Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum e viata la ultimul etaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu si pe gerurile astea las 2 geamuri basculate cand plec dimineata si le inchid cand vin de la serviciu. Nu-i o problema caldura, dar probabil si punctul termic din spatele blocului are un rol.

#20
g1v1

g1v1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.04.2017
Cateva avantaje sunt in articolul de aici (http://www.penthouse...ti-avantaje.php).

#21
fightClub25

fightClub25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 963
  • Înscris: 08.04.2009
eu am stat la etajul 4/4 cam 8 ani din viata :)

   Avantaje : liniste! nu aveam pe nimeni deasupra, si nu urcau pana la etajul meu decat vecinii de palier. Nici traficul orasului nu se auzea cine stie ce.
                    priveliste. Daca ai un cartier frumos sau un lac in spate, sansele de a avea copaci suficient de inalti incat sa-ti blocheze vederea, sunt destul de mici. Eu aveam pe balcon un loc de relaxare si imi placea sa fumez o tigara si sa privesc cartierul de sus. Imi mai si vedeam masina de sus :)
                    daca blocul nu are lift si unul de 4 etaje de obicei nu are, faci ceva miscare.
                    lumina. Tot fiindca nu aveam copaci, aveam niste rasarituri si apusuri superbe.

   Dezavantaje : miscarea aia, cand nu ai chef de ea, tot trebuie sa o faci :) cand ai cumparaturi mai grele ,e chiar enervant. Totusi ,si cu zece plase ,tot e vorba de doar cateva minute la cateva zile.
                          e mai cald vara si mai frig iarna daca blocul nu este reabilitat/izolat bine. La mine era, deci nu am avut problema asta decat in anii 2000. La fel si despre infiltratii ,etc.

#22
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Heh, intre timp m-am mutat....fix la ultimul etaj! 10/10 Posted Image

Dupa 5 ani de locuit asa pot sa afirm ca am facut o alegere buna. Ca avantaje as mai mentiona pe langa ce au spus colegii si lipsa zgomotelor de deasupra, gen tocuri dimineata la plecare, obiecte scapate pe jos, dat cu aspiratorul la 7 dimineata (da, s-a mai intamplat in alte locuri), saltea defecta si mai zgomotoasa decat proprietara mai ales in momente intime... de-astea. O mare diferenta fata de etaj inferior e ca atunci cand face cineva curat, resturile aruncate si scuturatul covoarelor, paturilor, etc... nu mai aduce praf si resturi cu nemiluita la tine in balcon/geam deschis. Dap, mi s-a mai aintamplat si asta cred ca era cel mai mare deranj cu locuitul sub o vecina mai senila. Chiar daca a mai fost mentionata, ar mai fi privelistea, care avand un parc fix in fata, e de milioane. Deasemenea surpriza cand plec din casa si inca e un soare superb la apus, iar jos deja e intunecat.

Ca negative ar fi: dependenta de lift cand cari chestii grele. Nici o sansa sa urci cu bax de apa si 2 plase mari in mana 10 etaje. E drept ca doar o singura data am patit-o, dar ca idee. Apa calda vine mai greu in functie de ora si zi. Ca daca pleaca lumea la servici, e instant, daca e sambata.... are timp variabil. Poate fi deranjant, dar deja ne-am obisnuit. Alta posibila problema ar fi cu terasamentul, dar de ala am avut grija cand ne-am mutat, am verificat sa fie ok, altfel nu faceam mutarea. Cu frigul... da, e mai slab izolat, dar oricum aveam nevoie de AC pentru vara asa incat am luat AC mai "de firma", ca sa poata face fata si la incalzire, asa incat indiferent ce face Radet, eu am caldura la discretie. Chiar si acum cand a venit brusc frigul, si deja se simtea in casa.

Per total pozitiv, daca ar fi sa mai ma mut odata, tot la ultimul etaj m-as muta, sau eventual la casa.

Edited by MembruAnonim, 19 April 2017 - 10:52.


#23
MRS988

MRS988

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 27.02.2017

 MembruAnonim, on 19 aprilie 2017 - 10:50, said:

Heh, intre timp m-am mutat....fix la ultimul etaj! 10/10 Posted Image

Dupa 5 ani de locuit asa pot sa afirm ca am facut o alegere buna. Ca avantaje as mai mentiona pe langa ce au spus colegii si lipsa zgomotelor de deasupra, gen tocuri dimineata la plecare, obiecte scapate pe jos, dat cu aspiratorul la 7 dimineata (da, s-a mai intamplat in alte locuri), saltea defecta si mai zgomotoasa decat proprietara mai ales in momente intime... de-astea. O mare diferenta fata de etaj inferior e ca atunci cand face cineva curat, resturile aruncate si scuturatul covoarelor, paturilor, etc... nu mai aduce praf si resturi cu nemiluita la tine in balcon/geam deschis. Dap, mi s-a mai aintamplat si asta cred ca era cel mai mare deranj cu locuitul sub o vecina mai senila. Chiar daca a mai fost mentionata, ar mai fi privelistea, care avand un parc fix in fata, e de milioane. Deasemenea surpriza cand plec din casa si inca e un soare superb la apus, iar jos deja e intunecat.

Ca negative ar fi: dependenta de lift cand cari chestii grele. Nici o sansa sa urci cu bax de apa si 2 plase mari in mana 10 etaje. E drept ca doar o singura data am patit-o, dar ca idee. Apa calda vine mai greu in functie de ora si zi. Ca daca pleaca lumea la servici, e instant, daca e sambata.... are timp variabil. Poate fi deranjant, dar deja ne-am obisnuit. Alta posibila problema ar fi cu terasamentul, dar de ala am avut grija cand ne-am mutat, am verificat sa fie ok, altfel nu faceam mutarea. Cu frigul... da, e mai slab izolat, dar oricum aveam nevoie de AC pentru vara asa incat am luat AC mai "de firma", ca sa poata face fata si la incalzire, asa incat indiferent ce face Radet, eu am caldura la discretie. Chiar si acum cand a venit brusc frigul, si deja se simtea in casa.

Per total pozitiv, daca ar fi sa mai ma mut odata, tot la ultimul etaj m-as muta, sau eventual la casa.


pune o poza cu privelistea :) sunt curios

#24
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Iti chinui genunchii pe scari daca nu ai lift ,  iar daca ai lift si nu incape mobila in el , frigider etc , tot pe scari , nu conteaza la ce etaj esti . Vara mori  de cald , iarna de frig , iar izolatia acoperisului se deterioreaza cu timpul ,  ai infiltratii etc . Vecinii rar pun bani la reparatia acoperisului deci scoti din buzunar 10.000 ron  daca nu vrei sa-ti ploua/ninga in cap.  Nu mi-as cumpara niciodata apartament la 4/4   , 10/10 etc . Maxim 2 fara lift , cu lift 4-5 , sa nu dau duhul din mine cand se strica .
N-am experienta la capitolul asta ,dar cred ca e o placere pentru nevasta sa traga de caruciorul copilului pana la etajul "n"

Edited by ct10dre, 24 April 2017 - 04:27.


#25
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
io m-am nascut la 8 din 10.
erau doua lifturi in bloc.
nasol era ca nea' ceasca cam taia curentu' electric si faceam mai mult sport. norocul era ca pe casa scarii erau geamuri si aveam lumina naturala. erau blocuri in care nu existau geamuri si atunci era distractie sa pipai treptele...

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mobila o cumperi odată la câți ani? Frigider la fel, trebuie sa te tina 10 ani ca popa ambele. Ca sa nu mai zic ca nu le car eu, de aia plătesc servicii de adus acasă, ca să le care ei, indiferent ca stau la 1 sau la 10.

Am stat la 6/10,la 7/10,la 1/4,la 11/13,peste tot vara mori de cald, nu e nici o diferență dacă nu ai AC. Deci...

Ăsta cu reparația acoperiș nu se pune problema, e spațiu comun, se pune bani și gata. La fel cum la reparația liftului, deratizare subsol sau x alte probleme plătește toata lumea, asa și aici va plăti. Oricum, cum am zis, când am luat apartamentul am verificat situația și nu sunt probleme în cazul meu particular.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2017 - 08:23.


#27
dragoshsd

dragoshsd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 30.10.2006
"Ăsta cu reparația acoperiș nu se pune problema, e spațiu comun, se pune bani și gata." - gresit. Am locuit intr-un bloc de 3 etaje la ultimul etaj iar cei de la etajele inferioare nu au pus bani pentru acoperis. Poate in blocurile mai mari situatia sta altfel.

#28
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006

 MembruAnonim, on 24 aprilie 2017 - 08:23, said:

Mobila o cumperi odată la câți ani? Frigider la fel, trebuie sa te tina 10 ani ca popa ambele. Ca sa nu mai zic ca nu le car eu, de aia plătesc servicii de adus acasă, ca să le care ei, indiferent ca stau la 1 sau la 10.

Am stat la 6/10,la 7/10,la 1/4,la 11/13,peste tot vara mori de cald, nu e nici o diferență dacă nu ai AC. Deci...

Ăsta cu reparația acoperiș nu se pune problema, e spațiu comun, se pune bani și gata. La fel cum la reparația liftului, deratizare subsol sau x alte probleme plătește toata lumea, asa și aici va plăti. Oricum, cum am zis, când am luat apartamentul am verificat situația și nu sunt probleme în cazul meu particular.

Si ce faci cand nu vor sa plateasca sau nu au cu ce  ? Ca na ..20 -30 mil nu ii gasesti pe strada si sunt unii care nu au o situatie financiara foarte stralucita . I

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai dacă e spațiu comun, se plătește. La fel plătește toata lumea reparația liftului deși parterul și etajul 1 nu îl folosesc. La fel cum și eu plătesc curățarea, sanitizarea și deratizarea subsolului, deși dacă as merge pe principiul vostru ar trebui sa ma doară în banană, pentru ca e departe de mine și nu ma afectează :)).



#30
Lac78

Lac78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 21.04.2013
Ai intrebat, oamenii si-au spus parerea, ca esti sau nu de acord cu ei este problema ta. Cand o sa treci prin probleme vei vedea cat de repede se pun de acord membrii asociatiei de proprietari pentru efectuarea reparatiilor.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai am trecut prin ceva asemanator deja, cu deratizarea. S-a facut sedinta, s-a pus problema, s-a aprobat si executat. Da, de dorit ar fi sa nu fie nevoie si sa nu se ajunga la cheltuieli suplimentare, dar daca se ajunge, se va face. Oricum blocul meu teoretic sta pe lista de anvelopare de vreo 2 ani, cred ca ii vine si lui randul, iar daca se intampla asta, oricum nu mai e nici o problema v-un deceniu :) Asta nu inseamna ca cei care vor sa se mute la ultimul etaj nu trebuie sa aibe in vedere toate astea, evident

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate