Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum e viata la ultimul etaj?

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sunt curios. Care sunt problemele pe care le intampina locatarii apartamentelor situate la cel mai inalt nivel?

Edited by MembruAnonim, 04 February 2012 - 09:32.


#2
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
la cutremure te bucuri cel mai din plin de ele si mai e faza ca azi nu merge liftul :)

#3
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Depinde daca-i etajul 4 sau 8-9-10.
Am stat la ultimul etaj un an, in Bucuresti. Pe vremurile alea nu prea era aer conditionat, doar niste ventilatoare obosite. Era la etajul 9 parca. Sau 10, nu mai stiu. Eram distrus de caldura vara. Se intampla sa se mai strice liftul si o luam pe scari. In zilele noastre, cred ca-i mai diferit: aer conditionat, lifturile se strica mai greu. Daca sunt ceva defectiuni la acoperisul blocului, sigur vor fi locatari care sa strambe din nas ca nu pun bani la reparatii ca pe ei nu-i intereseaza ca nu stau la ultimul nivel. Oricum, n-as sta la ultimul etaj.

#4
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010
Urcatul scarilor (daca nu e lift) si caldura mai mare (dar nu cu mult zic eu) fata de etajele inferioare. Iar daca blocul nu e acoperit cred ca risti sa ai probleme cu ploaia/zapada ...

Edited by Corupt, 04 February 2012 - 09:45.


#5
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Depinde cum privesti, unde esti. In Romania ultimul etaj in general e rau famat. Aici spre exemplu la ultimul etaj sunt mai intotdeauna 1-2 penthouse-uri, cu gradini suspendate, piscine, jacuzzi etc.

Incet-incet, odata cu inlocuirea cladirilor comuniste cu blocuri mai noi o sa se schimbe si la noi perceptia cred.

#6
hellmarvel

hellmarvel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,928
  • Înscris: 12.03.2010
Dacă stai în bloc de 4 etaje nu e nici o problemă în afară de cea de izolație (hidro-termo, dacă blocul are șarpantă ești salvat). Din contră, eu văd numai avantaje: nu urcă cocalarii pînă la etajul tău, nu hodorogesc copiii cîn coboară scările, nu-ți bate în cap vecinul de sus.

Dar dacă stai în blocuri de 8-9-10 etaje deja e bai, în primul rînd cu liftul, la coborît mai cobori pe scări, dar la urcat, mai ales dacă ai de urcat mobilă, ai pus-o. Mai sînt probleme cu presiunea, (la orice, gaze, apă), temperatura apei și... nu mai știu, poate mai sînt și altele.

#7
mihaicl1981

mihaicl1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,309
  • Înscris: 04.06.2009
Toti astia din Vest pe care ii stiu zic ca e super fantastic sa stai la etaj pentru ca nu ai pe nimeni in cap.
Faza cu acoperisul nu o inteleg : Chiar exista blocuri in care locatarii sunt asa de irationali incat sa nu repare acoperisul ca nu le ploua in casa ?

Eu am stat la ultimul etaj si nu am avut probleme decat cu caldura dar cu un mic AC se rezolva.
Pe de alta parte trebuie sa ai izolatie mult mai buna altfel ai  facturi mai mari la caldura si curent.

My 0.02$

#8
AEROAQUA

AEROAQUA

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,603
  • Înscris: 05.01.2007
la etajul 4 doar vara este mai greu.. in restu nu ..

Edited by AEROAQUA, 04 February 2012 - 10:51.


#9
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 MembruAnonim, on 4th February 2012, 09:31, said:

Sunt curios. Care sunt problemele pe care le intampina locatarii apartamentelor situate la cel mai inalt nivel?
Dezavantaje: Mai frig iarna, mai cald vara, presiune mai mica la apa, scari mai multe de urcat.
Avantaje: mai multa liniste
Am un prieten sta la ultimul etaj pe colt, are factura la gaz de 3-4 ori mai mare care mine si tot frig are in casa.

Edited by costables, 04 February 2012 - 10:53.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Presupun ca e in bloc neizolat. Cam care ar fi diferenta intre un bloc izolat si unul neizolat? La intretinere, caldura in casa..

#11
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 MembruAnonim, on 5th February 2012, 11:21, said:

Presupun ca e in bloc neizolat. Cam care ar fi diferenta intre un bloc izolat si unul neizolat? La intretinere, caldura in casa..
Un apartament la ultimul etaj oricat de izolat ar fi tot vor fi problemele mai sus mentionate in raport cu un apartament izolat la un etaj inferior. Ce fel de acoperis are e foarte important pe timpul verii, pe timp de iarna e tot un drac. Cele carora locatarii le-au adaugat acoperis cu pod sunt mai racoroase vara.

#12
intrebacu

intrebacu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 22.09.2009

 AEROAQUA, on 4th February 2012, 11:50, said:

la etajul 4 doar vara este mai greu.. in restu nu ..

Urcatul pe scari 4 etaje nu deranjeaza??

#13
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Eu am cautat la ultimul etaj ca aveam traume dupa ce am sta sub unii de dadeau petrecere seara de seara.

Stau la 8 si pot sa zic ca nu imi pare rau de nici un fel pt alegere facuta. Terasa e refacuta si are si un strat foarte gros de pietris. Vara nu se simte caldura insuportabil mai ales datorita pietrisului, plus ca in zilele noastre e musai sa ai AC.

Avantajele de la 8 sunt: am acces la uscatoria blocului unde depozitez o gramada de chestii. Mai mult, am facut de vreo 2 ori gratar pe terasa, avand si acces direct din balcon. Nu as da apartamentul de la 8 pt unul inferior din acelasi bloc.

Nu vecini care sa te inunde, nici tembeli care sa tropaie, e ok.

#14
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
In Romania in general ai mai multe minusuri. Neglijarea acoperisului de catre locatari desi face parte din partile comune este o uzanta in Romania + disconfort legat de slaba izolare termica precum si de urcatul scarilor.
In lumea civilizata este exact invers, ai mai multe plusuri.

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai exact asta ma gandeam si eu. Dincolo penthouse inseamna obligatoriu ultimul etaj, cu vederea panoramica de sus, cu linistea de deasupra, cu terasa. Dar presupun ca acolo cand zice administratia ca se strang bani pentru refacerea acoperisului sau pentru reparatia liftului, nu comenteaza nimeni.

Eu acum stau la 7, si sincer, cateodata cobor eu pe scari, mai ales cand merg cu catelul, pentru un mic "fitness" :). De la 4 nu as avea nici o problema acum. La batranete, poate altfel sta treaba, dar pana la 60 de ani ma mut la casa :D

Edited by MembruAnonim, 06 February 2012 - 09:06.


#16
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
La Penthous, acoperisul e verde, si terasa e a ta. Deci tu vei reface hidroizolatia, tu vei iriga acoperisul pt a nu se purta praf, si acoperisul verde trebuie irigat o data la doua zile pe canicula sau vant!

Si in blocurile comuniste poti sa cumperi terasa, si sa realizezi acces, sa-ti faci penthouse. Cu o propunere de nerefuzat, se gasesc amatori sa vanda.

Problema in orice bloc e cea a banilor, de aici disensiunile cu izolatul. Referitor la lipsa presiunii, e un primar genial din vremea comunismului, care a facut sistemul de pompare a apei, incat apa ajunge pana la etajele 16 fara probleme. Presiune scazuta a apei e unde sunt multi centralizati, care trag si apa de incalzit a centralei tot din teava de apa rece!

 costables, on 5th February 2012, 12:09, said:

Un apartament la ultimul etaj oricat de izolat ar fi tot vor fi problemele mai sus mentionate in raport cu un apartament izolat la un etaj inferior. Ce fel de acoperis are e foarte important pe timpul verii, pe timp de iarna e tot un drac. Cele carora locatarii le-au adaugat acoperis cu pod sunt mai racoroase vara.
Nu poti adauga acoperis cu pod cladirilor inalte, deoarece caderea apei si turturii prezinta un risc mult mai crescut! Se accepta maxim P+4+M de regula!

Edited by Josef_Mengele, 06 February 2012 - 15:19.


#17
accelerator

accelerator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,146
  • Înscris: 20.03.2007
Un alt avantaj al locurii la etajele superioare e si poluarea mai diminuata. Eu locuiesc la bulevard si daca as locui mai jos cred ca as simti mai tare gazul de esapament si zgomotul

#18
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Frig iarna , cald vara ,  dupa izolarea interioara e mai bine .  Am si pod deasupra, spatiu de depozitare in plus , insa e nasol cand se strica acoperisul si intra zapada /ploua.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate