Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#4537
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
Am masurat electrolitul azi dupa 5 zile de 'fierbere' la 15.5V amperaj variabil 5-20 (nu prea este soare) si azi inca de 4 ore . Valorile sunt intre 1.27-1.28 mai putin una care are 1.25 la toate cele 3 celule. Dupa ce dispare lumina ( folosesc numai charger cu panouri solare) bateriile stau in 12.4V pana dimineata fara consumatori. Acum 5 zile stateau in 12.1V. Pete mari de alb(sulfat) inca se vad pe placi. Intrebare : trebuie sa diluez acidul? Daca da, cam la ce valoare?

Attached Files



#4538
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
placile sunt destul "de umflate" ! ... foloseste un desulfator independent ptr fiecare baterie !
una din cele 2 valori de incarcare, voltaj sau intensitate, trebuie sa fie variabile ! ... "intruneste" asta charger-ul tau ?

Edited by radoset, 31 October 2016 - 20:57.


#4539
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@radoset: Nu, dar din cauza ca variaza luminozitatea (innourat aici in Moldova de 3 saptamani) variaza amperajul (sau voltajul).

#4540
curent_gratis30

curent_gratis30

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 21.08.2013
Sa nu depasesti 7,2v pe acumulator pentru ca nu e bine se va coroda placa pozitiva si se va distruge in tinp, am patito si eu cu niste acumulatori cu elementi de 2 v  iam vandut cu un pret mic aproape ca la reciclare.

#4541
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@curent_gratis30: Pana nu dispare pelicula alba de pe placi (mai exact de pe panza cu care sunt invelite) le las la 7.75. Placile sunt tubulare(panzer) si groase. Din cauza ca nu este soare fierberea se face la 4-8A. Temperatura nu creste mai mult de 25 grade in 6 ore de lumina, nivelul electrolitului nu a scazut deloc in 6 zile. Le las pana se dizolva pelicula de sulfat. Din cauza norilor nu am vazut mai mult de 30V/total, sunt 4*6V. In primele zile nu treceau de 14V(am pus aparate de masura la cate 2 pentru ca sunt obisnuit cu bateriile de 12V). Eu zic ca-s pe drumul cel bun. Sper ...

Edited by Compf_99, 01 November 2016 - 13:18.


#4542
roxtm

roxtm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 21.09.2015
Dacă ai ajuns la densitatea dorită nu le mai chinui căci sulfatul de pe partea pânzata nu o să -l dizolvi cu încărcare intensă  (mă îndoiesc că pânza e conductoare )-și poate o să se dizolve în timp de la încărcări repetate.părerea mea.
Succes și să te bucuri de ele!

#4543
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007
Totuși, ai citit manualul bateriilor?
De unde ai scos egalizarea la 31V?
Eu am Hoppecke 2 la 12V,asemãnãtoare cu ale tale și trebuie sa fac egalizarea la 28,8V conform fabricantului.

#4544
cristiBMW320

cristiBMW320

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,979
  • Înscris: 29.10.2008
Egalizare la 31 v chiar la 32 v altfel nu vei vedea nici o schimbare , grije la nivel si la temperatura daca nu ajunge la voltaj dar creste temperatura se poate continua  dupa racire si inca o recomandare este bine ca procesul sa fie facut fara consumatori

#4545
Compf_99

Compf_99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 06.11.2015
@roxtm: Densitatea a ajuns la 1.27-1.28 dar dupa ce apune soarele voltajul se stabilizeaza la 6.25V (12.5V), o baterie avea densitatea 1.3 la un moment dat, am scos putin acid si inlocuit cu apa distilata, acuma e la 1.28.
@gyc968: Nu stiu marca lor, nu au nici o eticheta/marcaj.
@cristiBMW320 : O singura data au ajuns la 25 grade(soare aproape toata ziua), in rest maxim 21 grade. De cand le-am achizitionat nu am pus invertorul pe ele. Am rabdare sa le aduc la 6.4V in repaos. Poate e bine ca-s nori, fierberea se face pe nivele diferite, in functie de opacitatea lor.

Edited by Compf_99, 02 November 2016 - 07:09.


#4546
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postgyc968, on 01 noiembrie 2016 - 20:57, said:

De unde ai scos egalizarea la 31V? ...trebuie sa fac egalizarea la 28,8V conform fabricantului.
28,8V (sau 2,4V pe element) nu poate fi decat tensiunea ultimei faze de incarcare pentru baterii gel (fie ele cu placi tubulare sau plane) si la care egalizarea nu se aplica (neexistand stratificare). Ori ai baterii VRLA (gel, agm), ori citesti manualul gresit.

View PostCompf_99, on 02 noiembrie 2016 - 06:56, said:

@roxtm: Densitatea a ajuns la 1.27-1.28 dar dupa ce apune soarele voltajul se stabilizeaza la 6.25V (12.5V), o baterie avea densitatea 1.3 la un moment dat, am scos putin acid si inlocuit cu apa distilata, acuma e la 1.28.
Nu, nu , nu. Niciodata nu se umbla la acid - nu faci decat sa cosmetizezi situatia, sa-ti furi caciula singur si sa pierzi singura referinta absoluta pe care o ai. Sper ca mai ai electrolitul extras - iti recomand sa-l pui inapoi cand scaderea de nivel iti va permite.
1. Nu poti sti in absenta documentatiei care este densitatea de urmarit la incarcare - poate fi foarte bine si 1,3 in loc de 1,28 pentru acest fel de baterii.
2. In timp, acidul nu se inmulteste ci doar se pierde (prin sulfatare), asa ca daca ai ajuns la 1,3 inseamna ca atat a fost de la fabricant, sau ca ai pierdut  apa - caz in care adaugi apa, nu reduci acidul din solutie.
3. In momentul in care ai extras acid dintr-o celula, orice analiza comparativa cu celelalte celule (tensiune, SoC, SoH) nu mai are relevanta.

#4547
gyc968

gyc968

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 213
  • Înscris: 11.11.2007
Dor@
Cu translate poți vedea răspunsul celor de la Hoppecke în legătură cu tensiunea de egalizare

Hallo Herr Georgica
Bitte nicht mit 30V laden das ist zu hoch !bitte laden Sie die OPZS bloc solar.power 12V200 wie folgt:
-   Im IU-Ladeverfahren mit 16A bei 2,4Volt/Zelle, also 28,8V für 4,5 Stunden nach jeder Entladung, siehe auch Grafik 7-12 im Handbuch anbei. Danach bitte umschalten auf Erhaltungsladung, 2,23V/Zelle, also 26,8V.
-   Alle 20 Tage bitte die Batterie mit 16A bei 28,8V für 12,6 bzw. 13 Stunden laden bis der Strom auf 1A/100Ah abgesunken ist. Danach wieder umschalten auf 2,23vpc.

Best regards - Mit freundlichen Grüße

Ulrich Preuß

International Sales Renewable Energy

Tel.:   +49 2963 61 421

Fax: +49 2963 61 586

Mob.  +49 175 56 26 753

Email: [email protected]

Bună ziua Dl. Georgica
Vă rugăm să nu cu sarcină 30V, care este prea mare, vă rugăm să încercați să actualizați OPzS bloc solar.power 12V200 ca aceasta !:
- În metoda de încărcare UI cu 16A la 2,4Volt / celulă, adică 28.8V timp de 4,5 ore după fiecare descărcare, vezi diagrama de 7-12 în manualul atașat. Apoi, vă rugăm să comutați în modul de încărcare, la 2.23 / celulă, adică 26,8V.
- La fiecare 20 de zile .Va de baterie cu 16A la 28.8V pentru 12,6 sau 13 ore de sarcină până curent la 1A / 100Ah a scăzut. Apoi trece înapoi la 2,23vpc.

Toate cele bune - Cu stimă,

Edited by ggelu, 05 November 2016 - 16:54.
Sper sa ajute .


#4548
radoset

radoset

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 278
  • Înscris: 24.10.2016
v-ati gandit vreodata (sincer) ca vanzatorii de baterii vor sa va "cocositi" bateriile, ptr a fi clienti fideli ? ... Posted Image
in anii '80 am fost in armata operator SIA ! (statia de incarcat acumulatori) ...
ehh pe vremea aia se schimba electrolitul acumulatorilor ! ... acum, nu !
o baterie noua (cica) are "nevoie" de formare ! ... poate fi acesta formare altceva decat "imbibarea" placilor cu ioni ? ...
si care dupa cunostintele mele se face "instant" ! ... :)

Edited by radoset, 02 November 2016 - 15:40.


#4549
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postradoset, on 02 noiembrie 2016 - 15:34, said:

v-ati gandit vreodata (sincer) ca vanzatorii de baterii vor sa va "cocositi" bateriile, ptr a fi clienti fideli ? ...
Salut V9!
Eu ma gandeam ca nici ei nu stiu mai bine decat noi/voi un regim de exploatare corect/perfect. Nici nu mai vorbesc de LiFeYPO4 (sau LTO) unde vin cu recomandari de te ia cu capul, ceva de genul 2.5V-4V in loc de 3V-3.55V.

#4550
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009
Domilor .
In legatura cu incacarea bateriilor de orice fel.
Producatorul da tensiunile de incarecare pt Bulk si float.De asemena el da o tensiune minima si un maxima,mai precis el nu da o tensiune fixa care tre mentinuta la incaracare.De ce? datorita procesului de productie ,EX .nu toate placile  cu plumb au dimensiunile precis egale.etc .,...
Eu va recomand sa folosit pt tensiunile de incarcare la Bulk si Float  ,tensiunea cea mai de jos recomandata. Daca folositi tensiunea ce mai mare recomandata riscati sa va stricati bateriile in scurt timp."Tre sa mearga productia de baterii,  NU? la producator) si sa-si vanda si bateriile distribuitorul.
Daca credeti ca o sa stocati mai multa energie folosind tensiunea cea "mare" recomadata ,riscati sa va fierbeti baterile.
O baterie supra incarcata este pe jumatate moarta.
Curentul de incarcare tre sa fie max 10% din capacitatea bancului de acumulatori pe o periada de 8 ore.Daca bagati curent mai mare de incarcare iar fierbeti bateriile.
Egalizare se face numai daca producatorul specifica asa ceva.
Daca vreti ca bateriile sa fie egalizate incercati sa faceti legaturile in alt mod nu cel clasic de inseriere .Cautati pe net si o sa gasiti. Am pus aici o data cam cum tre sa se faca inserierea bateriilor.
Spor.

Edited by goctav2000, 02 November 2016 - 16:10.


#4551
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postgoctav2000, on 02 noiembrie 2016 - 16:08, said:

Domilor .
In legatura cu incacarea bateriilor de orice fel.
...
Pfff, stiam ca e dificil cu bateriile, dar sa te caci in ele...
In rest, nu te contrazic, insa fac flotari mintale ca sa pot citi si deslusi mesajul.

#4552
goctav2000

goctav2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,205
  • Înscris: 01.03.2009

View Postdoega, on 02 noiembrie 2016 - 16:37, said:

Pfff, stiam ca e dificil cu bateriile, dar sa te caci in ele...
In rest, nu te contrazic, insa fac flotari mintale ca sa pot citi si deslusi mesajul.
Da ai dreptate, punel tu pe "r" ca eu m-am cam grabit sa scriu.
Te caci sau nu pe ele , este singura modalitate de a stoca energie.
Unii, inca mai cara curentul cu galeata  si o stocheaza in butoiul; de varzaPosted Image .

#4553
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postgyc968, on 02 noiembrie 2016 - 13:24, said:

Cu translate poți vedea răspunsul celor de la Hoppecke în legătură cu tensiunea de egalizare
...
Bitte nicht mit 30V laden das ist zu hoch !bitte laden Sie die OPZS bloc solar.power 12V200 wie folgt:
-   Im IU-Ladeverfahren mit 16A bei 2,4Volt/Zelle, also 28,8V für 4,5 Stunden nach jeder Entladung, siehe auch Grafik 7-12 im Handbuch anbei. Danach bitte umschalten auf Erhaltungsladung, 2,23V/Zelle, also 26,8V.
-   Alle 20 Tage bitte die Batterie mit 16A bei 28,8V für 12,6 bzw. 13 Stunden laden bis der Strom auf 1A/100Ah abgesunken ist. Danach wieder umschalten auf 2,23vpc.
...
Am o parere pe care nu o voi impartasi aici despre sfaturile tehnice date de oamenii din vanzari.

Manual Hoppecke scris de departamentul tehnic:

Incarcarea de egalizare se face in felul urmator:

- la tensiune constanta de maxim 2,4V timp de pana la 72 de ore (adica charger cu caracteristica U, completez eu - nimeni nu foloseste asa ceva)

- in concordanta cu tabelul urmator in cazul incarcarii I sa W (adica minimul din ce face un charger in ziua de azi):


(100Ah OPzS, OPzS bloc, ...)

- caracteristica I : 5A, 2,6-2,75V

- caracteristica W: 9A la 2,4V si 3,5A la 2,65V


Curentii de incarcare sunt nelimitati la tensiuni de pana la 2,4V/element. Daca tensiunea de incarcare de 2,4V este depasita, descompunerea apei se accelereaza.  Curentii de incarcare pentru 100Ah nominal, specificati in tabel, nu trebuie depasiti.

Incarcarea de egalizare se incheie atunci cand densitatea electrolitului si tensiune pe element nu mai creste timp de 2 ore.



Si un comentariu personal: daca din diverse motive ajungi sa ai sulfatare neuniforma in lantul de elemente, incarcarea la doar 2,4V/element nu realizeaza egalizarea niciodata. Elementii in stare mai buna vor depasi 2,4V, iar cei cu probleme nu vor atinge acest prag de tensiune, vor "fierbe" foarte slab sau deloc si nu vor realiza destratificarea. Drept urmare, concentratia marita in partea de jos va produce tensiune de repaus aparent buna dar inselatoare, iar in sarcina vor scadea sub 2,0V foarte repede. Deasemenea coroziunea va fi neuniforma sus-jos, la fel si sulfatarea, prezenta sus si cand elementul pare "incarcat". Fiecare ciclu descarcare/ astfel de incarcare va adanci dezechilibrul si in final va compromite definitiv veriga slaba daca nu esti "cu ochii pe butelie".
Poate ne impartasesti de cat timp exploatezi astfel bateriile, cu ce DoD zilnic si ce densitate de electrolit ai pe fiecare element la finalul unui ciclu de incarcare?

#4554
rinaldoparaipan

rinaldoparaipan

    Green member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,456
  • Înscris: 13.02.2006
Din ciclul "Dorei in fotovoltaice".
Baterii combinate aiurea si dezechilibrate-checked.
Lipsa punte de legatura la un banc intreg-checked.
Panouri lipite de tabla-checked
Costul total al instalatiei- aproximativ 10.000 Euro.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate