Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Acumulatori cu Plumb pentru stocare energie fotovoltaica si eoliana.

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
8836 replies to this topic

#3781
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
In caz ca nu platesc TVA, oferta LTO devine tot mai interesanta, mai ales ca s-a ieftinit de la 67 USD la 52.9 USD (50.83USD/45.76€ in cazul meu) si s-a apropiat simtitor de pretul NI-FE (0,64 vs 0,5 Eur/W). Insa BMS+cabluri+current sensor= multi euro, inca 50% din valoarea bateriilor.
Rog pe cine stie sa ma lamureasca: cati senzori d-astia trebuie pusi la 10buc*7 (24V-210AH)?
BMS este OBLIGATORIU sau doar "mai bine sa" (am citit pe site-ul lor ca nu se debalanseaza la cicluri 1C)?
Ce MPPT solar si eolian as putea sa folosesc (incarcare la 2.75*5=13,75V oprire la 1,8V*5=9V)?
Pe ce configuratie ati merge (buc,v,ah,bms,senzor,monitorizare web...ce-o mai trebui)?
Multumesc

Attached Files



#3782
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Un singur senzor de curent. Celulele se vor lega si in paralel si in serie, o configuratie care s-ar putea numi "grid". Pentru egalizarea unui numar mare de celule fara a avea nevoie de egalizoare pe fiecare celula, asta e singura solutie reala.
BMS-ul dupa parerea mea, este obligatoriu. Chestia cu "nu se debalanseaza" e valabila..... pana la proba contrarie, cand vei ramane fara doua-trei celule, sau mai multe..

#3783
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
frate chiar nu stiu de unde le scoti, bms+cabluri+senzor curent cu display= 300eur in cel mai nefericit caz...

#3784
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postpexic, on 31 martie 2016 - 18:59, said:

frate chiar nu stiu de unde le scoti, bms+cabluri+senzor curent cu display= 300eur in cel mai nefericit caz...
3*350+3*20+20=1230+transport
Mie așa îmi da calculul.

#3785
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
E aceeasi intrebare pe care ti-am pus-o si eu la telefon. De ce nu le faci tu la un pret mult mai accesibil. Deci iata ca raspund eu in locul tau, asa cum ai spus tu, bateriile LTO sunt foarte sensibile la limitele de curent si din aceasta cauza preferi sa cumperi cabluri si ce mai e nevoie tocmai de la producatorul bateriilor pentru a nu te risca. Ei bine acestea sunt preturile producatorului. Daca nu am explicat corect, te rog fa-o tu.

#3786
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Din același motiv pentru care nu fac multe chestii: nu am timp și am douã mâini stângi. Prefer sã fac ce știu și sã plãtesc pe cineva care face mai repede și mai bine decât mine.
Vad ca 30Ah au scãzut la 45.53eur. Sper sã se menținã trend-ul.

Edited by doega, 01 April 2016 - 08:40.


#3787
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postdoega, on 31 martie 2016 - 19:29, said:

3*350+3*20+20=1230+transport
Mie așa îmi da calculul.

Ce dracu e 3x350? BMs-ul? 3 bucati? nu inteleg. ai 36 de volti?
Aaaaa, atat au bagat ei pe factura aia....
Nu, draguta, iti trebuie un singur BMS, custom, facut pentru 10 celule. Cost probabil: 3-5 euro pe celula, plus vreo 50 euro controllerul Main care face functiile de Stop Load, Low Charge si Stop Charge

Edited by addysoftware, 01 April 2016 - 11:40.


#3788
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
bateriile LTO sunt foarte sensibile la limitele de curent - din ce am citit parerea este UNANIMA => LTO sunt cele mai TOLERANTE cu limitele de curent   (adica tocmai opusul afirmatiei initiale - pt. cei care inteleg mai greu)

Edited by pexic, 01 April 2016 - 12:09.


#3789
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postaddysoftware, on 01 aprilie 2016 - 11:35, said:

Ce dracu e 3x350? BMs-ul? 3 bucati? nu inteleg. ai 36 de volti?

Care este numarul minim de BMS necesar la:
1. 70buc: 10buc*7 string-uri (24V-210AH)
2. 72buc:
a. 24buc x 3 string-uri
b. 12buc x 6 string-uri

LTO se pun 5 sau 6 buc in functie de caz.

View Postpexic, on 01 aprilie 2016 - 12:08, said:

bateriile LTO sunt foarte sensibile la limitele de curent - din ce am citit parerea este UNANIMA => LTO sunt cele mai TOLERANTE cu limitele de curent   (adica tocmai opusul afirmatiei initiale - pt. cei care inteleg mai greu)

Sa nu aberam pe tema asta, da? Un 0.19V in plus pe celula le distruge iremediabil:

Q: Can I use the LTO pack without BMS?
No! We always recommend some kind of monitoring.  And we strongly suggest to have several methods of protection of the operation of the battery pack.
See more details:
BMS versus Circuit Breaker – understanding the BMS operation

Q: I have a 12V equipment, should I use 5 or 6 cells?
It depends on the voltage levels you with to reach and on the voltage level supported by your equipment.
For 5 cells LTO pack, the voltage levels are:
Charge voltage 13.25V -  2.65V/cell
Discharge voltage 9V  - 1.80V/cell
For 6 cells LTO pack, the voltage levels are:
Charge voltage 15.9V  - 2.65V/cell
Discharge voltage 10.8V -  1.80V/cell

Q: I have equipment that can charge to 14.8V. What configuration do you recommend?
We recommend using 6 cells. With 6 cells at 14.8V, the charge voltage per cell is 2.47V.

Q: What if I use only 5 cells?
If you use 5 cells and charge them to 14.8V, the voltage will be 2.96V per cell. This is far more than the maximal voltage of 2.7 to 2.8 recommended for LTO cells.  If you charge to high voltage level the cells will be overcharged, they will swell and most like will be damaged quickly.

Q: If I use a solar MPPT regulator, what voltage setting should I select?
For 6 cells, the charge voltage is 15.9V. You can use any setting that charges up to this voltage level, or less.  The solar charges charge typically to 14.8V (2.47V/cell).

Edited by doega, 01 April 2016 - 12:19.


#3790
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
prietene, vorbim de CURENT si tu vii cu "0.19V"  ?? cand o sa inveti diferenta intre curent si tensiune poate o sa ma gandesc sa-ti mai dau sfaturi , pana atunci pune 4 BMS/celula ca 3 e prea putine Posted Image

#3791
vast

vast

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,471
  • Înscris: 04.05.2008
@doega,

De cateva luni tot citesc pe forumuri straine, acolo unde oamenii au mai multi bani ca majoritatea dintre noi. Din pacate, inca nu am citit nimic despre utilizarea bateriilor LTO. Poate or fi mai bune ca cele LFP (cel putin asa da pe hartie), dar lipsa de experienta in acest sens ma face sa fiu putin rezervat.
Parerea mea, bazata dupa cum am spus mai sus pe experienta altor utilizatori, ar fi sa te orientezi spre LFP, caci aici lucrurile sunt mult mai clare si mai simple. Spre exemplu, multi recomanda CALB, apoi Winston si Sinopoly. Winston da mai bine pe hartie la capitolul nr. de cicluri la 80% DOD; CALB este acronimul de la China Aviation Lithium Battery (sau cum zicea unul pe un forum strain: rachetele lor teleghidate sunt cu baterii CALB) s.a.m.d. Cu banii pe care vrei sa ii dai pe LTO iti cumperi un banc destul de bun pe LFP, pe care foarte rar o sa il descarci la 80%.

#3792
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Doega: nu le legi in string-uri, ci in retea: pui toate cele 70 de celule intr-un patrat si interconectezi si serie si paralel.
Spus mai simplu, legi cate 7 celule in paralel, apoi legi cele 7 bancuri in serie.
In realitate, pentru a putea folosi fire subtiri (ma rog....) si a nu manipula curenti de 150A intre bancurile de elemente paralelizate, legaturile se fac "in retea": fiecare celula e legata de toate celulele vecine. Nu am chef sa desenez, dar poate te prinzi totusi...
Astfel iti trebuiesc 10 unitati BMS CELL CONTROL, in loc de .....70.

Uite, asa:
Attached File  Image1.gif   10.67K   111 downloads

asta ca sa nu zici ca sunt baiat rau :D

#3793
usernamealin

usernamealin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 09.01.2010
Pexic, eu sunt prost, el mi-a vorbit de tensiuni si eu am spus curent.

#3794
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Scuze, probleme cu Opera!

Edited by doega, 01 April 2016 - 17:09.


#3795
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

View Postpexic, on 01 aprilie 2016 - 12:50, said:

prietene, vorbim de CURENT si tu vii cu "0.19V"  ?? cand o sa inveti diferenta intre curent si tensiune poate o sa ma gandesc sa-ti mai dau sfaturi , pana atunci pune 4 BMS/celula ca 3 e prea putine
Tocmai ca eu credeam ca tu ai facut confuzie intre curent si tensiune, pentru ca eu vorbeam de BMS, egalizare, cabluri etc. Poti sa te sau sa nu te mai gandesti, sa dai sau sa nu mai dai sfaturi, stiu diferenta dintre I si U. Pentru senzor curent aflasem deja ca am nevoie de unul singur, desi nu ii vad rostul asa cum bine ai zis. Bine, pe la un 400AH, nu 50/200AH pe care il au ei pe stoc. Iar daca te-ai suparat, iti trece, daca nu iti trece, imi cer scuze!

View Postvast, on 01 aprilie 2016 - 13:06, said:

@doega,
Poate or fi mai bune ca cele LFP (cel putin asa da pe hartie), dar lipsa de experienta in acest sens ma face sa fiu putin rezervat. Parerea mea ar fi sa te orientezi spre LFP. Cu banii pe care vrei sa ii dai pe LTO iti cumperi un banc destul de bun pe LFP, pe care foarte rar o sa il descarci la 80%.
Dau 4000 eur pentru 2000 de cicluri la 80%. Prefer 6500 eur pentru 20000 de cicluri si unele incarcari/descarcari chiar si la 10C.

View Postaddysoftware, on 01 aprilie 2016 - 13:46, said:

Doega: nu le legi in string-uri, ci in retea: pui toate cele 70 de celule intr-un patrat si interconectezi si serie si paralel.
asta ca sa nu zici ca sunt baiat rau Posted Image
Dragut ca intotdeauna, multumesc Adi! Am inteles de ce ajunge un BMS si nu 3 buc cum recomanda ei.

View Postusernamealin, on 01 aprilie 2016 - 16:25, said:

Pexic, eu sunt prost, el mi-a vorbit de tensiuni si eu am spus curent.

Mda, am scris mai sus, a fost o neintelegere.

Am citit pe site-ul lor ca nu/ca se recomanda BMS, ca e/nu e nevoie sa fie monitorizata fiecare celula, ca senzori temperatura, ca fum, gaze ca ca ca
Chiar si asa, sunt tensiuni dificil de gestionat, foarte restrictive si nu mi-as lasa bateriile pe mana unor BMS-uri chinezesti de 10 EUR care nu sunt facute pentru LTO. De altfel, nici nu am gasit BMS dedicat LTO, ci "tolerat" sa zic asa, cum este si BMS2405. Prefer sa fie "custom" asa cum bine ai sugerat, insa diferenta de 0.19V imi da fiori.
Singura combinatie compatibila, la incarcare, LTO-LFP este cea incercuita pt 24V si ultima pt 48V sau fac totul (charger/BMS/invertor etc) custom. Eu asa am inteles din specificatii si tabel.
Ce MPPT solar si eolian as putea sa folosesc (incarcare la 2.75*5=13,75V oprire la 1,8V*5=9V sau 2.75*6=16,5V oprire la 1,8*6=10,8V)?
Pe ce configuratie ati merge (buc,v,ah,bms,senzor,monitorizare web...ce-o mai trebui) ca sa pot folosi cele de la LFP?
Acum as lua ~70/72buc vreau sa ajung la ~130 (22*6, 11*12 sau 20*6, 10*13).

Si cand ma gandesc ca la NI-FE puneam eoliana si PV direct pe baterii, acum vorbesc de microvolti si nanoamperi.

PS Post scris la 14.00 si reformulat!

Attached Files


Edited by doega, 01 April 2016 - 17:07.


#3796
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007
Ca sa te linistesti putin, orice BMS are tensiunile in limita a 50 mV; cei 190-200mV sunt deci "lejeri"
Se pot face circuit custom cu tolerante de 10mV (!!) relativ usor, dar chiar nu-si au rostul. Tolerantele de 40-50mV sunt okay; constatat de mine la probe; bateriile au o portiune la sfarsitulk incarcarii/descarcarii unde tensiunea variaza mult, aproape 200mV; cei 50mV toleranta ai montajelor clasice se incadreaza lejer acolo, la jumatatea celor 200mV toleranta ai acumulatorilor.

LE. Ceea ce deranjeaza la chinezisme e mai mult reliabilitatea decat toleranta.
Un BMS "duplicat" (e un fel de a spune, nu ar fi chiar dublare a celui existent, ci ceva facut special ca sa verifice bateriile "sus" si "jos") care sa "anunte" sau "taie" chiar n-ar fi rau ptr baterii foarte scumpe.

#3797
st3fan19

st3fan19

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,759
  • Înscris: 02.03.2008
Azi am masurat din nou bateriile. (Vezi foto)
Nu a fost conectat nici un consumator cat au fost deconectate.
Concluzie inca mai sunt bunicele.
O sa fac mai la vara cand o sa fie mai cald si test de descarcare.
Intactblock 12V/200A 4 bucati legate pentru 24V
Au aproximativ 3ani si 6 luni.
Folosite nu la maxim dar nici deloc.
Tinute in conditii normale nu in beci la temperaturi constante.

Attached Files


Edited by st3fan19, 02 April 2016 - 14:31.


#3798
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,134
  • Înscris: 04.02.2011
Pe viitor s-ar putea ca standardul de casă verde să includă transportul, caz în care s-ar putea ajunge ca acumulatorii necesari să ajungă la 100kwh şi posibilitate de a debita 20kw.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate