Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Aceasta este o convorbire VoIP oferita de Euroweb.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
rolmitrea

rolmitrea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.04.2002
Oricum ...la tehnologia VoIP inca se mai lucreaza. Cat despre implementarea VoIP in Romania...cred ca o sa mai dureze.

in rest...deltra... sunt de acord 100% cu tine...daca te incalzeste cu ceva.

#20
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
deltra, aberezi.
In primul rand ca in telefonie TDM se foloseshte G.711 shi nu ADPCM. Care nici nu exista in studiul tau, fiindca n-aveau de ce sa-l bage, fiindca in general nu se foloseshte in VoIP (altfel de ce n-ai face TDM?).
Probabil ca studiile alea sunt facute in state... dar pt. cineva care ar face VoIP in Romania (aka firma de apartament), probabil ca costurile de interconectare sunt chiar mai mari de 50%... ce zic eu este ca RTLC poate obtzine costuri mai mici shi calitate mai buna decat un astfel de VoIP-ist. Desigur, pt. consumator e bine sa apara astfel de operatori fiindca vor obliga pe RTLC sa reduca pretzul; dar asta nu inseamna ca aceshti operatori vor avea cine shtie ce succes in comparatzie cu RTLC, mobilii etc.

#21
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Post kilometric numai pentru a ma contrazice pe mine si chiar nu era cazul, mai bine te concentrai pe caz si nu amestecai termenii, pentru ca daca nu, te incadrezi si tu in inginerii aia care stiu TOT.

mtest a precizat exact, G.711 pentru retele TDM, nu mai avem de comentat altceva.

Vorbesti apoi de MOS, dar nu spui ca aceasta unitate de masura se aplica doar, sau in special, pentru retele VoIP, si nu pentru TDM,

Quote

In voice communications, particularly Internet telephony , the mean opinion score (MOS) provides a numerical measure of the quality of human speech at the destination end of the circuit.
Link-uri mai multe pentru studi la ITU-T , daca ai abonament acolo, sau un .pdf de la The National Institute of Standards and Technology (NIST) discusses methods of measuring voice quality in Internet telephony , sau un tabel interesant Voice Compression Mean Opinion Scores ...

Mai spui ca RT are MOS, daca sa zicem am face comparatia, mai mic de 3.5, aici esti cel putin tendentios, pe centrale digitale dar nu numai, in cazul in care aveti acasa un telefon fix bun, dar bun, nu cele care se vand pe piata pe 2 lei, valoarea este 4, flat rate, daca pot sa spun asa, si nu e numai parerea mea, e unanim impartasita de toti cei pe care-i cunosc si fac diferenta.

Sa zicem ca nu toata lumea are last mile-ul bun si se aud cross-talk-uri, dar astea se experimenteaza de catre cei care mai sunt pe analog.

Daca eu spun ca nu exista VoIP actual implementat, crede-ma ca nu ma aberez. Chiar daca s-a semnat ceva nu s-a implementat, YET . Am inteles ca este chestie de management grecesc asta.

Daca crezi in continuare ca VoIP este o solutie si pentru RO nu pot sa te invit decat sa-ti faci tu o firma cu astfel de scop lucrativ si bafta.
Trebuie sa mai iei in seama si noile conditii de interconectare valabile de anul viitor, nu stiu daca ai citit legea, mai bine incearca acum, o sa deschid thread separat pe tema asta, despre interconectare.

Daca pentru un provider de bloc de VoIP, cum sunt acum, care  foloseste liniile RTC pentru terminatie, ca apel de fix, aceasta este o solutie, nu acelasi lucru este si pentru RDS sau oricare alt operator mare care trebuie sa aiba billing si QoS si in general sa nu omoare banii pe echipamente scumpe la om acasa.

Cat despre producatori, eu vorbeam de producatori mari si seriosi, nu CISCO, 3COM and friends.
Alcatel, Siemens, Ericsson, Lucent, Huawei, ei chiar daca au solutii de VoIP, nu militeaza pentru ele la nivel de operator national, ci doar pe segmentul de VPN si SME, ei sunt constienti de probleme.

Sa acum iau numai un exemplu de companie dat de tine,   Zohar Zisapel    Chairman of RAD Group   a spus intr-un interviu pentru CommunicationsWeek International , supliment al cunoscutului site de informatii telco  TOTAL TELECOM   (ia-ti abonament la el ca-i mina de aur), link AICI daca aveti abonament, citez:

Quote

The internet is still the most promising technology. I think the next stept will be more collaboration over the Internet. But. I wasn't part of that thinking that the Internet would take everything. I never thought that telephony should go over the Internet, and I still don't think it should. Voive over IP ... for me is nonsense.  
Iata deci ca n-ai fost foarte inspirat cand mi-ai dat link-urile acelea...

Despre greci si manevrele lor nu mai avem ce comenta...

Greets,
Speedo

#22
deltra

deltra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2002
Speedo.
Merci dar chiar stiam ca in TDM se foloseste G.711. G.711 are un MOS de 4.3. Surprinzator este ca (ma citez pe mine insumi) "de multe ori pe mobil ai calitate mai buna decit pe RT" deci nu cred ca la RT MOS-ul este de mai mult de 3 - 3.5.
Doi. Daca faci VoIP ....aaaaa care costuri de interconectare mai mari de 50% ???
Acesti operatori este posibil pe piata de corporate (companii multinationale aflate prin romania, si firme care lucreaza cu exterioru mult) sa aiba de nshpe ori mai mare "success" decit RT. Vine bajatu cu o teava pina la tine (eventual CATV) si pune un VoIP gateway ..... si pa pa RT !

Corect ! Acele studii pe care le-am citat au fost facute in state si in UK de British Telecom.

By the way exita "firme de apartament" care fac in RO trafic VoIP de 500.000 spre 1.000.000 de minute :)

#23
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Daca ai avea acasa telefon fix si ai vorbi mult pe el ai vedea ca MOS 4 flat rate este o obisnuinta, si asta pentru ca RTC s-a ferit de folosirea altor codec-uri sau comprimarea vocii ca dracu de tamaie, pentru ca centralele si asa fac switching pe 64K si n-avea rost sa altereze calitatea serviciului pur si simplu.

Este adevarat ca in unele locatii unde nu erau cabluri de Cu s-a facut si multiplexare a mai multor linii pe aceeasi pereche, dar aceastea am inteles ca se desfiinteaza de fiecare daca cand se poate, pentru ca nu permite Dial-UP.

Pe GSM se aude bine doar in anumite conditii, datorita retelelor de GSM subdimensionate si lipsei accesului in 1800 convorbirile in Connex, chiar si Orange sunt grevate puternic de ecouri, Cosmorom le bate pe acestea dar ce folos ca nu are suficienta acoperire si nu este market-at corect.

Da, VoIP merge pentru companiile de care spui tu, diferenta este ca noi vorbim de un operator la nivel national si nu unul de bloc cu cativa clienti business.
Sunt multe astfel de firme de care spui tu...

Daca vrei sa adresezi o baza mai mare de useri trebuie sa te interconectezi cu ceilalti operatori si aici o sa fie probleme...mari...

Greets,
Speedo

#24
deltra

deltra

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 27.09.2002
sau sa dai drumu la prepaid cu 0800 in coada :) nu ?

#25
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Si daca intrii pe 0800 trebuie sa semnezi cu RTC contractul de acces si asta inseamna ca te smotoceste de n-ai aer, ca stiti grecii cum sunt, nu pierd niciodata.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate