Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Legalitatea siteurilor cu jocuri flash

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011
Sunt legale aceste siteuri ? Am vorbit cu mai multi care detin astfel de siteuri de mai mult timp ca mine si au zis ca nu au avut probleme.
Am trimis emailuri la mai multe firme care dezolta astfel de jocuri, dar nu am primit niciun raspuns sau acord.

Prin urmare, sunt legale zecile de mii de siteuri de acest gen ?

#2
flegma

flegma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,294
  • Înscris: 09.08.2009
De ce nu ar fi legale?

#3
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
De ce n-ar fi ?
Majoritatea jocurilor flash au integrat in ele reclama google care sta cel putin 10-15 secunde inainte de a incepe jocul, deci cei care creeaza jocul au tot interesul ca sa le fie postate jocurile pe cat mai multe situri.
Majoritatea siturilor de acest gen au reclame google, google n-ar accepta sub nici o forma daca ar fi ilegal.

Edited by bogdan_popescu, 04 January 2012 - 17:54.


#4
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View Postflegma, on 4th January 2012, 17:52, said:

De ce nu ar fi legale?


View Postbogdan_popescu, on 4th January 2012, 17:52, said:

De ce n-ar fi ?
Majoritatea jocurilor flash au integrat in ele reclama google care sta cel putin 10-15 secunde inainte de a incepe jocul, deci cei care creeaza jocul au tot interesul ca sa le fie postate jocurile pe cat mai multe situri.
Majoritatea siturilor de acest gen au reclame google, google n-ar accepta sub nici o forma daca ar fi ilegal.
Pe siteurile producatorilor scrie au nu se pot distribui fara acord. Problema e ca niciunul nu raspunde. Am trimis un mail la un site destul de cunoscut, sa-i intreb daca ei ii contacteaza pe producatori. Au zis ca nu au avut probleme.

Sa presupunem, ca exista probleme din cauza unui joc, producatorii te dau in judecata, sau te pun sa stergi jocul respectiv ?

#5
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Cei care specifica asta posibil sa nu aiba reclame integrate, dar majoritatea au linkuri catre siturile lor, deci tot nu pierd nimic.
Daca eu spre exemplu "fur" jocurile de pe alte situri, nu am de unde sa stiu ca cel care l-a creat vrea sa-i cer si lui acordul.
Daca cuiva nu-i convine iti va trimite mail sa-l scoti, tu te conformezi si gata. ;)

#6
mateiuli

mateiuli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 07.08.2006
Atunci cand producatorul face un joc poate sa il distribuie gratuit. Producatorul specifica daca jocul ala e distribuit gratuit sau daca trebuie cumparat, probabil de detinatorul site-ului pe care e pus - o licenta ceva. Daca te prinde ca jocul ala trebuia cumparat iar tu il ai pe site fara acordul autorului, bazat pe EULA (End User License Agreement) poate sa te dea in judecata.

Parerea mea. Eu asa vad lucrurile. Daca nu am dreptate lamuriti-ma si pe mine.

Edited by mateiuli, 04 January 2012 - 18:13.


#7
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011
Daca te uiti pe absolut orice site al producatorilor, scrie ca ei trebuie sa iti ofere acordul iar publicarea este strict interzisa fara acordul lor.

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postmateiuli, on 4th January 2012, 18:12, said:

Atunci cand producatorul face un joc poate sa il distribuie gratuit. Producatorul specifica daca jocul ala e distribuit gratuit sau daca trebuie cumparat, probabil de detinatorul site-ului pe care e pus - o licenta ceva. Daca te prinde ca jocul ala trebuia cumparat iar tu il ai pe site fara acordul autorului, bazat pe EULA (End User License Agreement) poate sa te dea in judecata.
Asa e legal.

View PostLexs, on 4th January 2012, 18:17, said:

Daca te uiti pe absolut orice site al producatorilor, scrie ca ei trebuie sa iti ofere acordul iar publicarea este strict interzisa fara acordul lor.
Si daca stii asta care mai e intrebarea ?

#9
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View Postneagu_laurentiu, on 4th January 2012, 18:42, said:

Asa e legal.


Si daca stii asta care mai e intrebarea ?
Sunt curios daca au existat probleme

#10
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Daca vrei sa folosesti ceva ce nu-i al tau si nu ai acord las-o balta. Nu conteaza ca nu i-au prins pe unii. Tu ai grija de tine.

#11
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View Postneagu_laurentiu, on 4th January 2012, 18:48, said:

Daca vrei sa folosesti ceva ce nu-i al tau si nu ai acord las-o balta. Nu conteaza ca nu i-au prins pe unii. Tu ai grija de tine.
Stai linistit, ca nu intra ei in faliment. Au reclame in jocuri si nu consuma banda

#12
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Eu zic sa citesti legea drepturilor de autor si ce risti. Nu e vorba ca saracesc producatorii ci tu daca-ti face un binevoitor plangere.

#13
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View Postneagu_laurentiu, on 4th January 2012, 19:10, said:

Eu zic sa citesti legea drepturilor de autor si ce risti. Nu e vorba ca saracesc producatorii ci tu daca-ti face un binevoitor plangere.
Ok, dar mai intai nu trebuie sa fiu anuntat sa scot jocurile respective ?

#14
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Mai mult ca sigur te anunta si doar daca refuzi merg mai departe (sau nu).
Parerea mea e ca nu au treaba, si daca au si reclama in joc sunt mai mult decat convins ca nu au sa te contacteze niciodata.

#15
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010
Eu cred ca e perfect legal.
Nu stiu foarte bine daca are legatura, insa de cand godaddy a inceput sa sprijine SOPA s-au sters peste 10.000 de site-uri.
Eu am un domeniu la godaddy cu jocuri din astea flash si nu mi-au inchis site-ul, deci cred ca e datorita faptului ca e legal. V-am spus, nu stiu exact daca are legatura, insa cred ca asa e.

Edited by tudor07, 05 January 2012 - 00:59.


#16
Eduard_M

Eduard_M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.12.2010
Lexs, daca intr-adevar cauti o sursa legala de jocuri Flash, uita-te aici:
http://www.mochimedia.com/

#17
Lexs

Lexs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 09.09.2011

View PostEduard_M, on 5th January 2012, 08:37, said:

Lexs, daca intr-adevar cauti o sursa legala de jocuri Flash, uita-te aici:
http://www.mochimedia.com/
Mersi. Oricum, daca nu au fost reclamatii, e clar ca producatorii sunt multumiti de cat castiga din reclame. Mult mai bine decat ar lua prin licenta cred.


Si eu m-am gandit ca de cand cu nebunia SOPA, ramai fara date.

#18
Cata.

Cata.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 06.12.2004
Pentru ei esti ca o furnica si nu se obosesc sa te "omoare".
Daca cel mai mare site ar fura de la al doilea atunci ar iesi razboi...
Desi chiar si atunci si-ar pata onoarea tot cei care fura.

Eu primesc zilnic emailuri in care sunt rugat sa adaug pe site anumite jocuri flash! Interesul pentru orice producator de jocuri e sa-i fie afisat jocul mai departe, asta din motive de marketing. Totusi e normal ca un site care se respecta sa nu scrie:"Puteti lua de aici jocuri cate vreti!"

In orice caz, in 99,97% din cazuri daca este un conflict se rezolva printr-un email.
Daca ai un site mic, n-ai ce prejudicii sa le aduci...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate