despre densitatea electrolitului pe baza de alaun ! ....
omu' spunea ca trebuie facuta solutia la saturatie ! ... adica adaugat din cand in cand la apa distilata
incalzita la 60ºC atat alaun pana cand pe fund raman granule care nu mai pot fi dizolvate ! ... cca 12%
raport pe baza de greutate ! ... la un kg de apa distilata 120 gr alaun !
aseara am "mesterit" o baterie de 45 Ah ! ..este la incarcat de cca 12 ore la curent mic (2-3A)
... maine am sa o pun la descarcat!... am sa masor fiecare Wh care iese din baterie ! ...

Attached Files


Edited by 9victor, 19 August 2014 - 11:50.


#719
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,237
  • Înscris: 03.03.2010
Uite un exemplu cum ar putea fi stocată energia în exces livrată de panouri fotovoltaice pe timpul zilei și folosită atunci când panourile nu mai produc nimic: http://gravitybattery.info/ .Eu nu reușesc să consum nici măcar un sfert din energia pe care o produc panourile fotovoltaice în zile însorite,dar nu mă pot lauda că am destul curent stocat pentru zile mai mohorâte și tocmai problema înmagazinării curentului reprezintă o mare problemă a tuturor datorită costului ridicat al acumulatorilor și o astfel de soluție hibridă ar limita oarecum investiția în cumpărarea de acumulatori suplimentari.Posted Image

#720
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Interesanta ideea, numai ca, pus pe hartie ca si cost care ii diferenta intre a sapa cateva puturi plus toata aparatura necesara versus realizarea unor acumulatori cu pb in regim DIY? Iar ce mai trebuie adaugat in sistem ar fi doar ceva controlere care sa incarce separat bancuri de acumulatori si sa alimenteze casa tot separat din acele bancuri incat sa nu descarce acumulatorii sub un anumit nivel.

Zic si eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate