Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 

Nikon L120. "pete" pe lentila

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012
Salutari

Am cumparat recent acest aparat foto: http://www.emag.ro/a...egru--pVMA740E1  (a nu se considera reclama) si am o problema destul de mare cu ea.

Am fost cu ea afara, cam doua ore, seara, cand era frig. Dupa ce am intrat in casa, lentila s-a aburit (ceea ce ma si astepta sa faca asta). Insa, pe ea sunt anumite desene, care eu cred ca nu sunt normale. Precizez ca atunci cand lentila nu este aburita, trebuie sa te uti foarte atent, si dintr-un unghi anume, ca sa se vada acele desene. Mai precizez ca nu pot sa le sterg de pe obiectiv, pur si simplu. Camera o am de 1 saptamana, am facut 300 de poze + filamat 2 ore cu ea, insa abea acum am vazut asta.

Poza cu lentila aburita: http://img651.images...20103205830.jpg
Poza cu lentila aburita (am marcat acele desene, pt cei care nu inteleg): http://img24.imagesh...08/camera1v.jpg

Este normal ? Multi mi-au zis ca nu. Pot sa fac ceva ca sa o curat acasa? Sau mai bine o returnez ?

#2
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Returneaz-o fara discutie.
Cumpara-ti una la fel tot de la emag pentru garantia asta smechera.

#3
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012
Nu am inteles ce vrei sa spui cu "garantia aceea smechera" . Daca iau tot aparatul ala, tot de la emag, imi e sa nu mi-l dea tot pe asta :|

+ ca am primit 3 cadouri: incarcator energizer + 4 baterii 2000mAh, card 4GB si husa originala nikon. Pentru astea am primit discount de 3 mil. E posibil sa ma puna sa il platesc acum ? :|

Edited by costin96, 04 January 2012 - 13:30.


#4
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Nu te pune nimeni sa platesti in plus.Daca ai mai putin de 30 de zile de cand ai cumparat aparatul poti sa primesti banii inapoi daca asta doresti si sa cumperi altceva din magazin.Emag are o tona de comenzi pe zi(da, chiar o tona) si nu se pune problema de garantie cand te duci la ei pentru ca isi permit.La asta ma refeream cu garantia.Daca ai sa cumperi de la o panarama de magazin pe langa faptul ca o sa stai zile muuuulte fara aparat produsul fiind la garantie, si multe alte probleme din aceasta arie, s-ar putea sa trebuiasca sa iti iei in aceeasi bani ceva din stocul lor in caz ca aparatul tau nu se poate repara.A..da am uitat, se poate sa te alegi cu propriul tau aparat reparat chiar daca nu l-ai stricat tu.O firma mare iti ofera garantia fara comentarii(cel mai sigur iti va inlocui produsul).Nu ai cum sa primesti acelasi produs inapoi pentru ca e sigilat cand il cumperi.

Edited by v3lsatis, 04 January 2012 - 13:48.


#5
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012
Nu a fost sigilat :|

Cutia nu are nici un "marker" dinacela "avoid if seal is broken" si nu avea nici folie de protectie pe ecran.  In schimb camera era ambalata, si garantia a stampilat-o acolo pe loc. Nici nu stiu ce sa cred ... Eu am facut comanda intr-o duminica, si a ajuns marti. Nici nu stiu ce sa fac :|

#6
sosodriver

sosodriver

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 261
  • Înscris: 17.11.2010

View Postcostin96, on 4th January 2012, 13:51, said:

Nu a fost sigilat :|

Cutia nu are nici un "marker" dinacela "avoid if seal is broken" si nu avea nici folie de protectie pe ecran.  In schimb camera era ambalata, si garantia a stampilat-o acolo pe loc. Nici nu stiu ce sa cred ... Eu am facut comanda intr-o duminica, si a ajuns marti. Nici nu stiu ce sa fac :|


cand l-ai cumparat nu erau petele alea acolo?

#7
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012

View Postsosodriver, on 4th January 2012, 14:13, said:

cand l-ai cumparat nu erau petele alea acolo?

Acele pete NU se vad cand obiectivul este in stare normala (deci eu nu le-am vazut atunci). Se vad decat cateva puncte din acele pete (acelea marcate cu albastru) si asta numai si numai daca ma uit dintr-o anumita pozitie si daca pica lumina intr-un anumit fel, altfel nu le vad.
In schimb daca suflu in obiectiv (si il "aburesc" umpic), se vede absolut tot.

Pozele acelea le-am facut cu telefonul, iar eu suflasem in obiectiv ca sa se abureasca, numai atunci se vad acele lucruri din orice pozitie.

Edited by costin96, 04 January 2012 - 14:24.


#8
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008
orice produs cumparat direct de pe net poate fi returnat in stare buna, in ambalajele originale, in termen de 30 de zile FARA INTREBARI SUPLIMENTARE.

asadar poti:

1. sa-l returnezi (inclusiv cadourile) si sa iti dea banii sau sa cumperi altceva FARA SA PRECIZEZI DEFECTIUNEA, altfel il vor baga la garantie

2. sa-l returnezi pentru garantie, mentionand defectul, caz in care camera poate fi "reparata" sau iti vor da alta

3. daca nu afecteaza pozele (poti testa catre pereti de mai multe culori, inclusiv catre cer, cu focus manual), poti pastra camera asa cum e.

decizia iti apartine. nu ne ruga sa luam o decizie in locul tau.

e posibil ca acele pete sa fie cauzate de o aplicare gresita a unor subsante cu rol de protejare si "corectare" a luminii. asadar nu cred ca pot fi curatate. singura solutie este inlocuierea lentilei / blocului optic / camerei. daca totusi te decizi sa incerci sa le cureti, nu folosi decat apa distilata sau substante speciale pentru suprafete optice (gen solutiile pentru ochelari, solutii de curatare unitati optice gen cd/dvd, evident solutii speciale pentru foto, etc)

Edited by shmu, 04 January 2012 - 17:16.


#9
v3lsatis

v3lsatis

    【HD】

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 19.12.2004
Daca o ai de mai putin de 30 de zile da-o inapoi si iti primesti banii fara comentarii.Asa rezolvi problema.

#10
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012
@shmu: Camera nu are focus manual si pozele chiar ies ok ... Ma gandesc in timp sa nu apara diverse lucruri sau "fantome" pe poze ...
Cred ca pana la urma o sa o returnez si asta e ... Si cred ca e ce ai spus tu .. aplicarea incorecta a unor substante ... Ca nu iese de pe lentila, si ma duce cu  gandul sa nu fie ceva pe interior .... asta e.

Multumesc foarte mult pentru sfaturi (in special lui shmu si v3lsatis).

#11
carmenb62

carmenb62

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 22.07.2006
costin, am o sugestie:
daca iti schimba camera, sa sufli in lentila (la aparatul nou), sa o aburesti si sa vezi daca nu mai apare ceva.
Oricum sa ne tii la curent, te rog, chiar sunt curioasa cum va rezolva e-mag-ul problema.

#12
costin96

costin96

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 04.01.2012
Am fost la emag, si m-am dus la returnare produse.

Cei de acolo au fost chiar foarte draguti, si m-au intrebat de ce nu mai vreau camera (din curiozitate). Le-am zis ca are respectivele pete, si eu s-au uitat la ea. Le-am dat si cadourile primite (husa + card + incarcator+ baterii), insa toate erau desigilate. Nu au facut nici un fel de scandal. L-au luat inapoi, si mi-au emis factura pe minus ( - 899 lei ) .

M-am dus la un consultant, am facut comanda, si dupa la casa, sa imi dea factura noua, in schimbul celei pe minus, si sa semnez facturile, dupa la predare marfa unde am primit camera si cadourile (card, husa, incarcator) toate sigilate.

Eu le-am zis ca doream numai camera schimbata, nu si accesoriile, dar ei au zis ca nu e absolut nici o problema si le schimba cu totul.

Sincer cei de la emag mi s-au parut ffff de treaba.

#13
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
Salut,

Am o intrebare - cea de a doua camera avea tipla pe ecran sau era la fel - cutia desfacuta si fara tipla, doar intr-o punga de protectie?

Merci

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate