Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Casa noastra si a unei pisici

- - - - -
  • Please log in to reply
1085 replies to this topic

#37
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Ordinea ar fi asta:
Attached File  1.JPG   71.42K   91 downloadsAttached File  2.JPG   68.52K   101 downloadsAttached File  3.JPG   97.63K   95 downloads

#38
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Of, era destul de simplu, multumesc!

imi poate spune cineva despre ce e vorba pe prima pagina? totul e ok?

Attached Files



#39
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015

View Postadisz, on 14 octombrie 2015 - 09:40, said:


Aici te contrazic.In ATR (aviz) este trecuta valoarea bransamentului,fara valoarea contorului.Constructorul nu are voie sa depaseasca aceea suma,mai ales in cazul consumatorilor casnici.
Si eu ce am zis, se poate negocia cu firmele ce fac bransamente sa scoti un 10 % reducere la costul bransamentului. Le zici: vrei lucrarea? La pretul asta, daca nu, caut alt constructor .

#40
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 22:10, said:

Of, era destul de simplu, multumesc!
imi poate spune cineva despre ce e vorba pe prima pagina? totul e ok?
Cinstit nu iti pot spune  ce inseamna acolo, pare sa fi renuntat acele 6 persoane la dreptul lor si l-au transferat proprietarului actual. Eu zic sa ii faci o intrebare lui @scufitzu.
Pot sa-ti zic in schimb ca e bine sa te asiguri ca terenul e liber de orice fel de sarcini in momentul achizitionarii, altfel poti avea mari batai de cap. Terenul meu era vreo 30 de metri mai la stinga, intr-o ripa... Noroc ca a insistat nevasta sa sa fac topo inainte sa cumparam. Si noroc ca a rezolvat proprietarul rapid, ne placea terenul si ni l-am dorrit. Nici proprietarul nu stia ca terenul lui e inregistrat la cadastru altfel decit era in realitate.
La mine au fost 11 mostenitori, si la momentul vinzarii doi au trebuit sa vina din Italia.... E greu sa aduni atitia oameni.
Daca il cumperi ridicarea topo pe care o faci acum iti va fi de folos, va trebui sa o faci oricum. Poti numai sa verifici punctele de colt, sa te asiguri - era parca 50 de lei de punct.  Geo nu cred ca are rost sa faci acum.
Ar mai fi o chestie, in unele cazuri destul de spinoasa. E recomandat ca vecinii sa iti recunoasca punctele. Sa nu te trezesti peste citiva ani cu tribunal ca i-ai intrat 20 de cm in teren. Se face proces verbal de intarusare, de vecinatate, cerere de imprejmuire, autorizatie pentru gard - chiar daca pui gard viu sau doar bete.
Zau, fa-i o intrebare lui scufi. Mai poti sa intrebi pe aria de juridic.

Nu stiu  daca e cazul, dar..... unii recomanda, pe buna dreptate, sa verifici cum a devenit acel teren proprietatea proprietarului actual. Cumva, sa vezi titlul. Daca a fost "repunere" in proprietate, adica terenul a fost al familiei, istoric, sau "punere" in proprietate - adica, nu i s-a mai dat terenul lui, pentru ca fizic nu se poate, si atunci primaria i-a dat in alta parte. Aceste "alte parti" de multe ori sint terenuri cu probleme, si tu ar trebui sa te asiguri ca e curat.

E de citit.....

Edited by viotl, 15 October 2015 - 02:04.


#41
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,193
  • Înscris: 23.02.2007
Pagina 2 - teren intravilan.
Pagina 3 - teren arabil extrav. neimprejmuit
?

#42
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Mi-ai luat vorba din tasta Posted Image  Pe prima pagina in extrasul CF spune ca e intravilan si pe pagina 2 apare agricol extravilan.

Daca e extravilan e cacacioasa problematica treaba.  Daca e intravilan, scoaterea din circuitrul agricol se face prin simpla emitere a AC. Basca, poti pastra o parte din teren cu destinatie agricola sa platesti un impozit mai mic.

La primarie trebuie sa vezi in PUG daca e intra sau extravilan. Daca e intra, musai de schimbat  si la cartea funciara (de cerut un extras CF recent, poate s-a rectificat intre timp, au trecut 7 ani - il poti scoate tu de la OCPI Ilfov la casa presei, costa 20 de lei).  Daca e extravilan si e departe de intravilan e mai complicat de facut puz-ul pentru trecere in intravilan. De vazut si vorbit cu un arhitect si cu urbanistii de la primarie.

Daca zici ca s-a mai obtinut un CU in trecut, nu inteleg de ce vanzatorul nu ti l-a pus la dispozitie.

Edited by scufitzu, 15 October 2015 - 13:07.


#43
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Pagina pe care apare teren arabil este din august si cea pe care apare intravilan este din octombrie...ma gandesc ca intre timp au facut modificarea.

CU pe care zice proprietarul ca l-a scos, cica nu l-au mai ridicat de la primarie, nu le-a mai trebuit.(dar i-a zis cineva de la urbanism ca totul e curat)
I-am cerut proprietarului o copie dupa actul de proprietate si mi-a zis ca il are in niste cutii pe undeva si ei acum sunt in reparatii...mai pe scurt nu poate sa mi-l dea.....ciudat.
In schimb a insistat sa ne vedem deseara si sa stabilim un pret de vanzare, cu toate ca eu i-am zis de la inceput ca pina nu vad CU, CFunciara actuala, studiu geo si topo nu discut nimic.

#44
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009

View Postinnicia, on 14 octombrie 2015 - 10:35, said:

Sper sa putem trage subteran, altfel e grav. De recuperat nu avem de la cine, pentru ca suntem ultimii de pe strada, e capatul. Nici stanga- dreapta nu cred ca va construi cineva degraba.
Terenul este amplasat pe o strada,drum de servitute sau public?Daca e public asigura-te ca distanta intre cel mai apropiat stalp de LEA si limita de proprietate sa nu fie mai mare de 100m,atfel vei avea probleme  in obtinerea ATR-uluii.o poza cu LEA ar fi relevanta.E  foarte probabil ca solutia sa fie cu bransament subteran,iar ca si costuri,2000-3000 E.

#45
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Extrasul CF e din 2007. Planul de amplasament asum ca e mai vechi. Pe un extras nou se vede cel mai clar.

Cum sa stabilesti un pret daca nu stii sigur ca terenul e construibil sau ca nu are alte vicii ascunse?

#46
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Terenul are deschidere la un drum de exploatare.

Am reusit sa vorbesc cu cineva de la o firma acreditata de ENEL,  care face bransamente in zona si mi-a spus ca se va trage subteran si va costa intre 8.000-10.000lei, pentru monofazat. Trifazat probabil mai mult, dar nu semnificativ. Ma gandesc ca asta nu e un pret garantat oricum, asa ca poate sa mai creasca, ceea ce nu e bine deloc.

View Postscufitzu, on 15 octombrie 2015 - 15:19, said:

Extrasul CF e din 2007. Planul de amplasament asum ca e mai vechi. Pe un extras nou se vede cel mai clar.

Cum sa stabilesti un pret daca nu stii sigur ca terenul e construibil sau ca nu are alte vicii ascunse?
OK, eu ma vad deseara cu proprietarul, ce sa ii cer ? ce acte sa se duca sa scoata? ca eu vad ca el nu are nimic recent.

Saptamana viitoare eu ma duc la primaria comunei si incerc sa scot CU informativ.

#47
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
Un extras CF pe care il poti scoate si tu si titlul de proprietate. Scos CU de informare sau pur si simplu interesat la primarie.

#48
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
CU, Extras de carte funciara...act de proprietate :)...sa nu-ti vanda terenul altuia :).

#49
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,254
  • Înscris: 17.03.2009
Adica acel drum este de servitute,privat?Este foarte important sa afli regimul drumului.
Nu merita acei bani pt monofazat,iti recomand sa ceri trifazat si sa astepti sa vezi pretul din ATR.

#50
scufitzu

scufitzu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,693
  • Înscris: 23.04.2012
e drum de exploatare agricola asa ca se prezuma ca e public...

#51
innicia

innicia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.05.2012
Drumul e al primariei, deci public.(sper)

Curios cum eu am atatea intrebari si proprietarul doar una singura: cat imi dai, cat imi dai?Posted Image

Multumesc tuturor pentru ajutor!

#52
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,894
  • Înscris: 27.02.2008
si mie-mi zicea tot timpul..cat si cand...dar si eu ii ziceam...de fiecare data..cat imi mai lasa din pretul discutat ultima data..

#53
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,022
  • Înscris: 07.11.2006

View Postanaki, on 15 octombrie 2015 - 15:30, said:


Nu merita acei bani pt monofazat,iti recomand sa ceri trifazat si sa astepti sa vezi pretul din ATR.

Dar asta doar dupa ce este proprietar pe acel teren.

#54
AlinAraboaie

AlinAraboaie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 621
  • Înscris: 25.09.2015
Intreaba-i daca te lasa sa sapi singur santul :) Gasesti niste palmasi sau un buldoexcavator si te scoti de banii de sapatura. Sapatura insa va trebui sa fie conforma cu normativul si avizul de racordare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate