Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Reziliere contract ROMTELECOM

- - - - -
  • Please log in to reply
781 replies to this topic

#19
enter

enter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.01.2006

View Postunchiujim, on 16th February 2012, 22:02, said:

a trecut doar perioada minima obligatorie (deci si promotia). contractul nu inceteaza de la sine. trebuie solicitat  in scris si cu preaviz de 30 de zile. care se platesc ,evident. totul este perfect legal si normal.anormal este limbajul folosit de unii .... :thumbdown:


vad ca tie ti se pare normal ca animalele sa sara de la 55 la 90 lei fara sa te anunte ca-ti expira promotia???
si daca am facut cerere de reziliere, de ce trece 60 zile (pina in prezent) fara sa se ia masuri? tot normal este?

#20
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postenter, on 17th February 2012, 09:47, said:

vad ca tie ti se pare normal ca animalele sa sara de la 55 la 90 lei fara sa te anunte ca-ti expira promotia???
si daca am facut cerere de reziliere, de ce trece 60 zile (pina in prezent) fara sa se ia masuri? tot normal este?
nu e oligatia lor sa te anunte. e obligatia ta sa citesti si sa intelegi cand semnezi un contract. suna la 1930 si solicita detalii despre cererea ta reziliere. trebuie insa sa te exprimi civilizat,politicos.la fel si pe acest forum,conf regulamentului.

View Postenter, on 17th February 2012, 09:47, said:

vad ca tie ti se pare normal ca animalele sa sara de la 55 la 90 lei fara sa te anunte ca-ti expira promotia???
si daca am facut cerere de reziliere, de ce trece 60 zile (pina in prezent) fara sa se ia masuri? tot normal este?


#21
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Postunchiujim, on 15th February 2012, 22:11, said:

pai se cheama ca esti viitor tepar ?plateste obligatiile asumate contractual si sanatate.altfel black list & shitrecuperatori.

ce blacklist, unchiujim?

#22
tidicristi

tidicristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,276
  • Înscris: 06.08.2007

View Postslai, on 18th February 2012, 00:02, said:

ce blacklist, unchiujim?

E vorba de sistemul Preventel .

#23
enter

enter

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.01.2006

View Postunchiujim, on 17th February 2012, 23:03, said:

nu e oligatia lor sa te anunte. e obligatia ta sa citesti si sa intelegi cand semnezi un contract. suna la 1930 si solicita detalii despre cererea ta reziliere. trebuie insa sa te exprimi civilizat,politicos.la fel si pe acest forum,conf regulamentului.


amice esti total paralel. conform regulamentului.
art 3 din contract, printre rinduri, suna cam asa : "Cu cel putin 60 zile inainte de expirarea perioadei minime, RT va notifica in scris Clientul despre posibilitatea acestuia de a-si manifesta optiunea de a impiedica prelungirea automata a duratei contractului in ceea ce priveste Serviciul/Pachetul".
ia spuneti domnul "stie tot". ce inseamna art. asta? ar trebui sa intorc si obrazul celalalt? sa le vb si politicos dupa ce ma ameninta ca ma da in judecata?

#24
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Ai si tu dreptate, dar daca ai depus* notificarea si ai numar de inregistrare la ea te doare hat la cuc! Poate sa-ti trimita un camion de facturi! Nu platesti nimic ce este facturat dupa cele 30 zile de cand ai depus* notificarea+numar de inregistrare!

*se mai poate si prin fax sau prin recomandata.

#25
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006
Salut!Am abonament la internet si telefonie.Contractul de telefonie a expirat iar cel de internet va expira in luna iulie.In luna iulie vreau sa portez numarul de telefon din Romtelecom in RCS-RDS.De asemeni vreau sa inchid si abonamentul de internet in acelasi timp.Daca fac aceasta portare,contractul de internet se va inchide automat sau trebuie sa mai fac cerere pentru rezilierea lui?Multumesc!

#26
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postfologeam, on 6th March 2012, 17:32, said:

Salut!Am abonament la internet si telefonie.Contractul de telefonie a expirat iar cel de internet va expira in luna iulie.In luna iulie vreau sa portez numarul de telefon din Romtelecom in RCS-RDS.De asemeni vreau sa inchid si abonamentul de internet in acelasi timp.Daca fac aceasta portare,contractul de internet se va inchide automat sau trebuie sa mai fac cerere pentru rezilierea lui?Multumesc!
se reziliaza automat la portarea numarului.nu e nevoie sa soliciti rezilierea.

#27
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Pentru siguranta, si stiind prectica RTL in legatura cu rezilierile, o hartie la mana e' sfanta.

#28
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postun_terorist, on 6th March 2012, 21:56, said:

Pentru siguranta, si stiind prectica RTL in legatura cu rezilierile, o hartie la mana e' sfanta.
wrong!daca nu stii mai bine taci. :thumbdown:

#29
un_terorist

un_terorist

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,707
  • Înscris: 03.01.2012
Tinere angajat, nu invata lumea aiurea, in tara asta hartia e' sfanta, mai ales in instanta.

#30
unchiujim

unchiujim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,294
  • Înscris: 01.04.2007

View Postun_terorist, on 6th March 2012, 22:00, said:

Tinere angajat, nu invata lumea aiurea, in tara asta hartia e' sfanta, mai ales in instanta.
te invit sa fii politicos :nonobad: .e opinia ta ,sa fii sanatos .cat despre instanta -e mult prea departe.inteleg ca ai avut experiente nu prea placute cu rtc dar de aici si pana la a generaliza e cale lunga.capisci?

#31
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
cat costa un abonament voce 0 pe romtelecom cu cel mai eftin internet ? are cineva sa imi dea cateva detalii ?

Edited by c_anicai, 07 March 2012 - 20:32.


#32
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
https://www.romtelec...gn=configurator

Singurul abonament de internet disponibil cu Voce Zero este Clicknet Power cu viteze de pana la 100 Mbps.
Daca nu ai fibra sau VDSL atunci cu siguranta vei fi multumit si cu 12-20 Mbps, evident la pret de 100 Mbps.

Insa te poti consola cu faptul ca nu vei plati abonament la telefonia fixa.
Ca vei suna cu 10 centi/minut in retea e alta problema...

Edited by danutz1, 08 March 2012 - 10:17.


#33
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
In instanta daca aduci o banala hartie de la providerul de telefonie la care te-ai portat e suficient. Dupa data incheierii portarii contractul se reziliaza automat(asa zice legea) deci nu mai esti clientul romtelecom, indiferent ce zic facturile lor.
In tara asta la un moment dat se purta teapa unora de a trimite facturi catre firme aproape la nimereala in speranta ca vreun contabil cascat le va plati. Cele neplatite erau anulate. Spun asta pentru a evidentia ca o factura emisa nu inseamna obligatie de plata.

Edited by Getodacul, 08 March 2012 - 11:09.


#34
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005

View Postdanutz1, on 8th March 2012, 10:17, said:

Daca nu ai fibra sau VDSL atunci cu siguranta vei fi multumit si cu 12-20 Mbps, evident la pret de 100 Mbps.
Curios, imi aminteste de cineva de la RDS care se plange fix de acelasi lucru! :D
Are abonament de 100 Mbps si se "multumeste" doar cu 12: http://forum.softped...m...&p=11213940

#35
fologeam

fologeam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 15.07.2006

View Postunchiujim, on 6th March 2012, 21:54, said:

se reziliaza automat la portarea numarului.nu e nevoie sa soliciti rezilierea.

Deci contractul de internet se reziliaza automat la portarea numarului de telefon.Este corect,da?Multumesc inca o data!

#36
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010
Am contract cu romtelecomul la telefonie + internet inca din octombrie 2009... Am platit constiincios fiecare factura la timp, pana cand acesta a expirat in octombrie 2011. Dupa aceea mi-am zis ca o sa imi lase sa mearga mai departe si sa il pot opri cand vreau eu de vreme ce perioada contractuala am respectat-o cu sfintenie. Numai ca ceea ce am vrut eu mi s-a zis ca e imposibil si ca dupa expirarea unui contract trebuie intocmit un contract nou! Nu mi-a suras deloc ideea stiind ca in septembrie 2012 as vrea sa parasesc tara. Le-am cerut contract pe un an. Mi s-a spus ca si acest lucru este imposibil pentru ca la romtelecom se fac contracte pe minim 2 ani la internet. Singura mea greseala a venit atunci cand am acceptat contractul pe inca 2 ani (oct 2011 - oct 2013). Dar zona unde stau eu imi permite internet de mare viteza doar de la romtelecom. Sunt cu facturile la zi (ca in toti cei 3 ani de cand sunt abonat la ei si le dau lunar cate 70 de lei) asa ca azi am zis sa sun sa ii intreb daca pot rezilia contractul. Raspunsul e ca da, dar taxa de reziliere este de 60 de euro ! 60 de euro pentru o tara din vestul europei drept taxa de reziliere inteleg ca e acceptabila, insa la un salar de 7 mil, 60 de euro inseamna peste 33% din el. Asta imi e rasplata pentru faptul ca timp de 3 ani mi-am platit facturile la zi... Romtelecom ma va lasa fara bani de mancare 33 % din luna asta. Adica 10 zile voi tine post negru...
MULTUMESC ROMTELECOM ROMANIA !!!!!!!!!!

Edited by BooOOooG, 23 September 2012 - 11:51.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate