Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Ski Nordic

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
In ultimele 2 weekenduri am fost la langlauf.
Echipamentul l-am inchiriat si a costat in jur de 17 euro pe zi.
La o inaltime de 1.82 m mi-au dat schiuri de peste 2 m, iar betele trebuie sa fie lungi pana la nivelul barbiei.
Lectiile le-am luat de pe youtube si m-am bagat la stilul clasic avand in vedere ca nu stiu sa schiez. E fain ca te solicita din plin, te incalzesti f. repede, iar 2-3 ore e mai mult decat suficient.

Pana acum, aici in Germania, cel mai ieftin echipament (schi, papuci si bete), l-am vazut la Real si face 150 euro, dar pe ebay, schiurile se dau si cu 1 euro daca te duci personal sa le iei.
Inca nu am fost in piata de vechituri sa vad care sunt preturile, sper sa ajung sambata.

Cred ca ungurii practica mai mult sportul asta, poate gasiti pe la ei echipament!

#20
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostBursul, on 8th February 2012, 14:25, said:

In ultimele 2 weekenduri am fost la langlauf.
Echipamentul l-am inchiriat si a costat in jur de 17 euro pe zi.
La o inaltime de 1.82 m mi-au dat schiuri de peste 2 m, iar betele trebuie sa fie lungi pana la nivelul barbiei.
Lectiile le-am luat de pe youtube si m-am bagat la stilul clasic avand in vedere ca nu stiu sa schiez. E fain ca te solicita din plin, te incalzesti f. repede, iar 2-3 ore e mai mult decat suficient.

Pana acum, aici in Germania, cel mai ieftin echipament (schi, papuci si bete), l-am vazut la Real si face 150 euro, dar pe ebay, schiurile se dau si cu 1 euro daca te duci personal sa le iei.
Inca nu am fost in piata de vechituri sa vad care sunt preturile, sper sa ajung sambata.

Cred ca ungurii practica mai mult sportul asta, poate gasiti pe la ei echipament!


Si eu sunt tot ca tine, 1,81-1,82, dar sincer mi s-au parut lungi si betele pana sub axila, daramite pana la barbie. Uita-te si pe eurosport la competitiile de gen, nici vorba sa fie asa de lungi. Daca le-ai putut folosi atat de lungi, zi-ne cum te-ai simtit.
Ungurii n-au nici macar cat noi traditie la schi fond, asa ca nu cred ca e solutia buna. Sigur e din Austria incolo, in oricare parte.

#21
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Eu tot  la 180 cm m-am oprit din crescut si legat de schiuri, am gasit la Freeyeti, dar ce aveau pe stoc erau tip NNN si nu SNS ce ma interesa pe mine, dar mai caut si poate rezolv eu cumva.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,515
  • Înscris: 30.10.2003
Azi mosu' mi-a dat bete si schiuri un pic mai scurte.  :P  Au fost ok. Si cu alea mai lungi de saptamana trecuta a fost ok, nu am simtit nici o diferenta.
Attached File  langlauf5.jpg   162.99K   33 downloads Attached File  langlauf4.jpg   155.76K   31 downloads

Am facut vreo 6 km in 3 ore, mai mult am stat la povesti, un ceai cald, etc. Azi am mers pe un alt traseu, din care o parte mergea prin padure. Ce sa zic, o adevarata incantare! A fost un traseu numai pentru stilul clasic!
Attached File  langlauf1.jpg   93.3K   27 downloads
Attached File  langlauf2.jpg   175.28K   26 downloads
Attached File  langlauf3.jpg   165.15K   17 downloads

Am facut si un mic filmulet. La -15 grade imi inghetau mainile pe telefon.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zclHJXJbBTM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#23
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Vai, deja imi curg balele pe taste, vreau si eu, mai ales ca in perioada asta am mai mult timp liber si pot sta sa schiez. De filmat voi filma cu GoPro-ul daca gasesc cumva sa-l fixez pe casca, in rest iti urez: Distractie placuta! si poate avem vreodata ocazia sa iesim la o plimbarica ...

#24
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postconnectorxp, on 12th February 2012, 23:27, said:

Vai, deja imi curg balele pe taste, vreau si eu, mai ales ca in perioada asta am mai mult timp liber si pot sta sa schiez. De filmat voi filma cu GoPro-ul daca gasesc cumva sa-l fixez pe casca, in rest iti urez: Distractie placuta! si poate avem vreodata ocazia sa iesim la o plimbarica ...


Ai uitat ca n-ai de ce sa ai casca.

Edited by denky, 13 February 2012 - 08:38.


#25
ski_eu85

ski_eu85

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 11.01.2013
Eu am doua perechi de clpari/ghete de ski fond salomon Pilot, pentru legaturi SNS. Marimi 38-39 si 42-43. Daca e cineva interesat...sunt noi .
Merci.

#26
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Nu mai schiaza nimeni?

Urmeaza sa plasez comanda pentru echipament, acesta sosind pe la sfarsitul lui decembrie.
Se gasesc doritori de iesit? in parcurile capitalei sau pe langa oras?

#27
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Prezent, sefu'!
Anul asta fac cursul de skating si dupa aia, tine-te frate! Doar ca mie mi-e mai la indemana Austria si Germania, scap de traversat Romania si stiu ca partiile sunt amenajate. Sunt curios ce echipament ti-ai luat.

#28
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Echipamentul... e partea distractiva, va fi o combinatie de Atomic pe hard goods si Salomon si North Face pe soft goods.

Pana acum am luat:
Salomon Momentum FZ Pant
Salomon Momentum Jacket
Salomon Race Beanie
Pantaloni The North Face Winter Warm Tight
Geaca The North Face Pemby Hybrid Jacket
Manusi The North Face Powerstrech Glove

Vor urma straturi termice de la Smartwool si altii.
In functie de vreme, ele vor fi purtate alternativ.

Ca si echipament de schi
Atomic Sport Pro Skintec - 200 cm
Bocanci Sport Pro Classic
Legaturi SNS Profil Classic
Bete Pro 60 - 140 cm

Schiurile le-am primit ca si recomandare pe baza inaltimii si greutatii si a faptului ca nu vreau sa stau sa le ceruiesc si a faptului ca sistemul Skintec e mai silentios decat sistemul clasic waxless de la Atomic/Salomon.
Dupa confirmarea disponibilitatii legaturilor si betelor, ramane sa astept sa vina schiurile si sa le pun la treaba.

Skating-ul mi se pare fain, dar am senzatia ca iti trebuie suprafata buna de rulare fata de stilul clasic unde nu e atat de pretentios, mergand in parc, poteci sau paduri.

#29
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Am spart bugetul cu 25%

Comanda finala plasata la Atomic este:
Schiuri SPORT SKINTEC - 200 cm
Legaturi S/ SNS PROFIL CLASSIC RED
Bocanci S/ SPORT PRO SKATE - i-am luat  gandul ca la anul vreau sa fac trecerea la Skate si sa mai reduc din costuri
REDSTER Red 140cm, au fost singurele in stoc si foarte scumpe
SKINTEC TUNE-UP LIQUID - nu mai dam cu ceara dar trebuie maclavaisul pentru dejivrarea zonei aderente
Nordic Economy Skifix

Total distractie cca. 945 Euro

Mai sunt de luat: husa 200cm si suport schi pentru masina.

Pe data de 22 decembrie trebuie sa ajunga... mai ramane sa avem si pe ce sa ne dam :)

#30
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Au sosit pe 23 Posted Image

A ajuns toata lista, minus ski fix-urile, pe care le-am dres cu o pereche clasica de la alpin.

Dupa prima tura: aderente, chiar si pe zapada mai inghetata (-7 gr. ambiental), e musai de aplicat solutia Skintec Tune-up Liquid, fara se formeaza o crusta de gheata ce afecteaza alunecarea.
Betele, rigide si foarte usoare si faptul ca au venit cu rozete de doua dimensiuni le face utile pe partii amenajate si pe cele neamenajate, cam ce vedem noi aici in tara.
Bocancii sunt fit si in ciuda faptului ca sunt de skate, se pot flexa si tin bine glezna, desi au Thisnulate, sunt cam racorosi, mai ales cand intrii in zapada pana la glezne, sper ca dupa rodaj sa dispara punctele de presiune de la monturi.

Va invit pe mai multi la o tura pe langa Bucuresti, sa invatam unii de la altii si sa ne bucuram de un sport aflat in coma la noi.

Poze in cel mai scurt timp posibil.

Edited by connectorxp, 30 December 2014 - 23:26.


#31
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Pe 31 ian incep cursul de skating. In mijloc de martie ma duc din nou. Prima tura in austria, a doua in italia.

#32
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Asa da, la noi e o gluma, mai mult ca sa eliminam alergarea din ecuatie, ca mori de foame cu echipamentul in magazin, de aici si lipsa lui prin Decathlon, online si alte locatii.

#33
aristocat

aristocat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.09.2004
Salut! iese cineva la un schi fond? eu n-am practicat niciodata, doar ski alpin, la care am renuntat din cauza unui accident. Daca organizati ceva iarna asta, spuneti-mi si mie ca din ce am vazut pe net nu prea exista amatori de ski fond prin Romania!

#34
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postaristocat, on 18 decembrie 2015 - 19:29, said:

Salut! iese cineva la un schi fond? eu n-am practicat niciodata, doar ski alpin, la care am renuntat din cauza unui accident. Daca organizati ceva iarna asta, spuneti-mi si mie ca din ce am vazut pe net nu prea exista amatori de ski fond prin Romania!

Merg eu in feb in austria. Ne vedem acolo.

#35
aristocat

aristocat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 03.09.2004
Mulțumesc! În România nimic?

#36
SerbanI

SerbanI

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 21.01.2016
Salut.
Si eu sunt amator de schi fond. Am cumparat acum ceva ani cateva perechi bete/boots/schiuri de la un second hand (le aveau acolo de ceva vreme si am dat niste sume derizorii pt toate perechile), am incercat cateva zone din tara si din bansko (bulgaria); numarul de seturi s-a injumatatit intre timp (incalatarile vechi nefolosite si neingrijita/unse se crapa), dar sunt in continuare amator. In ultimul timp am iesit mai mult la schi tura, dar, daca mai sunt amatori, poate facem niste iesiri pe langa bucuresti si apoi un weekend pe valea prahovei.

Ce trasee am facut la noi: valea azugii,limbasel, prapastiile zarnestilor, zarnesti - plaiul foii si inca cateva rute in zona sovata, harghita bai, hateg si vatra dornei. Evident, fara cursuri si tehnica... si fara prea mult studiu le net; mi se pare ca miscarile vin natural si nu am simtit nevoia unei instruiri... (bineinteles, am fost doar la plimbari lejere); probabil ca 2-3 sfaturi mi-ar revolutiona stilul...

Din pacate, la cum se arata temperaturile sezonul asta, mi-e greu sa cred ca mai apucam sa facem ceva in conditii decente la munte; iar pe langa bucuresti, poate doar in sud, prin giurgiu - comana sa mai avem vreo sansa...ceva informatii despre vreo zona cu un strat suficient de zapada pe langa bucuresti?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate