Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Cumparaturi pe Ebay...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#73
Danosul

Danosul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,197
  • Înscris: 07.01.2007
Salut !
Am si eu o intrebare, se mai poate anula o plata facuta pe eBay prin cont paypal daca au trecut aproape 24 de ore de la cumpararea unui produs ?
Am cumparat un ceas de pe eBay, ceasul este vandut din Singapore, problema e ca eu nu am stiut ca trebuie sa corespunda perfect numele meu de la contul eBay cu numele de la contul PayPal, contul pe eBay il aveam facut mai demult dar nu cumparasem nimic pana acum, deabia acum am facut si cont paypal pentru a putea cumpara acel ceas, la contul paypal am trecut numele din buletin, dar cel de pe ebay a ramas cel vechi care e oarecum diferit si am inteles ca daca nu corespund, nu mi se va da produsul cand va ajunge in tara.
Exista vreo posibilitate de a primi acel produs daca adresa unde locuiesc, adresa de email si nr de telefon sunt aceleasi ?
Ce se intampla daca cei de la posta nu vor sa-mi dea produsul, mai pot primi banii inapoi ?
Am trimis mesaj vanzatorului sa anuleze comanda dar inca nu am primit nici un raspuns, dar in contul ebay si paypal apare ca tranzactia a fost facuta iar in contul meu de la banca vad ca suma este blocata inca, deci inca nu au ajuns banii la ei, se mai poate face ceva sa anulez comanda ?
am sunat la banca si mi s-a spus ca ei nu pot interveni  decat in caz de frauda si sa iau legatura cu cei de la ebay si paypal.

#74
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006
Ca sa nu mai deschid alt topic, intreba aci

Am vandut ceva prin ebay , cumparatorul a platit in contul meu de paypal. Am trimis atat pe ebay cat si vanzatorului, tracking number ul de la posta iar produsul l-am marcat ca si dispatch. vanzatorul a platit  vineri dupa amiza, coletul a plecat d ela mine duminica dimineta, cand am si completat trackingul in ebay si marcat ca livrat.

Nu inteleg de ce in PayPal, inca, suma platita de cumparator este in pending si nu s a dus in wallet, deci practic nu am acces la suma de bani. pana cand trebuie sa stea in pending?

#75
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postcuculea, on 19 martie 2018 - 16:02, said:

Ca sa nu mai deschid alt topic, intreba aci

Am vandut ceva prin ebay , cumparatorul a platit in contul meu de paypal. Am trimis atat pe ebay cat si vanzatorului, tracking number ul de la posta iar produsul l-am marcat ca si dispatch. vanzatorul a platit  vineri dupa amiza, coletul a plecat d ela mine duminica dimineta, cand am si completat trackingul in ebay si marcat ca livrat.

Nu inteleg de ce in PayPal, inca, suma platita de cumparator este in pending si nu s a dus in wallet, deci practic nu am acces la suma de bani. pana cand trebuie sa stea in pending?
pai dezvolta ce ai vandut, pret , etc. Da toate detaliile ca sa ne dam seama de situatie.

#76
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postflp014, on 19 martie 2018 - 17:39, said:

pai dezvolta ce ai vandut, pret , etc. Da toate detaliile ca sa ne dam seama de situatie.
Sa imi fie cu iertare, ce legatura are insusi produsul si pretul lui, cu ce problema am eu?

Am senzatia ca am dat destule detalii pentru ca cineva sa isi faca o idee clara, pretul (adica o cifra) si produsul (adica un obiect)...ce legatura au. Poftim, am vandut un vapor cu un miliard de euro. Pardon, am gresit, am vandut un nasture cu juma de euro. In ambele cazuri , paypal a procedat la fel.

#77
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Ti-au pus tranzactia sub verificare. Sunt anumiti fractori de risc, si daca te incadrezi acolo intri la verificare.
- daca esti vanzator nou
- daca esti roman
- daca suma e foarte mare
Verificarea consta in blocarea banilor cateva zile.

#78
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
tocmai aici vroiam sa ajung , a explicat foarte corect @camy.
De asta era important "ce" / "cat" si "unde".

#79
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View Postcammyxxx, on 19 martie 2018 - 17:55, said:

Ti-au pus tranzactia sub verificare. Sunt anumiti fractori de risc, si daca te incadrezi acolo intri la verificare.
- daca esti vanzator nou
- daca esti roman
- daca suma e foarte mare
Verificarea consta in blocarea banilor cateva zile.
aha...inteleg

este al 3 lea produs care il vand pe ebay, aceeasi tara (uk) , ce i drept suma a fost cea mai mare din toate cele 3. celellate doua s-au deblocat instant.

pesemne ca se asteapta un calificativ d ela vanzator???

merci pt raspuns. mai astept cateva zile

Edited by cuculea, 19 March 2018 - 18:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate