Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12223
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 oMariusRO, on 29 ianuarie 2016 - 15:21, said:

Spune-mi 3 sobari profesionisti din Romania, atestati Posted Image. Poti sa o faci si pe PM daca crezi ca se considera reclama.
Primul care imi vine este dl Dr.Ing. Nitu.

 oMariusRO, on 29 ianuarie 2016 - 15:21, said:

Ai dreptate, dar la sobe (in general) cred ca partea aia subliniata e mai greu de realizat, fizic ma refer. Una e sa desfaci niste suruburi si sa le pui la loc, alta sa scoti niste caramizi zidite si sa refaci zidul. La prima varianta iti trebuie o cheie potrivita, la a doua e posibil nici macar sa nu stii cu ce au fost lipite caramizile alea.
Deja intram in finetele meseriei si nu vreau sa ti le spun Posted Image .. Nu le lua chiar mot-a-mot.. Dar, hai sa atrag atentia asupra unora din ele:
1. Piesele de vizitare/curatare a sobei;
2. Elementele din focar care au o uzura sporita, catalizatori, lamelele peretilor, gratare, etc;
3. Locul de introducere a schimbatorului de caldura..
4. Altele.Posted Image

 oMariusRO, on 29 ianuarie 2016 - 15:21, said:

... Monopulul poate sa fie si "involuntar", adica pur si simplu nu ai de unde alege...
Exact asa e si in alte meserii, cum ar fi croitorii, cismarii, ceasornicarii, etc..

#12224
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

Quote

Eu, unul, nu stiu ce trebuie sa se petreaca ca in Romania sa apara o astfel de Asociatie

Quote

Deja intram in finetele meseriei si nu vreau sa ti le spun

Intelegi aluzia?! Posted Image Chiar daca e o gluma, sa stii ca eu cred ca exista o astfel de mentalitate la noi...

Quote

Primul care imi vine este dl Dr.Ing. Nitu.

Eu ma refeream la sobari care sa faca sobe din zidarie, din cate am inteles domnul respectiv era cam contra lor. In plus de asta, nu am gasit un site ceva unde sa se prezinte si sa isi ofere serviciile...

Quote

Exact asa e si in alte meserii, cum ar fi croitorii, cismarii, ceasornicarii, etc.

Corect. Nu am zis ca se intampla doar la sobari, doar ca se intampla.

Edited by oMariusRO, 29 January 2016 - 15:38.


#12225
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 silenced, on 29 ianuarie 2016 - 14:20, said:

Dragi prieteni, daca voi care aveti habar de ele si tot sunteti in discutii contrare ce sa mai vb de cei care nu au habar...��

Din punct de vedere al masivitatii, coeficientul de uniformitate spune totul. Vrei foc cat mai rar, faci soba cat mai grea, bineinteles crescând si suprafața ptr a nu face frigu'.

Eu daca as putea, as face toti peretii interiori dubli si asta ar fi soba. Dar astea sunt vise.



Nu va mai certati adevărul nu exista, e undeva la mijloc, dar nu e...��
Nu stiu daca tu realizezi ce spui ,nu te supara  si stai linistit nu ma cert cu tine,
Deci daca vreau foc cat mai rar, fac soba cat mai mare..iauzi braul trece raul..si cat foc trebuie sa fac ca sa am un raspuns...
Eu stiu ca necesarul termic poate fi satisfacut asa de sobe..

Cu o soba metalica care da temperatura marein jurul ei in timpul arderii, incalzesc camera in timp mai scurt ,asta inseamna ca soba poate avea si jumatate de metru patrat...cand se raceste fac foc din nou ..aceasta soba poate radia si cu 80-100*C/mp poate reda si 1000w/mp

O soba cu pereti subtiri cu zidaria pe cant sau e valabil si la teracote .in jur de 60*C/mp cam 800w/mp de soba..

O soba normala de caramida cu zidaria pe lat radiaza pe suprafata  cu 40*C /mp si se poate obtine/poate reda in jur de 300-500w/mp de soba ..

Acum...cu o soba masiva cu pereti grosi de exemplu cu zidaria dubla, pe lung, de 25cm temperatura suprafetei poate fi si 25*C/mp cata suprafata care radiaza cu 25*C trebuie sa aiba soba asta masiva ca sa imi mentina caldura in camera ..daca e groasa  musai trebuie si suprafata mare  .

Deci unde trebuiesc aceste sobe sa fie ,....

Edited by ciobimar, 29 January 2016 - 15:42.


#12226
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Incerc mai jos sa fac o asemanare prin prezentarea legaturii dintre temperatura suprafetei radiante a sobei si performanta energetica a cladirii.
Se poate observa ca la cladirile cu necesar termic sub 50 W/mp (cum in prezent reglementeaza Normele in Constructii din Romania) valoarea ""AT"" este de 20K, adica temperatura suprafetei corpului de incalzire nu este nevoie sa sara de 20K + 20 grdC = 40 grdC.
Insa, ca sa faca fata (cu aceeas suprafata de transfer termic al corpului de incalzire) la o casa neizolata al carei necesar termic poate fi si 235 W/mp deja e nevoie ca valoarea ''AT'" sa fie de 60K. Adica temperatura corpului de incalzire sa fie de cca 60K+20 grdC = 80 grdC.. Posted Image

Cu alte cuvinte nu putem analiza soba fara a tine cont de caracteristicile termofizice ale incaperei in care aceasta e montata, la fel cum nu putem analiza arhitectura unei case fara a face legatura cu terenul.Posted Image

#12227
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 andreilesan, on 29 ianuarie 2016 - 16:10, said:

Incerc mai jos sa fac o asemanare prin prezentarea legaturii dintre temperatura suprafetei radiante a sobei si performanta energetica a cladirii.
Se poate observa ca la cladirile cu necesar termic sub 50 W/mp (cum in prezent reglementeaza Normele in Constructii din Romania) valoarea ""AT"" este de 20K, adica temperatura suprafetei corpului de incalzire nu este nevoie sa sara de 20K + 20 grdC = 40 grdC.
Insa, ca sa faca fata (cu aceeas suprafata de transfer termic al corpului de incalzire) la o casa neizolata al carei necesar termic poate fi si 235 W/mp deja e nevoie ca valoarea ''AT'" sa fie de 60K. Adica temperatura corpului de incalzire sa fie de cca 60K+20 grdC = 80 grdC.. Posted Image

Cu alte cuvinte nu putem analiza soba fara a tine cont de caracteristicile termofizice ale incaperei in care aceasta e montata, la fel cum nu putem analiza arhitectura unei case fara a face legatura cu terenul.Posted Image
Eu nu am dorit sa  intru in detalii neaparat,( a fost doar o reactie constructiva , la cearta lui sile.. ) ...care pot fi relative de la caz la caz  ...am dat  o explicatie grosiera si atat ,cine  a inteles ce am vrut sa zic e bine, cine doreste in amanunt, se poate informa strict cazului sau...succes,

Edited by ciobimar, 29 January 2016 - 16:18.


#12228
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 From 29 ianuarie 2016 - 15:39:



Acum...cu o soba masiva cu pereti grosi de exemplu cu zidaria dubla, pe lung, de 25cm temperatura suprafetei poate fi si 25*C/mp cata suprafata care radiaza cu 25*C trebuie sa aiba soba asta masiva ca sa imi mentina caldura in camera ..daca e groasa  musai trebuie si suprafata mare  .

Deci unde trebuiesc aceste sobe sa fie ,....

In pardosea, in pereti, in tavan...Posted Image

#12229
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
LEACURI POPULARE ,VECHI, VALABILE si ASTAZI.   http://www.terapiana...bile-si-astazi/

"SCIATICA

Terapie cu jar de lemne Atat sciatica, cat si lumbago se pot vindeca la tara, astfel: facem foc mare in soba, tragem jarul la usa sobei si impingem lemnele in fund, in soba. Ne asezam cu partea bolnava spre dogoare. Alaturi punem un lighean cu apa foarte rece. Cand ne-am infierbantat, ne stergem cu o carpa cu apa rece peste sale, apoi stam in continuare, 20 minue, de doua ori pe zi. Procedeul trebuie repetat 10 zile."

"Puterea de vindecare a cuptorului rus"

http://ecology.md/md...-cuptorului-rus

Edited by csomi, 29 January 2016 - 17:53.


#12230
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2JjVv0aESoM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12231
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
http://ecology.md/md...tru-tradiegrave

#12232
bobon

bobon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,290
  • Înscris: 15.08.2009

 virg72, on 29 ianuarie 2016 - 10:37, said:

Da, sobe exclusiv din lut, din pacate, exista si acum, si nu modelul in care se baga in foc din alta camera ci modelul tip cisma, cu plita. Si de ce spun ca sobele din caramida tip rusesti la noi inca nu se cunosc, pt ca daca se fac sobe din caramida,  se fac tot in stilul celor de teracota. Adica se fac cu caramida pe cant atit cele cu plita cit si cele fara. Caramida de multe ori e din cea subtire, de 3cm. Va dati seama   ce rezultate poate da o asemenea soba. Nu spun, ca nici nu se concepe sa se faca cu focarul separat de sistemul convectiv. Dar facind eu, si alul si altul, incet, incet se popularizeaza. Am facut o asemenea soba si toti cei ce au vazut-o au fost impresionati. Cel putin trei dintre ei vor si ei. Pina la urma bataia nu o sa mai fie intre sobele de teracota versus cele din caramida tip rusesti, ci intre centrale si sobe de caramida, cred eu.

Caramizile facute de  particulari (tiganesti)  contineau  pamint galben si nisisp Functie de pamint unele erau mai tari altele mai moi. Arderea lor avea unrol deosebit. Nu se baga  nisip in mortarul de zidire a sobelor  din nestiinta sau  li se parea meseriasilor cafacea legatura mai  buna fara  nisisp. total gresit.In cartea sobarului   1969 alui  Hope spune ca  mortarul de zidarie al sobei  sa fie identic cucaramida folosita; pag 141.. .Deci indicatii erau  darnu folosea nimeni .Probabil ca la bancul cu biserica ce trebuia reparata in fiecare an .Constructiv sobele de caramida  la noi se fac pe cant  cum se faccele de teracota.atit cele de bucatarie cit si cele de camera. Inainte cele de caramida se tencuiau cupamint si nisip  acum se tencuiesc cu mortar de ciment sause pune gresiecu adezivcm17 sau alt adeziv. Interiorul se face identic .Cit despre  aspectul  exterior  si modelele  ce se pot executa difera de  la om la om si de la meserias la  meserias.. Cred si eu ca daca fac o teracota 75/75 /180        si  o  captusesc interior cu 7 ajung la12 cm ca va fi in stare sa incalzeasca ocamera identica cu ceaaunei sobe de zidarie.Acelas spatiu il poate incalzi o teracota  45/65/180. Marin a aratat  cumsi de ce. , nu mai repet

   Deci sa stiut  nu sa stiut sa facut in dorul lenii.  ca merge si asa, ca in toate domeniile. Si acum tot pe acolo  cu mici exceptii. Mai este pina vine primavara, avem prea putine flori. Asta ti-am spus-o Andrei  demult cindne luam la  ,,trinta " ,, amindoi.

Si inca ceva. Am maispus de mai multe ori. Caramida  tiganeasca este mai rezistenta in focar  la temperarturi ridicate   decit cea rosie presata  de lamagazin. Am cunostiinta de sobe de teracota cit side caramida pe cant  cuo vechime  dee peste 25 ani de functionare. altele ajungind la35 ani.

#12233
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008

 ciobimar, on 29 ianuarie 2016 - 15:39, said:

Nu stiu daca tu realizezi ce spui ,iauzi braul trece raul..si cat foc trebuie sa fac ca sa am un raspuns...
Eu stiu ca necesarul termic poate fi satisfacut asa de sobe..
Cu o soba metalica care da temperatura marein jurul ei in timpul arderii, incalzesc camera in timp mai scurt ,asta inseamna ca soba poate avea si jumatate de metru patrat...cand se raceste fac foc din nou ..aceasta soba poate radia si cu 80-100*C/mp poate reda si 1000w/mp

Hai sa luam cazul meu...

Necesarul termic la 0 grade e in jur de 1,5 galeti de lemne,adica 10-15kg pe 24 de ore.
Necesarul de "confort" e sa fac focul cat mai rar, nu sunt acasa decat seara, sau daca sunt nu vreau sa am grija sobei.

Deci acum, ce agregat sa am eu sa pot arde 15kg de lemne, ptr a obtine 24 de ore de confort termic, variatie mai mica de 3 grade si peste 21 in camera?
Crezi ca poti face asta cu o soba/cazan cu inertie/acumulare mica sau medie?
Eu am vazut ca nu poti, ptr ca nu poti modula arderea unei cantitati mici de lemne pe o perioada atat de mare.
Arderea dureaza ptr 15kg cca 3-4 ore, iar ptr 25kg cat bag la -15-20 afara, dureaza cca 6 ore..

Cat priveste greutatea de aducere in regim, ai dreptate, e mare, are o inertie de 1-2 zile, adica daca lipsesc de acasa mai mult de o saptamana dureaza, 1-2 zile pana e confort intoata casa, dar artificiul este ca stam totiprima seara in sufragerie si geamul de 50x50 face totul, crede-ma Posted Image.

Eu te inteleg, nu ai de unde sti toate acestea, tu discuti doar teoretic, spunea cineva odata ca ar fi bine ca fiecare sa vb despre ce cunoaste sau are in exploatare, eu am doar 2 sobe masive in spate si sunt f multumit de ceea ce ofera in comparatie cu cele usoare.

Parerea mea este ca acesta e principalul atu al acestor sobe, inertia termica mare, restul sunt amanunte, uite-te la Masonry Stoves sa vezi acolo masivitate, nu doar rusii o folosesc.

Sa nu ne mai intindem ca vorbim din prisma unor experiente diferite,
Sanatate

Ex: Masonry Stoves...

Attached File  Reading-PA-Masonry-Stove-3919.jpg   323.9K   53 downloads
Attached File  hillsboroughz_0361.jpg   353.66K   53 downloads

Edited by silenced, 29 January 2016 - 19:54.


#12234
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

 ciobimar, on 29 ianuarie 2016 - 15:39, said:

Cu o soba metalica care da temperatura marein jurul ei in timpul arderii, incalzesc camera in timp mai scurt ,asta inseamna ca soba poate avea si jumatate de metru patrat...cand se raceste fac foc din nou ..aceasta soba poate radia si cu 80-100*C/mp poate reda si 1000w/mp
Total de acord cu dumneavoastra, dar din curiozitate, de cate ori trebuie trecut pe la aceasta soba pentru a alimenta, si, cam cat oscileaza temperatura la interior cu aceasta soba.

Nu de alta, insa nu cred ca toti acesti oameni care dau bani sa instaleze centrale pe gaz cu termostate de ambiente sau centrale cu gazeificare, legate la puffere, ori termoizoleaza casa cu diverse materiale,  o fac pentru a avea seara la culcare 22*C si dimineata 18-19*C.

Asta este un aspect foarte important pentru multe persoane care aleg astfel de surse (nu ma refer doar la sobele de zidarie, ci la toate acele surse ce asigura o temperatura interioara cat mai constanta).
Ca urmare, ca sunt 2x mai mari sau mai grele, ori de 2x mai scumpe, poate nu sunt atat de importante (caci, asa cum spuneam, se putea ramane la teracota cu serpentina sau bazin in focar, si se economiseau mii/zeci de mii de lei cat se dau pe instalatiile de incalzire centralizate la ora actuala).

Si, sa nu uitam deasemenea ca sunt persoane care platesc facturi de sute de ron sau chiar mii la energie electrica (datorita centralelor electrice sau centralelor pe gaz conectate la buteli) doar pentru avea acea temperatura interioara constanta.Posted Image

#12235
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Da Florin confort ne dorim toti, sa avem timp cat mai mult ptr altele decat ptr utilitati..

Eu sunt atat de lenes incat as face un cazan cu ardere inversa, buncar de ...nu stiu cat... metri inaltime sa alimentez la o saptamana, iar aerul-tirajul sa il faca o clapeta termostatata ca la centrale, sa trec cand am chef, sa mai arunc un brat doua de orice...arde..Posted Image

Visuri, nu..? Posted Image...sau merge?!Posted Image

Edited by silenced, 29 January 2016 - 20:12.


#12236
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

 bobon, on 29 ianuarie 2016 - 19:38, said:

....Constructiv sobele de caramida  la noi se fac pe cant  cum se faccele de teracota.atit cele de bucatarie cit si cele de camera. Inainte cele de caramida se tencuiau cupamint si nisip  acum se tencuiesc cu mortar de ciment sause pune gresiecu adezivcm17 sau alt adeziv. Interiorul se face identic .Cit despre  aspectul  exterior  si modelele  ce se pot executa difera de  la om la om si de la meserias la  meserias.. Cred si eu ca daca fac o teracota 75/75 /180 si  o  captusesc interior cu 7 ajung la12 cm ca va fi in stare sa incalzeasca ocamera identica cu ceaaunei sobe de zidarie.Acelas spatiu il poate incalzi o teracota  45/65/180. ....



#12237
uforom89

uforom89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 13.06.2010
Aceeasi coloana sonora, alte imagini...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6NbgrOrA8Dg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12238
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Parerea mea este ca fiecare soba trebuie ,,personalizata,, in functie de necesitatile omului sau cum   vrea sa o foloseasca pentru ca degeaba faci soba masiva unde se locuieste doar la sfarsit de saptamana,ca va avea caldura luni cu focul facut de sambata dar asta e si in functie de izolatia cladirii. Orice soba e buna daca ai temperatura mica la evacuarea in cos adica sub 100 grade ceea ce ma indoiesc ca se poate la tablele din comert. Referitor la cele citite la forumul despre teracote unde marele ing. doctor. conferentiar in sobe stiti voi cine ca sobele cutare nu sunt bune, ca sarma nu stiu care nu  e buna la legat cahle, ca el a inventat io stiu ce draci de amiaza la teracote , ca sobarii isi cumpara tone de sarma stm sa aiba tot anul dar astea sunt din auzite, citite de prin carti, tv. etc dar practic nu demonstreaza nimic. Nu arunca cu pietre in altii care fac altfel de sobe pentru ca doar din auzite de la Dorel ca nu sunt bune nu e valabil. Sa mai discutat pe forum si despre faptul ca teracota e doar un finisaj pentru ca poti in interior sa faci peretii cat vrei de grosi si ai soba cu acumulare mai mare dar domnul ing. nu stie d"astea el doar batman, batman. Nu vreau sa fac reclama dar daca sobele cu acumulare nu ar fi bune oare moldovenii de peste prut ar mai face asa ceva pentru ca Tudor Burac
are cu zecile construite. Eu nu pot spune ca am vechime prea mare in sobarit pentru ca prima mea soba e o teracota facuta in urma cu vreo 6 ani care imi apartine dar intre acea soba si astea de zid care au masa mai mare de acumulare e ca astea sunt mult mai stabile termic chiar daca se incalzesc mai greu. Referitor la pretul manoperei pentru sobe zidite ca 1 euro/buc e mult si ca o soba costa de la 500 de euro in sus invit pe oricine care nu a zidit macar una sa vina sa vada cata munca este incepand cu slefuirea caramizii. Sa vedeti aici la mine in Caras-Severin cat costa manopera pentru o baie de 4-5 mp si e lucrare de tot rahatul. Sa iei 1000 de euro pentru o baie si sa faci si lucrare horror asta inseamna sa gasesti prosti, victime etc...Degeaba ai diplome si atestate si te dai mare ing daca nu esti cautat esti un nimeni, clientul te va recomanda mai departe daca va fi multumit si nicidecum diplomele si atestatele....Credeti-ma ca am ajuns sa respect pe oricine face lucru de calitate si nu fusareala iar anunturile de genul ieftin si rapid sunt 0 barat, emisiuni de genul ca face casa intr-o
saptamana iar sunt SF Star Trek pentru ca numai ca sa fie uscata o tencuiala sau un beton iti trebuie min 28 de zile. Deci cine crede ca face calitate cu bani putini se inseala si asta atat la materiale cat si la manopera. La inceput si eu am lucrat pe 2 lei dar vazand ca toti carpacii cer o groaza de bani si ei la 4-5 dupa amiaza erau in birt iar eu imi rup oasele pana la 9-10 seara am zis gata cine vrea cu atat bine cine nu ,nu si gata. Nu-i totuna sa faci 5-6 mii la 7 clienti sau sa ii faci la 2-3....Sper ca nu am suparat pe nimeni prin ce am scris si poate ca am sarit calul dar asta sunt eu si asa vad eu treburile...

#12239
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Nici omul de zapada nu mai vrea cu 2 lei sa lucreze.....

Attached Files



#12240
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Asta e soba la care materialele au costat aprox 900 lei...
http://forum.softped...6#entry15897436

Oricum nu as renunta la asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/63Ebt026TnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by anduvirgil, 30 January 2016 - 06:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate