Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...

Horizon: An American Saga

Programul GPU Tweak III, de la Asus
 Motor aer conditionat

Malmö, Suedia, city break, cuplat...

Caut medic chirurg

Substante de baza la pastile de r...
 Taiere meri gradina

Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel
 

Cum creezi o reteta?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3 răspunsuri în acest subiect

#1
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 22.08.2005
Salut!

Daca doresc de exemplu sa creez un nou produs pe piata, si dispun de fondurile necesare, dar nu am o reteta, care ar fi pasii pentru crearea unei retete dupa dorinta mea - practic, sa pot decide gustul si aspectul produsului, fara a trebui sa determin eu personal ce ingrediente sunt necesare? Practic sa creez un produs pe placul meu, si sa urmeze o lista de specificatii - sa contina x, y, zo, sa nu contina A, B, C, etc.

Se fac aceste tipuri de studii in laboratoare specializate, sau cum se intampla acest proces?

Mentionez ca este vorba despre un produs din lactate, ceva ce nu se gaseste in Romania, dar exista in abundenta in strainantate.
M-ar ajuta la determinarea retetei daca as cumpara acest produs, si sa il aduc pentru a fi studiat intr-un anumit tip de laborator in Romania pentru compozitie?

Este vorba despre un tip de iaurt special, cremos si dulce.



Multumesc,
Andrei

#2
lemar

lemar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 408
  • Înscris: 22.07.2007
Salut,
Dupa parerea mea,ai trei metode:

1-si cea mai simpla:te angajezi la producatorul iaurtului respectiv si incerci sa inveti/"furi" procedeul de fabricatie si reteta,inclusiv furnizorii de materii prime(desi cu unii s-ar putea sa aiba exclusiviati).
1'-si mai simpla:convingi producatorul sa-si deschida un bussines in Ro (banuiesc ca aici vrei sa faci produsul) si tu sa-i reprezinti interesela.
2-mai complicata :mergi la un laborator supedotat pe specificul produsului analizat (de regula il are tot producatorul ),ti-l analizeaza (platesti ceva banuti pt asta),iti spune ca e compus din lapte zer,glucide,ceva enzime si-atat(ceea ce poti vedea si singur pe eticheta produsului),mergi acasa,amesteci tot ce ti-a dat laboratorul si constati ca nu-ti iese nimic .
3-mergi la facultatea de ind alimentara,rupi cartea 4ani,iti faci proiectul de diploma si master pe iaurturi (eventual cu practica,incercarile si probele aferente pe langa un mare producator in domeniu) si apoi descoperi ca nu mai ai bani sa cumperi     utilajele.
Ultima, si pe care a-s face-o eu(daca as avea 1000000euro/usd):caut pe net un producator de linii de fabricatie a produsului respectiv,trimit o mostra s-i spun ca-i platesc restul de 50% dupa  ce am linia asamblata,reteta de fabricatie si ceva contracte pt desfacerea produsului.(apropo,auzisem ca Tnuva se retrage din RO.)
Din pacate este mai greu in RO sa vinzi decat sa produci .
Daca dupa toate astea tot mai vrei sa produci iaurt da-mi PM si iti voi trimite ceva documentatie referitor la asta.
"Succesuri succesive"

#3
bobocel

bobocel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 57
  • Înscris: 22.08.2005
Multumesc pentru raspuns, apreciez!

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 40.655
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbobocel, on 6th January 2012, 15:31, said:

Se fac aceste tipuri de studii in laboratoare specializate, sau cum se intampla acest proces?
Desigur. Ca sa-ti iei autorizatiile pentru producerea acelui produs trebuie sa dai monstre spre control si verificare. In urma analizelor vei primi un certificat cum ca poti sa-l comercializezi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate