Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

SOBE de caramida, de zidarie, diverse sobe, focare

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
22119 replies to this topic

#12169
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Aici un mic îndrumar: http://forum.softped...6#entry18026897

#12170
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
http://forum.softped.../page__st__1728
Totusi am retinut eu bine ideea. La pag 97 e o simulare cu o clapeta care inchide calea gazelor catre schimbator cand creste temperatura peste o anumita valoare, sper sa reusesc sa pun in aplicare acel proiect anul acesta iar daca va fi si functional domnul giorgio2one va avea o lada de bere din partea mea pentru acea simulare.

#12171
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
cred ca acum merge. mersi de ajutor.Este o schema de principiu, fara a vea pretentia respectarii proportiilor. Daca considerati ca sunt pe drumul cel bun voi trece la dimensionarea corespunzatoare.

Attached Files


Edited by mihai_pas, 25 January 2016 - 21:45.


#12172
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010

View Postmihai_pas, on 25 ianuarie 2016 - 21:40, said:

...Este o schema de principiu, fara a vea pretentia respectarii proportiilor....

Spor la treaba !Posted Image

Edited by csomi, 26 January 2016 - 00:04.


#12173
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postflaviuska, on 25 ianuarie 2016 - 21:27, said:

http://forum.softped.../page__st__1728
Totusi am retinut eu bine ideea. La pag 97 e o simulare cu o clapeta care inchide calea gazelor catre schimbator cand creste temperatura peste o anumita valoare, sper sa reusesc sa pun in aplicare acel proiect anul acesta iar daca va fi si functional domnul giorgio2one va avea o lada de bere din partea mea pentru acea simulare.

.. De ce sa inchizi clapeta/siberul ca sa protejezi schimbatorul de supraincalzire in caz de se ia curentul? Asta poate ca ar fi singura motivatie sa aplici aceasta solutie termostatabila, daca alte posibilitati de a raci schimbatorul, mult mai simple, nu sunt aplicabile.
Sa ai in vedere ca solutia lui @giorgio2one inchide clapetul sus, dar pe sub schimbator gazele tot sunt admise si atunci schimbatorul e in clopot, captiv.. adica ramane sa fie incalzit in continuare..
Grija mare.Posted Image

#12174
giorgio2one

giorgio2one

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 22.12.2010

View Postflaviuska, on 25 ianuarie 2016 - 21:27, said:

http://forum.softped.../page__st__1728
Totusi am retinut eu bine ideea. La pag 97 e o simulare cu o clapeta care inchide calea gazelor catre schimbator cand creste temperatura peste o anumita valoare, sper sa reusesc sa pun in aplicare acel proiect anul acesta iar daca va fi si functional domnul giorgio2one va avea o lada de bere din partea mea pentru acea simulare.

Nu m-ar deranja o naveta de bere, dar cred ca nu se mai justifica clapeta aia acolo, sincer nici eu nu mai stiu in ce contest am facut simularea, Andrei are dreptate, chiar daca inchizi..registrul tot in clopot va fi, din contra...unii s-au plans ca nu li se incalzesc registrii :).....

#12175
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postgiorgio2one, on 26 ianuarie 2016 - 15:12, said:

...unii s-au plans ca nu li se incalzesc registrii Posted Image.....
Daca s-a facut sistemul dupa calcule - nu are cum sa nu fie bine.Posted Image

#12176
flaviuska

flaviuska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 07.07.2008
Multumesc pentru sfaturi si aveti dreptate ca inchide doar sus si ramane captiv in clopot. Varianta pe care eu o vreau este prin termosifon  si atunci nu mai stau cu frica la orice pana de curent sau sa fac investitie in generatoare , ups...etc...dar e mai multa munca de convingere cu familia decat daca imi bat capul cu altfel de inovatii (gen clapeta de inchidere).Pana in toamna gasesc eu o rezolvare iar daca nu gasesc fac instalatie prin termosifon chiar daca trebuie sa duc tevile prin podul casei si le izolez.

#12177
mihai_pas

mihai_pas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 18.01.2016
mersi csomi pentru incurajare. Am sa ma apuc de treaba si vedem ce o sa iasa

#12178
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Astazi am vorbit (prima data anul acesta) cu doi beneficiari care exploateaza sobele de zidarie:
1. Este vorba de acea soba, construita in Chisinau, care dupa anul 2003 a fost folosita pe post de principala sursa de incalzire. Anul trecut in primavara s-a refacut focarul ('"s-a trecut pe un motor mai modern'") si daca tot s-a montat usa la focar cu geam termorezistent s-a apucat omul nostru de experimente..Posted Image A zis ca a incercat doua stiluri de ardere: arderea intensiva si arderea prelungita care se deosebeau in primul rand prin inchiderea/infundarea gratarului. In ambele cazuri aprinderea o face de sus, insa daca gratarul este deschis (adica vatra nu este opaca) in foarte scurt timp iau foc toate lemnele din stiva si se produce mult fum si i se inegreste repede geamul.. Dar, zice, daca vatra este inchisa/astupata focul arde asa lenes, geamul se pastreaza mult mai mult timp curat si fumul iesit la cos e alb, alb.. Si asa parca cu jumatate de gura, zice, si arde mult mai mult timp.. Dau focul de cu seara si la o bucata de noapte ma trezesc si el inca mai arde.. Posted Image   Acum ca are cu ce compara spune ca la arderea intensiva si amplitudinea oscilatiei temperaturii interioare este mai mare. Fiind afara zero - minus 5 face un singur foc pe zi.. Daca cu arderea intensiva temperatura in incapere oscileaza intre 22 inainte de foc si 25 la apogeu, atunci la arderea prelungita temperatura mai ca nu oscileaza e intre 22 inainte si 23 la apogeu..
2. Aici e vorba de una din sobele de la Paulesti (bine, toate trei functioneaza la fel de bine, doar ca eu am vorbit doar cu unul din beneficiari) zicea ca acum la a doua iarna are mai multa experienta si in casa e mult mai confortabil. Lemnele sunt uscate si a zis ca deacum le ia cu cel putin un an inainte (adica sa treaca peste o iarna, ca sa le prinda gerul), arderea e curata, se vede dupa transparenta geamului.. Mi-a mai zis ca daca anul trecut facea pe vremea asta (nu atat de geroasa) un foc pe zi, acum a ales sa imparta cantitatea de lemne in doua si sa faca doua focuri mai mici (pe zi).. Soba fiind in regim, caloriferele nu se mai racesc si in casa e mult mai uniforma temperatura.

Cam asa stau lucrurile la beneficiarii multumiti de sobe si sobe cu schimbatoare de caldura al caror masivitate a fost corelata cu incaperile incalzite.Posted Image

#12179
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postandreilesan, on 27 ianuarie 2016 - 17:19, said:

.... Daca cu arderea intensiva temperatura in incapere oscileaza intre 22 inainte de foc si 25 la apogeu, atunci la arderea prelungita temperatura mai ca nu oscileaza e intre 22 inainte si 23 la apogeu...
Pot confirma cele spuse de Andrei aici in totalitate.
La mine situatia este absolut identica cu diferenta ca eu lucrez cu temperaturi interioare mai joase respectiv intre 20-23 de grade.Pentru ca eu nu am usa transparenta la cazan si nu am probleme cu innegrirea am ales sa functionez cu ardere intensiva cistigind la confortul interior totusi 1 grad.
Am mai ales si sa functionez cu temperaturi ridicate pe tur respectiv peste 75 de grade deoarece am sesizat ca in acest fel se extrage mai multa caldura din soba. De cind am modificat cosul si am un tiraj mai mic ca urmare a unei portiuni orizontale de cca.2 m si pe care sunt si 2 coturi, nu mai inchid deloc aerele si lucrez cu ele deschise la maximum si nu umblu nici la sibare. Ele ramin asa pina la urmatoarea alimentare deoarece am sesizat ca transferul de caldura catre schimbator este mai bun, in acest mod temperatura pe tur dupa 24 de ore fiind cu 2-3 grade mai mare.

#12180
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Si uite cum poti imbunatati confortul ... Doar din cateva manevre.
Al doilea sezon, soba se comporta exemplar, confort ok la temperaturi sub -20gr.


#12181
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

View Postanduvirgil, on 27 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Si uite cum poti imbunatati confortul ... Doar din cateva manevre.
Posted Image Asta inseamna sa fii atent la detalii si atunci se '"da si soba dupa beneficiar"" pentruca '"apa toceste piatra'". Posted Image

View Postanduvirgil, on 27 ianuarie 2016 - 18:15, said:

Al doilea sezon, soba se comporta exemplar, confort ok la temperaturi sub -20gr.
.. chiar si cu calorifere '"remorcate'".. Posted Image
Posted Image

#12182
cheluakame

cheluakame

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,312
  • Înscris: 05.02.2010

View Postandreilesan, on 27 ianuarie 2016 - 17:19, said:

A zis ca a incercat doua stiluri de ardere: arderea intensiva si arderea prelungita care se deosebeau in primul rand prin inchiderea/infundarea gratarului.
Desi este topicul despre sobe, imi permit sa il poluez putin cu cazane din comert. Pot spune ca anul acesta, am discutat si cu vechi beneficiari, si cu noi, si tuturor le-am recomandat sa astupe circa 3/4 din gratarul centralelor (atmosferice evident), rezultatul, depuneri mai putine, temperaturi la cos mai mici, durate de arderi mai mari, si economie de lemne.

La incaput unii au fost reticenti, insa dupa cateva focuri, au scapat de indoieli. Posted Image

De mentionat ca toate aceste cazane sunt legate la acumulatoare, si chiar si asa, tot apareau functionari defectuoase datorita felului in care sunt construite acestea.

#12183
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009

View Postandreilesan, on 27 ianuarie 2016 - 18:42, said:

.. chiar si cu calorifere '"remorcate'".. Posted Image
Posted Image
Chiar si asa...parca cerea al treilea foc (cum trebuia sa fie sub -15gr) dar am acceptat 1,5 gr mai putin in casa, pastrand in acelasi timp o diferenta de max 1,5 gr intre focuri.

Edited by anduvirgil, 27 January 2016 - 20:07.


#12184
silenced

silenced

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 30.11.2008
Daca tot ne-am strâns rândurile la povesti la gura sobelor noastre dragi, tin sa va spun ca si eu am experimentat ceva nou.

Putin altfel decât la voi, dar si soba mea e Putin altfel.😊.

Dupa cum poate va amintiti, soba mea are cca 15mp dar radianti doar 8mp.
Jumătate immagazineaza si reda mai târziu, ideal...😊

In focar intrau cca 1,5 galeti de lemne aproape 2.

Cum erau Putine la temp trecute, am avut si -21 intr-o dimineata, dar media diminetilor a fost de -14😊, si comod cum sunt, am modificat cate ceva.

Am scos cărămizile de aer secundar, si canalul de sub vatra ptr aer secundar, am obtinut un volum de 2,5 galeti de lemne, cca 20-25 kg.

Si asa cu o singura incarcatura seara, dimineata era încă jar.

Deci am obtinut autonomie de 24 de ore la -20 de grade.

Aerul secundar e asigurat momentan de doar o latura din tabla inox gaurita, inertie mica volum mic, ideal.

Temperaturile interioare, mai mult decât fericite, asteptam o fetita 😊  si sotia are nevoie de caldura si sufleteasca si de ambient 😊. Mai avem 1 luna si creste familia😊.

Deci va doresc spor si sa fiti fericiti.

Soba e minunata 😊

Edited by silenced, 27 January 2016 - 20:57.


#12185
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,984
  • Înscris: 08.01.2010
Multa sanatate, fericire si caldura  va doresc  !Posted Image

Edited by csomi, 27 January 2016 - 21:07.


#12186
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Asta inseamna sa faci o soba buna...
Multumeste pe toti...cu mic cu mare

Sa fiti sanatosi si sa treceti usor peste moment Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate