Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#22087
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
in camera alaturata e usita de vizitare , e dupa ce trece prin cele doua canale din peretele de teracota apoi drept in sus la 4,5 m aproz pana pe casa, nu am palarie antiploaie

#22088
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Ceva nu e clar...cand ai masurat ...cand era tubul intreg sau cand era tubul spart si caldura iesea mai mult in camera  si doar o mica parte era trasa pe tub si in soba ...

https://forum.softpe...2#entry30269477

#22089
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
am masurat dupa ce am inlocuit tubul cu unul de inox , eu incepator am vrut sa fac teste cu tub de aluminiu , evident in 3 zile a cedat, dar si cel de inox racea prea tare ca in casa era cald rapid , degeaba ca fara masa de acumulare se racea , nu aveam inca nici polistirenul pus pe casa

#22090
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Si dupa ce ai construit clopotul ..ai mai masurat...daca da ..si erau tot atatea grade ...nu curgea condens pe la usa de vizitare ..nu era miros in cealalta camera ..

#22091
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
ulterior inchiderii cu clopot  nu am mai masurat , dar am reusit sa fac una alta la cuptor  si fiind multumit ca tinea cald in casa bine am mers asa o iarna; acum sper ca facand mai ingrijit sa fie mai plana curba de incalzire, ca am scapat de cateva ori temperatura la 27 grade in camera

scriu si  aici ce am observat in aprox 3 luni de exploatare:, sunt pareri , va roc corectati ce e cazul
-e mai bine de aprins cat inca e calduta,
-aerul trebe sa intre pe sub gratar si cat mai putin pe la usita mare , cand vine aerul pe jos jarul lumineaza spre alb si radiaza multa caldura
-cand e jar spre final e bine de inchis aerul secundar ,

- nu imi place cum arde lent cu primarul gatuit , prefer sa il tin spre maxim si lungesc din realimentari ,dar prefer un foc puternic si mai scurt

-fum pe horn iese la inceput si cand e umezeala afara, cand e calda bine si aerul mai uscat nu se observa
-sticla se murdareste la inceput , apoi se autocurata ,oricum o mai sterg
-e bun de aprins brusc de jos, nu vad sa se preteze la mine arderea superioara , fac un U jos din doua scanduri de brad , apoi niste hartie stropita cu ulei sau vreascuri, ciucalai , apoi cele normale deasupra
-nu e bun deloc fara suber , am pus o tavita de tabla si scot cenusa cu totul , inchid tirajul ca nu mai are ce sa faca monoxid

#22092
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
https://www.youtube....rts/KIIybntWsZo, pare bun? , plafonul pe interior va iesi ca un sah , muchiile vor avea ceva rol de catalizator
iar  in poza am simulat cum ar veni zidul exterior, ultimile 2-3 randuri de sus cu samota ca astea rosii nu vad sa reziste, la ce temperatura rezista caramida rosie normala?

Attached Files


Edited by gremlins, 10 October 2023 - 18:34.


#22093
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
spuneti v rog, ce putere are un focar de 56 /22/43  L/l / i ?

#22094
Quoriah

Quoriah

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 797
  • Înscris: 05.06.2016
Buna dimineata. Se poate folosi Soudal Calofer (mastic izolant de sobe / cuptoare) si pentru rosturile de la teracota?

Fiind diminetile mai reci, am zis ca merge sa probez teracota sa fiu sigur ca merge si ca totul este in regula cu cosul / tirajul (cosurile au fost curatate acum 1 luna de un cosar). Am pus ceva hartie si cateva surcele de brad uscat si am dat foc.

Am observat ca iese putin fum printre niste cahle si as fi vrut sa curat zona si sa etansez cu masticul de mai sus. In fisa tehnica scrie ca masticul e bazat pe Silicat de sodiu.

#22095
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
merge dar sa astepti alea 96 ore de intarire completa pana sa faci foc
eu am facut primul strat de plafon , si un foc de frunze si vreascuri pt depistat pori, am chituit,  dupa 2-3 zile de uscare pun patura ceramica , armatura; apoi o tabla si apoi un strat de lut cu nisip?

#22096
gremlins

gremlins

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 23.05.2007
asa arata neterminata, mai vine sa inchid suplimentar sus ca fumega pe sub tabla la rece
https://www.youtube....rts/FJ50vePYWWI

apoi tencuita si varuita

Attached Files


Edited by gremlins, 24 October 2023 - 10:04.


#22097
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 18 ianuarie 2019 - 09:21, said:


Doar o mica corectie ca au trecut cativa ani buni deatunci...scopul meu este sa reduc aceste pierderi sub sau aproape de 2 kW, lucrezi la acest proiect de rehabilitare si sper anul acesta sa se finalizeze, posibil ca si soba va fi reconfigurata, Ramane de vazut .

Sarbatori Fericite !

Attached Files


Edited by csomi, 26 December 2023 - 10:16.


#22098
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postciobi_mar, on 07 august 2023 - 09:47, said:

Mi-am adus aminte de o ideie de a ta cu folosirea gazelor naturale in combinatie cu soba pe lemne  cu schimbator de caldura...daca am inteles eu bine ..sa faci o preincalzire a schimbatorului (permanenta, sa functioneze imreuna/ in tandem) cu  centrala pe gaze ...ca sa ajuti soba cu schimbator  sa fie eficienta..
Da , ar fi buna ideia, (teoretic, nu stiu daca si practic, daca merita complicatia ...  ) ...atat timp cat schimbatorul e cald poate functiona soba   ..ca puterea sobei sa nu mai fie ingenuncheata de schimbatorul rece  ,care atrage depunerile pe el , diminuand drastic capacitatea de captare ...

Hai ca am intrat o fuga pe aiciPosted Image , pai asa a fost si cand am avut un termosemineu, turul era legat la instalatia casei pe acelasi tur de la centrala pe gaze, cand pleca pompa de termnosemineu se inchidea centrala pe gaze, cand plecau gazele imi incalzea si schimbatorul de la semineu, era cald tot timpul, cand dadeam focul era deja cald, zilele astea pun schiombatorul pe soba si o sa vin cu rezultate care or fi ele, oricum nu va ramene doar asta de sus, va fi in serie cu cel din clopot (pe viitor).

#22099
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postgiorgio2one, on 09 ianuarie 2024 - 10:23, said:

Hai ca am intrat o fuga pe aiciPosted Image , oricum nu va ramene doar asta de sus, va fi in serie cu cel din clopot (pe viitor).
La Multi Ani!
Ar fi interesant (exludem varianta  ca folosesti si centrala pe gaz ca preincalzire) de experimentat ca inserierea sa fie asa ..apa din returul instalatiei de incalzire sa intre prima data in  schimbatorul  de pe soba(care ar fi cadut de la radiatia sobei ,  ca preincalzitor ,apoi apa sa coboare la baza schimbatorului din clopot sa intre deja calda  in acest schimbator,   sa capteze cei in clopot, apoi sa mearga catre instalatia de incalzire...

Edited by ciobi_mar, 09 January 2024 - 11:41.


#22100
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postciobi_mar, on 09 ianuarie 2024 - 11:38, said:

La Multi Ani!
Ar fi interesant (exludem varianta  ca folosesti si centrala pe gaz ca preincalzire) de experimentat ca inserierea sa fie asa ..apa din returul instalatiei de incalzire sa intre prima data in  schimbatorul  de pe soba(care ar fi cadut de la radiatia sobei ,  ca preincalzitor ,apoi apa sa coboare la baza schimbatorului din clopot sa intre deja calda  in acest schimbator,   sa capteze cei in clopot, apoi sa mearga catre instalatia de incalzire...

La multi ani!   O sa fie exact invers, adica intrarea returului in schimbatorul din clopot si de acolo in cel de sus, deasupra cuptorului, cea mai ridicata temperatura acolo o am..sus.

Attached Files



#22101
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Asa da..(ce am spus eu mai sus..era din ce imi aduceam aminte... din ce intelesesem  din articolul pus de tine de pe la finlandezi sau de unde era articolul ..ca schimbatorul de sus era pe soba ..nu era in contact direct cu interiorul sobei  ..de asta am zis ca ..find caldut ...mergea pus inaintea celui din clopot ..) configuratia asta cu inserierea celor doua   cum e simulat in poza am testat- si eu si  este ok...la mine nu e bazin de apa ca la tine sunt niste elementi de calorifer de fonta amplasat  efectiv in focar pe tavan

#22102
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostFrom 13 octombrie 2018 - 17:07:

Are cineva un SKP la un ecofocar ?

Pt. cei interesati,  [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pgj5FaoC2-I?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.amrita.r...49-x-64-cm-alb/

#22103
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Salutare, dupa cum v am zis ca voi reveni cu niste rezultate ale pozitionarii schimbatorului in zona plafonului de la soba, pot spune ca nu sunt deloc satisfacut, acum nu stiu cine a gresit, finlandezul sau eu, finlandezii nu dau prea multe explicatii despre schimbatorul asta doar ca sunt fabricate in 3 dimensiuni, 3 volume....si probabil personalizate in functie de soba, eu l am facut pe al meu dupa o poza preluata de la ei si aproximata, nu sunt dimensiuni, acum....al meu are 30 litri, cineva de aici sau de pe alt forum mi a atras atentia ca este cam mare, si ca trebuie mai mic, adica 15 litri sau chiar 10, alta problema este suprafata mica de captare, doar zona de jos, se incalzeste foarte greu, termostatul a plecat in jurul valorii de 65 de grade cu pauze foarte lungi, in jur de 30 minute si mai mult, m am gandit pana la urma ca trebuie modificat, acum sunt in dilema ce volum sa aibe, vreau sa l ,,spele,, pe toate laturile ptr un transfer mai bun, am masurat dimineata temperatura de deasupra cuptorului si era in jur de 75 de grade, in schimb zona din dreapta (clopotul) avea 100, desi in timpul arderii zona de la cuptor era temperatura foarte ridicata, in schimb s a pastrat mai bine in clopot.

Attached Files



#22104
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Nu mai stiu care a fost ideia  cu acest bazin in acel articol de la finlandezi...imi aduc aminte ca era situat deasupra pe soba...poate era sa aiba si ei stocata ceva apa calduta acolo ..asa stand  ca ceaunul pe plita se incalzeste ceva, ceva, in timp ..ca, daca o plimbi, nu reuseste sa faca mare lucru ...iar sa il folosesti in regim ,,,instant,,, pentru a te lega la reteaua de incalzire acest bazin al tau pare imens ca volum de apa raportat la suprafata de captare...
Nu stiu dimensiunile dar aproximez ca ai o latime de  50cm si o adancime  de 60cm ,rezulta ca ai o suprafata de captare de ..(0,5x0,6=0,3mp la un volum de apa de 30litri..
Ca sa iti faci o ideie, hai sa comparam cu ce am facut eu..la schimbatorul din focar de pe bolta focarului,,neavand posibilitate de sudura ..am facut schimbatorul din elementi de calorifer
https://www.calorser...-VIAKALOR350160
am desfacut si  insirat 3 elementi   cuplati cu teuri si coturi ca sa ocup tot tavanul ...intr-un element intra 0.8lde apa x 3 =2,4l de apa in tot schimbatorul..si suprafata 0.185mp x3elementi= 0,555mp pentru 2,4l de apa..  si eu cum stii mai am un schimbator mare in clopot   tot un calorifer..
https://www.calorser...-VIAKALOR900160
asta in total are 10 elementi  x 0,44mp pe element =4,4m suprafata la (1,5l x10elementi =  15l de apa

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 16 January 2024 - 21:28.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate