Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12241
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010
....stati linistiti  ...chiar ,nu ma intereseaza cata manopera ,reusiti sa luati, a fost doar o comparatie de moment , la intamplare,..succes

Edited by ciobimar, 30 January 2016 - 07:15.


#12242
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Nici sa nu încerci sa renunti la o pasiune ce-ti aduce caldura in suflet si in casa.

Bafta Andu 😊

#12243
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View PostFrom 30 ianuarie 2016 - 06:56:

...nu ma intereseaza cata manopera.... doar o comparatie de moment , la intamplare...

In soba aceasta au intrat cca 150 de caramizi ceramice (rosii)  1E/ buc = 150 E manopera , e ok ? Posted Image
http://forum.softped...2#entry18662981

Edited by csomi, 30 January 2016 - 08:10.


#12244
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

View Postcsomi, on 30 ianuarie 2016 - 08:02, said:

In soba acasta au intrat cca 150 de caramizi ceramice (rosii) = 150 E manopera , e ok  Posted Image
http://forum.softped...2#entry18662981
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/juQm2NYNGjs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12245
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Eu cred ca e foarte important sa fie proiectata bine, sa fie potrivita nevoilor spatiului si proprietarului, si nu in ultimul rând instruirea proprietarului in folosirea agregatului.

Deci toate aceste servicii formeazã un pachet, care daca e cum trebuie iti oferã caldura multi ani.

Acum dupa toate acestea spuse, nu mai poti pune pret doar pe o cãrãmidã...😞

Deci in acest caz 150 de euro e f Putin.... 😞
Adica cca 600 ron, jumãtate de salariu muncitor normal, fabrica normala, ptr un lucru ce face diferenta dintre doar o casa si un cãmin cãlduros...
Putin...😞



#12246
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 27 ianuarie 2016 - 17:19, said:

Astazi am vorbit (prima data anul acesta) cu doi beneficiari care exploateaza sobele de zidarie:
1. Este vorba de acea soba, construita in Chisinau, care dupa anul 2003 a fost folosita pe post de principala sursa de incalzire. Anul trecut in primavara s-a refacut focarul ('"s-a trecut pe un motor mai modern'") si daca tot s-a montat usa la focar cu geam termorezistent s-a apucat omul nostru de experimente..Posted Image A zis ca a incercat doua stiluri de ardere: arderea intensiva si arderea prelungita care se deosebeau in primul rand prin inchiderea/infundarea gratarului. In ambele cazuri aprinderea o face de sus, insa daca gratarul este deschis (adica vatra nu este opaca) in foarte scurt timp iau foc toate lemnele din stiva si se produce mult fum si i se inegreste repede geamul.. Dar, zice, daca vatra este inchisa/astupata focul arde asa lenes, geamul se pastreaza mult mai mult timp curat si fumul iesit la cos e alb, alb.. Si asa parca cu jumatate de gura, zice, si arde mult mai mult timp.. Dau focul de cu seara si la o bucata de noapte ma trezesc si el inca mai arde.. Posted Image   Acum ca are cu ce compara spune ca la arderea intensiva si amplitudinea oscilatiei temperaturii interioare este mai mare. Fiind afara zero - minus 5 face un singur foc pe zi.. Daca cu arderea intensiva temperatura in incapere oscileaza intre 22 inainte de foc si 25 la apogeu, atunci la arderea prelungita temperatura mai ca nu oscileaza e intre 22 inainte si 23 la apogeu..
2. Aici e vorba de una din sobele de la Paulesti (bine, toate trei functioneaza la fel de bine, doar ca eu am vorbit doar cu unul din beneficiari) zicea ca acum la a doua iarna are mai multa experienta si in casa e mult mai confortabil. Lemnele sunt uscate si a zis ca deacum le ia cu cel putin un an inainte (adica sa treaca peste o iarna, ca sa le prinda gerul), arderea e curata, se vede dupa transparenta geamului.. Mi-a mai zis ca daca anul trecut facea pe vremea asta (nu atat de geroasa) un foc pe zi, acum a ales sa imparta cantitatea de lemne in doua si sa faca doua focuri mai mici (pe zi).. Soba fiind in regim, caloriferele nu se mai racesc si in casa e mult mai uniforma temperatura.

Cam asa stau lucrurile la beneficiarii multumiti de sobe si sobe cu schimbatoare de caldura al caror masivitate a fost corelata cu incaperile incalzite.Posted Image



Andrei, poate ne zici ceva de soba amicului tau Tudor Burac despre soba cu doua tipuri de ardere : superioara si inversa, nu de alta dar poate are curajul si cineva de la noi sa faca o soba de tipul asta, de exemplu pe mine ma intereseaza...dar exista o oarecare reticenta...,,teama,, ptr constructia unei astfel de sobe, poate dezvoltam putin subiectul

#12247
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Avem deja pe cineva ce a facut si exploatat asemenea agregat. Daca va avea timp poate iti da mai multe detalii.

Ce am retinut e faptul ca e o soba speciala cu deservire speciala si nerecomandatã in spatiul locuit.



Avem deja pe cineva ce a facut si exploatat asemenea agregat. Daca va avea timp poate iti da mai multe detalii.

Ce am retinut e faptul ca e o soba speciala cu deservire speciala si nerecomandatã in spatiul locuit.



#12248
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 08:44, said:

Andrei, poate ne zici ceva de soba amicului tau Tudor Burac despre soba cu doua tipuri de ardere : superioara si inversa,
Din cate stiu Tudor este dezamagit de forumuri, mai ales dupa ce a fost banat, ca multi altii de altfel... A zis ca nu-l mai intereseaza sa convinga pe nimeni..
Asa ca fara acordul dansului nu cred ca pot sa ofer detalii.
In perioada imediat urmatoare voi avea de facut un drum la Chisinau si am planificat sa ne intalnim. Daca reusesc sa-l conving - bine, daca nu - atunci nu.

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 08:44, said:

nu de alta dar poate are curajul si cineva de la noi sa faca o soba de tipul asta,..
Pai, oare numai Tudor a facut o astfel de soba, pe aici  nu mai este nimeni de la care sa inrebi?

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 08:44, said:

..de exemplu pe mine ma intereseaza...dar exista o oarecare reticenta...,,teama,, ptr constructia unei astfel de sobe, poate dezvoltam putin subiectul..
Aha-a-a-a-a.. Tie frica sa "' iai taurul de coarne?! ''  "'Pai ce mare smecherie sunt sobele astea ?!'"Posted Image
Posted Image

#12249
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postsilenced, on 30 ianuarie 2016 - 09:16, said:

Avem deja pe cineva ce a facut si exploatat asemenea agregat. Daca va avea timp poate iti da mai multe detalii.

Ce am retinut e faptul ca e o soba speciala cu deservire speciala si nerecomandată in spatiul locuit.



Avem deja pe cineva ce a facut si exploatat asemenea agregat. Daca va avea timp poate iti da mai multe detalii.

Ce am retinut e faptul ca e o soba speciala cu deservire speciala si nerecomandată in spatiul locuit.


In spatiul de locuit de ce nu?....ce se poate intampla daca este facuta ok, sa inteleg ca Walltherm sau Xeoos nu sunt bune, apoi vad ca francezii au asa ceva , Tudor Burac a facut tipul asta de soba, si prea putini de la noi experiemnteaza, Csomi a fa cut o soba de genul asta.
http://pdm-blog-pro.blogspot.ro/
http://www.oxalis-asso.org/?p=3150

#12250
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Ceva de genul am facut si eu...cu cateva diferente, iar ce am facut nu recomand a se  face in spatiu locuit.
Ca sa fiu sincer pentru un agregat exploatat in mod curent si mai ales in siguranta nu recomand decat arderea superioara.

#12251
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 30 ianuarie 2016 - 09:17, said:

Din cate stiu Tudor este dezamagit de forumuri, mai ales dupa ce a fost banat, ca multi altii de altfel... A zis ca nu-l mai intereseaza sa convinga pe nimeni..
Asa ca fara acordul dansului nu cred ca pot sa ofer detalii.
In perioada imediat urmatoare voi avea de facut un drum la Chisinau si am planificat sa ne intalnim. Daca reusesc sa-l conving - bine, daca nu - atunci nu.

Pai, oare numai Tudor a facut o astfel de soba, pe aici  nu mai este nimeni de la care sa inrebi?

Aha-a-a-a-a.. Tie frica sa "' iai taurul de coarne?! ''  "'Pai ce mare smecherie sunt sobele astea ?!'"Posted Image
Posted Image


Tudor s-a suparat aiurea in tramvai, faptul ca s-au folosit initialele numelui lui...nu era vina mea, ci a moderatorului care a considerat ca-i faceam lui Tudor reclama, si de la Tudor Burac s-a ajuns la TB, are si el dreptate..dar astia-s oamenii, sper sa revina la auspicii mai bune, eu inca il consider un roman chiar daca se dovedeste mai mult moldovean.
Faptul ca vreau sa fac ,,agregatul,, ma ambitioneaza si mai mult chiar daca si eu am ceva temeri, care trebuiesc anihilate :)...si de aceea ne aflam pe aici, ca sa cometam ..sa ajutam, dupa cum observi, am deschis un subiect tabu si se vede ,,frica,,, se poate oare sa scapam de ea?

View Postanduvirgil, on 30 ianuarie 2016 - 09:27, said:

Ceva de genul am facut si eu...cu cateva diferente, iar ce am facut nu recomand a se  face in spatiu locuit.
Ca sa fiu sincer pentru un agregat exploatat in mod curent si mai ales in siguranta nu recomand decat arderea superioara.


Poti sa dezvolti putin?   si care sunt diferentele...

#12252
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 09:39, said:

Tudor s-a suparat aiurea in tramvai, faptul ca s-au folosit initialele numelui lui...nu era vina mea, ci a moderatorului care a considerat ca-i faceam lui Tudor reclama, si de la Tudor Burac s-a ajuns la TB, are si el dreptate..dar astia-s oamenii, ..
Deoarece actiunile acestea nu au avut loc pe acest forum - prefer sa inchidem discutia asta.

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 09:39, said:

..sper sa revina la auspicii mai bune, eu inca il consider un roman chiar daca se dovedeste mai mult moldovean..
Si pe asta - la fel. .... Si eu sunt moldovean (mai exact nistrean)  si sunt mandru de asta.
Posted Image

#12253
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postandreilesan, on 30 ianuarie 2016 - 09:51, said:

Deoarece actiunile acestea nu au avut loc pe acest forum - prefer sa inchidem discutia asta.

Si pe asta - la fel. .... Si eu sunt moldovean (mai exact nistrean)  si sunt mandru de asta.
Posted Image


Pai era un raspuns la comentariul tau vis a vis de ,,banari,,  si foarte bine ca esti mandru, pana la urma suntem romani, nu-i asa?
Putem reveni la sobe, dar astept de la tine si altii cu o vasta experienta sa-mi, sa ne explice cum este cu aceste doua tipuri de ardere, care ar fi problema..daca exista in exploatarea lor

#12254
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Au existat la inceputurile topicului discutii referitoare la aceste tipuri de ardere.
Atunci s-a creat ideea cum ca arderea inferioara sau inversa ar fi superioare tipului traditional de ardere respectiv arderii superioare.A fost atunci si un marketing puternic chiar daca poate involuntar deoarece nu pot spune altceva cind se prezinta doar avantajele unui sistem si  nu se prezinta dezavantajele lui mai ales cind este vorba de siguranta. In timp s-a demonstrat ca nu era chiar asa.Vad ca multi au ramas tributari insa  acelor afirmatii. Evident ca si eu am fost unul dintre ei. Ca sa va treaca va recomand sa faceti un astfel de focar si sa ne comunicati si noua de ce aceste arderi ar fi mai bune. Mie mi-a trecut dupa ce l-am incercat si recomand tuturor celor care sunt la primele agregate sa mearga pe arderea superioara mai ales daca vor lucra cu usi confectionate DIY sau daca doresc sa beneficieze de avantajele acumularii care este cel mai mare atu al agregatelor de zidarie.
Cine se asteapta insa ca si din aceasta acumulare sa se obtina aceiasi parametri precum  cei obtinuti din arderea directa va fi insa crunt dezamagit. Acumularea o sa va ajute la pastrarea temperaturii obtinuta in urma arderii intr-o prima faza dupa care ulterior va ajuta la prelungirea perioadei de scadere a temperaturii interioare.
Stiti cum este, pina la urma totul depinde de asteptarile pe care le avem!

Edited by luvio, 30 January 2016 - 14:51.


#12255
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 09:39, said:

Poti sa dezvolti putin?   si care sunt diferentele...

Diferentele sunt de natura constructiva, insa ca principiu de ardere presupun ca e la fel.

#12256
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postandreilesan, on 29 ianuarie 2016 - 09:19, said:

Bun, atunci  sa reformulez:
Considerand ca acum se cunoaste reteta de lut+nisip (nu pot sa cred ca aceasta reteta s-a importat in Romania abea cand au aparut sobele de teracota, dar nu asta e esential) si ca nu mai foloseste nimeni decat doar caramida ceramica (adica nu mai vorbim aici de chirpici nearsi) tot ramane riscul sa nu reziste soba de zidarie mai mult de 2-3 ani?

View Postbobon, on 29 ianuarie 2016 - 19:38, said:

.. Am cunostiinta de sobe de teracota cit si de caramida pe cant  cu o vechime  de peste 25 ani de functionare. altele ajungind la 35 ani.
@bobon sa fii sanatosPosted Image  si sa duci si altora aceasta vie marturie de mare valoare.Posted Image  Si aici d-ta amintesti de cele realizate cu zidaria pe cant, deci nu este gresit sa credem ca o soba zidita pe lat, respectand toate dechisurile meseriei, sa tina cum spun maestrii din Rusia si 100 de ani.Posted Image

P.S. Pentru colegii care nu-l cunosc pe colegul @bobon, este cel mai vechi sobar din Romania pe care il cunosc personal si care are sute de lucrari la activ.
Acum, nu ca nu ar fi si alte persoane cu experienta similara, doar ca eu nu le cunosc.. asa ca sa nu ma judecati.Posted Image

Edited by andreilesan, 30 January 2016 - 21:28.


#12257
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgiorgio2one, on 30 ianuarie 2016 - 13:34, said:

Putem reveni la sobe, dar astept de la tine si altii cu o vasta experienta sa-mi, sa ne explice cum este cu aceste doua tipuri de ardere, care ar fi problema..daca exista in exploatarea lor
Vrem sau nu vrem tot la calcule trebuie sa ne intoarcem:
1. Care este puterea termica al agregatului si ce consum orar de combustibil vom avea?;
2. Care este presiunea disponibila a cosului?. Asta tine de inaltimea data de conditiile din teren (ca doar nu vom ridica un cos de 15m, daca coama casei are cota de 7m) si de temperatura dorita a gazelor admise pe cos;
3. Dupa astea incepem sa calculam pierderea de presiune pe partea tractului de aer si pe partea tractului de gaze arse. Aceasta pierdere de presiune nu trebuie sa fie mai mare ca valoarea presiunii disponibile asigurata de cos.
Tot aici trebuie tinut cont, cum a specificat si @luvio ca agregatul cu ardere inversa trebuie sa aiba o etansietate superioara fata de varianta cu ardere superioara, iar asta ridica costurile.. Apropo, in imaginile prezentate de d-ta cu agregate cu ardere inversa (acea in limba franceza) usile sunt Pisla si nu sunt oarecare, sunt din seria cu etansare perfecta. Ca sa ma fac mai inteles Pisla are diferite serii de usi, iar cele montate la agregatele cu ardere inversa sunt deosebite..  Asta ca printre altele..
Si tot ca ""printre altele"' ca sa aflu aceste dechisuri a trebuit sa aduc un lot de usi de diferite serii din Finlanda ca sa le studiez mai in amanunte si sa fac diferenta.. Si asta m-a costat niste nimicuri, vreo cateva mii de Euro - '"in numele stiintei'"..

Cu alte cuvinte, facand o paralela pentru agregatele cu ardere inversa '"detinerea de spargatoare de gheata atomice nu se justifica la bugetele oneste mai ales in cazul unor tari ecuatoriale.."" Posted Image

Edited by andreilesan, 30 January 2016 - 22:29.


#12258
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postluvio, on 30 ianuarie 2016 - 14:47, said:

..Vad ca multi au ramas tributari insa  acelor afirmatii. Evident ca si eu am fost unul dintre ei.
Eu insa am ramas .. pana nu se va dovedi ca nu am dreptate..

View Postluvio, on 30 ianuarie 2016 - 14:47, said:

Ca sa va treaca va recomand sa faceti un astfel de focar si sa ne comunicati si noua de ce aceste arderi ar fi mai bune.
Eu sper sa reusesc macar anul acesta, caci lucrarea din toamna trecuta s-a amanat pentru anul acesta..

View Postluvio, on 30 ianuarie 2016 - 14:47, said:

Mie mi-a trecut dupa ce l-am incercat si recomand tuturor celor care sunt la primele agregate sa mearga pe arderea superioara mai ales daca vor lucra cu usi confectionate DIY sau daca doresc sa beneficieze de avantajele acumularii care este cel mai mare atu al agregatelor de zidarie.
Aici sunt absolut deacord.. Nu are rost sa urci la mansa unui avion de vanatoare, atata timp cat abea ai invatat sa conduci un planor.. '"Nemultumitorului i se ia darul""..

View Postluvio, on 30 ianuarie 2016 - 14:47, said:

Stiti cum este, pina la urma totul depinde de asteptarile pe care le avem!
Corect.. Orice sportiv care pleaca la o competitie are asteptari sa se intoarca invingator.Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate