Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cumparaturi pe Ebay...

- - - - -
  • Please log in to reply
78 replies to this topic

#55
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
Da.

#56
tasztalos

tasztalos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.06.2007
am si eu o problema,
recent mi-am creat un cont pe eBay si avand un cont paypal am facut o prima comanda. Am luat de pe ebay.fr o piesa electronica care costa 14EUR cu transport cu tot (asa promitea). Pretul cerut a fost imediat debitat pe contul meu (-14 EUR), deci achizitia achitata. Ma trezesc insa cu un mail din partea vanzator care imi spune ca din nefericire firma de curierat din Fr cere in jur de 47EUR pt. transport in Ro si ma intreaba daca mai doresc achizitia (evident cost transport ar trebui suportat de mine cum in Fr exista o lege care nu le permite vanzare in pierdere!!). Evident, raspunsul e negativ insa nu-mi este clar cum e cu refund, ma astept ca vanzatorul sa se ocupe de asta si eu sa constat ca mi-a aparut suma in contul pay-pal. Insa asa o fi oare? Nu trebuie eu sa apelez la serviciul eBay money back gurantee, sau asta ramane doar ca ultima solutie daca vanzatorul nu-si respecta promisiunea de refund ?

#57
mucormucedo

mucormucedo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 19.11.2006
Am comandat de 16 $ din Hong Kong .La livrare scrie "Economy Int'l Shipping". Ce inseamna? Cine imi aduce coletul? Aviz de la posta? Curier?

#58
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
posta vamala.

#59
tasztalos

tasztalos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 26.06.2007
doar ca sa va tin la curent: refund a facut vanzatorul asa cum a promis desi a invocat motivul ca cuparatorul (adica eu) nu s-a informat corect in privinta transport (desi scria clar transport international gratis insa ceva 2 EUR de asigurare tot s-a pus pe el). Banii se pare ca au fost returnati de catre pay-pal imediat in contul de card de la banca unde am cardul legat de pay-pal. Nu-mi dau seama daca banca m-a taxat sau nu cu ceva pentru retur de bani cum extrasul pe luna in curs il voi putea lua doar luna viitoare (nu am on-line banking).

#60
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Pana la extrasul de cont lunar ai posibilitatea sa ceri o interogare de cont pe o anumita perioada .

#61
IslamGambit

IslamGambit

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 343
  • Înscris: 21.03.2015

 mucormucedo, on 08 martie 2015 - 22:43, said:

Am comandat de 16 $ din Hong Kong .La livrare scrie "Economy Int'l Shipping". Ce inseamna? Cine imi aduce coletul? Aviz de la posta? Curier?
Posta.

#62
cuki1304

cuki1304

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2015
Buna ziua,
Am platit un produs pe ebay, vanzatorul nu mi-a raspuns la emailuri si am cerut returnarea produsului. Dupa acest lucru am primit un email cu data estimata a livrarii si bineinteles ca produsul nu a mai ajuns. Acum cand doresc sa deschid o cerere pentru returnarea banilor in Resolution Center nu o pot face deoarece am deja o cerere de returnare. Cum imi pot recupera in acest caz banii deoarece vanzatorul nu mai raspunde.
Multumesc

#63
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,974
  • Înscris: 06.01.2006
banii oricum nu-i recuperezi pt. ca ti-i baga in cont paypal

#64
cuki1304

cuki1304

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.03.2015

 Kroghy, on 24 martie 2015 - 11:56, said:

banii oricum nu-i recuperezi pt. ca ti-i baga in cont paypal
contul de paypal e al meu, problema mea e cum fac sa imi returneze banii prin paypall ca nu pot cere returul prin resolution center

#65
liviu_anc

liviu_anc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 31.10.2013
buna ziua as dori sa fac o comanda de niste leduri pe ebay sunt US $1.75 cu transport gratuit prin Economy Int'l Shipping trebuie platite si ceva taxe vamale ??mai e ceva ce ar trebui sa stiu ?Multumesc

#66
geta_p

geta_p

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.12.2006
buna,am si eu o intrebare am comandat un produs de pe e bay din state si ma costa 700 dolari cu tot cu transport (15 dolari transportul) ,intrebarea mea pentru cei care cunoasteti trebuie sa platesc si tva si taxe vamale?Si daca cunoasteti cam cit ar fi aceste taxe?

#67
Passenger001

Passenger001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 07.08.2015

 geta_p, on 31 ianuarie 2016 - 17:25, said:

buna,am si eu o intrebare am comandat un produs de pe e bay din state si ma costa 700 dolari cu tot cu transport (15 dolari transportul) ,intrebarea mea pentru cei care cunoasteti trebuie sa platesc si tva si taxe vamale?Si daca cunoasteti cam cit ar fi aceste taxe?
La pretul de cumparare si la transport se plateste cate 10% vama UE, deci in cazul tau 10% la cei 700 dolari = 70 dolari vama. Si la toata suma se adauga TVA, 770 + 20% = 924 dolari. Deci mai ai de platit in total 224 dolari.

#68
rocakfellamc

rocakfellamc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2016
Salut! Am si eu vreo doua intrebari legate de ebay.uk pentru cunoscatori. Mi-am organizat o mica afacere cu mobilier, si ma gandesc sa vand din produse pe ebay.uk. Sunt putin reticent cu privire la paypal, am citit pe net ca ar exista probleme mai ales pentru selleri, ce trimit produsele dar totusi clientii deschid disputa, si de cele mai multe ori sellerii nu prea au ce sa faca si ajung sa-si pierda banii de pe marfa si eventual si produsul. Ce stiti despre asta?
O alta intrebare ar fi legat de transport, stiti o firma serioasa de transport de mobilier in UE si cam cat ar ajunge pretul (de exemplu o masa si 4 scaune, in Anglia, estimativ, ca vreau sa asigur eu transportul). A vandut careva produse pe ebay si-a intampinat probleme cu transportul sau dispute desi tranzactia a avut loc?  
Iar daca cineva da comada, imi intra banii in pay-pal, eu ii transfer pe card, iar clientul se razgandeste dupa vreo luna, si deschide disputa, desi a primit exact ce a comandat, cum sta treaba? ca am inteles ca ar avea la dispozitie vreo 180 zile sa deschida o disputa, iar eu doresc, cand primesc comanda sa folosesc din banii clientului pentru a face mobilierul si pentru transport. Stie careva cum sta treaba? Multumesc!

#69
ciprianned

ciprianned

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,347
  • Înscris: 16.04.2007
E adevarat ca tot ce cumperi din UE nu include taxe ?

#70
rocakfellamc

rocakfellamc

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.02.2016
Salut! Stie careva o firma de livrat marfa in strainatate si cam cat ar costa? Daca vreau sa livrez o masa + 4 scaune, e vreo firma sa nu ceara mai mult de 50-100 euro ? Poate a vandut careva pe ebay si marfuri mai mari.

Edited by rocakfellamc, 21 February 2016 - 20:05.


#71
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,865
  • Înscris: 25.01.2007
economy shiping ala e de incredere?
cat timp pot astepta produsele, pana sa fac cerere de refund daca nu ajunge? e un termen anume?

#72
pepsi80

pepsi80

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 22.02.2015

 slai, on 13 noiembrie 2017 - 20:22, said:

economy shiping ala e de incredere?
cat timp pot astepta produsele, pana sa fac cerere de refund daca nu ajunge? e un termen anume?

Pentru a deschide disputa trebuie sa astepti sa treaca ultima data de livrare estimata ce apare in cont. De la acea data ai 30 zile in care poti deschide case.

Edited by pepsi80, 23 November 2017 - 12:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate