Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Cumparaturi pe Ebay...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#19
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View PostRandomHero, on 25th January 2012, 00:26, said:

La pretul ala nu se percep taxe vamale, ci TVA. Totusi, ar fi bun un nomenclator sa vedem si noi care mai sunt taxele, ce ar trebui sa fie pe customs.ro nu functioneaza. Cum vad aia de la vama ce e in pachet? Buna gluma. Il desfac de fata cu tine.
Pai...stai ca nu mai inteleg acum... cineva a zis ca ridic coletul de la posta.. vama=posta?

#20
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005
posta vamala
in fiecare oras e un oficu postal vamal, unde e un vames in o camaruta care vamuieste

#21
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

View Postonlyone, on 25th January 2012, 22:31, said:

posta vamala
in fiecare oras e un oficu postal vamal, unde e un vames in o camaruta care vamuieste
Ok, mersi pt. clarificari.
Oricum, am renuntat la idee...am cumparat pana la urma ceasul dorit din Romania...chiar daca dau cu 10-20lei mai mult, dar in 3-4zile il am...

#22
ecsclusiv4u

ecsclusiv4u

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 07.08.2009
salut poate sa ma lamureasca si pe mine cineva am cumparat de pe ebay.de, si vanzatorul este din hong kong pretul afisat este in dolari australieni si undeva sub scria si valoarea in euro.Am platit prin paypal avand un card in euro.
Intrebarea sau mai bine zis nelamurirea este ca mi-a facut transferul din RON in DOLAR AUSTRALIAN si nu din EURO cum am cardul.
Trebue selectat ceva in contul de paypal.
Pe factura de paypal imi da ron si dolar australian nu euro si dolar australian.

#23
umbro

umbro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 08.02.2007
Am si eu o intrebare.Daca cumpar ceva de pe ebay.co.uk iar vanzatorul nu este din europa (este din china, hong kong) si are free postage eu voi plati ceva in plus la posta fata de pretul produsului? Mentionez ca este vorba de produse ieftine < 20-30 lire.

#24
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
teoretic, TVA și taxă vamală, practic, depinde...

#25
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

View Postumbro, on 05 ianuarie 2013 - 11:48, said:

Am si eu o intrebare.Daca cumpar ceva de pe ebay.co.uk iar vanzatorul nu este din europa (este din china, hong kong) si are free postage eu voi plati ceva in plus la posta fata de pretul produsului? Mentionez ca este vorba de produse ieftine < 20-30 lire.
Nu, pentru valoarea aia, nu o sa platesti niciun tva sau taxa vamala. Vama se plateste, daca nu ma insel, peste valoarea de 100 sau 150 de euro, nu mai stiu exact.

Ca sa o lamurim si cu free postage, tu vei plati valoarea exact cat iti scrie pe site, daca vanzatorul vrea sa percepa si taxele de transport, acestea sigur vor exista afsate pe site si vor fi incluse in pretul final. Cu alte cuvinte, cat iti scrie la plata finala, atata vei plati. MAre atentie si cand te baga in PayPal, sa fii atent la ce sume vei autoriza sa plece din cont.

#26
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

View Postcuculea, on 05 ianuarie 2013 - 21:44, said:

Nu, pentru valoarea aia, nu o sa platesti niciun tva sau taxa vamala. Vama se plateste, daca nu ma insel, peste valoarea de 100 sau 150 de euro, nu mai stiu exact.
Nu stii nici exact si nici bine, TVA este scutit de la plata doar pentru valori sub 10 euro, vezi aici: http://www.customs.r..._frecvente.aspx

#27
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Mi se pare ca se cam contrazic singuri. Intai spun ca :

Quote

În cazul în care primiţi un colet ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, eliberarea bunurilor se poate face cu scutire de la plata taxelor vamale numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 150 EURO.
    În situaţia în care valoarea globală a bunurilor depăşeşte valoarea de 150 EURO eliberarea acestora se poate face numai cu achitarea taxelor vamale.
, iar apoi spun

Quote

Bunurile primite ca urmare a unei comenzi efectuată prin Internet, pot fi eliberate cu scutire de la plata TVA-ului, numai dacă valoarea globală a bunurilor nu depăşeşte valoarea de 10 EURO/trimitere.


#28
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
In primul citat face referire la taxele vamale pe cand in al doilea se refera la TVA, asadar nu se contrazic.

#29
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
Multa lume crede ca taxa vamala este acelasi lucru cu TVA, evident gresit.
Daca stai sa studiezi, taxa vamala este foarte mica la majoritatea produselor, de cateva procente, de multe ori chiar zero, deci reducerea aia generoasa a vamii expusa mai sus e de fapt praf in ochi, TVA-ul e cel care conteaza intradevar, sa dai un sfert din valoarea produselor, nu e putin deloc

#30
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Am gresit. Am citit printre randuri. Normal ca nu este acelasi lucru. Dar poti sa vorbesti cu vanzatorul sa treaca o valoare mai mica ?
Poate face cineva un tutorial referitor la cumparaturile prin ebay. La ce banca si-a facut cardul, in cat timp i-a venit coletul, daca s-a inteles cu vanzatorul sa treaca o valoare mai mica, cum a decurs ridicarea coletului de la oficiul vamal etc.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,800
  • Înscris: 13.07.2011
Ca fie clar pentru cei care nu se stiu in domeniu.

Exista 2 tipuri de comanda, in EU si in afara EU.

Daca cumparam din EU (spre exemplu Amazon.de), nu platim taxe vamale sau alte chestii.
Daca cumparam in afara EU (Amazon.com, America), pana in 15€ este gratuit. Intre 15 si 150€ se plateste doar TVA-ul de 24% pe transport si produs. De la 150€ in sus se plateste TVA + taxa vamala (care difera de la produs la produs).

Eu am cumparat deseori din China, America produse chiar si de 70$ si nu am platit nimic. La produse foarte scumpe gen 400$ greu sa scapi.

#32
A_L_E_X

A_L_E_X

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 18.03.2006
Eu vreau sa cumpar din China de pe ebay un produs in valoare de 80 usd cu free shipping. Pot sa aranjez ceva cu vanzatorul astfel incat sa platesc mai putin tva ? Si ce fel de card ai folosit si la ce banca ? Merge un card de debit in usd de la Banca Transilvania ? Unde pot sa citesc mai multe informatii referitoare la subiectul acesta ?

#33
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 21.08.2008
Am de cumparat niste manete Dura Ace pentru cursiera si in magazinele din Europa pretul ar fi pa la 420-450 euro. Am gasit un nene in Israel si am negociat de la 480$ la 420$ (echivalent 320 euro) dar eu as vrea sa-mi faca livrare prin EMS de banii astia. In conditiile in care expeditorul nu e din UE dar livrarea se face cu EMS ajunge la mine la usa coletul? Intreb asta deoarece primele mele tranzactii (poate chiar prima) a fost in China si am ales EMS iar coletul a ajund in cca o saptamana la usa mea.
Asadar EMS ma scuteste de vizita la vama sau nu si de ce in acel caz (China) s-a putut?

#34
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
Israel are acord comercial cu uniunea europeana. Am impresia ca nu platesti vama.

#35
danghetau

danghetau

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,653
  • Înscris: 21.08.2008
Confirma cineva acest lucru? Chiar ar fi un discount maricel...

#36
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005
Poate ca nu platesti vama dar TVA vei plati cu siguranta. Ma interesez azi la colegul care se ocupa cu vamuirea la noi.
De prezentarea la vama te scuteste oricare serviciu de curierat door to door (nu cunosc EMS si nu stiu daca se incadreaza aici). In functie de valoare si continut, iau ei legatura cu tine pentru a le furniza datele necesare vamuirii (atunci cand se impune) si, in cele mai multe cazuri care implica livrarea la persoane fizice, platesti eventualele taxe la livrare.
De ce te-a scutit atunci EMS-ul de vizita la vama nu stiu, nu am suficiente date ca sa-mi dau cu parerea.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate