Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta

Problema imprimanta
 Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...

Sfat alegere parbriz
 EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai

Semnal bun da'... prost
 De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 

iGlo Unique A1-01

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
64 răspunsuri în acest subiect

#1
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.752
  • Înscris: 10.05.2008
am primit mail de la un site de profil ca acest telefon v-a fi lansat in Romania pana la sfarsitul anului.
daca il cumpara/testeaza cineva,
rugam sa lase aici impresiile despre el.

#2
burrebista

burrebista

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 11
  • Înscris: 17.03.2008
iGlo A101 este un terminal cu chipset MT6573 de la MTK (650Mhz). Teoretic se aseamana foarte mult cu Lenovo A60 (care se gaseste deja pe piata noastra) avand practic aceleasi caracteristici.
Site-ul importatorului roman indica urmatoarele caracteristici:
Tip platforma:
Smartphone Dual SiM, suporta 2 cartele SiM active simultan in acelasi telefon

Apel in asteptare intre 2 SiM-uri:
Nu este posibil Hardware, dar este posibil emulat software prin operator (instructiuni in pachet)

Retea 2G GSM:
850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 1 | 850, 900, 1800, 1900 Mhz - SIM 2

Retea 3G WCDMA/UMTS:
850, 2100 Mhz - doar SIM 1

Dimensiuni:
114 x 60 x 13mm, greutate: 125 grame

Ecran:
3.5" (8.9cm), rezolutie HVGA 320 x 480 pixeli, Ecran tactil de tip multi touch capacitiv (prin atingere cu degetul fara apasare)

Sunet:
Vibratii, melodii de apel MP3, WAV | Difuzor mare | priza audio jack 3.5mm

Memorie:
Slotul de card microSD accepta pana la 32GB | 4GB ROM + 4GB RAM | Intern liber 512MB

Internet prin SiM, viteza:
GPRS | EDGE Clasa 12 | 3G HSDPA 7.2 Mbps download, HSUPA 5.76 Mbps upload

Internet prin WLAN, viteza:
WiFi 802.11 a/b/g/n, WiFi Hotspot 54 Mbps

Bluetooth:
v.2.1 + A2DP

USB:
v.2.0 microUSB

Camera:
Primara 3.2 MPx, 2048x1536 pixeli, autofocus, LED flash, filmare video 720p la 30fps | Secundara 0.3 MPx pentru apel video

Sistem de operare:
Android OS, v.2.3.4 Gingerbread, posibil upgrade

Meniu in limba:
Romana, Maghiara, Ceha, Daneza, Olandeza, Engleza, Finlandeza, Franceza, Germana, Greaca, Italiana, Spaniola,
Japoneza, Koreana, Chineza, Norvegiana, Poloneza, Braziliana, Portugheza, Rusa, Slovena, Suedeza, Turca

Chipset, CPU:
MediaTek MT6573 650Mhz + MT6620 (BT+FM+GPS+WIFI) + MT6162 (RF)

Senzori:
Accelerometru gravitational, 3D, senzor de proximitate

Mesaje:
SMS, MMS, Email, Push Mail, IM, RSS

Browser:
HTML, Adobe Flash

Radio:
Stereo FM radio cu suport RDS

Receptor GPS:
Da, cu suport A-GPS

Aplicatii JAVA:
Da, prin emulator Java MIDP

Functii, aplicatii:
Agenda nelimitata
Suporta Android APK, Google Market, suporta aplicatii pentru senzor 3D
Skype VOIP pentru convorbiri internationale gratuite prin WiFi si 3G
Calendar, recorder, calculator, world clock, alarma
Inregistrare video MP4/DivX/XviD/WMV/H.264/H.263 player | inregistrare audio MP3/WAV/eAAC+/AC3/FLAC player
Organizator
Image/video editor | Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF)
Google Search, Maps, Gmail, YouTube, Calendar, Google Talk, Picasa integration
Voice memo/dial/commands | Predictive text input (Swype)

Baterie, autonomie:
Standardizata BP-4L, Li-Ion 1500 mAh | Timp de asteptare 6 zile | Timp de convorbire 8 ore

Accesorii:
2 baterii, cablu USB microUSB, set casti stereo cu fir jack 3.5mm, incarcator euro, manual in limba romana
cutie de cadou, husa de piele, folie de protectie

Pe site-ul producatorului chinez apare o singura diferenta: bateria are 1800mAh.

Inca nu am gasit recenzii pe site-urile externe, in afara de o prezentare video facuta pe youtube de o firma din Olanda: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AlU3CxHkKPI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Asteptam cu interes recenzii de la utilizatori.

Sarbatori fericite tuturor!

#3
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
În teorie, la caracteristici stă foarte bine la un preț foarte bun. Rămâne de văzut cum se comportă în realitate.
Ce mi-a atras atenția în prezentarea acestui telefon a fost următoarea remarcă:
Apel in asteptare intre 2 SiM-uri: Nu este posibil Hardware, dar este posibil emulat software prin operator (instructiuni in pachet).
Sincer, sunt interesat să văd în ce constă această emulare software prin operator de care zice distribuitorul în România al acestui telefon. Poate ne dă mai multe relații chiar utilizatorul care este de la firma în cauză.

#4
vdnick

vdnick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 18.11.2006
Cata memorie RAM are?

4GB sigur nu!...

#5
nikeccc

nikeccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 27.08.2005

 senator, on 2nd January 2012, 11:24, said:

În teorie, la caracteristici stă foarte bine la un preț foarte bun. Rămâne de văzut cum se comportă în realitate.
Ce mi-a atras atenția în prezentarea acestui telefon a fost următoarea remarcă:
Apel in asteptare intre 2 SiM-uri: Nu este posibil Hardware, dar este posibil emulat software prin operator (instructiuni in pachet).
Sincer, sunt interesat să văd în ce constă această emulare software prin operator de care zice distribuitorul în România al acestui telefon. Poate ne dă mai multe relații chiar utilizatorul care este de la firma în cauză.


Am trimis eu un mail cu acceasi intrebare si iata raspunsul:
Buna ziua

Se pot configura redirectionari SIM1 spre SIM2 pentru a genera ton de ocupat cand se vorbeste pe sim 1 si cineva va suna pe sim 2, sau pentru a vedea cine suna in acelasi moment pe celalalt sim, prin activarea serviciului de apel in asteptare la operator. Este doar o emulare software, utila doar sa vedeti cine suna.


Va dorim o zi placuta!

Director Vanzari

In concluzie este o chestiune de divertare intre SIM-uri, personal cred ca este suficienta solutia la cate minute se ofera acum pe abonamente sau cartele. Poate in viitor se vor adopta solutii de apel in asteptare intre SIM-uri.

Editat de Courage, 08 ianuarie 2012 - 21:59.


#6
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 nikeccc, on 3rd January 2012, 18:43, said:

In concluzie este o chestiune de divertare intre SIM-uri, personal cred ca este suficienta solutia la cate minute se ofera acum pe abonamente sau cartele. Poate in viitor se vor adopta solutii de apel in asteptare intre SIM-uri.
Mare fâs. Nu puteau să spună simplu că se folosește funcția de redirecționare apeluri pe care o știe toată lumea. Auzi, emulare software prin operator. Ce le place și ăstora să folosească expresii pompoase.

#7
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Importatorii ăștia ori ne cred proști, ori sunt de o lene patologică. Le-am cerut niște detalii prin telefon și mi-au spus prima dată să le trimit un email cu solicitările mele. Văzând că nu catadicsesc să răspundă i-am sunat din nou și, în afara faptului că nu te lasă ca să pui întrebarea până la capăt, îți mai și răspund în doi peri.
Auzi gen de răspuns: asta nu-l interesează pe utilizator.
Ca să nu mai spun că trec la caracteristici ale telefonului particularități care țin de operatorul de telefonie mobilă...

#8
nikeccc

nikeccc

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 2
  • Înscris: 27.08.2005

 senator, on 3rd January 2012, 19:23, said:

Mare fâs. Nu puteau să spună simplu că se folosește funcția de redirecționare apeluri pe care o știe toată lumea. Auzi, emulare software prin operator. Ce le place și ăstora să folosească expresii pompoase.

Ca de obicei in Romania ne place sa ne scarpinam la urechea dreapta cu mana stanga.

#9
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Le-am trimis și eu un email zilele trecute:
Doresc si eu mai multe detalii despre noile telefoane dublu sim pe care le comercializati:
1. La iGlo Unique A1-03, la Chipset, CPU:
MediaTek MT6516 460Mhz + AMR. Ce reprezinta AMR? Cine este producătorul procesorului și ce model exact este? Pe lângă MT6516, nu trebuia să mai fie și altele ca să completeze chipsetul? Care sunt acestea?
2. La iGlo Unique A1-01, cine este producătorul procesorului și ce model exact este?
3. La iGlo Aquila A8-01, cine este producătorul procesorului și ce model exact este? Față de modelul de la pct. 2 în afară de diagonală ecran, formă și preț mai sunt alte deosebiri?
La toate:
- în ce constă emularea software prin operator pentru a avea apel în așteptare între sim-uri?
- toate au 4GB ROM + 4GB RAM | Intern liber 512MB și camere foto 3,2 MP + 0,3 MP?

Raspuns:
Producatorul procesorului este asa cum scrie pe site, MEDIATEK din Taiwan, cel mai mare producator de chipseturi din Asia. Puteti cauta informatii despre MediaTek pe wikipedia.
Puteti cauta pe wikipedia si ce inseamna AMR, este tot un producator de procesor grafic pentru partea video.
A8 se deosebeste de A1 doar prin ecran mai mare.
Da, este vorba de aceeasi platforma, pe care s-au instalat 2 configuratii diferite, difera doar procesorul de calcul numeric CPU, unul este 460mhz si altul este 650mhz.

Deci, domnul în cauză, în loc să răspundă exact și la toate întrebările, mă pune să caut pe Wikipedia.
Ce zice individul:
1. Că procesorul este făcut de MediaTek. Hmmm, eu credeam că MediaTek produce chipseturi, iar procesoarele sunt produse de alții (ARM, Samsung).
2. Că AMR este producător de procesor grafic pentru partea video. Mda? Sigur nu este producător grafic pentru partea audio? Lăsând la o partea exprimarea pleonastică a individului, când l-am întrebat de AMR (pe care l-am crezut "decedat" de mult timp) am vrut să știu dacă în cazul telefoanelor mobile termenul are un alt înțeles sau sunt alte particularități decât în cazul PC-urilor. Ce a ieșit apreciați și voi.
Lăsând la o parte că multe întrebări au rămas fără un răspuns, ce-am mai descoperit la această firmă:
1. Că există deosebiri între ce menționează producatorul și ce scrie la ei pe site legat de camera foto: la primii, că are o camera de 2MP care poate ajunge software pana la 3,2MP, la ultimii fără această mențiune.
2. La producator ca telefonul are 4Gb+2Gb, la ei: 4GB ROM + 2GB RAM | Intern liber 256MB
Despre ultimul telefon nu am reușit să obțin date de la producător pentru că... nu există.

Ca să știți cu cine aveți de-a face.

Editat de senator, 05 ianuarie 2012 - 12:31.


#10
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Astept cu interes un review la acest telefon, mai ales comparativ cu Lenovo A60.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
LE:

Oamenii de la firma asta nu inteleg deloc piata telefoanelor cu Android. E destul de sigur ca iGlo nu e o marca care va genera in jurul sau o comunitate, asa ca vei ramane cu ceea ce instaleaza producatorul pe el. Adio root, adio custom rom. Adica un banal telefon care nu capteaza deloc esenta Android: posibilitatea nelimitata de modificare a sistemului. Pentru cine cauta asta, se gasesc Samsunguri sau LG-uri low-end la pret mai mic decat acest telefon, daca nu te intereseaza comunitatea. Pe de alta parte, exista sute de rom-uri custom pentru Galaxy S2, desi e un aparat scump.

In urma celor postate pe topicul cu Lenovo A60, mai ales vazand ca pe etotalk.com aparatul Lenovo se gaseste cu 145$ + 25$ transport (la un simplu calcul, daca importi de la 10 bucati in sus, iti iese la pretul cu care vand ei iGlo, inclusiv cu TVA, cu tot), le-am sugerat daca nu ar dori sa-si extinda portofoliul si sa importe si telefoane pentru care exista o comunitate cat de cat si ai sanse sa il customizezi.

Ei raspund:

Quote

Ceea ce sustineti mai jos este totalmente fals.
Modelul Lenovo A60 este identic in platforma de functionare cu modelul nostru iGlo A101 si A801.
Astfel, orice aplicatii disponibile pentru android 2.0 sau mai nou, ce pot fi instalate in lenovo A60, pot fi instalate si in iGlo A101 sau A801

Tocmai aceasta este schimbarea in generatia Android, daca pana acum electronica demult timp a fost similara, doar sistemul de operare era diferit ceea ce facea imposibila rularea anumitor aplicatii pe telefoanele ne-europenizate, acum, si sistemul de operare este acelasi.

Asadar, spre exemplu, orice puteti instala pe un Galaxy S2 sau peun HTC HD, puteti sa instalati si pe un iGlo A101. Orice. Diferenta consta doar ca un Galaxy S2 se misca mult mai repede datorita procesorului mai rapid. Nu exista diferente de executie. Nu este nevoie sa modifice utilizatorul nimic la sistemul de operare.

Lenova ar costa cu 35% mai scump decat iGlo, nu ati luat in considerare si TVA-ul romanesc.
Deci, in conceptia lor, Lenovo=Galaxy S2=iGlo, doar ca unul are un procesor mai rapid. Mda, avand in vedere ca eu sunt posesor de Galaxy S2 si stiu ca diferenta fata de iGlo (sau Lenovo) se extinde dincolo de procesor, la toate componentele telefonului, nu ma descurajez:

Quote

Intr-adevar, aplicatiile sunt aceleasi, dar nu pentru aplicatii v-am scris.

Ma refeream exact la modificarea sistemului de operare: upgrade, customizare, inlaturarea unor aplicatii de sistem in limba chineza (inutile la noi), adaugarea altor aplicatii de sistem, obtinerea drepturilor de superuser (root), etc. Ca sa va faceti o idee, iata aici o mica comunitate: http://forum.softped...howtopic=821116

Probabil ca sunteti familiarizat cu site-ul xda-developers si, daca ati dat exemplul SGS2, iata cate zeci de variante de rom-uri customizate s-au publicat pe xda-developers: http://forum.xda-dev...play.php?f=1204
Tocmai despre aceasta era vorba, modificarea sistemului, care nu este la indemana oricui. Oricate aplicatii exista in market, sunt anumite modificari care pur si simplu nu se pot face fara drepturi de superuser (root) si/sau fara un rom pus la dispozitie de producator.

Eu v-am facut doar o sugestie, pentru ca am vazut de exemplu aici http://www.pc-tablet...i-video-2004116 aparatul Lenovo la un pret nu mult diferit de cel de la dvs. pentru iGlo. Nu stiu in ce conditii au importat ei acel model, eu doar v-am sugerat sa analizati posibilitatea pentru ca as fi preferat sa cumpar de la dvs., chiar daca era o diferenta de pret. Poate gasiti o promotie sau alta reducere la un partener chinez. Eu am gasit, dar la comanda unei singure bucati, ajunge la pretul din Romania: http://etotalk.com/l...6573_p2647.html si nu ar avea rost deranjul.

Probabil ca dvs. puteti gasi oricum oferte mai bune decat mine. Eu v-am trimis numai o sugestie, daca pe viitor vreti sa includeti in oferta dvs. si modele putin mai scumpe, dar mai larg raspandite.

Ei o tin pe-a lor:

Quote

Dupa cum spuneam, a folosi Lenovo A60 sau iGlo A101, este acelasi lucru, puteti sa luati parte la ce comunitate de Lenovo A60 doriti, ca se potriveste orice, este acelasi telefon in alta carcasa.

Din contra, cred ca este important sa existe un reprezentant in Romania, care sa va ofere suportul necesar pentru upgrade de OS sau alte modificari sau actualizari software, si nu cred ca este important sa avem 3-4 prieteni cu acelasi telefon pe un forum.
In cazul iGlo, noi vom oferi tot suportul de OS necesar, drivere inclusiv actualizari.
In cazul Lenovo, nu va oferi nimeni asa ceva.

Siteul respectiv pc-tablet.ro nu este un reprezentant oficial, este un site pirat, clandestin, ilegal, nu prezinta pagina de termeni si nu este conform legilor din Romania, nu prezinta conformitatea CE a produselor. Nu plateste taxe, e normal sa fie similar pretul. In mod normal, daca aplicam 24% la acel lenovo, este mult mai scump pentru o carcasa urata. Este incomparabil aspectul iGlo.

Noi lucram doar cu producatorii, detinatorii marcilor chinezesti, ca preprezentanti in Romania, singura forma legala pentru a distribui un produs electronic certificat conform UE in Romania.

Cu producatorul Lenovo nu dorim sa lucram, nu merita, scump si modele urate.

Lucram in continuare cu iGlo, iPro si TechFaith, care vor lansa modele mai competitive in continuare.
BS. De unde upgrade si suport soft, daca producatorul nu ofera asa ceva? De unde comunitate, daca ea nu exista si nu are cum sa se formeze in jurul unui model practic no-name?

Am ajuns la doua posibile concluzii: fie dupa cum am scris la inceput, ei pur si simplu nu inteleg piata modelelor cu Android, fie au un deal atat de bun la iGlo, ca isi pun adaus comercial de minim 100% si un 20% la Lenovo li se pare putin. Pe de alta parte, daca ultima e adevarata, experienta ne spune ca telefoane vandute cu < 100$ la dealer in China sunt prastii in privinta calitatii fizice a carcasei si a asamblarii, adica exact la ce nu se da garantie. Astept in continuare sa apara cineva care are acest telefon si sa ne spuna cum e in realitate.

In urma schimbului de mesaje cu ei, eu m-am decis la Samsung Galaxy Y Duos. Oricare din ele, vedem cand apar, dar macar sa stiu ca nu raman cu rom-ul chinezesc in telefon, ci am sansa sa gasesc ceva mai bun pe xda-developers sau in alta parte.

#12
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006
Cu părere de rău, dar trebuie s-o spun cât se poate de direct: sunt niște escroci. Atâta timp cât dau date false despre produsele pe care le comercializează sunt niște escroci pe care orice om rațional trebuie să-i evite. Abia aștept pe acest topic pe reprezentantul firmei ca să mă contrazică.

#13
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 bladhaund, on 14th January 2012, 12:02, said:

In urma schimbului de mesaje cu ei, eu m-am decis la Samsung Galaxy Y Duos. Oricare din ele, vedem cand apar, dar macar sa stiu ca nu raman cu rom-ul chinezesc in telefon, ci am sansa sa gasesc ceva mai bun pe xda-developers sau in alta parte.
S-ar putea ca și LG Optimus Net Dualsă prezinte interes. Par a fi cam din aceeași clasă.

Editat de senator, 16 ianuarie 2012 - 18:45.


#14
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Da, pacat ca niciunul din cele brand inca nu se gaseste la noi. Ultimul off-topic: exista anuntat si Samsung Galaxy S2 Duos.  :surprise: Pacat ca deocamdata este destinat numai Chinei. Eu pe asta as merge, daca ar fi si la noi disponibil. Dai un ban, dar stiu sigur ca stai foarte in fata.  :punk:

Editat de bladhaund, 17 ianuarie 2012 - 03:00.


#15
cristian c.

cristian c.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 85
  • Înscris: 16.10.2006
Domnilor, userul acesta "senator" ne-a trimis un email in care solicita informatii tehnice despre produs si s-a semnat "CUCU BAU".
Cine poate sa-i dea credibilitate unei astfel de persoane care se semneaza CUCU BAU? Cati dintre dumneavoastra, ati raspunde unei persoane care se semneaza CUCU BAU ?

Dupa cateva ore de la emailul trimis de "CUCU BAU = senator", a sunat la telefonul de comenzi intreband de ce nu i s-a raspuns inca la intrebarile tehnice trimise pe email. I s-a spus ca va primi raspuns in 24 de ore. A doua zi dimineata a revenit la telefon, de aceasta data folosind un limbaj jignitor cu atacuri la persoana si repetand in continu la telefon ALO ALO ALO, de ce nu i se raspunde la intrebari. I s-a spus acelasi lucru, nu au trecut cele 24 de ore va rugam sa va calmati si sa verificati emailul dupa 24 de ore, cu siguranta veti primi suportul tehnic prin email. In aceeasi dupa amiaza, a primit raspuns la cererea de informatii tehnice inainte de expirarea celor 24 de ore, lucru ce poate fi probat.

Acest user senator care se semneaza "CUCU BAU" este o persoana recalcitranta, daca i-am scris ca nu a procedat corect sa terorizeze operatorul telefonic cu telefoanele si nu a asteptat cele 24 de ore, s-a suparat si mai tare si ne-a mai trimis apoi un email cu jigniri personale foarte urate in care completeaza ca "ne invita pe softpedia in camp deschis", se pare ca rostul lui este sa poarte razboaie personale cu oamenii pe internet.

Dupa acest episod, acelasi user "CUCU BAU = Senator", a postat pe sofpedia informatii eronate si calomnioase despre producatorul MediaTek si chipsetul MT6573, interpretand si traducand gresit in romana materiale postate pe un site in engleza. Ca urmare administratorul Sofpedia a inteles interpretarea gresita si a sters informatiile calomnioase despre chipsetul Mediatek postate de "CUCU BAU = Senator".

Mentionam ca nu avem timp de razboaie cu nimeni, nu ne intereseaza "campul deschis" al acestui personaj CUCU BAU = senator, si nu ne intereseaza sa alimentam alte discutii personale sau razboinice.
Softpedia nu este camp deschis pentru OFF-TOPIC-ul lui CUCU BAU, si este primul si ultimul mesaj care il avem despre acest CUCU BAU.

Ne intereseaza sa discutam civilizat chestiuni tehnice, fara atacuri la persoana, doar prin email si nu la telefon, si sa raspundem cu suportul tehnic in maxim 24 de ore.

Toate informatiile tehnice de pe site sunt adevarate, nu este nimic fals. Initial s-a inteles gresit 4gigabytes RAM in loc de 4gigabiti RAM, dar informatia s-a corectat demult din 4gigabiti RAM in echivalentul 512 gigabytes RAM.

Cel mai important aspect, toate produsele iGlo beneficiaza de garantia de proba de 10 zile, puteti comanda orice model, ii puteti face orice teste doriti, si daca nu sunteti multumim il puteti returna in 10 zile, si primiti banii inapoi. Probati asa in mod direct toate specificatiile tehnice si calitatea executiei produselor.

Referitor la intrebarile userului "bladhaund" despre carcasa si asamblare, produsele iGlo Mobile au un nivel de executie si finisaj exceptional, puteti sa va convingeti prin proba de 10zile. Produsele iGlo Mobile se comercializeaza cu succes de 8 luni de zile in Romania si sunt apreciate tocmai pentru finisajul si calitatea executiei carcaselor mult superioara fata de orice alt producator din China, aceasta fiind diferenta majora fata de alte echipamente cu acelasi hardware.

Este gresita informatia ca nu se da garantie pentru calitatea fizica a carcasei si a asamblarii. Garantia de 24 de luni contra defectiunilor acopera pentru produsele iGlo orice deficiente ati crede ca ar putea sa apara la orice componente precum hardware, parti de plastic, suruburi, carcasa, tastatura, ecran, daca apare orice uzura prematura se repara gratuit.
Daca produsul iGlo Mobile este spart de utilizator, acesta va putea fi restaurat ca nou in conditii de post-garantie, serviceul autorizat iGlo Mobile dispune de toate componentele necesare.

Referitor la intrebarile userului "bladhaund", produsele iGlo Mobile beneficiaza de suport si update firmware in Romania doar prin distribuitorii autorizati. Firmware-ul Android va putea fi descarcat online. Instructiunile se primesc in mod direct prin email, doar de catre cumparatorii acestor modele.

iGlo Mobile este producator la comanda OEM si ODM, astfel ca nu ofera suport direct utilizatorilor finali, suportul direct cade in sarcina distribuitorilor autorizati sau marcilor comerciale din fiecare tara. Specificatiile tehnice pot diferi putin pentru fiecare lot de productie, in functie de comanda distribuitorului, spre exemplu camera foto poate fi comandata mai mare sau mai mica, si difera pe fiecare model A101, A103 si A801, sunt 3 versiuni diferite de camere, echilibrate in pret.

Asadar, fiecare cititor al acestui topic, poate incerca produsele, 10 zile proba, si va beneficia si de o reducere de 5% daca specifica in comanda ca a citit oferta de pe softpedia.

#16
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.423
  • Înscris: 02.03.2006

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Domnilor, userul acesta "senator" ne-a trimis un email in care solicita informatii tehnice despre produs si s-a semnat "CUCU BAU".
Cine poate sa-i dea credibilitate unei astfel de persoane care se semneaza CUCU BAU? Cati dintre dumneavoastra, ati raspunde unei persoane care se semneaza CUCU BAU ?
Deci, care-i problema dvs? D-aia nu puteți răspunde punctual unei solicitări? D-aia mințiți clienții? Că nu-mi dau eu numele real? Păi, n-ați trecut testul de credibilitate ca să vi-l dau.
Ia să vedem cam cum stau lucrurile.

 vdnick, on 3rd January 2012, 13:27, said:

Cata memorie RAM are?

4GB sigur nu!...
După intervenția utilizatorului de mai sus, am sunat pe 3 ianuarie în jurul orei 16 să văd cum stă în realitate treaba. Adică, dacă memoria acestui telefon este de 4MB și, în plus, cine este producătorul procesorului. Individul de la capătul firului mi-a spus să trimit un email cu această solicitare și ne va răspunde în maximum 24 ore. Doar pentru atât, am întrebat eu. Da, noi nu dăm detalii decât la solicitările prin email!!!
OK, le trimit un mesaj (la ora 16.21 pentru exactitate). A se vedea postul #9.
A doua zi (nu după câteva ore cum minte individul), tot în jurul orei 16, văzând că nu primesc nici-un răspuns, revin cu un telefon și nici nu apuc să termin întrebarea că mă întrerupe și-mi spune (cu referire la producătorul procesorului): asta nu-l interesează pe utilizator. Și îmi închide telefonul.
Deci, cum este treaba cu jignitul, cu atacul la persoană, cu terorizatul operatorului telefonic?
Răspunsul a venit cu exactitate, Miercuri, 4 Ianuarie 2012 16:55:49, deci după cele 24 ore promise. Aștept să probeze acest lucru așa cum a promis. Eu păstrez aceste mesaje.
Deci, avem de a face cu un nesimțit (care n-a învățat că trebuie să ai răbdare să se termine întrebarea care ți se pune), un mincinos și neserios (că n-a răspuns în 24 de ore așa cum a promis) și un impertinent (pentru că pretinde că acele informații nu-l interesează pe utilizator).
În plus, așa cum se poate vedea tot în postul #9, nu a răspuns concret la toate întrebările. Mai mult, în loc să aibe bunul simț să-mi dea informații oficale de la producător, îmi trimite link-uri către pagini din Wikipedia de parcă acolo s-ar produce componentele în cauză. Și, cireașa de pe tort, este această afirmație:
Puteti cauta pe wikipedia si ce inseamna AMR, este tot un producator de procesor grafic pentru partea video!!!
Răspunsul meu a fost pe măsură:
Domnule …, eu v-am pus intrebari punctuale, nu generale. Ma asteptam sa primesc raspunsuri concrete, oficiale, nu trimiteri pe Wikipedia unde se spun multe prostii.
In plus, dovediti cu prisosinta ca nu prea stiti ce vindeti. MediaTek nu este producator de procesoare, ci de chipseturi.. In cele mai multe cazuri, producatorul este ARM, dar nu este obligatoriu in cazul de fata
V-am intrebat modelul exact de procesor la fiecare telefon in parte si ati evitat raspunsul. Sau poate nu ati fost capabil sa faceti diferenta intre frecventa si modelul procesorului.
Dar cea mai buna dovada a incompetentei dvs este detaliu despre AMR. Mentionati ca este un producator de procesor grafic pentru partea video (sic!) si sa caut pe Wikipedia despre el.
Pai, domnule …, dati dvs pe Wikipedia si veti vedea ca la categoria companii sunt 5 exemple: o companie britanica de sisteme audio, una din domeniul aviatic, una din domeniul medical, una din domeniul cailor ferate si una care se ocupa cu cercetarea de piata.
In plus, daca erati de buna credinta, ati fi dat dvs o legatura la compania respectiva, nu sa ma puneti pe mine sa caut pe Wikipedia. Ma rog, chestie de obraz si de respect fata de clienti.
Am vazut ca la celelalte doua telefoane ati mentionat ca mai contin doua chipuri: MT6620 si MT6162. Vroiam sa stiu si la primul telefon ce chipuri sunt pentru ca pe pagina de internet nu ati mentionat. Ati evitat sa raspundeti.
De asemenea, nu ati raspuns la nici-o intrebare comuna pentru toate aceste telefoane. Sa fie din cauza ca incercati sa duceti in eroare clientii cu expresia emulare software prin operator? De ce nu folositi expresiile clasice, consacrate, din acest domeniu? De ce treceti la caracteristicile telefonului aspecte care tin de operatorul de telefonie mobila?
Si inca doua probleme descoperite ieri la producatorul a doua din telefoanele in cauza (al treilea nici nu este prezentat de producator!!!):
1. Daca producatorul mentioneaza ca telefonul are o camera de 2MP care poate ajunge software pana la 3,2MP, de ce pe pagina dvs nu faceti aceasta precizare?
2. Daca producatorul mentioneaza ca telefonul are 4Gb+2Gb, de ce la dvs scrieti: 4GB ROM + 2GB RAM | Intern liber 256MB
Am printsceen atat cu ce scrie la producator, cat si cu ce scrie la dvs ca sa nu ziceti mai tarziu ca va aduc acuze gratuite.


Răspunsul lui:

Procesorul de 650Mhz sau de 460Mhz, ambele sunt fabricate de Mediatek Taiwan. Chipsetul MT6573 contine si procesorul de calcul numeric, capsulat in chipset. Nu exista un alt producator doar de procesor. MediaTek din Taiwan este numarul 2 in lume ca nivel de executie, dupa americanul Qualcomm care este numarul 1. Procesoarele se fac doar de producatori mari.

Puteti citi acest articol despre Lenovo A60, construit pe aceeasi platforma Mediatek ca si iGlo A1, unde se explica foarte clar ca procesorul de 650Mhz este fabricat de Mediatek.
MT6573 http://blog.merimobi...-2-3-smartphone

Puteti citi aici si despre ARM http://en.wikipedia....RM_architecture

Tot ceea ce am scris pe site, este pozitia producatorului iGlo care ne este partener si investitor in Romania, nu doar furnizor.
Despre modelul A8, producatorul nu doreste inca sa-l publice, pentru a promova vanzarea lui A1 la nivel global. Dar, noi il vom avea de la inceput.
Aveti atasata fisa de prezentare a modelului A8, facuta de producator.

Despre memoria interna, este vorba logic de 4 gigabiti sau 512 gigabytes, si este explicat clar cat este liber folosibil de consumator.

Ceea ce ati intrebat dvs., nu tine de specificatiile pentru consumator, toti producatorii din lume specifica procesorul sau placa de baza ca fiind construita de ei, insa exista alti producatori care construiesc subansamblele. Noi dam astfel de detalii chiar foarte bine ca sa fiti informat, dar asta nu inseamna ca puteti sa vorbiti urat despre noi ca nu va dam detalii, alo alo alo, si sa terorizati cu telefoanele. Raspunsurile se dau in 24 de ore si doar in scris asa cum scrie pe site si ati vazut asta cand ati completat formularul de pesite, iar dvs. nu ati respectat acest lucru, nu trecusera 24 de ore cand ati inceput sa sunati. Asta este o reala problema, care momentan arata o persoane cu rele intentii.

Daca dvs. nu intelegeti ce inseamna emulare software prin operator, nu inseamna ca nu intelege nimeni. Sunt foarte multi clienti care cunosc foarte bine despre ce este vorba si au nevoie de aceste informatii. Daca doriti alte informatii despre cum se realizeaza emularea software prin operator, puteti sa ma intrebati.


Enervat de obrăznicia acestui individ i-am trimis un ultim mesaj:

Un vanzator serios care vinde oficial produsele unui producator, prezinta legaturi de pe pagina oficiala a producatorului respectiv. Deocamdata, ceea ce mi-ati trimis dvs in ultimul mesaj sunt cateva informatii generale care nu lamuresc problema. Iar chipsetul MT6516 este si in varianta clonata. N-am nicio garantie ca produsele dvs contin varianta originala de chipset.
Faptul ca un utilizator oarecare isi da cu parerea ca Lenovo A60 ar contine procesor de la Mediatek nu este o dovada clara ca asa si este. Incercati sa va faceti obiceiul sa prezentati pagini oficiale, nu ale oricarui bagator de seama care are blog.
Un vanzator serios nu prezinta legatura catre Wikipedia pentru a aduce argumente, ci catre producatorul oficial. In plus, pe pagina aia de Wikipedia mentionata de dvs nu scrie ca Mediatek este licentiata nici sa construiasca, nici sa foloseasca procesoare ARM. Mai cautati, poate veti gasi ceva legat deaceste licente.
Ceea ce este scris pe pagina dvs este diferit de ceea ce scrie pe pagina producatorului iGlo. V-am atras atentia asupra acestui aspect cu exemple concrete si vad ca insistati cu incapatanare sa-mi dovediti contrariul.
Termenul de marime consacrat pentru memoria internă este MB, nu Mb si sper sa nu incercati sa ma contrati si aici ca va umplu mesageria cu exemple. Ca mai sunt producatori chinezi care folosesc alt termen ca sa prosteasca fie pe fraieri, fie pe neatenti, asta-i alta treaba.
Ceea ce ati intrebat dvs., nu tine de specificatiile pentru consumator, toti producatorii din lume specifica procesorul sau placa de baza ca fiind construita de ei, insa exista alti producatori care construiesc subansamblele.
Da, sunt producatori de procesoare pentru mobile care sunt licentiati in acest sens. Poate ca procesorul respectiv chiar a fost construit de ei pentru ca aveau licenta. Va spune ceva lucrul asta?
Deci, dupa ce ca trag cu clestele informatii de la voi, mai sunteti si mincinosi. In schimb, pot sa spun ca sunteti lipsiti de elementara educatie pentru ca la telefon, de cele mai multe ori, nu ma lasati sa-mi duc interbarea pana la capat si ma intrerupeati mereau.
Emularea software prin operator nu este termenul consacrat în acest domeniu, este doar un termen sforăitor inventat de firma dvs. Termenul corect este cel mentioant de mine si se gaseste in manualul producatorilor consacrati de telefoane mobile. In plus, va repet inca o data ca vad ca pricepeti greu si uitati repede, asta nu tine de particularitatile telefonului, ci de optiunile oferite de operatorul de telefonie mobila.
Nu va mai dati destept cu emularea asta prin operator ca deveniti gretos. Daca erati destept si mai ales corect ar fi trebuit sa evitati sa mentionati acest aspect pe pagina telefoanelor in cauza.
"Apreciez" ca atare specimene d-astea dupa cum evita sa raspunda la intrebarile care-l dau de gol.
Hai ca mi s-a facut scarba.
Maestre, te astept in camp deschis pe Softpedia ca sa vad cum o scoti la vopsea fata de potentialii clienti.

După această ultimă intervenție, abia a catadicsit să modifice valorile la memoria telefoanelor.

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Toate informatiile tehnice de pe site sunt adevarate, nu este nimic fals. Initial s-a inteles gresit 4gigabytes RAM in loc de 4gigabiti RAM, dar informatia s-a corectat demult din 4gigabiti RAM in echivalentul 512 gigabytes RAM.
Așa cum a constatat și utilizatorul vdnick, cum l-am informat prin email și cum se poate vedea în fotografiile atașate, inițial pe site era menționat că telefonul are 4GB ROM + 2GB RAM | Intern liber 256MB deși producătorul spune că are 4Gb + 2Gb. A fost informație falsă sau nu?
De asemenea, acest distribuitor a refuzat să corecteze datele referitoare la mera foto.
Daca producatorul mentioneaza ca telefonul are o camera de 2MP care poate ajunge software pana la 3,2MP, de ce pe pagina dvs nu faceti aceasta precizare?
Deci, stimabile, cum poți pretinde că observațiile mele care sunt legate de memoria și camera telefoamnelor sunt false?

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Dupa acest episod, acelasi user "CUCU BAU = Senator", a postat pe sofpedia informatii eronate si calomnioase despre producatorul MediaTek si chipsetul MT6573, interpretand si traducand gresit in romana materiale postate pe un site in engleza. Ca urmare administratorul Sofpedia a inteles interpretarea gresita si a sters informatiile calomnioase despre chipsetul Mediatek postate de "CUCU BAU = Senator".
Care sunt acele informații eronate și calomnioase postate de mine? Cine vă împiedică să dovediți cele afirmate? Hai, ziceți repede înainte să vă mai fac încă o dată mincinos.

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Cel mai important aspect, toate produsele iGlo beneficiaza de garantia de proba de 10 zile, puteti comanda orice model, ii puteti face orice teste doriti, si daca nu sunteti multumim il puteti returna in 10 zile, si primiti banii inapoi. Probati asa in mod direct toate specificatiile tehnice si calitatea executiei produselor.
Este o simplă prevedere legală, nu trebuie să scoateți pieptul în față cu chestia asta că nu este ceva ce se practică doar la firma asta.

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

iGlo Mobile este producator la comanda OEM si ODM, astfel ca nu ofera suport direct utilizatorilor finali, suportul direct cade in sarcina distribuitorilor autorizati sau marcilor comerciale din fiecare tara. Specificatiile tehnice pot diferi putin pentru fiecare lot de productie, in functie de comanda distribuitorului, spre exemplu camera foto poate fi comandata mai mare sau mai mica, si difera pe fiecare model A101, A103 si A801, sunt 3 versiuni diferite de camere, echilibrate in pret.
Suportul cade în sarcina distribuitorilor autorizați dar am văzut concret cum se face. Trebuie să scoți informațiile de la ei cu cleștele și, chiar și atunci te aburesc cu informații false.
În consecință, dacă există utilizatori care au încredere în această firmă, nu stau în calea fericirii lor. Din punctul meu de vedere, în urma schimbului de mesaje pe care l-am avut cu directorul de vânzări, încrederea este zero.

Editat de senator, 17 ianuarie 2012 - 15:55.


#17
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Referitor la intrebarile userului "bladhaund", produsele iGlo Mobile beneficiaza de suport si update firmware in Romania doar prin distribuitorii autorizati. Firmware-ul Android va putea fi descarcat online. Instructiunile se primesc in mod direct prin email, doar de catre cumparatorii acestor modele.

Eu am spus ca dvs. nu intelegeti piata Android. Daca vreti sa va cresteti vanzarile, dati firmware la liber, pe site, puneti si de un forum, ca nu va costa decat putin timp de administrare. Nu 3 icoane pe ecran, nu 3536 variante de digital clock in market fac aceasta platforma atractiva.

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Este gresita informatia ca nu se da garantie pentru calitatea fizica a carcasei si a asamblarii. Garantia de 24 de luni contra defectiunilor acopera pentru produsele iGlo orice deficiente ati crede ca ar putea sa apara la orice componente precum hardware, parti de plastic, suruburi, carcasa, tastatura, ecran, daca apare orice uzura prematura se repara gratuit.
Daca produsul iGlo Mobile este spart de utilizator, acesta va putea fi restaurat ca nou in conditii de post-garantie, serviceul autorizat iGlo Mobile dispune de toate componentele necesare
Eu, cand am scris ce am scris, m-am luat dupa ce am vazut aici: http://lightake.com/...one_Black-49130

Quote

1-Year Manufacturer's Warranty: this warranty is offered directly by the manufacturer. Should the item become defective within the manufacturer's warranty period (physical damages and damages caused by incorrect usage excluded), customers may send the unit back to our China office. We will help forwarding the item to the manufacturer for repair, and will look after the progress. The customer will need to cover shipping fees both ways.
Daca voua nu va da garantie fabricantul, inseamna ca garantia o dati din banii vostri. Si inca nu sunt sigur ca va convine si ca se intampla chiar asa.


Apropo, @cristian c., mai am cateva nelamuriri si poate ne ajutati cu mai multe informatii.

1) Eu am vazut acest model doar pe la unii din Olanda, care acum nu-l mai au pe site. In afara de ei, l-ammai gasit pe site-ul chinez pe care vi l-am dat mai sus. In specificatiile chinezilor scrie o ciudatenie: Media Tek MTK65573 460MHz+MT6620. Eu nu am gasit acest MTK65573 pe nicaieri. Nu inteleg, ori ei sunt prosti, desi la multe modele de la ei de pe site scrie de acest procesor, atentie, la 460 MHz, ori e o clona, ori ce e? Dvs. ziceti ca modelul iGlo pe care-l vindeti are procesor MTK6573 la 650 MHz. Puteti sa postati o captura de ecran (o poza) dintr-un program care indica detalii despre procesor si frecventa? Va recomand aplicatia Android System Info, gratuita din market.

2) E activ Google Market? In toate review-urile video am vazut aplicatia acolo, dar nimeni nu o deschide.

3) Intr-un review postat de olandezi, telefonul avea instalat SPB Shell 3D. Chiar vine cu aceasta aplicatie pe post de shell?! (costa aproximativ 15$ in Market)

Editat de bladhaund, 17 ianuarie 2012 - 16:03.


#18
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004

 cristian c., on 17th January 2012, 03:37, said:

Toate informatiile tehnice de pe site sunt adevarate, nu este nimic fals. Initial s-a inteles gresit 4gigabytes RAM in loc de 4gigabiti RAM, dar informatia s-a corectat demult din 4gigabiti RAM in echivalentul 512 gigabytes RAM.




bre, nea cristiane!


eu deja, cind am citit fraza de mai sus (mai ales gogomania cu echivalentul), m-am dumirit cam ce hal de vinzatori sunteti.

pas, nea cristiane, pas.


faliment rapid va urez.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate