Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cum scap de gândaci de bucătărie?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
hrihor

hrihor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2011
Sau în primul rând, este acesta un gândac de bucătărie? (Scuzați calitatea, n-am avut decât telefonul la îndemână).

L-am zărit azi dimineață pe perete în dormitor, relaxându-se.. Are cam 1-2 cm lungime - l-am plesnit cu un prosop și am frecat peretele până am fost sigur că e mort, dar când am luat prosopul a căzut... și-a căzut fix sub mochetă (am o mochetă care pe alocuri stă ridicată, stau în chirie nu vă speriați). Acum nu-l mai găsesc dacă ridic mocheta deci presupun că încă mișună.

Întrebarea mea e dacă am de ce să-mi fac griji (dacă e de bucătărie, dacă sunt mai mulți) și dacă da, cum să scap de ei.

Uitați și fotografia:

[ http://img46.imageshack.us/img46/2091/img011fg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
is_33_ion

is_33_ion

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 18.10.2009
In primul rand ai grija ca noaptea sa nu ramana firimituri sau resturi de mancare in bucatarie (pe jos, pe masa, etc.). In al doilea rand, intr-o zi cand nu ai treaba la bucatarie, da cu insecticid. Iar daca nici asta nu tine, incearca cu un Pest-Repeller. Spor! :OK:

#3
hrihor

hrihor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2011
Să trăiești, merci de sfaturi

De gândac îmi poate spune cineva ceva?

#4
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ii un gandac banal. Io am scapat de ei cu un Raid din ala cu pai prelungitor.

#5
fan_2201

fan_2201

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 26.01.2012

 hrihor, on 3rd February 2012, 10:54, said:

Sau în primul rând, este acesta un gândac de bucătărie? (Scuzați calitatea, n-am avut decât telefonul la îndemână).

L-am zărit azi dimineață pe perete în dormitor, relaxându-se.. Are cam 1-2 cm lungime - l-am plesnit cu un prosop și am frecat peretele până am fost sigur că e mort, dar când am luat prosopul a căzut... și-a căzut fix sub mochetă (am o mochetă care pe alocuri stă ridicată, stau în chirie nu vă speriați). Acum nu-l mai găsesc dacă ridic mocheta deci presupun că încă mișună.

Întrebarea mea e dacă am de ce să-mi fac griji (dacă e de bucătărie, dacă sunt mai mulți) și dacă da, cum să scap de ei.

Uitați și fotografia:

[ http://img46.imageshack.us/img46/2091/img011fg.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
incearca pe cat posibil sa nu ramai singur in casa peste noapte!!!sunt periculosi si se hranesc cu sange de om.

#6
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
salut,
acela nu este un gandac de bucatarie, ci de canalizare. astupa cu spuma toate gaurile din baie, de pe langa tevile caloriferului (valabil si pentru bucatarie, pe langa tevile de incalzire si cele de gaze), pe langa tevile de apa/robineti , scurgerea vasului de toaleta, etc. practic ar trebui sa astupi toate orificiile care fac legatura cu apartamentele vecinilor, sau cele prin care trec tevile instalatiilor sanitare, de gaze si de incalzire.
de asemenea, verifica sa ti se inchida usa de la intrare cat mai bine, pentru ca ticalosii de gandaci pot veni si de pe holul blocului. mai au prostul obicei de a intra noaptea prin scurgerea de la cada sau chiuveta, asa ca ti-as recomanda sa pui dopuri seara la aceste scurgeri.
si neaparat foloseste un insecticid, pulverizeaza-l ca lumea, inclusiv pe langa tocurile usilor si sub usa (daca ai usa cu interior tip fagure, isi cam fac cuib acolo), pe tot conturul usii de la intrare in apartament, poti sa dai chiar si in fata usii de la intrare, pe pardoseala.
cumpara un insecticid cu pulverizator, nu spray, ca inhalezi si tu vaporii. sau cauta insecticidul K1000 (parca) din gama produselor Sano, se gaseste in mega image, carrefour, e foarte eficient.

Edited by corinadaniela, 03 February 2012 - 11:33.


#7
Martorul_lui_Iehova

Martorul_lui_Iehova

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 410
  • Înscris: 16.01.2012
Ii muti in baie.

#8
hrihor

hrihor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 15.06.2011

 corinadaniela, on 3rd February 2012, 11:31, said:

salut,
acela nu este un gandac de bucatarie, ci de canalizare. astupa cu spuma toate gaurile din baie, de pe langa tevile caloriferului (valabil si pentru bucatarie, pe langa tevile de incalzire si cele de gaze), pe langa tevile de apa/robineti , scurgerea vasului de toaleta, etc. practic ar trebui sa astupi toate orificiile care fac legatura cu apartamentele vecinilor, sau cele prin care trec tevile instalatiilor sanitare, de gaze si de incalzire.
de asemenea, verifica sa ti se inchida usa de la intrare cat mai bine, pentru ca ticalosii de gandaci pot veni si de pe holul blocului. mai au prostul obicei de a intra noaptea prin scurgerea de la cada sau chiuveta, asa ca ti-as recomanda sa pui dopuri seara la aceste scurgeri.
si neaparat foloseste un insecticid, pulverizeaza-l ca lumea, inclusiv pe langa tocurile usilor si sub usa (daca ai usa cu interior tip fagure, isi cam fac cuib acolo), pe tot conturul usii de la intrare in apartament, poti sa dai chiar si in fata usii de la intrare, pe pardoseala.
cumpara un insecticid cu pulverizator, nu spray, ca inhalezi si tu vaporii. sau cauta insecticidul K1000 (parca) din gama produselor Sano, se gaseste in mega image, carrefour, e foarte eficient.

Din păcate țevile sunt destul de expuse prin baie, faianța ori lipsește ori e spartă pe porțiunea unde-s țevile... Și în bucătărie situația e similară. Având în vedere că e la etajul 7 probabil nu s-a așteptat nimeni la gândaci, dar se pare că se cocoață leproșii. Crezi că am șanse să scap de ei doar cu insecticid? Nu mai stau mult prin apartamentul ăsta oricum (sunt chiriaș)

#9
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Dai cu raid din ala cu pai peste tot pe unde pot sa intre: guri de aerisire, gauri mici pe langa tevi, alte gauri mici, geamuri, usa de la intrare, etc. Intra prin gauri foarte mici asa ca trebuie sa cercetezi bine.

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
de scapat nu scapi de gandaci, le poti doar limita partial accesul in casa. incearca sa iei un insecticid bun, pe care sa-l pulverizezi cu simt de raspundere pe la toate gaurile si orificiile din baie, pe langa tevile de apa si burlanul de evacuare de la vasul de toaleta. vorbeste si cu proprietarul, poate vine sa mai repare din gaurile alea...sau negociezi cu el sa-ti mai scada chiria lunara, nu mi se pare normal sa fii obligat sa suporti gandacii pentru ca in baie s-a lucrat de mantuiala sau nu s-a mai facut o renovare ca lumea de cine stie cand.

nu stiu daca se mai gasesc capcane pentru gandaci, sunt niste cutiute rotunde (marca Raid), cu ceva papa bun pentru gandaci inauntru, ii atrage insa ii si otraveste....
cica ar functiona si bilute facute din miez de paine amestecat cu borax, puse in locurile pe unde circula ei de obicei...si mai era bun regent-ul insa am inteles ca nu se mai fabrica...

#11
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,874
  • Înscris: 27.06.2006

 corinadaniela, on 3rd February 2012, 13:54, said:

de scapat nu scapi de gandaci, le poti doar limita partial accesul in casa.
nu stiu daca se mai gasesc capcane pentru gandaci, sunt niste cutiute rotunde (marca Raid), cu ceva papa bun pentru gandaci inauntru, ii atrage insa ii si otraveste....
cica ar functiona si bilute facute din miez de paine amestecat cu borax, puse in locurile pe unde circula ei de obicei...si mai era bun regent-ul insa am inteles ca nu se mai fabrica...

Cum zicea si cineva inainte ...ala nu e gandac de bucatarie...ci doar un gandac "simplu".
Gandacii de bucatarie au culoare galbuie si cam 10-15 mm lungime.

Spre deosebire de gandacii negrii "simplu" care apar si ei prin casa accidental, gandacii de bucatarie se extind prin inmultire...si misuna cand le deranjezi cuiburile.

Ca si "capcane" pentru gandacii de orice fel se recomanda otrava cu acid boric (se gaseste la orice farmacie sub forma cristalizata/granule in plicuri) sau borax (folosit ca decapant la sudura) + zahar + paine..
Se dizolva acid boric sau borax in apa amestecata cu zahar si se inmoaie bucatele de paine (cuburi de 1 cm latura).
Cele doua otravuri de gandaci nu se dizolva usor in apa (nu sunt usor solubile)...apa trebuie incalzita.
Se poate folosi un amestec de 100ml apa calda, o lingurita cu varf de zahar si o cam o jumatate de lingurita de acid boric.

Painea, taiata in cubulete mici, inmuiata in solutia de acid boric/borax + zahar se pune in calea gandacilor (capcane) pe unde se presupune ca circula...de exemplu pe capace din tabla pentru borcanele cu filet. Daca se evapoara apa din capac se poate adauga apa.
Apa, prin evaporare, trimite mirosuri de paine si zahar iar zeama cu acid boric este otrava. In scurt timp, daca gandacii circula pe langa capcane, o sa vedeti in jurul capcanelor gandaci morti sau in agonie.

Probabil ca exista si capcane mai sofisticate (adica comerciale) dar principiul este acelasi.
In plus, boraxul si acidul boric nu sunt otravuri pentru oameni spre deosebire de diverse spray-uri comerciale care contin substante nocive..

#12
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
Asta vara am avut si io musafiri din astia surpriza. L-a inceput am incercat cu sprayuri insecticide, dar nu rezolvam decat 2-3 gandaci, oricum mult sub rata lor de inmultire, incat la un moment dat problema devenise serioasa.
Am scapat cu un insecticd, Regesc, e o fiola de 5 ml. L-am dizolvat intr-un litru de apa, apoi am turnat pe langa parchet, de-a lungul peretilor. Am mai gasit vre-o doua zile morti, apoi au disparut ca si cum nu ar fi fost.
Costa vre-o 3 lei fiola aia, daca nu si mai putin.

#13
timmyshor

timmyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 196
  • Înscris: 15.02.2006
eu am scapat cu "Regesc" (cred ca e fostul Regent - dupa aspect) - o fiola ce se dizolva in apa. Gasesti la farmaciile veterinare. Am stropit de 2 ori si de atunci nu am mai vazut gandacii vii... doar ocazional cativa cu burta in sus. E o solutie de durata.

#14
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,804
  • Înscris: 03.02.2007
Nu mai sunt gândacii de odinioară! Ăștia de acum au în meniul zilnic insecticid, cred că le și place gustul!

#15
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
[ http://www.produse-sano.ro/components/com_virtuemart/shop_image/product/f700f3f5e24f0a20cd978c252d20ab9b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

"Produs de israelieni, testat pe palestinieni"

Info: gandaci de bucatarie cica rezista la explozii nucleare

Edited by un_terorist, 05 February 2012 - 02:41.


#16
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Daca tot a inviat nenea asta cu reclama ma bag si eu in seama. Azi am gasit un gandac de genul cocotat pe vasele mele. Stiu care insecticide sunt mai bune ca nu e prima oara cand o patesc, insa acum mai e o problema. Am o pisica si mi-e sa nu o afecteze si pe ea insecticidul. Exista vreun insecticid eficient si pet friendly?

#17
2hot4you

2hot4you

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 327
  • Înscris: 15.02.2007
din experienta proprie ,va spun ca lupta impotriva gandacilor de bucatarie ,este pierduta din start .am folosit de-a lungul timpului ,tot felul de otravuri...au oarecare eficienta ,dar pe termen scurt .
neaparat trebuie sa astupati toate caile de acces (lucru aproape imposibil) .pot veni in casa ,pe unde nici nu te astepti ...
eu unul ,recomand schimbarea periodica a insecticidului folosit . suplimentar ,mai folosesc un clei ,cumparat de la magazinul unde se vand seminte si alte produse necesare agriclturii . este un clei la tub ,ca si cel de pasta de dinti ,de culoare verde . cica ar fi pentru prins soareci si gandaci . continutul este transparent si nu are miros . se intinde pe fasii de hartie .e al naibi de lipicios si nu se usuca mai deloc .exemplul din poza ,este dupa trei luni de la aplicare .si inca era activ...
de cand il folosesc ,rar mai vad cate un "infractor" ,probabil ajuns accidental de pe la vecini .
de observat ca in poza ,sunt doar doi maturi ,restul pui ,care n-au avut nicio sansa ,inca de cand au iesit din gaoace . cea mai elocventa dovada a modului rapid de inmultire . dintr-o gaoace ies aproximativ 30 de indivizi ,care la randul lor ,cand ajung la maturitate...

Attached Files



#18
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sigilarea intregii case. Ferestre, usi, plase de insecte la geamuri, la chivete, la sifoanele de apa.
Gasit cuiburile in casa, distrus. Vazut de unde vine de afara.
De obicei e un focar clar. Mai sint la ghene, case parasite, cladiri conel. Trebuie sa actioneze cei cu vermorele acolo.
Gindacii negrii vin prin conductele de apa, si se instaleaza in locuri complet inaccesibile, usi, pereti cu igrasie. Se scapa de ei, prin sigilarea locului. Si site la sifoane de apa. Altfel intra continuu. Traiesc in conducte de evacuare a apei.
De obicei obiectele care au avut cuib trebuiesc aruncate, fiindca atrag alti gindaci ca un magnet.
Chestia cu insecticidele este valabila, doar cind au disparut toate focarele externe.
Vin si prin copaci zburind ca orice zburatoare.
Deci colaborare pe cartiere..... :coolspeak:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate