Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Reziliere contract ROMTELECOM

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#37
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostBooOOooG, on 23 septembrie 2012 - 11:47, said:

Am contract cu romtelecomul la telefonie + internet inca din octombrie 2009... Am platit constiincios fiecare factura la timp, pana cand acesta a expirat in octombrie 2011. Dupa aceea mi-am zis ca o sa imi lase sa mearga mai departe si sa il pot opri cand vreau eu de vreme ce perioada contractuala am respectat-o cu sfintenie. Numai ca ceea ce am vrut eu mi s-a zis ca e imposibil si ca dupa expirarea unui contract trebuie intocmit un contract nou! Nu mi-a suras deloc ideea stiind ca in septembrie 2012 as vrea sa parasesc tara. Le-am cerut contract pe un an. Mi s-a spus ca si acest lucru este imposibil pentru ca la romtelecom se fac contracte pe minim 2 ani la internet. Singura mea greseala a venit atunci cand am acceptat contractul pe inca 2 ani (oct 2011 - oct 2013). Dar zona unde stau eu imi permite internet de mare viteza doar de la romtelecom. Sunt cu facturile la zi (ca in toti cei 3 ani de cand sunt abonat la ei si le dau lunar cate 70 de lei) asa ca azi am zis sa sun sa ii intreb daca pot rezilia contractul. Raspunsul e ca da, dar taxa de reziliere este de 60 de euro ! 60 de euro pentru o tara din vestul europei drept taxa de reziliere inteleg ca e acceptabila, insa la un salar de 7 mil, 60 de euro inseamna peste 33% din el. Asta imi e rasplata pentru faptul ca timp de 3 ani mi-am platit facturile la zi... Romtelecom ma va lasa fara bani de mancare 33 % din luna asta. Adica 10 zile voi tine post negru...
MULTUMESC ROMTELECOM ROMANIA !!!!!!!!!!
sa inteleg  ca la semnarea noului contract ai fost informat despre noua perioada contractuala, taxa de reziliere si noua promotie valabila in acest caz? daca da nu cauta vinovati unde nu sunt.puteai la momentul respectiv sa nu faci prelungire dar sa platesti la pret de lista(adica pret mare )serviciile oferite iar rezilierea se facea cu preaviz de 30 de zile fara taxe.sa inteleg ca vrei sa pleci in afara,ok dar sa stii ca afara regulile contractuale se respecta de ambele parti si nimeni nu se plange ca tre sa plateasca daca nu respecta un contract cu care a fost initial de acord si pe care l-a semnat.sfatul meu ar fi sa nu reziliezi(pt ca vei plati acea taxa de reziliere intr-o singura factura) ci sa respecti contractul si sa-ti platesti facturile normal (evident sa fol serviciile) si cu 30 de zile inainte de a expira contractul sa soliciti rezilierea(daca nu esti in tara se poate on-line sau pe fax).

Edited by unchiujim, 23 September 2012 - 17:17.


#38
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postunchiujim, on 23 septembrie 2012 - 17:16, said:

nu cauta vinovati unde nu sunt
Dupa tine, niciodata Romtelecom nu e vinovat de nimic.

#39
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006
Vezi ce parere are si ANPC-ul.

  Unchiule,
faza cu contractul pe minim 2 ani ti se pare corecta si legala?

Edited by alexa32, 23 September 2012 - 21:04.


#40
pluticoman

pluticoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 31.03.2007
sal as  fii si eu curios daca este legal un "contract" cu RTC  din moment ce eu nici nu am vazut si nici nu am semnat  contractul doar a fost o comanda telefonica   din care unele lucruri nu sant respectate de ei dar desigur nu le pot dovedi deoarece erau "DOAR" telefonic

#41
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postalexa32, on 23 septembrie 2012 - 21:00, said:

Vezi ce parere are si ANPC-ul.

  Unchiule,
faza cu contractul pe minim 2 ani ti se pare corecta si legala?
da ! in mod sigur are oferta inclusa sau promotie daca vrei.

Edited by unchiujim, 26 September 2012 - 20:58.


#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Postare Lunga: Posted Image

Da, eu pot confirma ca prin intocmirea unei cereri de portare la RCS & RDS (se poate intocmi odata cu incheierea contractului de telefonie fixa) intr-un termen de 10 zile lucratoare contractul de Romtelecom aferent respectivului numar se reziliaza implicit fara ca nimeni sa te mai intrebe cat e ceasul, insa daca nu a expirat inca respectivul contract ultima factura RTC va contine taxa de reziliere aferenta scrisa cu denumirea de "Ajustari+denumirea abonamentului", de asemenea plicul contine o scrisoare care spune ca ai o suma de platit catre ei si pe care daca nu o achiti integral vor pune un recuperator pe capul tau caruia vai nene, ii vor dezvalui datele tale cu caracter personal.

Eu am facut asta in august 2012, pe 24 august s-a portat numarul iar pe 20 septembrie a venit ultima factura care avea 60 de euro reziliere pentru ca in februarie 2012 nestiind cand vor veni cei de la RCS & RDS cu fibra optica la casa tata a prelungit contractul cu 2 ani fiind sunat de RTC as usual, bine ca am reziliat eu internetul (avut din 2007) in decembrie 2011 altfel cred ca erau nu 60 ci 100-200 de euro.

E mai usor sa reziliezi un contract de RTC prin portare decat prin apel la 1930 pentru ca fara portare te suna cei de la retentie sa te puna sa te razgandesti, eu in decembrie 2011 am auzit mari oftaturi din partea acelui consultant cand i-am zis ca indiferent de ce oferte imi face imi mentin rezilierea netului. Daca portezi numarul practic le tragi un sut drept in fund si-i dai afara din viata ta, daca iti asumi taxa de reziliere pe care o poti afla sunand la 1930.

Chiar sunt curios ce valoare ar avea in instanta aceste prelungiri telefonice care mie mi se par hotie si nesimtire la drumul mare, mai ales ca probabil din 2011 RTC prelungeste cu minim 2 ani la PF si cu minim 3 ani la PJ contractele, eu in decembrie 2010 am prelungit cu 1 an internetul si pare-se ca am prins ultima clipa la asa ceva. Nu exista continuare pe durata nedeterminata decat cu acele preturi uriase spuse mai sus, ceea ce e foarte rau, eu la RDS am avut din 2000 pana in 2012 acelasi contract de CATV pe care nu m-a obligat nimeni sa-l prelungesc vreodata, s-a prelungit acum pentru ca am luat internet si telefonie de la ei.

Mai am insa o locatie unde am un abonament RTC din 2003 de la deschiderea magazinului si un abonament RDS de internet si telefonie (cu 2 linii fixe) din 2006. Practic n-am putut rezilia pana in mai 2012 cand a venit fibra de RDS acasa dar in iulie 2011 distinsii hoti de la RTC au sunat si le-a raspuns fraierul de frate al meu venit dupa 10 ani de stat in Bucuresti, l-a intrebat pe tata si tata i-a zis ca orice ar face sa-i pastreze numarul de FAX (care este acest RTC inutil la urma urmei), a zis DA la toate mizeriile intrebate de cel de la retentia comunista si m-am trezit pe cap si cu un modem Huawei HGXXX de la Romtelepom desi internetul lor nu a interesat pe nimeni niciodata, drept urmare tin acest modem la demisol acasa pana cand voi putea rezilia cu 100 de euro in iulie 2013 (daca va fi de acord tata, ca abia l-am convins la cei 60 de euro de acasa) sau pana cand va expira contractul peste 1.000 de ani in 2014, s-a prelungit cu 3 ani, s-a bagat mizeria lor de net cu 0,80 mbps upload pe gat iar taxa de reziliere este 200 Euro- tata nu ar da atata pe nimic nici sa-l impusti.

Drept urmare reziliati contractele cu acesti mojici fix cand expira altfel nu mai aveti pe unde scoate camasa daca nu aveti o situatie materiala foarte buna.

In Slatina Romtelepom are doar ADSL cu viteze maxime de 22 mbps langa DSLAM, 16-10 putin mai departe si de 3-6-8-10 mbps in bucata de oras in care locuiesc eu, acasa erau posibili maxim 8 mbps conform site-ului dar la cat de des pica netul la viteza de 5,30 mbps down/0,60 mbps up cred ca 5 este maximul real.

La birou unde m-au jefuit in ultimul hal desi linia lor imi este inutila acum (pana in 2009 nu puteam porta numarul de FAX, acum se poate, pe una din liniile RDS), acum o pot face mai ales ca cele 2 linii de RDS cam zac nefolosite)  e posibila viteza de 10 down si 0,80 up, de toata jena cand pe RDS am 100 mbps down si minim 50 upload(si acasa, si la birou), cine e din Slatina si sta pe vitezele minuscule ale Romteleshit are fatza de prost, cine sta la casa si in loc de GPON cu 100 mbps si fibra in casa sta pe sarma cu 5 mbps a RTC este bou vagon.

Poate unchiujim va baga vrajeli ca in curand si in Slatina vor baga fibra sau VDSL, eu nu sper decat ca in eventuala schimbare a infrastructurii comuniste sa pot rezilia contractul ca net de la RTC in veci nu mai iau. Ma indoiesc ca mai upgradeaza ceva in Slatina din moment ce nu prea mai au abonati. Reziliecom. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 09 October 2012 - 18:11.


#43
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007
@neacesca85: nu-mi sta in caracter sa ,,bag vrajeli" nici macar in viata privata darmite la lucrul cu publicul sau pe un forum public.ca tu ai un scop in viata sa arunci cu kk in rtc e placerea ta si se pare ca au mai observat si altii acest lucru.daca ai sange in instalatie si nu te mai ascunzi dupa banii lui tati reziliezi TOT cu rtc,platesti si te duci la operatorul favorit apoi uiti de rtc. simplu nu ?in rest numai de bine din partea mea (atat ca pers.fizica dar si ca angajat la rtc).

#44
florentina_v

florentina_v

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 23.04.2012
Buna ziua,
am si eu o problema cu Romtelecom si v-as ruga, daca se poate, sa ma sfatuiti ce si cum sa fac: sunt inca in perioada contractuala si vreau sa reziliez contractul. Pe data de 12 octombrie am facut o sesizare la 1930 pentru un deranjament: linia telefonica si internetul. Suntem in 17 octombrie si inca nu s-a rezolvat, cu toate ca am insistat cu telefoanele. In fiecare zi sunam si mi se spunea acelasi lucru: vom urgenta si vom insista la echipa tehnica. Pentru ca au trecut cele "maxim 72 de ore" stipulate in contract pentru remedierea deranjamentelor, pot sa solicit rezilierea fara sa fiu obligata la plata despagubirilor de incetare prematura a contractului?

Multumesc.

#45
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca acest lucru este mentionat expres in contract da, se poate rezilia fara taxe de ajustare, dar cu RTC nu stii niciodata la cum tin ei cu dintii de clienti. Posted Image

#46
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postflorentina_v, on 17 octombrie 2012 - 12:14, said:

Buna ziua,
am si eu o problema cu Romtelecom si v-as ruga, daca se poate, sa ma sfatuiti ce si cum sa fac: sunt inca in perioada contractuala si vreau sa reziliez contractul. Pe data de 12 octombrie am facut o sesizare la 1930 pentru un deranjament: linia telefonica si internetul. Suntem in 17 octombrie si inca nu s-a rezolvat, cu toate ca am insistat cu telefoanele. In fiecare zi sunam si mi se spunea acelasi lucru: vom urgenta si vom insista la echipa tehnica. Pentru ca au trecut cele "maxim 72 de ore" stipulate in contract pentru remedierea deranjamentelor, pot sa solicit rezilierea fara sa fiu obligata la plata despagubirilor de incetare prematura a contractului?

Multumesc.
actioneaza conform celor stipulate in contract.

#47
Colb

Colb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 19.09.2005
Exista posibiltatea incheierii / prelungirii unui contract pe o alta perioada decat cea de 2 ani cu Romtelecom ?

#48
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View PostColb, on 26 octombrie 2012 - 15:52, said:

Exista posibiltatea incheierii / prelungirii unui contract pe o alta perioada decat cea de 2 ani cu Romtelecom ?
nu.

#49
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postunchiujim, on 26 octombrie 2012 - 23:05, said:

nu.
Aici nu vorbim de visele umede ale Romtelecom, care viseaza abonati-sclavi pe viata.
Sigur ca exista legal si posibilitatea de a incheia pe o alta perioada, sau fara perioada contractuala si fara minciuna oribila cu 'preturile de lista'. Trebuie sa soliciti in scris, conform legii, negocierea contractului si a perioadei minime contractuale. Refuza? Sunt institutii abilitate sa se ocupe de problema asta, la nivel national (mai greu, stim de ce) sau european (de dorit).

Edited by biogood, 27 October 2012 - 08:50.


#50
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postbiogood, on 27 octombrie 2012 - 08:47, said:

Aici nu vorbim de visele umede ale Romtelecom, care viseaza abonati-sclavi pe viata.
Sigur ca exista legal si posibilitatea de a incheia pe o alta perioada, sau fara perioada contractuala si fara minciuna oribila cu 'preturile de lista'. Trebuie sa soliciti in scris, conform legii, negocierea contractului si a perioadei minime contractuale. Refuza? Sunt institutii abilitate sa se ocupe de problema asta, la nivel national (mai greu, stim de ce) sau european (de dorit).

prietene daca vrei sa negociezi fa-o.suntem o tara libera.desigur daca ,colegul de mai sus are perioada minima expirata la contractele cu rtc poate foarte bine sa mearga in continuare cu preturile actuale si fara niciun fel de perioada minima contractuala.daca vrea totusi preturi mai mici sau alte beneficii le va avea fara indoiala dar trebuie sa si ofere ceva la schimb: siguranta pt operator ca va ramane in retea urmatorii doi ani . adica win-win.cat despre visele umede .... cred ca ai gresit aria.

#51
pluticoman

pluticoman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 289
  • Înscris: 31.03.2007
"prietene daca vrei sa negociezi fa-o.suntem o tara libera.desigur daca ,colegul de mai sus are perioada minima expirata la contractele cu rtc poate foarte bine sa mearga in continuare cu preturile actuale si fara niciun fel de perioada minima contractuala"
asta nu e chiar asa daca ti-a trecut perioada  contractuala de 24 luni  si nu actionezi un nici un fel ti -l prelungesc automat cu 24 luni.........
si tot nu mi-a rapuns nimeni daca nu am semnat nici un contract doar negocieri prin telefon este valabil  "contractul" care de fapt nici nu l-am vazut

#52
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
Daca nu esti atent cand iti expira ti-l prelungesc semi-automat sa zic asa, in sensul ca esti sunat pe numarul de fix, raspunde un bou din sanul familiei care o fi el si zice da, insa boului nu i se precizeaza de catre consultantul de la retentie cu ce perioada de timp se prelungeste condamnarea, nici chiar cand e vorba de 3 ani cum fac stimabilii cu abonamentele pe persoana juridica.

Contractul este fictiv ca e telefonic si fara semnaturi sau stampile fizice (or semna ei in locul tau) dar taxele de reziliere sunt cat se poate de reale.

Eu la RDS am avut din anul 2000 acelasi contract de televiziune fara sa ma sune vreodata cineva ca sa ma puna sa-l prelungesc, rusine sa le fie celor de la RTC pentru ingineria sociala pe care o practica intru prelungirea contractelor, inginerie care umileste oamenii in ultimul hal, eu as da o lege care sa permita prelungirea contractelor doar cu semnatura de pix sau semnatura digitala, nu cum se prelungesc la grecoteii astia talhari prin verba volant.

Urasc de moarte Romtelefonul datorita acestei politici contractuale, servicii de rahat si contracte grele, cu cat pierd mai multi clienti cu atat ingreuneaza procedurile de reziliere si prelungesc abuziv contractele cu 2 si 3 ani ca altfel vor da faliment. Numai cei destepti si pe faza pot scapa de ei, in rest mori cu telecomunismul de gat.

unchiule jim, poti sa aperi cat vrei firma la care lucrezi cu toata dragostea ta dar sincer iti spun ca in Slatina efectiv nu ai ce sa aperi, nu se compara 100 mbps de la RDS cu 5-9 mbps de la RTC care pe deasupra nu au nici upload deloc, e de rasul curcilor si gainilor sa mai aibe cineva net de la ei aici, doar necunoscatorii, asa ca merita sa arunc cu cisterne de noroi si rahat, iar cand voi reusi sa reziliez singurul contract pe care il mai am voi petrece pana in zori.

Edited by Neaceasca85, 28 October 2012 - 01:44.


#53
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postpluticoman, on 27 octombrie 2012 - 20:36, said:

"prietene daca vrei sa negociezi fa-o.suntem o tara libera.desigur daca ,colegul de mai sus are perioada minima expirata la contractele cu rtc poate foarte bine sa mearga in continuare cu preturile actuale si fara niciun fel de perioada minima contractuala"
asta nu e chiar asa daca ti-a trecut perioada  contractuala de 24 luni  si nu actionezi un nici un fel ti -l prelungesc automat cu 24 luni.........
si tot nu mi-a rapuns nimeni daca nu am semnat nici un contract doar negocieri prin telefon este valabil  "contractul" care de fapt nici nu l-am vazut
contractul NU se prelungeste automat pe 24 de luni!!-( confuzi cu ZAPP).daca ti-ai dat acceptul telefonic vei primi  un contract acsa prin posta. nu e nevoie de semnatura.

View PostNeaceasca85, on 28 octombrie 2012 - 01:34, said:

Daca nu esti atent cand iti expira ti-l prelungesc semi-automat sa zic asa, in sensul ca esti sunat pe numarul de fix, raspunde un bou din sanul familiei care o fi el si zice da, insa boului nu i se precizeaza de catre consultantul de la retentie cu ce perioada de timp se prelungeste condamnarea, nici chiar cand e vorba de 3 ani cum fac stimabilii cu abonamentele pe persoana juridica.

Contractul este fictiv ca e telefonic si fara semnaturi sau stampile fizice (or semna ei in locul tau) dar taxele de reziliere sunt cat se poate de reale.

Eu la RDS am avut din anul 2000 acelasi contract de televiziune fara sa ma sune vreodata cineva ca sa ma puna sa-l prelungesc, rusine sa le fie celor de la RTC pentru ingineria sociala pe care o practica intru prelungirea contractelor, inginerie care umileste oamenii in ultimul hal, eu as da o lege care sa permita prelungirea contractelor doar cu semnatura de pix sau semnatura digitala, nu cum se prelungesc la grecoteii astia talhari prin verba volant.

Urasc de moarte Romtelefonul datorita acestei politici contractuale, servicii de rahat si contracte grele, cu cat pierd mai multi clienti cu atat ingreuneaza procedurile de reziliere si prelungesc abuziv contractele cu 2 si 3 ani ca altfel vor da faliment. Numai cei destepti si pe faza pot scapa de ei, in rest mori cu telecomunismul de gat.

unchiule jim, poti sa aperi cat vrei firma la care lucrezi cu toata dragostea ta dar sincer iti spun ca in Slatina efectiv nu ai ce sa aperi, nu se compara 100 mbps de la RDS cu 5-9 mbps de la RTC care pe deasupra nu au nici upload deloc, e de rasul curcilor si gainilor sa mai aibe cineva net de la ei aici, doar necunoscatorii, asa ca merita sa arunc cu cisterne de noroi si rahat, iar cand voi reusi sa reziliez singurul contract pe care il mai am voi petrece pana in zori.
retine ca Slatina nu e neaparat  o referinta a rtc pt toata tara! e opinia ta, o repect dar ai grija cu pomul laudat.... cunoscatorii stiu de ce !

#54
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,851
  • Înscris: 26.02.2010

View PostColb, on 26 octombrie 2012 - 15:52, said:

Exista posibiltatea incheierii / prelungirii unui contract pe o alta perioada decat cea de 2 ani cu Romtelecom ?
Din pacate, nu. Si pe mine m-au obligat sa inchei tot pe doi ani. Dar mai am cam 7 luni si abia astept sa negociez cu ei Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

View PostColb, on 26 octombrie 2012 - 15:52, said:

Exista posibiltatea incheierii / prelungirii unui contract pe o alta perioada decat cea de 2 ani cu Romtelecom ?
Din pacate, nu. Si pe mine m-au obligat sa inchei tot pe doi ani. Dar mai am cam 7 luni si abia astept sa negociez cu ei Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate