Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Cumparaturi pe Ebay...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#37
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Am cumparat din China un echipament de ciclism si am dat cred 15$ in plus pentru EMS, m-am trezit cu acel colet la usa dupa cca o saptamana. Cred ca suma asta ar acoperi acele taxe atata timp cat nu am mai platit nimic. Si nici nu stiu care a fost firma de curierat...

#38
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
la cele venite prin EMS coletul se opreste in vama pentru tarile non-UE, inclusiv China si Israel.

#39
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Eu stiu un lucru sigur: pe langa transportul normal am platit cat mi s-a cerut si din China mi-a ajuns la usa. In mod cert sa fost un serviciu EMS dar probabil depinde si de ce fel de curier a ales expeditorul.

#40
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
EMS=curier de poștă rapidă.
În mod cert nu știi exact ce serviciu s-a folosit, sau ce curier.
Suplimentul de preț dat furnizorului de marfă nu poate ține loc de taxe vamale și TVA, decât în condiții speciale agreate între firme de comerț exterior.
Vama poate decide de capul ei dacă eliberează sau nu un colet fără plata taxelor.

#41
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 21.08.2008
Chinezii nu au alte variante: free shipping si variante mai rapide iar cea mai rapida este EMS. Si eu am ramas uimit cand dupa o saptamana am primit coletul la usa. Am mentionat ca nu stiu ce parteneriat avea expeditorul si ce fel de curier a folosit, eu i-am cerut sa-mi spuna pretul pentru o livrare care sa ocoleasca vama si ala a fost singurul chinez care a colaborat fara sa puna 1000 intrebari sau care sa nu inteleaga... Evit si voi folosi firme din Europa.

#42
neluttzu

neluttzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.06.2009
Care dintre voi a cumparat ceva de pe ebay si a patit sa ii spuna cel de la vama (care se ocupa verificarea tranzactiei/facturii) sa ii spuna ca are un numar limitat de comenzi/tranzactii pe luna.mie mi-a zis ca am voie maxim 4-5 colete/luna.daca stie careva despre asa regula sa imi spuna si mie mai exact despre ce este vorba.daca exista o lege precis nu scrie in legea aia ca comparatorul are voie sa faca 4-5 tranzactii pe luna.mersi

#43
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
In legislatie exista prevederi gen fara scop comercial, si caracter ocazional, aplicabile persoanelor fizice, care conduce la o limitare cantitativa ce se determina in functie de aprecierea organului competent.

#44
neluttzu

neluttzu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.06.2009
Adica sa inteleg ca ei imi spun ce si cat sa cumpar pe banii mei. bine am ajuns Posted Image .

#45
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Stiti cumva ce s-a intamplat cu ebay. de? Am facut vreo 50 de tranzactii pe ebay, majoritatea pe ebay. de ( e mai convenabil, nu platesti vama, TVA), de cateva zile cand caut un produs pe ebay.de apar ofertele de pe intregul ebay (ebay.com), inainte apareau strict ofertele din Germania pentru un anume produs, in josul paginii apareau similarele de pe ebay.com… E foarte enervant sa filtrez toate ofertele...

#46
dyrty

dyrty

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 14.05.2008
Da,si eu sunt curios care e treaba cu Ebay.
Nu mai da la cautare ceea ce dadea pana de cateva zile.
Da rezultate de pe .com si mai putine de pe .de.
Ziceau ceva de inbunatatirea aspectului site-ului.Poate o avea ceva legatura cu asta.
Sper sa i-si revina.

#47
escu69

escu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,401
  • Înscris: 19.02.2008
Ebay.de a revenit la normal, arata strict licitatiile din Germania...

#48
coaca

coaca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,482
  • Înscris: 15.02.2005
Sal,
Daca as comanda ceva din SUA iar pe site-ul EBAY la shipping apar urmatoarele :
Shipping and handling - US $37.80
Import charges (estimated) - $16.83
( dar la un produs tot comandat din SUA la care nu exista rubrica "Import charges"???)
Pe langa astea se adauga pretul produsului.
Eu cat platesc pina la urma? Mai vine coletul acasa sau trebuie ridicat de la posta?
Se plateste vama? Daca da, cat?
Astept un raspuns urgent.
Multumesc mult

#49
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
As cumpara ceva de pe ebay.de, dar vanzatorul nu trimite in Romania. S-ar putea, a mai incercat careva, sa-i dau adresa de la o agentie Atlassib (sau alta firma) si de acolo sa-mi trimita ei coletul?

Edited by baloozzy, 21 October 2014 - 01:11.


#50
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
Am gasit ca solutie mailboxde. Mc.

#51
vicky200290

vicky200290

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 09.04.2010
Salut. Am facut niste comezi pe ebay.com din china si SUA care insumate trec de 150 $. Sunt de la vanzatori diferiti. Cum se aplica taxele in acest caz? pe comanda/vanzator, sau pe total?
Multumesc

#52
baloozzy

baloozzy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 370
  • Înscris: 18.04.2005
E putin probabil sa-ti vina toate odata. Taxele sunt per/aviz/colet. Le centralizezi cumva, undeva sa platesti un singur transport?

#53
doncilaarcadie

doncilaarcadie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.12.2014
buna ziua, Spuneti-mi va rog cum pot sa vad feedback pe care eu le-am pus?I-mi trebuie sa vad la ce data am pus feedback pentru vinzator? Multumesc.

#54
Serg1uu

Serg1uu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 30.03.2009
Am cumparat de pe eBay o carcasa pt telefon din UK in data de 6 decembrie (Standard Int'l Postage). Inca nu a ajuns, e ceva normal la metoda asta de transport si faptul ca e in perioada sarbatorilor ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate