Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#18991
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgheorghe1mihai, on 13 noiembrie 2018 - 08:42, said:


Apropos de omologare: trebuie, în primul rând, nervi de oțel pentru a lucra cu autoritățile din domeniu. Rutina lor este setată pe chestiuni simple, care nu le dau bătăi de cap.
...
Oricum, este vorba de un drum lung, de câțiva ani, așa că trebuie multă răbdare și consecvență. Mai mult, nu-i obligatoriu ca, echipa de început să fie și cea care finalizează.
...
eu zic că, nu este imposibil.Posted Image

Deacord, ...dar in cazul in care vorbim de o "echipa" in care persoanele implicate, cu opinii diferite,  pe parcurs se schimba din cauza unor neintelegeri,  totusi trebuie sa existe o baza, un "sef ", unul sau doi  coordinatori de proiect care sustine din rasputeri interesul si scopul prioriatar al acelui proiect . Daca si aceasta sau aceste persoana se schimba mai des sunt sanse ca acel proiect sa nu fie dus la bun sfarsit....

#18992
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postcsomi, on 17 noiembrie 2018 - 09:33, said:

...  totusi trebuie sa existe o baza, .. Daca si aceasta sau aceste persoana se schimba mai des sunt sanse ca acel proiect sa nu fie dus la bun sfarsit....
Posted Image Exista un proverb : '"Schimbarea domnilor - bucuria nebunilor.'"
Posted Image

#18993
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 17 noiembrie 2018 - 09:33, said:

Deacord, ...dar in cazul in care vorbim de o "echipa" in care persoanele implicate, cu opinii diferite,  pe parcurs se schimba din cauza unor neintelegeri,  totusi trebuie sa existe o baza, un "sef ", unul sau doi  coordinatori de proiect care sustin din rasputeri interesul si scopul prioriatar al acelui proiect . Daca si aceasta sau aceste persoane se schimba mai des sunt sanse ca acel proiect sa nu fie dus la bun sfarsit....

In cazul in care scopul si interesul prioritar este de a produce in serie un produs performant ,certificat, unde pe langa toate acestea exista si o baza materiala si technologica, in care se poate elabora un prototip pe care se poate monitoriza, loga si seta performantele dorite pt si dupa anumite standarde ...dupa toate acestea  poti sa prezinti produsul  unui laborator acreditat din domeniu pt teste si certificarea produsul dupa performantele acestuia.

Edited by csomi, 17 November 2018 - 10:24.


#18994
tonyst

tonyst

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,084
  • Înscris: 28.12.2012

View Postandreilesan, on 17 noiembrie 2018 - 09:51, said:

Posted Image Exista un proverb : '"Schimbarea domnilor - bucuria nebunilor.'"
Posted Image
Prostul se bucură de victoria deşteptului, iar deşteptul de bucuria prostului.

Se poate incadra cineva in cele doua ipostaze ( cei care se cred destepti )

#18995
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010
,,Ce credeti ca avem noi aici?,, noi aici avem...ce? ghici ghicitoarea mea, de tot rasul pe bune, se mai da si like-uri pe ce? ca unul intreaba si altul ghiceste, tot inainte domnilor profi!

#18996
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Posted Image Dar cum vi se pare o asa '"piesa de rezistenta'" dispusa central ?
Posted Image

Attached Files



#18997
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Frumoasa cabana. De vis. Vad ca are si calorifere, interesant. Si plita pare facuta tot pe comanda.
Cuptor, soba încălzire.
Nu-mi dau seama ce o fi pe stanga, doar decor?

Frumos.

Edited by silenced, 17 November 2018 - 20:52.


#18998
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgiorgio2one, on 17 noiembrie 2018 - 16:32, said:

... tot inainte domnilor profi!

Cu ceva timp in urma spuneam ca doresc sa imi amenajez in regim DIY Posted Image  o terasa sau un foisor  unde sa avem si o "bucatarie de vara"  , se doreste ca configuratia acesteia sa contina un cuptor, gratar si o unitate de gatit cu plita, ordinea nu conteaza. Dimensiunea diponibila pt aprenta este de 2600x900 mm . Structura din lemn, acoperisul si zidul de sprijin a fost finalizat conform proiectului.A mai ramas de finalizat pardoseala si constructia complexului....Ma tot gandesc la forma si desingul complexului de gatit nu asi merge pe caramida e prea mult, prea incarca spatiul... poate ar merge o combinatie de piatra ,suprafata tencuita,poate si caramida, ca forma ceva organic...nu stiu, nu m-am hotarat inca, poate sunt ceva pareri sau idei cu privire la desing care pot fi luate in seama . Multumesc.

Edited by csomi, 17 November 2018 - 22:16.


#18999
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Pai vin  io si o fac, frate Csomi. Ai vazut ce lucrare am facut la mine  ??  Si inca n-a cazut nici o piatra placata.  Trebuie sa ai doar mancare si bautura  din belsug. Te invat secrete ale focului de pe timpul dacilor.
Serios vorbind, pare curios ca tu - mester recunoscut de toata lumea, ceri pareri si consiliere. Gestul tau e frumos, invita la reconciliere si pace.

#19000
willrock252000

willrock252000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,327
  • Înscris: 25.02.2011
Cu scuzele de rigoare(dubla postare?
https://www.bricodep...tina-16-kw.html

Ce parere aveti despre produsul respectiv?

Ar face fata ca si sursa principala de incalzit +acm pt o casa de aproximativ 15x10 si un volum de aproximativ 270 mc...?

As vrea sa i adaug si un arzător pt peleti...s ar merita cumparat si eventual adaugat arzătorul ?

#19001
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
buna seara,cata energie trebuie sa ridic cu 1 grad um mc cub de caramida cu goluri,brikston,de la 10 grade la 11 grade sa zicem,multumesc

#19002
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postcsomi, on 17 noiembrie 2018 - 21:55, said:

Cu ceva timp in urma spuneam ca doresc sa imi amenajez in regim DIY Posted Image  o terasa sau un foisor  unde sa avem si o "bucatarie de vara"  , se doreste ca configuratia acesteia sa contina un cuptor, gratar si o unitate de gatit cu plita, ordinea nu conteaza. Dimensiunea diponibila pt aprenta este de 2600x900 mm . Structura din lemn, acoperisul si zidul de sprijin a fost finalizat conform proiectului.A mai ramas de finalizat pardoseala si constructia complexului....Ma tot gandesc la forma si desingul complexului de gatit nu asi merge pe caramida e prea mult, prea incarca spatiul... poate ar merge o combinatie de piatra ,suprafata tencuita,poate si caramida, ca forma ceva organic...nu stiu, nu m-am hotarat inca, poate sunt ceva pareri sau idei cu privire la desing care pot fi luate in seama . Multumesc.
Și eu am în plan să construiesc o bucătărie de vară. Ce am de gând să fac este relativ clar, având suprafața delimitată de o construcție veche, existentă încă, pe care urmează să o demolez. Voi construi bucătăria pe această amprentă (7 x 4), la care voi adăug o terasă (4 x 4), prelungind acoperișul bucătăriei.
Evident, nu asta așteptați de la răspunsul meu.Posted Image
”Problema” la construcțiile astea, mă refer la ansamblul respectiv, este că necesită un suport rezistent. Probabil, ăsta este motivul pentru care nu și-a propus cineva în mod deosebit să găsească un înlocuitor (nu înseamnă că nu există pe undeva unul sau mai multe exemple de urmat).
Așa cum arată proiectul Dvs. nu se poate spune că este ”încărcat”, sau cum spuneți ”prea încarcă spațiul” Bănuiesc că, aveți tendința să mai faceți și altceva decât să puneți cărămidă peste cărămidă. Este firesc, atunci când lucrați mereu cu acest material.
Dacă totuși sunteți dispus la o schimbare, se poate construi din piatră baza cuptorului și grătarului, ceea ce s-ar încadra în decor, având în vedere că ați realizat deja zidul de sprijin din piatră.
Ar mai fi ceva, să zicem ”îndrăzneț”, să încercați să realizați baza cuptorului din lemn (nucă de pin de minim 25 cm diametrul), care să fie dispus unul lângă altul și poate susține o fundație de beton și structura de cărămidă ale cuptorului.
Pentru grătar trebuie să calculați bine dacă o structură de lemn poate susține greutatea de peste 1 tonă, așa cum arată a avea acel grătat inclusiv coșul.
Succes la construit!

Edited by gheorghe1mihai, 19 November 2018 - 03:04.


#19003
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcampnou, on 18 noiembrie 2018 - 23:04, said:

buna seara,cata energie trebuie sa ridic cu 1 grad um mc cub de caramida cu goluri,brikston,de la 10 grade la 11 grade sa zicem,multumesc

Caramida Brikston CF63 are o densitate de cca 1050 mc (dupa datele producatorului)
Capacitatea de acumulare a caramizii este de  0.85 kJ.kg.K , 1kJ=0,27 Wh,  K= C grd
Daca  se mai rotunjesc cifrele se poate calcula usor pt a avea o referinta.

View Postlicap, on 18 noiembrie 2018 - 08:37, said:

Pai vin  io si o fac, frate Csomi. Ai vazut ce lucrare am facut la mine  ??  Si inca n-a cazut nici o piatra placata.  Trebuie sa ai doar mancare si bautura  din belsug. Te invat secrete ale focului de pe timpul dacilor.
Serios vorbind, pare curios ca tu - mester recunoscut de toata lumea, ceri pareri si consiliere. Gestul tau e frumos, invita la reconciliere si pace.
Multumesc Lica, te astept cu mare drag ...doar sa am rabdare pana vii :)  Nici eu nu le stiu pe toate.

Edited by csomi, 19 November 2018 - 05:32.


#19004
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postgheorghe1mihai, on 19 noiembrie 2018 - 03:04, said:


....
Așa cum arată proiectul Dvs. nu se poate spune că este Ӕncărcat”, sau cum spuneți ”prea Ă®ncarcă spațiul” Bănuiesc că, aveți tendința să mai faceți și altceva decât să puneți cărămidă peste cărămidă. Este firesc, atunci când lucrați mereu cu acest material.
Dacă totuși sunteți dispus la o schimbare, se poate construi din piatră baza cuptorului și grătarului, ceea ce s-ar Ă®ncadra Ă®n decor, având Ă®n vedere că ați realizat deja zidul de sprijin din piatră.
Ar mai fi ceva, să zicem Ӕndrăzneț”, să Ă®ncercați să realizați baza cuptorului din lemn (nucă de pin de minim 25 cm diametrul), care să fie dispus unul lângă altul și poate susține o fundație de beton și structura de cărămidă ale cuptorului.
Pentru grătar trebuie să calculați bine dacă o structură de lemn poate susține greutatea de peste 1 tonă, așa cum arată a avea acel grătat inclusiv coșul.
Succes la construit!

Multumesc...sa nu se inteleaga gresit, zidul de sustinere este pt sustinerea pamantului care face legatura intre diferenta de nivele, sunt  niste boltari speciali de beton pt astfel de aplicatii.
Interesanta ideie cu lemnul cand voi ajunge acas la calculator am sa incerc sa fac o simulare sa vedem cum se prezinta.
Dar dece trebuie sa ne gandim la tone chiar si in cazul unui cuptor de gradina ca doar este pt utilizare ocazionala ...nu doresc sa stau o jumatate de zi sa focaresc pt a se incalzii cuptorul pt cateva pizza sau alte bunatati.

Edited by csomi, 19 November 2018 - 06:10.


#19005
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcsomi, on 19 noiembrie 2018 - 05:37, said:


Caramida Brikston CF63 are o densitate de cca 1050 mc (dupa datele producatorului)


O corectie...1050 kg/mc

Edited by csomi, 19 November 2018 - 06:18.


#19006
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
O alta modalitate de a introduce aerul in focar. Urmeaza si niste teste pt a vedea cat de eficienta este arderea in cazul de fata.

Attached Files



#19007
gheorghe1mihai

gheorghe1mihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 245
  • Înscris: 22.03.2017

View Postuforom89, on 19 noiembrie 2018 - 23:23, said:

O alta modalitate de a introduce aerul in focar. Urmeaza si niste teste pt a vedea cat de eficienta este arderea in cazul de fata.
Aerul va intra doar prin orificiile acelea mici din stânga-dreapta, jos? Dacă, da, nu sunt prea mici? Aerul va intra din cameră, ori din exteriorul clădirii?
Înțeleg că nu există cenușarul clasic. Probabil, cenușa se va curăța prin aspirare (e mai comod).

#19008
licap

licap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 17.05.2008
Sper sa nu va supar sau plictisesc prea tare. Pt cei pasionati de Bushcraft-uri, outdoor, pt singuratici , iubitori de natura, priviti va rog, ce bijuterie. Si totul in mai putin de 13 kg.
Cu asta, un pic de cort, ti-ai rezolvat toate problemele.  Poti sa mergi in drumetii in sezonul rece . Scapi sigur de tzopirlani, de muzica, manele, aglomeratie, etc
O sa mai caut , da cred ca asta indeplineste cele mai multe conditii: are plita, are un gemulet, este ultrausoara, portabila...
Cred ca poate fi si o idee buna de afaceri.  

   Bushcraft Woodsman Stove Assembly - YouTube
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Hf0E7y6AW0k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate