Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8837 replies to this topic

#4231
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008
Multumesc de sfaturi. Chestia e ca foarte repede trece de la incarcare la volataj Bulk de 58V si 10A la float voltage de 55.2 si 1 A. Cu alte cuvinte nu tine mai mult de cateva minute bulk (max 10) si trece in float.
Si daca dau sa traga din baterii foarte repede pica voltajul. Acum am sa le las in float toata ziua si sa vad pe diseara cum se comporta.

Acuma vad ca certificatul de garantie este pentru Baterii cu plumb- acid VRLA. Pe cand bateriile meme exact aia nu sunt .. Inseamna ca si parametri de incarcare dati in certificatul de garantie sunt sunt pentru VRLA.
Pana acum sunt cam nemultumit de ele.
Stiu ca mult lume o sa zica ca in mare parte sunt eu de vina ca nu stiu ce fac. Asa e. Dar daca ei imi dau date tehnice gresite ce sa mai zic.
Daca stiam ca trebui sa mai iau inca in charger separat pentru ele nu le luam inveci. Sunt realist ca investia nu se recupereaza dar nici sa te adancesti in nestire in cheltuieli numai sa faci un cacat sa para un baton de ciocolata.
Tot intreb nu stiu a cata oara dar nu-mi raspunde nimeni concret. Va rog daca stiti puneti-mi si mie nu-mi tot spuneti ca nu stiu dar nici nu raspundeti.

1. Ce tensiune de Bulk sa setez? (s-a cam raspuns .. 58V)
2. Ce tensiune float sa setez ? (zice cineva mai sus sa setez 55.2V)
3. Ce tensiune sa setez sa dau voie discharge? (55.2 ??? nu s-a raspuns)
4. Ce tensiune reprezinta 50%,70%,80%,100%?

In certificatul acesta de garantie zice :
100% -12.84V  -- 51.36V
80%   -12.72V  -- 50.88V
60%   -12.42V  -- 49.68V

Dar presupun ca aceste sunt pentru VRLA nu?
Luni il sun pe domnul de la CARANDA. Nu am nici etichete pe baterii ca deh.. au uitat sa le lipeasca. Nici nu stiu exact ce produs mi-au dat.. sunt niste cutii (baterii din plasti) negre. De o saptama se tot trag pe cur ca mi le trimit.

Dor zi-mi te rog si mie unde este semnul de max minim pentru lichid? O fi oare pe eticheta? :)

#4232
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Adrian 71
Bmv 600 are acelasi menu ca 700 dupa ce faci firmaware upgrade. Este esential sa setezi tipul bateriilor corect pentru a face coulomb count bateriilor setate.
Iti trebuie un ve direct to usb si victron connect soft. Daca ai

#4233
RaulPV

RaulPV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,597
  • Înscris: 26.06.2016
Adrian 71
Bmv 600 are acelasi menu ca 700 dupa ce faci firmaware upgrade. Este esential sa setezi tipul bateriilor corect pentru a face coulomb count bateriilor setate.
Iti trebuie un ve direct to usb si victron connect soft.

#4234
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016

View Postqadrian, on 30 iulie 2016 - 12:56, said:

Buna, mi-au sosit acumulatorii.
Pana la urma am mers pe 90t de la caranda.

Pentru 3 zile am incercat sa-i fac sa fie cat de cat echilibrati ca voltaj dar nu prea am reusit. Am incercat sa ii incarc separat si impreuna (in paralel) cu un incarcator hobby pentru RC. Nu prea am reusit mult deoarece nu putea numai 5A la 12V sa duca. Asa ca iam lasat legati peste noapte in paralel sperant sa se echilibreze.
Azi am cumparat fir de 25 si le-am legat in serie si le-am conectat la invertor.
Doua chestii.

1. Exact ce  Bulk charging Voltage sa setez?  Si ce Floating charrging voltage? Pentru amperaj am setat maxim 30A.
2. Dupa cum se vede in imaginea atasat 2 baterii au voltaj diferit. Cum sa le echilibrez?

Am scazut valoare def de Bulk chargin voltage la 56V de la 58V si floating change la 54V

Voltajul de este atunci cand invertorul baga 56V in ele pentru float, Voltajul de sub este cand sunt deconectate de la invertor.

Interesant este ca pentru perioada de  Bulk voltage cand baga curent puternic in ele cele 2 care au voltaj mai mic sar mult mai sus la voltaj ca celalate. Urca undeva la 14.8V.

Var rog daca aveti sfaturi scrieti mai jos.

[ https://s32.postimg.org/q8xsdzju9/20160730_134210.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

toti conductorii intre baterii, trebe sa aiba aceasi lungime ! ...
daca refaci conexiunile, (egale ca lungime) o sa vezi ca se "schimba datele problemei" ! ... Posted Image
echilibrarea se face in primul rand stabilizand densitatea electrolitului ! ...
trebe descarcate-incarcate,  pana cand se uniformizeaza capacitatea, tensiunile, respectiv, densitatea electrolitului ! ...
DACA BATERIILE DE ACUMULATORI AU ACELEASI CARACTERISTICI FIZICE (uzura, volum, lungime,latime, dimensiuni placi, etc) SE POT ECHILIBRA FARA PROBLEME !
Victor

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 11:32.


#4235
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008
oau. foarte logic. Mersi de obs rorospania.
M-am pus sa fac conectorii de aceasi lungime.
Si conectorii care vin la invertor trebuie sa fie de exact aceasi lungime.. ma refere la +-? Nu i-am masurat exact ci doar i-am pozat pe perete si am taiat sa ajunga ok.
Ma pun sa-i incarc separat pe fiecare la 12V  cu un incarcator auto.

#4236
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 22.04.2005
Nu vrei sa citesti ce s-a scris pana acum. Acolo sunt toate raspunsurile. Daca nu vrei sa investesti inca cateva mii de lei in echipament potrivit, nu ai nicio sansa sa le pastrezi prea mult timp. Faptul ca in loc de 3 ore absorb fac doar 10  minute este un dezastru total, o sa ramana descarcate in permanenta. Bateriile nu au nicio problema, tu nu le exploatezi corespunzator ptr ca nu ai echipament de care trebuie. Cu incarcatorul auto e fix o frectie, ptr ca nici el nu stie absorb si float.

#4237
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008
Am citit. Si mersi de raspuns.
Dar un astfel de controler costa 2000-3000 ron. Adica investesc si mai multi bani pentru o investitie anterioara.
Hai sa zic ca iau in charge controler. Cum il conectez la invertor .. sau mai exact cum il conectez la reteaua mea?

Ca nu de alta dar am impresia ca tu-mi zici ca nici invertorul nu e bun.
Atunci hai sa arunc invertorul.. si daca tot arunci invertorul pot arunca si panourile pentru ca deh.. panourile sunt calculate exact la voltajul invertorului respectiv. Schimbi invertorul automat trebui fie sa scoti sau sa bagi alte panouri in sistem.
Si pana la urma ce fac? Schimb tot sistemul pentru baterii?
Pana acum sunt foarte multumit de acest invertor si schimbare lui nu este o solutie.

Edited by qadrian, 31 July 2016 - 13:07.


#4238
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 02.03.2008
Din cate an inteles ai PIP?
El nu a sugerst sa pui inca un charger nu sa il schinbi.
Poti ruga un coleg sa iti imprumute unul.
Poti pune chargerul sepatar legat la aceleasi loc unde este legat acuma si chargerul vechi.

Edited by st3fan19, 31 July 2016 - 13:48.


#4239
silicipi

silicipi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 768
  • Înscris: 18.08.2008
Salut! qadrian, nu te necajii degeaba. Invertorul e bun, nu e cel mai bun dar e bun, stai linistit. Problema apare ca smecherii astia de chinezi, nu vor in ruptul capului sa includa in softul chargerului integrat optiunile de Absorb si Equalize, respectiv posibilitatea de a le seta tensiunile si timpul, ghici de ce? Pai mai fratilor, chinezi produc si ei baterii , si vor sa mearga roata in continuare, daca bateriile ar tine ei ar murii de foame. In alta ordine de idei, aceeasi chinezi de la MPP Solar, vand separat si chargerul PCMX60, care face exact de face si chargerul tau, cu mentiunea ca asta stie si de Absorb si Equalize cu tot tacamaul, deci e clar ca e rea vointa din partea lor. Acum eu iti recomand sa cumperi macar un astfel de charger , il gasesti in tara pe la 1350Ron sau din Germania ceva mai ieftin, daca nu vrei sa investesti in produse de top ( eu asa am facut) - Midnite, Victron, Outback etc. Cum ti-au spus si colegii de mai sus, o sa stici bateriile, iti spune un patit, adica am facut exact ca tine si am distrus un banc de acumulatori, 24V/400Ah Sunlight AGM, e adevarat ca nu erau noi. Tu faci cum vrei dar e pacat de munca, efortul si banii cheltuiti pana acum.
Procedand asa, pe viitor mai poti achizitiona iinca 10 panouri si le montezi pe chargerul din invertor, care doar vor ajuta la incarcarea baterilor si vei folosii direct ce pot produc ele, insa managementul incarcarii acumulatorilor il va face chargerul extern, indiferent cum se va numii el. Repet, am fost pe acest drum si m-am fript, nu fff rau dar prostia  si ingamfarea ( ingamfarea mea - ca sa nu se inteleaga altceva) dor rau de tot, mai ales la buzunar. Toate bune!

#4240
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 02.03.2008

View Postst3fan19, on 31 iulie 2016 - 13:46, said:

Din cate an inteles ai PIP?
El a sugerat sa pui inca un charger nu sa il schinbi.
Poti ruga un coleg sa iti imprumute unul.
Poti pune chargerul sepatar legat la aceleasi loc unde este legat acuma si chargerul vechi.
Scure de greseala nu stiu ce a cautat "nu" ala acolo.

#4241
rorospania

rorospania

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 03.07.2016
indiferent de cati bani vom investi, bateriile de acumulatori sunt "veriga slaba" a oricarui sistem off-grid ! ...
este apropape imposibil sa echilibrezi consumul si incarcarea la 48V ! ... daca elementii nu sunt individuali ! ... si absolut identici ! ...
adica, OPzS, Ni-Fe, Ni-Cd, etc !
ce vreau sa spun este ca este infinit mai usor sa "lucram" cu 4 sisteme independente de 12V, decat cu unul la 48V ! ...
desi exista "tehnologie si opinii" care cu greu pot fi combatute, yo raman cu aceasta "teorie" ! ...care este strict rezultatul experientei personale ! ...

Edited by rorospania, 31 July 2016 - 15:01.


#4242
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008

View Postst3fan19, on 31 iulie 2016 - 13:46, said:

Din cate an inteles ai PIP?
El nu a sugerst sa pui inca un charger nu sa il schinbi.
Poti ruga un coleg sa iti imprumute unul.
Poti pune chargerul sepatar legat la aceleasi loc unde este legat acuma si chargerul vechi.

Invertorul meu nu e PIP. E MPI Hybrid de 3KW. Si nu am nici un charger vechi. Poate e o neintelegere.
Bancul de baterii este legat direct in invertor pe coneixiune de + - la battery.

Eu ii spun invertor dar defapt e un all in one. Invertor battery charger .. si restul. Pana ce am ajuns la baterii a mers foarte bine.

Bateriile le-am luat pentru invertor.. cat sa fie de buffer daca se ia curentul ziua si vine un nor... si de backup.. si poate o descarcare de 10% seara. Cam atat..
Nu inteleg unde ziceti voi sa pun chargerul..
Inteleg ca chinezu nu a facut softul bun.. si credetima nu l-a facut bun din prostie si sa iasa ieftin nu ca sa vanda alte produse. Ca astia ce fac invertoare nu fac si baterii.  
Si softul care ruleaza pe pc e foarte buggy. Cand dau save ba salveaza ba nu salveaza .. cum are chef. Trebuie sa verific deficare data ce salveaza.

Daca e nevoie sa iau ceva charger o sa iau dar unde il conectez?? la invertor la battery?? Si de unde isi ia energia respectivul charger? Il conectez separat la priza?

Edited by qadrian, 31 July 2016 - 16:20.


#4243
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 02.03.2008
Ok. Poate nu o sa explic cum trebuie ma va corecta cineva.
Trage aer in piept. Nu te panica. Cam asa suna dupa cum scrii.
Chargerul (solar) il conectezi la baterii. La fel ca si invertorul tau. Direct la baterii.
Panourile conectate acum la invertorul tau le conectezi la noul charger. Si ii setezi parametrii care nu ii poti seta pe invertor.
Invertorul il lasi asa fara panouri sau daca nu functioneaza fara ii lasi 1-2 panouri.. doar conectat la retea. Si daca sa il setezi sa incarce si din retea nu stiu ce sa iti spun.
Faci asta pana ti se stabilizeaza bateriile.
De asta am spus sa rogi un coleg sa iti imprumute un charger (solar). Asta daca cineva are o rezerva.

Edited by st3fan19, 31 July 2016 - 17:49.


#4244
qadrian

qadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 18.06.2008
Ciudat ca chiar nu sunt panicat. :) ... chiar asa dau impresia?
Deci tu zici sa folosesc chargerul doar pana se stabilizeaza bateriile?  
Poi am sa caut sa un un charger de 230v de calitate care sa il folosesc din cand in cand sa stabilizes bateriile daca este nevoie.

Poate iti par .. panicat pentru ca nu mi se pare absurd ce spun unii cateodata pe aici si nu inteleg dece o spun.
De exemplu..
Cum sa las doua panouri la inverter?
Trebuie sa am intre 250V si 400V pentru inverter . adica  9 sau 10 panouri de care am eu. .. deci da.
Inverterul il folosesc sa iau energia solara si sa o bag direct in casa. Consum direct fara pierderi..
Daca pun charger si bag curent in baterii si apoi eu trag curent din baterii cu inverterul ... mi-am dat cu stangu in dreptul.

Cred ca multi de aici nu stiu ce este acel un MPI. MPI ia curentul din panouri si mi-l baga in casa. Daca este nevoie completeaza de unde ii spun eu.. respectiv din baterii sau retea. Spre deosebire de PIP unde e ori una or alta.. MPI le combina pe toate. Ceea ce este super.

Azi am incarcat batreriile si le as pana dimineata si le verific voltajul.

Apreciez ajutorul. Va anunt maine ce valori au.

#4245
adrian71

adrian71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 22.04.2005
Acum am inteles - ai invertor on-grid si bateriile sunt de backup. Asta nu schimba prea mult datele problemei. In continuare iti trebuie un charger dedicat care sa aiba parametrii programabili (tensiune, intensitate, timpi). Atata doar ca nu trebuie sa lucreze cu panourile, trebuie sa se alimenteze la retea. Stiu ca Victron face asa ceva, poate stiu colegii si alte modele. Chargerul il conectezi la bornele bancului de acumulatori.

#4246
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
qadrian,
Abia dupa ce ai mentionat ca ai MPI, cel putin eu, mi-am adus aminte ca ai pomenit cu mai mult timp in urma ca ai asa ceva. De aceea, in momentul in care apare o problema in sistem (aici este valabil si pentru altii) este bine de mentionat care sunt componentele sistemului, pentru a nu da cu presupusul, caci e greu de tinut minte ce are fiecare dintre noi. Dupa cum ai scris mai sus si eu am crezut ca ai un PIP (asa cum am si eu) pentru ca softurile sunt asemanatoare dupa cate vad. Deosebirea apare la tensiunea maxima admisa de la panouri - PIP suporta max. 145V, iar MPI suporta max. 500V.
Problema care o are PIP, si dupa cum spui vad ca o are si MPI, este faptul ca softul chargerului intern nu suporta reglarea Absorb-ului. Din acest motiv ti s-a recomandat sa interpui intre panouri si baterii (pentru un timp) un alt charger care sa permita reglarea valorilor de Absorb. Este adevarat ca suna cam aiurea din moment ce tu ai deja un charger intern, dar este o sugestie care te-ar putea ajuta.

Eu ma gandesc serios pentru sistemul meu la a cauta un charger extern care sa il pun intre panouri si baterii, iar PIP sa il folosesc doar pe post de invertor. Trebuie doar sa gasesc ceva care sa poata gestiona 3,7 kWp (Voc = 4x30,2 V, Isc=5x8,54 A, adica montaj 4 in serie, 5 in paralel). Caut doar ceva bun si convenabil la pret. Cine vrea poate sa dea sugestii.

#4247
aerodinamic_32

aerodinamic_32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 334
  • Înscris: 10.08.2015
Lati inebunit pe om cu incarcarile si cu invertoarele, lasa acumulatori asa isi revin dupa mai multe incarcari si descarcari se egalizeaza singuri.

#4248
Dor

Dor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 15.12.2005

View Postqadrian, on 31 iulie 2016 - 10:07, said:

...
3. Ce tensiune sa setez sa dau voie discharge? (55.2 ??? nu s-a raspuns)
Daca este tensiunea minima pana la care este permisa descarcarea, aceasta din urma este dependenta si de curentul la care a fost descarcata bateria. La o descarcare C/5 este ok 44V, la C/100, poate 49V. Foarte posibil ca invertorul sa se vrea inteligent si sa modifice pragul setat in functie de curentul de descarcare. Incearca 48V, iar daca opreste descarcarea in toiul noptii fara sa fi tras din baterii mai mult de 30%, coboara pragul mai jos.

Quote

4. Ce tensiune reprezinta 50%,70%,80%,100%?
In certificatul acesta de garantie zice :
100% -12.84V  -- 51.36V
80%   -12.72V  -- 50.88V
60%   -12.42V  -- 49.68V
Dar presupun ca aceste sunt pentru VRLA nu?
Sunt ok pentru VLA, doar ca reprezinta tensiuni de repaus, adica la cateva ore dupa ce niciun curent nu mai circula prin baterie. Sunt si foarte aproximative si nu te poti lasa in baza verificarii tensiunii - ai nevoie de un densimetru care sa-ti confirme incarcarea de 100% cu densitatea de 1,28g/cm3

Quote

Dor zi-mi te rog si mie unde este semnul de max minim pentru lichid? O fi oare pe eticheta? Posted Image
Bateriile mele 90T par a fi diferite nu doar fata de ale tale ci si fata de ce este afisat pe situl Caranda, astfel ca incepe sa-mi fie foarte clar ca TAB si/sau Caranda doar lipeste etichete pe produse noname. Ale mele au sub fiecare capac doua tije ce coboara spre electrolit, iar cand acesta atinge tijele, se formeaza un menisc foarte usor vizibil.

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate