Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum scap de gândaci de bucătărie?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
cea mai eficienta nu e cu oua si cu cartofi ,ci K -OTHRINE  ,ca altfel face si concernul mondial Bayer solutii cu legume ! parerea mea !

#38
_Anna

_Anna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 03.09.2014
Era vorbe de ACIDUL BORIC. Cartoful si oul sunt baza pe care se aplica substanta ca sa fie mancata de catre gandaci. Wake-up!

#39
---robocop

---robocop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 02.09.2014
i am up , am inteles io cu acidul boric ,in fine eu raman la ce am testat deja in scurta-mi viata ,ca o curiozitate va zic doar ca dupa ce folositi produsele Bayer veti vedea gandacii doar in poze .

#40
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
E vechi topicul, dar am o solutie pt initiator. Cumperi o carte de gramatica, ii pui coperta din cauciuc, din aia de scoala, care te va ajuta in mai multe feluri. Adica o utilizezi citind-o, invatand si omorand gandaci. Doar de gramatica trebuie sa fie cartea, pt ca oricat de absurd pare, doar asa primesti un BONUS. La sfarsit vei putea nu doar sa elimini tu insuti gandacii, dar vei putea gasi solutii mult mai bune. Da, e ciudat, pt ca e vorba de o carte de gramatica, dar asa merge.

Edited by LL13G, 07 September 2014 - 13:56.


#41
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
1.
Cel mai bun dar si cel mai scump  

Insecticid gel de la BAYER  gel in seringa  MAXFORCE IC   decimeaza si colonia chiar daca e la vecini sau in afara imobilului.(canalizare) prin efect de domino si este remanent...minim 4luni...

Film de prezentare.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AOEKOSH_h10?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

2.  Sano K 300 Aerosol Plus 6 Month 400 ml

3. REGESC sau  REGEMI  la magazinele veterinare....

Folosire si dozaj  conform  instructiuni de pe ambalajul fiecarui produs

Edited by eboda, 04 June 2015 - 20:48.


#42
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi schimbaţi uşile vechi, care-s goale pe dinăuntru şi sunt descoperite dedesubt. Se pot ascunde acolo nenorociţii.

#43
Iuda_zaRoadrunner

Iuda_zaRoadrunner

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 119
  • Înscris: 13.12.2014
astia rezista si la explozii nucleare, credeti ca-i impresioneaza insecticidele ?

#44
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Postcorinadaniela, on 03 februarie 2012 - 13:54, said:

de scapat nu scapi de gandaci, le poti doar limita partial accesul in casa. incearca sa iei un insecticid bun, pe care sa-l pulverizezi cu simt de raspundere pe la toate gaurile si orificiile din baie, pe langa tevile de apa si burlanul de evacuare de la vasul de toaleta. vorbeste si cu proprietarul, poate vine sa mai repare din gaurile alea...sau negociezi cu el sa-ti mai scada chiria lunara, nu mi se pare normal sa fii obligat sa suporti gandacii pentru ca in baie s-a lucrat de mantuiala sau nu s-a mai facut o renovare ca lumea de cine stie cand.

nu stiu daca se mai gasesc capcane pentru gandaci, sunt niste cutiute rotunde (marca Raid), cu ceva papa bun pentru gandaci inauntru, ii atrage insa ii si otraveste....
cica ar functiona si bilute facute din miez de paine amestecat cu borax, puse in locurile pe unde circula ei de obicei...si mai era bun regent-ul insa am inteles ca nu se mai fabrica...

Am vazut in Piata Obor un magazin care avea Regent fiole (Regesc; Regemi).Posted Image

Edited by xmanyacs77, 05 June 2015 - 04:51.


#45
eboda

eboda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 605
  • Înscris: 07.12.2007
Insecticidul Regent, nu mai este avizat din anul 2010! Insecticidul Regent nu se mai poate comercializeaza in Romania.
Motivul pentru care si-a pierdut avizul este concentratia foarte mare de fipronil, mai exact 39.4% (200 g / litru), aceasta avand un grad de periculozitate si toxicitate foarte ridicat (mai ales in cantitatea respectiva).
Fipronil este foarte toxic pentru peşti şi nevertebrate acvatice. Tendinţa sa de a lega de sedimente şi solubilitatea scăzută în apă poate reduce riscul potenţial de a faunei acvatice.
Fipronil este toxic pentru albine şi nu ar trebui să se aplice atunci când albinele sunt vegetaţie culegătoare.
Substanta activa a Regentului a fost dovedit a fi extrem de toxica pentru pasarile montane, păsările acvatice şi nu numai. Unul dintre metaboliţii de fipronil are o toxicitate mai mare pentru păsări decât compusul insusi.

Edited by eboda, 14 July 2015 - 12:53.


#46
Chloe

Chloe

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 10.04.2006
Am avut si eu probleme cu gandacii de bucatarie; asta in conditiile in care, de 11 ani de cand stau in blocul asta, nu am vazut niciodata vreun gandac. Am vecini ok, si sus si jos, nu-s niste imputiti.
Am astupat cateva gauri pe care le aveam in pereti, pe langa tevi, pe unde banuiam ca or intra din afara apartamentului. Am golit zeci de insecticide. Nu s-a intamplat nimic.
Intr-un final, exasperata, am apelat la nimereala la o firma de dezinsectie/deratizare luata de pe net.
Nu stiu ce substanta au folosit; m-au asigurat ca e una bio si ca nu trebuie sa-mi fac probleme, nu e toxica. Au dat o data si apoi, dupa 3 saptamani au mai dat inca o data. Mi-au motivat ca e indicat sa dea de 2 ori, pentru ca la prima dezinsectie e posibil sa nu moara ouale si larvele (bleah!); dupa 3 saptamani cresc si d-aia trebuie sa mai dea o data.
Dupa prima dezinsectie arata apartamentul meu ca un front de lupta cu gandaci morti sau in agonie:D
Nu am mai vazut picior de gandac inca dupa prima dezinsectie.
A insistat sa astupam TOATE gaurile din pereti, de langa tevi, astfel incat sa nu le dam posibilitatea sa intre de afara in apartament; mi-a spus ca nu au venit neaparat de la vecini. Ii poti aduce si tu, fara sa stii, in vreo cutie, sac sau in vreo electrocasnica, se inmultesc si greu mai scapi de ei.
Sunt multumita de oamenii astia; au facut treaba buna si au fost parolisti cu programarile.
Daca va intereseaza, PM

#47
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcorinadaniela, on 03 februarie 2012 - 11:31, said:

salut,
acela nu este un gandac de bucatarie, ci de canalizare. astupa cu spuma toate gaurile din baie, de pe langa tevile caloriferului (valabil si pentru bucatarie, pe langa tevile de incalzire si cele de gaze), pe langa tevile de apa/robineti , scurgerea vasului de toaleta, etc. practic ar trebui sa astupi toate orificiile care fac legatura cu apartamentele vecinilor, sau cele prin care trec tevile instalatiilor sanitare, de gaze si de incalzire.
de asemenea, verifica sa ti se inchida usa de la intrare cat mai bine, pentru ca ticalosii de gandaci pot veni si de pe holul blocului. mai au prostul obicei de a intra noaptea prin scurgerea de la cada sau chiuveta, asa ca ti-as recomanda sa pui dopuri seara la aceste scurgeri.
si neaparat foloseste un insecticid, pulverizeaza-l ca lumea, inclusiv pe langa tocurile usilor si sub usa (daca ai usa cu interior tip fagure, isi cam fac cuib acolo), pe tot conturul usii de la intrare in apartament, poti sa dai chiar si in fata usii de la intrare, pe pardoseala.
cumpara un insecticid cu pulverizator, nu spray, ca inhalezi si tu vaporii. sau cauta insecticidul K1000 (parca) din gama produselor Sano, se gaseste in mega image, carrefour, e foarte eficient.


Ce recomanzi contra gandacilor care si-au facut cuib sub plinta?

View Postslai, on 04 februarie 2012 - 22:34, said:

Asta vara am avut si io musafiri din astia surpriza. L-a inceput am incercat cu sprayuri insecticide, dar nu rezolvam decat 2-3 gandaci, oricum mult sub rata lor de inmultire, incat la un moment dat problema devenise serioasa.
Am scapat cu un insecticd, Regesc, e o fiola de 5 ml. L-am dizolvat intr-un litru de apa, apoi am turnat pe langa parchet, de-a lungul peretilor. Am mai gasit vre-o doua zile morti, apoi au disparut ca si cum nu ar fi fost.
Costa vre-o 3 lei fiola aia, daca nu si mai putin.

De unde l-ai cumparat ?

#48
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

View Postasda, on 31 mai 2016 - 14:39, said:



Ce recomanzi contra gandacilor care si-au facut cuib sub plinta?



De unde l-ai cumparat ?

demontarea plintei, daca se poate. sau folosirea unui insecticid tip spuma, are un aplicator gen pai.
nu stiu cum e montata plinta la tine, teoretic ar trebui sa poti s-o indepartezi un pic de langa perete (cu o rigla, cu lama unui cutit) si sa pulverizezi insecticid direct intre plinta si perete. daca ai plinta cu canal de cablu, e perfect, ai acces mai usor in zona din spatele plintei.
daca ma intrebi de un produs anume...greu de spus...eu am folosit aroxol cu pulverizator deoarece nu suportam mirosul de insecticid (eram insarcinata cand am avut ceva probleme cu gandacii de canalizare), si aveam si pisica pe vremea aceea. aroxolul respectiv putea fi folosit fara sa dauneze si nici nu mirosea.
altii spun ca acel K300 sau K 1000 de la Sano ar fi si mai bune...le-am vazut in mai toate supermarketurile mari - carrefour, cora, parca si in kaufland.

Edited by corinadaniela, 31 May 2016 - 14:50.


#49
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcorinadaniela, on 31 mai 2016 - 14:45, said:

demontarea plintei, daca se poate. sau folosirea unui insecticid tip spuma, are un aplicator gen pai.
nu stiu cum e montata plinta la tine, teoretic ar trebui sa poti s-o indepartezi un pic de langa perete (cu o rigla, cu lama unui cutit) si sa pulverizezi insecticid direct intre plinta si perete. daca ai plinta cu canal de cablu, e perfect, ai acces mai usor in zona din spatele plintei.
daca ma intrebi de un produs anume...greu de spus...eu am folosit aroxol cu pulverizator deoarece nu suportam mirosul de insecticid (eram insarcinata cand am avut ceva probleme cu gandacii de canalizare), si aveam si pisica pe vremea aceea. aroxolul respectiv putea fi folosit fara sa dauneze si nici nu mirosea.
altii spun ca acel K300 sau K 1000 de la Sano ar fi si mai bune...le-am vazut in mai toate supermarketurile mari - carrefour, cora, parca si in kaufland.


Multumesc pentru raspuns.

Plinta e demontabila, e batuta in cuisoare, am tras pe sub ea cablul de internet in camera respectiva.

Ce parere ai despre Regent, Regesc, Regmi sau alte derivate ale acestui prosdus? Dar despre acidul Boric?  Vreau sa ma duc acum sa cumpar de la farmaciile veterinare din jurul meu. Aroxol am spray dar e suparator pentru caile respiratorii, nici nu miroase grozav, am consumat un tub direct pe gandaci pentru ca inca n-am ajuns sub plinta, astazi urmeaza sa fac operatiunea. Ma intereseaza le distrug cuibul din camera, de sub plinta si evident larvele si ouale. Cu acidul Boric crezi ca am sanse ? Regescul ala stii daca mai este disponibil in farmacii ?

#50
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
nu stiu, nu am folosit. imi pare rau ca nu te pot ajuta. cand am avut invazie generala de gandaci de bucatarie la locul de munca, regesc-ul a fost apa de ploaie, parca mai rau i-a intaratat.

vezi ca mai exista tot in gama produselor sano o solutie de spalat pardoseala (de fapt se pune in apa cu care speli pe jos), care contine o substanta care omoara / alunga gandacii.
se poate folosi si nediluata, in recipient cu pulverizator si dai pe unde crezi ca ar fi necesar. miroase frumos, a lamaie.
acesta e produsul, tot prin supermarket am vazut
[ https://cdn1.shopmania.biz/files/s4/950197633/content/grafice%20site/bannner_sano%20floor_plus.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#51
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009
Eu ma lupt de-o saptamana cu ei, intr-o camera. Si-au facut cuib sub o logie, mai precis sub parchetul din fostul balcon, am aspirat distantele dintre plinta si perete, am pulverizat insecticid pe toate marginile si am astupat cu spuma poliuretanica expandabila.

Facusem un intreg maraton ieri sa scot plintele, sa le spal, sa mut toata mobile si toate cablurile, toate asta ca sa am acces in aceste locuri. Ca sa nu mai zic ca veneam dupa vreo 5 zile de dormit putin noaptea in lupta mea cu ei pentru a-i prinde si a le gasi cuibul.
Azi noapte pe la ora 1.30 am decis sa ma culc rupt de oboseala fiind si multumit ca nu am mai vazut nicio vietate din asta nefericita dupa lasarea intunericului si bine in noapte. La 4.30 ma trezesc zgomotele mersului lor, aprind veioza, scanez camera, imediat zgomotul dispare si nu am dat deloc de vreunul. E prima noapte dupa vreo 5 zile in care nu reusesc sa prind macar unul noaptea insa a fost suficient cat sa-mi strice somnul.

Acum stau sa ma gandesc ca trebuie indepartata toata plinta din camera, zgomotele veneau din preajma unui corp de mobilier, nu-i exclus sa se fi bagat intre hainele mele si mi-e greata doar la gandul ca trebuie sa le scot pe fiecare sa verific.

Cei mari au obiceiul sa se cuibareasca printre haine din mobila noastra?
Am doua duze electrice in camera carora intre timp le-au cazut capacele, ele sunt la 10 cm de parchet, imediat langa prize si ma gandesc sa le astup cat de curand, poate or veni de-acolo.
Acum trebuie sa merg sa mut iarasi toata mobila in alta pozitie, sa curat in urma aplicarii de spuma si sa sper ca voi putea dormi linistit de acum inainte dar mi-e greu sa cred.
E culmea, camera ca de altfel intreagul apartament e deosebit de curat, modernizat integral cu materiale si mobila de cea mai buna calitate, nu inteleg ce i-a putut atrage in asemenea hal la camera asta si cum de am mai auzit frecus dupa ce am astupat spatiile mari dintre parchet si plinta aferenta logiei. Locuiesc aici de 25 de ani si pana acum cateva zile nu am vazut nicio data nici piciorus de gandac in camera respectiva.

#52
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
asda, ti-ai cumparat recent mobilier nou, sau ai adus in casa ceva din alta parte ?
si-a renovat vreun vecin apartamentul ? s-a facut dezinsectie pe scara blocului si/sau subsol ?

#53
asda

asda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,018
  • Înscris: 02.11.2009

View Postcorinadaniela, on 02 iunie 2016 - 12:47, said:

asda, ti-ai cumparat recent mobilier nou, sau ai adus in casa ceva din alta parte ?
si-a renovat vreun vecin apartamentul ? s-a facut dezinsectie pe scara blocului si/sau subsol ?

Nu, nimic nou din alta parte, nici macar haine in sacose sau baloti, cu atat mai putin mobila. E ceva de Hitchcock pentru mine in atare conditii. Apartament neobisnuit de ingrijit si de modernizat, nu pot sa-mi explic fenomenul decat prin amploarea pe care a luat-o dezvoltarea acestor insecte scabroase in acest an. Am rude si prieteni care anterior mi s-au plans ca anul asta au fost invadati de acesti daunatori, se pare ca si eu ma numar printre ei desi mi-e foarte greu sa inteleg de ce nu au acaparat bucataria, holul, sufrageria, baia, holul mic sau celalalt dormitor...
Niciun vecin nu si-a renovat recent apartamentul iar dezinsectie pe scara blocului nu s-a facut sezonul asta pana acum, oricum, in anii in care se face e una singura. Nu inteleg de ce nu s-a intamplat asta cat apartamentul nu era finisat si renovat si ca atare era izolat mult mai salb si s-a intamplat acum, dupa 8 ani de cand au fost facute imbunatatirile majore.

#54
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
Eu am folosit cu mare succes Regesc, parca era facut de o firma din Timisoara, l-am luat de la un magazin de fitosanitare.  Regentul original fabricat de Bayer nu a mai primit aviz ( ce se gaseste sub numele Regent sunt falsuri). Oricum, cauta substante care au in compozitie Fipronil cu concentratie peste 100g/l (Regentul avea 200 g/l, de asta nu a mai primit aviz)

Edited by bobocul, 02 June 2016 - 18:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate