Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Ski Nordic

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Vin cu urmatoarea intrebare legata de acest sport putin cunoscut la noi. Unde gasesc de cumparat echipament pentru a-l practica si eventual niste indicatii privind potrivirea lui?

Cum piata de articole sport de la noi nu este foarte dezvoltata, cautarea unui echipament de ski nordic a fost fara succes.

Pe parte de echipament am gasit atat: o pereche de ghete specifice marca Salomon cu prindere SNS (aduse din Austria) si de vanzare la cineva un set de skiuri de lungimea ~180cm, desi pentru greutatea mea am inteles ca am nevoie de ceva la ~195 cm (conform unor tabele de pe internet), dar nu am gasit legaturi si nici bete, care dupa cum am vazut pe net si pe la TV, sunt la fel de inalte ca utilizatorul. Ceva sfaturi si indicatii?

Accept recomandari si de echipament SH, cat timp este in stare buna.

BTW: nu vreau recomandari cu Salomon Romania, ei nu aduc prea curand asa ceva si doar comanda de pe net ramane ca varianta sau alte surse.

Edited by connectorxp, 09 January 2012 - 17:22.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Cauta dupa "schi fond", asa se numeste la noi si nu e deloc sport nou sau necunoscut. Schiuri, bete, bocanci si legaturi se gaseau la noi si-n epoca de aur, erau si p-atunci cluburi, competitii. E drept, nu-i un "sport de fitze", ca si schiul alpin, unde toti cocalarii se duc pe partie sa-si etaleze echipamentul, dar ma mir ca nu gasesti echipament.

#3
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 586
  • Înscris: 02.11.2009

View Postconnectorxp, on 9th January 2012, 01:10, said:

Vin cu urmatoarea intrebare legata de acest sport putin cunoscut la noi. Unde gasesc de cumparat echipament pentru a-l practica si eventual niste indicatii privind potrivirea lui?

Cum piata de articole sport de la noi nu este foarte dezvoltata, cautarea unui echipament de ski nordic a fost fara succes.

Pe parte de echipament am gasit atat: o pereche de ghete specifice marca Salomon cu prindere SNS (aduse din Austria) si de vanzare la cineva un set de skiuri de lungimea ~180cm, desi pentru greutatea mea am inteles ca am nevoie de ceva la ~195 cm (conform unor tabele de pe internet), dar nu am gasit legaturi si nici bete, care dupa cum am vazut pe net si pe la TV, sunt la fel de inalte ca utilizatorul. Ceva sfaturi si indicatii?

Accept recomandari si de echipament SH, cat timp este in stare buna.

BTW: nu vreau recomandari cu Salomon Romania, ei nu aduc prea curand asa ceva si doar comanda de pe net ramane ca varianta sau alte surse.

Incearca si la Magazinele Decathlon.

#4
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut,

am deschis si eu anul trecut un subiect pe tema asta, n-am avut succes cu raspunsurile.

Sunt incepator si eu, primul curs de clasic il voi face peste vreo 3 saptamani in Austria. cursul ma costa 90 euro, 3 zile a cate 2 ore doar, inchiriatul echipamentului inca 50. Sfatul de a inchiria in prima faza imi pare de bun-simt si l-am primit de la instructorul austriac pe care l-am contactat deja.
Stiu ca exista si incaltari pt ambele stiluri (clasic si skating - lamurirea nu e pt initiati!), voi vedea la fata locului ce merita sa iau, avand in vedere ca ma intereseaza sa practic rapid si skating-ul (am gasit un loc traznet in Germania pt cursuri de biatlon, inclusiv pt fiumiu de 5 ani).
In tara, practic nimeni nu stie nimic de echipamentul de langlauf (am gasit ceva schiuri de fond cu incaltari doar la Hervis in tg Mures, anul trecut) si, neavand cerere, nici nu se omoara cu firea sa stie. Pacat.
Ca si dimensiuni, calculeaza inaltimea ta inmultita cu 0,93 pt clasic si cu 0,96 pt skating (sper sa nu fie invers, nu cred ca gresesc, totusi). Sfatul meu e sa nu achizitionezi nimic decat dupa primul curs (obligatoriu, pt insusirea corecta a miscarilor, in primul rand oprirea).
Am dubii cu privire la echipamentul adecvat (bluze de corp, pantaloni, stop-wind, doar pe ultimul il am, il folosesc si la alpin), imi voi cumpara de acolo.
Daca mai pot ajuta cu ceva, cu placere, desi si eu sunt la inceput.
Bafta

#5
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am inteles, am intrat pe Decathlon.ro si se pare ca pentru magazinul din Th. Pallady nu au nimic, dar trebuie sa ajung pe la ei.

Personal vreau sa practic sportul asta, ca spre deosebire de schiatul alpin nu am nevoie de o partie perfecta, chiar acum 3 ani am vazut un domn care schia pe soselele din Padurea Baneasa si nu dadea semne sa fie deranjat de asta si constat ca spre deosebire de schiatul alpin, pui la munca tot corpul pentru a face o miscare.

Anul asta Austria va fi fara zapada la mine, ca o voi vizita in vara, la pachet cu un tur prin nordul europei, dar in Februarie am planificata o iesire in Bansko pentru schi alpin si snoaboarding, poate am noroc sa gasesc ceva pe acolo si sa incerc cateva miscari. Pe parte de echipament, in afara de bocancii aceia nu am cumparat nimic.

Ca tot am zis ca nu-s pretentios cu echipamentul la inceput, am gasit asta, partea proasta e ca trebuie alti bocanci, cum ai mei au legaturi SNS si aici trebuie NNN. Restul de haine le voi folosi pe cele de "trail running" si eventual combinate cu cele de drumetie.

#6
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 9th January 2012, 15:11, said:

Am inteles, am intrat pe Decathlon.ro si se pare ca pentru magazinul din Th. Pallady nu au nimic, dar trebuie sa ajung pe la ei.

Personal vreau sa practic sportul asta, ca spre deosebire de schiatul alpin nu am nevoie de o partie perfecta, chiar acum 3 ani am vazut un domn care schia pe soselele din Padurea Baneasa si nu dadea semne sa fie deranjat de asta si constat ca spre deosebire de schiatul alpin, pui la munca tot corpul pentru a face o miscare.

Anul asta Austria va fi fara zapada la mine, ca o voi vizita in vara, la pachet cu un tur prin nordul europei, dar in Februarie am planificata o iesire in Bansko pentru schi alpin si snoaboarding, poate am noroc sa gasesc ceva pe acolo si sa incerc cateva miscari. Pe parte de echipament, in afara de bocancii aceia nu am cumparat nimic.

Ca tot am zis ca nu-s pretentios cu echipamentul la inceput, am gasit asta, partea proasta e ca trebuie alti bocanci, cum ai mei au legaturi SNS si aici trebuie NNN. Restul de haine le voi folosi pe cele de "trail running" si eventual combinate cu cele de drumetie.


Eu echipamentul mi-l voi lua de la fata locului (desi ma astept sa fie destul de scump) sau din Germania, prin primavara. Tu ai luat bocanci de skating sau de clasic, sau si-si (nu ma prind ce-i cu acronimele alea)?

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Bocancii sunt Salomon 361SR, i-am luat de la un var cu ani in urma, dar la schiuri nu ne-am potrivit, el fiind mai scund ca mine.

[ http://photos.queencitytrader.com/sept2011/11-20/16/3/0916_3_032.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Modelul este unul vechi si doar SH se mai gaseste, acum sunt modele mai confortabile si mai compacte.

#8
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Oricum, instructorul austriac a insistat sa-mi iau ori de la fata locului, ori de oriunde, dar neaparat dupa ce primesc sfatul unui om specializat care hotaraste ce am nevoie fct de conformatie etc.
Spun si eu mai departe. In ce priveste stopwind-ul, cred ca o sa iau foc in el, nu mai vorbesc de geaca de alpin. La ce lucru mecanic e acolo, cred ca nu scap fara tot harnasamentul schimbat. Alta cheltuiala, asta e. Poate prin aprilie dau o fuga la rude in Germania si prind un sfarsit de sezon.

#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Aici ai dreptate, dar o sa incerc sa mai caut si pe afara ceva sfaturi, ca la noi sportul asta desi este de cand lumea, nu sunt atatia care sa-l practice. Mama mea a facut schi fond in tinerete, dar nu ma poate ajuta, chiar ea a spus ca echipamentul difera destul de mult fata de ce avea ea in anii "70-"80.

Edited by connectorxp, 09 January 2012 - 18:12.


#10
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 9th January 2012, 18:12, said:

Aici ai dreptate, dar o sa incerc sa mai caut si pe afara ceva sfaturi, ca la noi sportul asta desi este de cand lumea, nu sunt atatia care sa-l practice. Mama mea a facut schi fond in tinerete, dar nu ma poate ajuta, chiar ea a spus ca echipamentul difera destul de mult fata de ce avea ea in anii "70-"80.

Am intrat pe langlauf.de si .at si pe cross-country la americani. Prea multe nu m-am dumirit nici eu. Daca aflu ceva in plus, postez.

#11
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Perfect, cum afla cineva ceva (inclusiv eu), postam aici, poate mai sunt si altii interesati de acest sport.

#12
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,535
  • Înscris: 30.10.2003

View Postconnectorxp, on 9th January 2012, 01:10, said:

Pe parte de echipament am gasit atat: o pereche de ghete specifice marca Salomon cu prindere SNS (aduse din Austria) si de vanzare la cineva un set de skiuri de lungimea ~180cm, desi pentru greutatea mea am inteles ca am nevoie de ceva la ~195 cm (conform unor tabele de pe internet), dar nu am gasit legaturi si nici bete, care dupa cum am vazut pe net si pe la TV, sunt la fel de inalte ca utilizatorul.

Poti sa dai un link cu tabelele respective?
Multumesc!

#13
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Un prim tutorial ar fi acesta:

REI

Tabel greutate - lungime skiuri

Acelasi lucru dar condensat

Asta la skiuri, la bete trebuie sapat, iar ca si ghete, depinde de tine si de model, dar cel putin alea de la Salomon sunt "true to size".

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 1st February 2012, 00:13, said:

Un prim tutorial ar fi acesta:

REI

Tabel greutate - lungime skiuri

Acelasi lucru dar condensat

Asta la skiuri, la bete trebuie sapat, iar ca si ghete, depinde de tine si de model, dar cel putin alea de la Salomon sunt "true to size".


M-am intors. Facut cursul de "clasic", la anul cel de skating, combinat cu biatlon.
Betele trebuie sa ajunga pana sub axila, mie mi s-au parut cam lungi, asta a fost insa sfatul instructorului. Incaltarile luati-le exact de marimea pe care o aveti, am probat si un numar mai mare, dar nu e bine sa joace. Oricum, se muleaza perfect pe picior, deci marimea e marimea de la pantofii de strada.
Am 37 ani, nu stau chiar rau cu conditia fizica, dar o tipa de vreo 55 si un tip de 60 au fost permanent in fata mea pe toate traseele pe unde ne-a birjarit instructoarea (erau la al doilea curs, deci ceva mai avansati).
In 6 ore (3 zile) am invatat alunecare, frana (atentie, pare acelasi plug ca si la alpin, dar se mentine mai greu, plus ca se face frecvent cu un picior), schimbat de trasa, intoarceri.
Bafta tuturor.

#15
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Ma miram eu ca mi se par cam largi ghetele, o sa le iau o marime mai mica, fata de marimea mea uzuala de la Salomon. Sfatul cu betele e bun, ca nicaieri nu am gasit ceva elocvent. Ti-a cumparat ceva echipament? Ti-au spus diferentele intre classic si skating?

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 7th February 2012, 22:16, said:

Ma miram eu ca mi se par cam largi ghetele, o sa le iau o marime mai mica, fata de marimea mea uzuala de la Salomon. Sfatul cu betele e bun, ca nicaieri nu am gasit ceva elocvent. Ti-a cumparat ceva echipament? Ti-au spus diferentele intre classic si skating?


Nu mi-am luat nimic, vreau sa-mi iau din Germania ceva second hand, in stare f buna prin martie - aprilie. Imi iau de skating,. clasicul nu ma inspira prea tare. Pista de clsic e alaturata celei de skating, peste tot cei de la skating par mai relaxati si se bucura si de peisaj. Oricat imi zicea instructoarea sa nu ma uit in schiuri (si am tot facut tot felul de exercitii pt asta), nu prea reuseam.
Bref, vreau sa fac biatlon, deci echipament de skating imi trebuie.

#17
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Aha, eu vreau schi fond pentru a  inlocui alergarea, care din varii motive nu mai este viabila si cum pentru o drumetie este nevoie de a bate masina, o plimbarica pe schiuri se poate face si la Padurea Banseasa sau alte asemenea locatii.

Edited by connectorxp, 08 February 2012 - 01:57.


#18
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 8th February 2012, 01:57, said:

Aha, eu vreau schi fond pentru a  inlocui alergarea, care din varii motive nu mai este viabila si cum pentru o drumetie este nevoie de a bate masina, o plimbarica pe schiuri se poate face si la Padurea Banseasa sau alte asemenea locatii.


Ai grija, daca n-ai trasele facute in prealabil, efortul va fi direct proportional cu calitatea zapezii. Tie cred ca ti-e mai util asa-zisul wanderski, ala cu "paletele"

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate