Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balans la ridicare picior dupa ac...

Izolatie intre OSB si placa de be...

instalatie incalzire apartament 2...

HEV D Segment - intrebari/pareri ...
 Hyperos consum excesiv baterie?

Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...
 Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?
 Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22121 replies to this topic

#21997
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
Domnul meu , stiu foarte bine ce zic , am avut si eu o astfel de soba si o cunosc foarte bine, deci ies din discutie samotele , teracotele si alte pareri ...

la aceasta soba este un canal consecutiv scurt cu efect direct asupra a doua laturi ale cuptorului..de fapt doar la latura de deasupra ...aici e canalizata toata caldura ..e un canal scurt , ingust si lat cat e latimea de fapt adancimea  cuptorului intre partea de sus a cuptorului si plita si imediat merge la cos...asta face sa incalzeasca cuptorul cu rezultatul care il stii...lungind acest canal nu vor mai fi aceleas rezultate ..

si daca maresti spatiu gazelor pozitionand cuptoarele ca intr-un clopot,nu va mai functiona ca in sistemul canalului scurt consecutiv ....Ci pe principiu circulatiei libere a gazelor...si toate gazele fierbinti vor sta in partea de sus a clopotului in zona cuptorului de sus adica va fi temperatura mare de coacere doar in a treia parte de sus a clopotului ..ca si pana acum ..iar cel de jos daca mai primeste 30% e bine ...

View Postsearchedis, on 07 decembrie 2022 - 22:49, said:

Uite-te, te rog, putin mai bine pe desen. Plita din magazin avea acolo si o clapeta, o mai trageam ca sa imi coaca un peste si pe partea de sus, il perpelea frumos. La fel pot face si la proiectul meu, acea clapeta care atunci cand eu voi hotari, ori va pleca pe direct fumul si voi avea randamentul dat de tine, ori voi inchide clapeta si randamentul se va multiplica.

Ce zici?
...ca nu vrei sa intelegi ca este simplu dar tu tot vrei sa o mai complici,sa o mai lungesti aiurea,,,,prin plita era o pierdere de 50% ..eu ti-am pus cuptorul deasupra in locul plitei...ca acelasi foc, pe acelasi traseu  sa bata in ambele cuptoare   deodata ...

Edited by ciobi_mar, 07 December 2022 - 23:39.


#21998
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011
Pai da, si unde ma complic eu? In varianta mea modificata pe ultima ta schita focul bate la fel, atat pe cuptorul 1, cat si pe cuptorul 2. Ambele cuptoare primesc foc direct. Bun, eu am dirijat fumul si sub cuptorul C2, in dreapta lui C2 si mai ales deasupra lui C1 care nu avea deloc. Daca putem face asta, de ce sa nu o facem, de ce sa o vedem ca pe o complicare? Aceasta complicare e doar un plus adus cuptoarelor, consider eu... Poate imi scapa mie ceva si nu-mi dau seama. Dar nu cred, pur si simplu ma joc cu fumurile.

Siiii, inca ceva, sa stii ca plita din magazin are exact acelasi principiu cum l-am desenat eu pe schita ta. Adica focul bate in C2 prin stanga lui si pe deasupra, iar mai apoi coboara sub el (asta in cazul in care nu trag de clapeta) si urca prin dreapta si "uraaaaaaaa". Tu n-ai facut altceva decat sa pozitionezi cuptorul deasupra, lucru la care eu nu m-am gandit niciodata pentru ca din plita de sus mai vroiam sa mai scot ceva putere calorica pentru alte preparate.
Dar chiar si asa plita va fi incalzita acum de gaze, tot gasesc eu cum sa profit de acea caldura, chiar daca e mai mica.
Imi lasi putin impresia ca n-ai vrut sa iei in calcul alta varianta...

#21999
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Postarea 21992 mi se pare cu randamentul maxim.
Celelalte 2 schite, C1 are superioritate fata de C2.

#22000
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
Ma bagai si eu....

Attached Files

  • Attached File  sb.JPG   74.17K   41 downloads


#22001
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postsearchedis, on 08 decembrie 2022 - 00:25, said:


Imi lasi putin impresia ca n-ai vrut sa iei in calcul alta varianta...
Doamne fereste, am vrut doar sa ajut si mam canalizat pe ceva... ce ai spus ca merge ..nimic mai mult ..ca tu vrei sa faci experimente ...nu am nimic impotriva ..chiar iti doresc succes!

View Postgiorgio2one, on 08 decembrie 2022 - 14:57, said:

Ma bagai si eu....
exact la asta ma gandeam eu ...la ..locul pentru lemne , in locul cuptorului de jos ...

#22002
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 06 decembrie 2022 - 13:58, said:

Salutare sobari! Ce ziceti de... asta care mi a furat proiectul?Posted Image  

E bine de stiut  Posted Image

#22003
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postciobi_mar, on 08 decembrie 2022 - 17:44, said:

Doamne fereste, am vrut doar sa ajut si mam canalizat pe ceva... ce ai spus ca merge ..nimic mai mult ..ca tu vrei sa faci experimente ...nu am nimic impotriva ..chiar iti doresc succes!


exact la asta ma gandeam eu ...la ..locul pentru lemne , in locul cuptorului de jos ...

Pai da, ai vrut sa ajuti, dar nu ai vrut sa iei in calcul variantele mele. Cu orice varianta veneam, mereu ziceai ca nu e bine. Si cand am desenat varianta mea pe schita ta, nu ai fost destul de explicit dupa. Raspunsurile tale au fost destul de seci. Eu am venit cu argumentul ca de ce sa nu plimb fumurile cand pot face asta si astfel obtin mai mult randament. N-ai zis nimic despre asta.

Dar in fine, nu stiu ce pregatire ai sau daca esti sobar sau nu si cate experienta ai si mai ales cat ai invatat din experienta dobandita de-a lungul vremii, dar eu citind postarile tale m-am gandit ca stii cate ceva si exact de la tine asteptam raspunsuri.
Eu iti multumesc pentru ajutor, chiar daca spre sfarsit ai fost putin cam sec.

Ramane sa experimentez doua variante de plita cu cuptor si voi reveni in viitor cu explicatii, care merge mai bine si care nu. Putem noi sa discutam pana in 2090, daca nu ma apuc de ele, doar vorbele raman.

View Postgiorgio2one, on 08 decembrie 2022 - 14:57, said:

Ma bagai si eu....

Pai da, dar...... ce treaba au acele lemne? Eu nu pun lemne la uscat, eu vreau sa gatesc!

Attached Files



#22004
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postsearchedis, on 08 decembrie 2022 - 23:15, said:

Pai da, ai vrut sa ajuti, dar nu ai vrut sa iei in calcul variantele mele. Cu orice varianta veneam, mereu ziceai ca nu e bine. Si cand am desenat varianta mea pe schita ta, nu ai fost destul de explicit dupa. Raspunsurile tale au fost destul de seci. Eu am venit cu argumentul ca de ce sa nu plimb fumurile cand pot face asta si astfel obtin mai mult randament. N-ai zis nimic despre asta.



Ramane sa experimentez doua variante de plita cu cuptor si voi reveni in viitor cu explicatii, care merge mai bine si care nu. Putem noi sa discutam pana in 2090, daca nu ma apuc de ele, doar vorbele raman.




Tu ai zis ca asa cum era proiectata acea soba de cumparat  functiona foarte bine si esti multumit de ea...Raspunsurile mele au fost doar la obiect tinand cont de ce ai zis tu ...referindu-ma strict la functionarea unui cuptor pentru coacere  ....unde este nevoie de puterea maxima ca sa dea randament...deci plimbarea gazelor nu are loc aici ..nu pentru coacere ....pentru orice altceva sunt bune ideile tale dar pentru cuptor Nu.mai ales pentru doua cuptoare... nici atat ...acum sa vorbim de schemele tale  ...in nici una asa cum, le-ai desenat tu   nu merg la fel cele doua cuptoare ...cu plimbatul gazelor e favorizat doar unul din ele,  in principiul la ambele scheme e favorizat cuptorul de sus ...si daca tragi clapeta (la cel cu clapeta ) e favorizat mai mult cel jos  ca acolo merg gazele fierbinti  pe 3 laturi si la cel de sus deaja sunt in racire sunt stoarse ... nu mai are acelasi efect ca sa poata coace  si el in aceleasi conditii...

#22005
ProdanV

ProdanV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 09.07.2018
Ciobi.. ai grja ca unii vor sa priceapa \numai ce doresc

Edited by ProdanV, 09 December 2022 - 20:11.


#22006
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
Poate ajuta... http://stovetecstore.net/how-to-books/

Attached Files



#22007
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
O racheta cu 3 " tinte".

#22008
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postciobi_mar, on 09 decembrie 2022 - 20:04, said:

Tu ai zis ca asa cum era proiectata acea soba de cumparat  functiona foarte bine si esti multumit de ea...Raspunsurile mele au fost doar la obiect tinand cont de ce ai zis tu ...referindu-ma strict la functionarea unui cuptor pentru coacere  ....unde este nevoie de puterea maxima ca sa dea randament...deci plimbarea gazelor nu are loc aici ..nu pentru coacere ....pentru orice altceva sunt bune ideile tale dar pentru cuptor Nu.mai ales pentru doua cuptoare... nici atat ...acum sa vorbim de schemele tale  ...in nici una asa cum, le-ai desenat tu   nu merg la fel cele doua cuptoare ...cu plimbatul gazelor e favorizat doar unul din ele,  in principiul la ambele scheme e favorizat cuptorul de sus ...si daca tragi clapeta (la cel cu clapeta ) e favorizat mai mult cel jos  ca acolo merg gazele fierbinti  pe 3 laturi si la cel de sus deaja sunt in racire sunt stoarse ... nu mai are acelasi efect ca sa poata coace  si el in aceleasi conditii...
Bun, nu-mi ramane decat sa testez!

View PostProdanV, on 09 decembrie 2022 - 20:10, said:

Ciobi.. ai grja ca unii vor sa priceapa \numai ce doresc
Atata timp cat se poate discuta, atata timp cat sunt atatea variante care se pot lua in calcul, tot de atatea ori se pot dezbate, rumega, intoarce pe dos, pe fata, cum vrei tu.
Acum ce facem, acceptam din prima o singura varianta?

View Postcsomi, on 09 decembrie 2022 - 21:42, said:

Oho, ms, abia astept sa rasfoiesc

#22009
theionutzradu1991

theionutzradu1991

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,582
  • Înscris: 28.11.2017
Aici e despre rachete o carte moka.
https://cartidintei....u-masa-termica/

#22010
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postciobi_mar, on 20 noiembrie 2022 - 08:51, said:

Mulțumesc frumos

#22011
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postsearchedis, on 09 decembrie 2022 - 23:40, said:

Bun, nu-mi ramane decat sa testez!


Atata timp cat se poate discuta, atata timp cat sunt atatea variante care se pot lua in calcul, tot de atatea ori se pot dezbate, rumega, intoarce pe dos, pe fata, cum vrei tu.
Acum ce facem, acceptam din prima o singura varianta?



Pentru ca ai zis ca vrei sa maresti productivitatea ...Variante mai sunt...cu doua cuptoare sau trei alaturate dar nuti place ideia ca nu da bine... ca are spatiu dedesubt( ca in poza cu lemnele puse la uscat ce nu te aranjeaza) ,ai vrut sa arate ca soba de cumparat  un patrat/dreptunghi compact dar nu vrei sa iei in serios ce ti-am zis eu  ca sa functioneze ...tu vrei sa plimbi fumul ...printre cuptoare ...in loc de coacere vrei sa faci afumatoare...

#22012
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018
pana am mazgalit desenul nu am mai putut edita,asa ca va fi inca un post ...

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 11 December 2022 - 18:26.


#22013
searchedis

searchedis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 507
  • Înscris: 14.07.2011

View Postciobi_mar, on 11 decembrie 2022 - 18:09, said:

Pentru ca ai zis ca vrei sa maresti productivitatea ...Variante mai sunt...cu doua cuptoare sau trei alaturate dar nuti place ideia ca nu da bine... ca are spatiu dedesubt( ca in poza cu lemnele puse la uscat ce nu te aranjeaza) ,ai vrut sa arate ca soba de cumparat  un patrat/dreptunghi compact dar nu vrei sa iei in serios ce ti-am zis eu  ca sa functioneze ...tu vrei sa plimbi fumul ...printre cuptoare ...in loc de coacere vrei sa faci afumatoare...

Pai si cum ar arata o astfel de plita cu 3 cuptoare si sa mai si functioneze pe deasupra? Ca nu mi le pot inchipui.

#22014
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

View Postsearchedis, on 11 decembrie 2022 - 23:14, said:

Pai si cum ar arata o astfel de plita cu 3 cuptoare si sa mai si functioneze pe deasupra? Ca nu mi le pot inchipui.
am facut un desen mai sus cu doua cuptoare alaturate  ...si daca vrei mai poti adauga unul in continuare  sau mai incerc o varianta  cu trei..sa vedem ce zici, aici e favorizat mai mult C1 dar cum toate sunt pe aceiasi directie si aceiasi linie a fluxului de gaze spre cos  pot functiona ....

Attached Files


Edited by ciobi_mar, 12 December 2022 - 00:28.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate