Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Termometru

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#19
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

 Bobby_ro, on 30th January 2012, 22:11, said:

Multumesc pentru lamuriri, acum imi e clar pana aici, desi fata de 0+ gama -9.9 +99.9 e mai ok tot nu e o varianta practica  :mellow: , rasfoind din nou catalogul CA3162 cu noile date nu gasesc nici o varianta prin care as putea cobora mai mult limita de -99mV, am dreptate? . Totusi, la ce raporteaza IC-ul aceste tensiuni, la gnd? nu se poate jongla in directia asta pentru a-l face sa se duca mai jos?



Era prea frumos sa poti realiza un termometru cu o gama acceptabila de masura (macar -20) fara microcontrolere, arazale`ar focu`  -_-

LM-ul va masura pana la -50 grade,dar nu va afisa CA3162.Poti folosi ICL7107,care masoara plus-minus 2V.In felul asta vei putea masura -50...+100.
http://www.niqro.3x....sura/masura.htm

Edited by pisicamatache, 31 January 2012 - 04:52.


#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Tot nu prea inteleg exact daca nu se doreste microprocesor/procesarea/exportarea datelor de ce nu poate fi folosit un termometru digital "dedicat", cu tot cu afisaj, range de la minus multe grade (citeodata -50!) , 2-4$ incluzind transportul:
http://www.ebay.com/...r-/250859412621
http://www.ebay.com/...r-/330462902200
http://www.ebay.com/...D-/280603491046

Sau pe site-uri romanesti:
http://www.germanele...p...&pid=854237
(26 RON dar iti indica doua temperaturi)
http://www.germanele...p...&pid=101353
(cica de laborator si impermeabil)

Si in mod sigur multe alte variante disponibile la supermarketul sau en-gros-ul cu chinezisme din cel mai mare oras apropiat.

#21
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 pisicamatache, on 31st January 2012, 04:34, said:

LM-ul va masura pana la -50 grade,dar nu va afisa CA3162.Poti folosi ICL7107,care masoara plus-minus 2V.In felul asta vei putea masura -50...+100.
http://www.niqro.3x....sura/masura.htm
Interesant! nu stiam de existenta ICL7107 :) am sa studiez in directia asta.


@f300 Ehe, de ce sa fie simplu cand poate fi complicat. Acum serios, unii prefera sa mai faca ceva si cu mana lor, o data pentru ca le place procesul si mai apoi pentru a mai face un pas in fata in acest domeniu si a afla lucruri noi.


DarkAngelBv: uC-urile nu ne manaca dar totusi musca tare, nu ma sperie schema unor programatoare simple si nici scrierea unui program facut de altii in uC la o adica, insa ma sperie conceperea programului in sine pentru aici sunt pe sistemul baba si mitraliera, iar sa gasesc un program facut de altii care sa corespunda mofturilor mele e mai greu si daca nu stiu sa il modific ca sa corespunda gargaunilor mei prefer sa caut alternative.

#22
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Ok, acum am reusit in sfarsit sa rascolesc internetul vizavi de recomandarea lui matache, intradevar ICL7107 este cheia :) insa constat cu stupoare incoerenta si penuria de informatii vizavi de realizarea unui termometru, majoritatea sunt 0-100C complet inutile, adica daca tot faci o treaba de ce sa nu o faci pentru toata gama suportata?! ma rog, am reusit sa gasesc si o schema cu ceea ce ma intereseaza aici descrierea parca e tradusa pe google  :deadtongue:


Insa nu inteleg cum atasez afisajul :blush: , ma poate ajuta cineva in acest sens?, indicand un afisaz compatibil (anod/catod comun?) si modul de conectare. Sau poate cunoasteti o schema mai explicita.



Cu multe multumiri anticipate si cu vesnica recunostinta  :peacefingers:

Edited by Bobby_ro, 31 January 2012 - 23:52.


#23
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005
Eu centrez eu dau cu capul e bine totusi ca am in ce :) . Continuand sapaturile am dat peste o schema de pe un forum italian mult mai explicita care lamureste conectarea afisajului dar totusi mai am niste neclaritati.

Schema e asta:

[ http://www.hizlog.it/immagini_sito/Progetti/termometro_digitale.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar sursa e asta


Omul explica ceva acolo insa nu am inteles cum fac calibrarea montajului, sau e suficient sa il alimentez dintr-o sursa duala +5V la JH1 respectiv -5V la JH3 si se descurca?


Atasez si fisierul PCB + schema in caz ca link-ul moare, poate vreodata mai foloseste cuiva.

Attached Files


Edited by Bobby_ro, 01 February 2012 - 01:29.


#24
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Schema pusa de tine masoara de la zero grade;pt a putea masura sub 0,iesirea LM35,trebuie conectata printr-o rezistenta la tensiunea negativa ce alimenteaza integratul.  http://www.niqro.3x....thermometer.htm
Reglarea voltmetrului se face simplu,cu semireglabilul de 22K,din care reglezi capatul de scala,adica tensiunea maxima afisata,reglabila intre 0,2-2V.In cazul de fata trebuie sa masoare plus-minus 2V
Ca sa intelegi cum conectezi afisoarele....segmentul de sus al 8-ului este notat cu a,dreapta sus b,dreapta jos c,jos d,stanga jos e,stanga sus f,mijloc g.

Edited by pisicamatache, 01 February 2012 - 09:31.


#25
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
da instrumentu asta http://www.mivarom.r...roducts_id=2633  nu satisface dorintele privind range-ul si precizia? cred ca mai mult costa piesele pt un instrument facut home. Doar daca e dorinta de a-l face pentru experienta ca altfel e nerentabila constructia. In plus un multimetru e bun si la alte scopuri. Daca se doreste doar termometrul se poate scoate placa cu circuitul si se fac contactele cu sarma si cositor astfel ca sa indice doar temperatura si gata .

#26
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Dar la multimetrul ala se poate pune afisor cu leduri?
Eu unul nu inteleg insistenta unora de a recomanda alternative la montaje ce pot fi facute.
Eu unul recomand incepatorilor,sa faca cu mana lor un montaj,chiar daca e mai scump.
Experienta capatata nu se gaseste de cumparat pe mivarom,sau ebay...

#27
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
pai poate ca nu sunt necesare LED-urile , sa zicem ca doreste un afisaj cu luminozitate proprie din diverse motive , se poate modifica multimetrul prin scoaterea oglinzii afisajului si se pun LED-uri in spate. Se poate inversa si polarizorul astfel ca sa apara cifrele luminoase pe fond intunecat. Initiatorul nu doreste neaparat sa-l costruiasca de la 0 din cate inteleg din postul lui , ar fi multumit si daca e ceva de cumparat care sa satisfaca niste criterii . Modificarea placii multimetrului e destul de usoara , se pot si scoate componentele inutile si eventual  decupa bucati devenite inutile din cablaj.

Edited by chilly willy, 01 February 2012 - 12:08.


#28
dascalul

dascalul

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 171
  • Înscris: 01.02.2012

 chilly willy, on 1st February 2012, 12:07, said:

pai poate ca nu sunt necesare LED-urile ,

dimpotriva, ca sunt

#29
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
de ce?

#30
Bobby_ro

Bobby_ro

    Celebru Anonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,629
  • Înscris: 30.04.2005

 pisicamatache, on 1st February 2012, 11:39, said:

Experienta capatata nu se gaseste de cumparat pe mivarom,sau ebay...
Asa este, mai ales ca in cazul asta nu trebuie sa cumpar decat IC-ul si soclul, cat despre PCB, nu e stric necesar, merge facut si pe o placa test (nu mi-a placut niciodata sa lucrez pe breadboard) .

Btw, vizibilitatea LED-urile e net superioara LCD-urilor indiferent de artificii, in plus prefer aspectul old school :)


Quote

Schema pusa de tine masoara de la zero grade;pt a putea masura sub 0,iesirea LM35,trebuie conectata printr-o rezistenta la tensiunea negativa ce alimenteaza integratul. http://www.niqro.3x....thermometer.htm
Sa inteleg ca rezistenta o calculez dupa formula de aici

[ http://www.niqro.3x.ro/thermometer/thermo_10.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Quote

Reglarea voltmetrului se face simplu,cu semireglabilul de 22K,din care reglezi capatul de scala,adica tensiunea maxima afisata,reglabila intre 0,2-2V.In cazul de fata trebuie sa masoare plus-minus 2V
Am inteles ce spui insa mi se pare ciudat sa reglez capatul de scala, nu e mai simplu sa fac reglajul la 0 grade? aduc senzorul la 0C langa un termometru etalon dupa care reglez din semireglabil pentru a-mi afisa 0.

#31
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Aceea este formula;presupun totusi ca tensiunea negativa va trebui stabilizata,nu sunt sigur.
Reglajul il poti face la orice temperatura,nu doar la zero grade;vei depinde insa de precizia termometrului etalon.Mai precis mi se pare sa reglezi tensiunnea intre pinii 35,36 daca nu ma insel,la exact 1,000 volti ceea ce va corespunde capatului de scala de 2V.LM35 avand o variatie liniara a tensiunii cu temperatura,de +10mV/grdC,nu mai ai nevoie de etalonarea cu termometru.De ex 100grdC vor fi afisate ca 1,000V.Bineinteles ca va trebui sa muti virgula,sa-ti afiseze 100,0.
Poti folosi inca un afisor,pe langa cele cinci,pt a-ti afisa..grade Celsius...adica un punct sus si un C.

#32
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
modul de conectare al circuitului LM35 ca sa masoare si valori negative se gaseste pe prima pagina a datasheet-ului iar modul cum se conecteaza afisajul la 7107 e tot in datasheet-ul acestuia dar nici macar nu e necesar LM35 , in datasheet-ul lui 7107 e descrisa folosirea ca termometru la fig 18.
Practic , toata constructia se rezuma la realizares schemei din fig18 , conectarea displayului e destul de evidenta din datasheet. E necesar un afisaj cu anod comun nemultiplexat dupa cum spune si in datasheet.

Attached Files

  • Attached File  7107.pdf   534.37K   60 downloads

Edited by chilly willy, 01 February 2012 - 19:26.


#33
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011
Corecte observatiile;este interesant termometrul cu tranzistor,desi cred ca sufera putin la capitolul liniaritate.Tranzistorul e alimentat printr-o rezistenta de 22K.Daca s-ar inlocui rezistenta cu o sursa de curent constant,s-ar obtine o liniaritate probabil la fel de buna ca in cazul LM35,care e mult mai scump si mai greu de gasit.
Conectarea displayului n-ar fi creat probleme daca se dadeau si notatiile segmentelor la un afisor.......

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,854
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

LM35,care e mult mai scump si mai greu de gasit.
...fac eu cinste cu 5 bucati ...daca tot crezi ca e scump la 5 lei bucata si le poti gasi pe o gramda de site-uri

#35
DarkAngelBv

DarkAngelBv

    === Proud owner of === ++++ Audi & Opel ++++

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,747
  • Înscris: 24.03.2006
am luat eu azi un LM35 sa ma joc putin cu el. Am dat 7 lei pe el.
Mai adaugi un Atmega8 care e in jur de 18 lei pe la magazine si gata.

#36
pisicamatache

pisicamatache

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 28.01.2011

 tehnics, on 1st February 2012, 22:25, said:

...fac eu cinste cu 5 bucati ...daca tot crezi ca e scump la 5 lei bucata si le poti gasi pe o gramda de site-uri
Hai ca m-ai facut curios,unde ai gasit tu LM35,varianta -50-100grdC,la 5lei ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate