Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Indiferenta

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
32 replies to this topic

#1
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005
azi am luat parte la o intamplare urata. eram in metrou asteptand sa plece trenul, cand o fata, coborand scarile, aparent in graba sa ajunga si ea inauntru, aluneca si cade. evident o durea foarte tare piciorul.. si a ramas cateva secunde jos, neputand probabil sa se ridice. un puhoi de oameni in spatele ei si pe langa ea cobora scarile, in graba, toti se uitau mirati de ce se inatmpla, dar nici macar unul nu s-a oprit sa o intrebe daca are nevoie de ceva. tineri, barbati, femei, nimic. si era si draguta... cred... de la distanta asa parea, deci probabil, ma gandesc acum la cel mai misoginistic mod, era o ocazie buna ca un tip sa intre in "taine" cu ea, dar se pare ca in acea zi toti barbatii erau "luati" si s-au transformat subit in "fidelutele" nevestelor. usile de la metrou se inchid si plec, lungindu-mi gatul sa vad ce se petrece cu fata respectiva. era tot jos.

cercetatorii din cadrul psihologiei sociale explica acest tip de comportament printr-un fenomen numit "difuzinunea responsabilitatii", si spun ca, daca un accident are loc intr-un loc public, sansele ca victima sa primeasca ajutor scad cu cat numarul de martori este mai mare. aici intervin aspecte ca: "de ce sa ajut eu, poate o face altul", "de ce sa ajut eu, eu sunt femeie, sa ajute un barbat", "vreau sa ajut, dar poate nu ma descurc, asa ca las pe altul", "vreau sa ajut, dar poate ma fac de ras, asa ca pas".

si ca sa nu uit, acest tip de comportament este incadrat la comportamente ANTISOCIALE. dap, a fi indiferent si a nu ajuta atunci cand o poti face e la fel de antisocil ca si cei cei care agreseaza. pitem spune ca indiferenta este un tip de agresiune pasiva? acesta nu a fost cazul.. dar daca o fata este pocnita in mijlocul strazii de prieten.. si nimeni nu comenteaza?

#2
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
sa inteleg ca erai deja in metrou si ai vazut in trecere ce se intampla?Oricum eu in ultima vreme daca am intalnit oameni cazuti am dat telefon la ambulanta si am incercat sa vad ce are omul (ochiometric). Pana acum am dat de un alcoolist cazut jos(cred ca intrase in coma alcoolica), afara era frig, omul era cazut insa pana la mine doar niste puradei se adunasera in jurul lui doar de curiozitate, fara sa faca nimic. Ciudat e ca dupa ce am dat telefon si l-am acoperit pe om (ca deh.. era frig) a inceput sa intrebe si lumea de sanatate

#3
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View Postromaximusro, on Oct 14 2005, 17:14, said:

sa inteleg ca erai deja in metrou si ai vazut in trecere ce se intampla?Oricum eu in ultima vreme daca am intalnit oameni cazuti am dat telefon la ambulanta si am incercat sa vad ce are omul (ochiometric). Pana acum am dat de un alcoolist cazut jos(cred ca intrase in coma alcoolica), afara era frig, omul era cazut insa pana la mine doar niste puradei se adunasera in jurul lui doar de curiozitate, fara sa faca nimic. Ciudat e ca dupa ce am dat telefon si l-am acoperit pe om (ca deh.. era frig) a inceput sa intrebe si lumea de sanatate

:) eram in metrou, in tren, ca sa fiu mai explicita, da. ea era pe scarile ce veneau spre metrou.

dupa ce trece "primejdia" apar si vitejii. nu ti-au dat si sfaturi?

#4
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
probabil tine si de norocul de a trece un om inimos pe langa tine. Sfaturi nu, doar curiozitate si datul cu presupusul si eventual condamnat betivul ca a ajuns in situatia asta

#5
jooles

jooles

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 27.08.2005
Din păcate, se poate ca mulți dintre cei care treceau pe lângă ea să fi gândit una din următoarele:

a ) "Lasă, c-am pățit eu să ajut pe cineva să se ridice și pe urmă să-mi spună <<La ce mă ridici, nu mă puteam ridica și singură?>>" (o chestie pe care auzit-o cu propriile urechi, adresată mamei mele, care e cam samariteancă din fire)

b ) "Dacă mă ating de ea, o să spună c-am buzunărit-o/că vreau s-o buzunăresc"

c ) "Dacă o întreb ce are, devine răspunderea mea pe jumătate de zi: să se ridice, să se deplaseze spre casă, să nu-și rătăcească bagajul, să ajungă la Salvare/spital etc. etc." - treabă pățită de mine cu un diabetic, sufering de inimă, care era și un pic băut, căruia i s-a făcut rău pe stradă în prima zi a unei greve a personalului sanitar; după acea jumătate de oră (care a părut o jumătate de zi) între "Vă este rău?" și "Doamnă doctor, el este bolnavul", în mijlocul unei mulțimi de curioși, sincer, nu știu dacă m-aș mai opri...

#6
numeric

numeric

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 471
  • Înscris: 22.06.2005
si totusi cineva cazuse si poate (mai mult ca sigur conform relatarii) avea nevoie de ajutor...

Numeric

View Postjooles, on Oct 14 2005, 17:05, said:

Din păcate, se poate ca mulți dintre cei care treceau pe lângă ea să fi gândit una din următoarele:

a ) "Lasă, c-am pățit eu să ajut pe cineva să se ridice și pe urmă să-mi spună <<La ce mă ridici, nu mă puteam ridica și singură?>>" (o chestie pe care auzit-o cu propriile urechi, adresată mamei mele, care e cam samariteancă din fire)

b ) "Dacă mă ating de ea, o să spună c-am buzunărit-o/că vreau s-o buzunăresc"

c ) "Dacă o întreb ce are, devine răspunderea mea pe jumătate de zi: să se ridice, să se deplaseze spre casă, să nu-și rătăcească bagajul, să ajungă la Salvare/spital etc. etc." - treabă pățită de mine cu un diabetic, sufering de inimă, care era și un pic băut, căruia i s-a făcut rău pe stradă în prima zi a unei greve a personalului sanitar; după acea jumătate de oră (care a părut o jumătate de zi) între "Vă este rău?" și "Doamnă doctor, el este bolnavul", în mijlocul unei mulțimi de curioși, sincer, nu știu dacă m-aș mai opri...


#7
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Un caz mai fericit : eram Ăźn troleu Ɵi o femeie (”30ani) Ăźi face observaĆŁie unui bărbat (”40ani) că se Ăźmpinge Ăźn ea. Omul a tăcut, iar cĂąnd să se apropie staĆŁia la care cobora, a Ăźnceput să Ăźnjure Ɵi se pregătea să o plesnească, ofensat fiind de cererea absurdă a femeii. Lumea din jurul său a Ăźnceput să comenteze Ɵi, cĂąnd s-au deschis uƟile, printr-un efort susĆŁinut, bărbatul a fost Ăźmpins afară!  :lol:

#8
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004
@maxy: o fi poate de la mine, dar in postul tau diacriticile se vad ca naiba.

Mah si eu m-am inntrebat de multe ori ce naiba o fi cu lumea asta de e asa de "saritoare". Asta iarna ma intorceam cu o colega de la fac si vad pe unul mai batran cazaut jos pe zapada in afara trotuarului; evident, prima oara am crezut ca e beat dar vorbea prea coerent si de fapt cerea o mana de ajutor sa se ridice. Asa ca m-am dus eu si mi-a zis ca are partea stanga a corpului aproape paralizata asa ca am incerca sa-l iau eu din stanga da nici eu n-am putut ca si eu stateam pe gheata si el ma tragea in jos ca un sac. Asa ca m-am vazut si eu nevoit sa cer ajutorul cuiva. CUlmea, eram la nici 20 de m de o statie de autobuz plina de oameni, unii se uitau la mine, altii isi vedeau de treaba lor asa ca in cele din urma a venit fata care era cu mine si amandoi l-am dus pe omul ala pana in statie pe o banca.

Si chestia asta dovedeste inca o data ca undeva in adancul sufletului romanul este o ura fata de semenul sau, se bucura sa-l vada cazut jos, ca altcineva o duce mai rau decat el. Sau poate considera rusinos sa ajuti pe cineva, o slabiciune si numai fraierii au slabiciuni. Doar n-o sa se opreasca  baietasul cu tel de 20 mil, toale de firma si la brat cu o blonda cu craci lungi si proasta sa ajute sa se ridice un om.  N-as zice ca e vorba de indiferenta; indiferenta era aia cu care ascultam eu discursurile lui Bunicutza. Nuu, acuma politetea, respectul si altele din acelasi neam sunt considerate prostii astazi, nu cu ele ajungi sa conduci mertanul, cel putin nu in ro.

Cat despre cazul de fata, unde n-as da eu sa-mi cada o tipa in fata, pai sa fie frumoasa mi-ar conveni sa-mi pired juma de zi cu ea :D

#9
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
pune pe utf-8 din browser. poate ca nu e o idee buna sa scrieti cu diacritice. omenirea inca nu e pregatita pentru asa ceva din punct de vedere tehnologic. va spun asta pentru ca nu sint indiferent la suferinta voastra

acum vreo 2 saptamini a trecut razant pe linga mine un alcolizat si a aterizat intr-un boschet. nu m-am dus sa-l ajut. nu m-am dus sa-l pup. dracu sa-l ia :death:

cind eram prin liceu am asistat la cea mai mare prostie pe care am vazut-o vreodata. o individa isi lua la revedere de la gagiu ei sau ce-o fi fost si tot rinjea si eu ma gindeam "dupa atita ris vine si plins". asa ca individa se intoarce sa plece in viteza, insa chiar in spatele ei era un stilp pentru ilumnatu public in care si-o implintat nasul atasat de o cutie nefolositoare, numita cap. nu numa ca a dat cu hemoglobina peste tot dar cred ca s-a ales si cu nasuc de boxer. n-am sarit sa o ajut, ba chiar mai mult, am ris vreo 4 zile (intr-una) :death:

#10
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Daca suntem la capitolul asta, se uita azi o colega adanc in ochii mei, incercand probabil sa ma hipnotizeze  :w00t: , si eu in ai ei, si intra intr-o masa de pe hol. S-a lovit la picior si a schiopatat pret de 2 intersectii!  :lol:

Mosotti : intruna

#11
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
maxy, am ris 4 zile intr-una. adica intr-o singura zi. ris comprimat that is

#12
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
din cate am mai citit și eu despre psihologia socială, în materie de mulțimi este foarte important efectul de "cireadă", dacă un individ are o anumită atitudine, sunt mari șanse ca și ceilalți să adopte aceeași atitudine, ca să fie "în ton" cu restul, să nu facă notă discordantă.

cât privește cazul în speță, când e vorba de ajutat/atins femei, mulți bărbați se feresc, în special din teama de a nu fi interpretate gesturile ca fiind cu tentă sexuală.
per ansamblu însă, oamenii sunt pur și simplu indiferenți și egoiști, nu cred că se bucură de necazul altora, doar sunt grăbiți, își privesc propriul interes, etc.

#13
jedialex1985

jedialex1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 666
  • Înscris: 09.04.2004

View Postretele, on Oct 14 2005, 22:23, said:

cât privește cazul în speță, când e vorba de ajutat/atins femei, mulți bărbați se feresc, în special din teama de a nu fi interpretate gesturile ca fiind cu tentă sexuală.

pai cam asta e si ideea. adica pe langa faptul ca dormi linistit noaptea cu constiinta impacata ca ai ajutat pe cineva  :lol: , poate mai primesti si altceva, si apoi nici nu stii cand se ajunge la  :inlove:

#14
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Posts: 40,874
  • Înscris: 16.05.2005
acu mi-am adus aminte de un caz. Stateam si asteptam pe cineva in fata la bcu, si apare un tip cam pe la vre-o 50 de ani, vai de capul lui si ma intreaba prima data cat e ceasul. iritat i-am raspuns, ca sa vad ca nu se da dus de langa mine.. si incepe sa imi povesteasca cum nu stiu cine l-a batut, ca il doare nu stiu ce(abia pasea, cred ca avea ceva la picior), era si tumefiat pe fata. Recunosc ca nu mi-a prea placut prezenta lui, insa vazand in ce hal e, tot ce am putut a fost sa il sui intr-un taxi (cu greu a vrut vre-un taximetrist sa ma primeasca in masina ) si sa il duc la spiridon(desi era aproape, ma grabeam si nu aveam timp sa il duc din picioare). L-am lasat la urgenta (parca, oricum in grija unui medic) si mi-am vazut de treaba

#15
Irulan

Irulan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 22.11.2003
Acum cateva zile si eu mi-am pus aproximativ aceeasi problema ca si tine Epurica.

Mi s-a intamplat nu o data sa asist la scene de genul ... si de fiecare data am avut ganduri si reactii diferite.
Eu as face distinctie intre comportamentul unui om cand vede un boschetar cazut si cand vede un om normal (mai bine zis ingrijit) in aceeasi situatie.

Diferenta este ca oamenii tind sa nu se intereseze de soarta boschetarilor pt ca gandesc ca asa le-a trebuit (daca mai sunt si alcoolici pe deasupra) sau ca nu vor sa il atinga de teama ca vor lua vreo boala sau ca le vor mai cere ceva pe deasupra mai apoi.
Asa ti s-a intamplat si tie romaximusro, de altfel. Nu stiu daca tipul de care zicea era boschetar insa multi dintre acesti oameni fara casa sunt si manipulatori (acum ma gandesc si la cersetori desi ei nu nueaparat sunt fara casa).

Mi s-a intamplat de 2 ori in tramvai sa vad un om murdar, cu haine rupte cu bube pe fata sa cada pur si simplu de pe scaun. Prima data eram cu o tipa in cealalta parte a tramvaiului. Am stat putin, ne-am uitat in jur asteptand, cum s-a mai zis, sa vedem daca face cineva ceva si apoi ne-am hotarat sa facem noi ceva.
Pana la urma au sarit mai multi in ajutor si omul si-a revenit.

Aceeasi faza s-a intamplat de curand numai ca eram singura, stateam pe scaun. M-am ridicat, m-am apropiat sa vad ce-i cu acel om ... am observat ca era boschetar si m-am intors la loc. Nu am facut nimic. Cel mai probabil nici la prima faza nu as fi facut nimic daca eram singura. Nu e vb de indiferenta ... dar prefer sa nu ma apropii prea mult de astfel de oameni.

Mi s-a intamplat si mie sa mi se faca rau in autobuz, era aglomeratie, eram cu o prietena si i-am zis "O sa lesin" si am lesinat. Eram intr-o stare de semiconstienta si mi-a povestit prietena mea ca cineva s-a ridicat de pe scaun ca sa ma aseze acolo, alta pesoana chiar mi-a deschis gura sa-mi bage o pastila (asta tin minte si tin minte ca am scuipt-o :) ), alta femeie incepuse sa strige "E in coma, e in coma!" si la un stop un barbat m-a luat in brate si m-a coborat din autobuz ... cand mi-am revenit.

Deci nu toti oamenii sunt indiferenti.
Depinde de oameni, depinde de situatie!

#16
Grave Land

Grave Land

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 28.03.2005
Mda, e trist ce se intampla...eu m-as fi dus sa o ajut pe domnisoara :D

Totusi, iarna trecuta, o batrana "s-a dat pe burta" pe gheata :D.Ma rog, m-am dus sa incerc sa o ajut sa se ridice, si pe langa faptu' ca a inceput sa urle, m-a si amenintat cu toiagu' :lol:.Am plecat, ca doar nu era sa fac bine cu forta :)

#17
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
well sunt satul de cati boschetari am vazut pe jos, si nu, nu m-am dus sa-i ridic pt simplul fapt ca-mi provoaca repulsie, nu de putine ori m-am dat jos dintr-un mijloc de transport ca putea cate unul de-mi venea sa-mi vars matele...

pe de alta parte, sa stiti ca e ceva specific urbelor mari,. in provincie spre exemplu lumea e mai saritoare...

#18
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Intr-adevar, in orasul meu natal, putini sunt indiferenti la ce se intampla. Te poti baza pe ajutorul unui necunoscut.

Ieri voiam sa ii ofer locul meu unei batrane. S-a uitat extrem de ciudat la mine, de parca ii donez un rinichi.

Astazi veneam de la Carrefour cu vreo 6 pungi pline ochi si de-abia m-am asezat pe un loc, langa o obeza. I-am propus femeii care statea pe scaunul de vizavi, de la geam, unde era mai mult loc pentru bagaje, sa facem schimb. Tipa, de vreo 25-30 ani, cu o sacosa mare, plina doar un sfert, mi-a raspuns cu indignare ca are si ea bagaje.  :death:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate