Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Evolio Evotab 2

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Revin cu subiectul pe care l-am tratat pe scurt in topicul Tablete - subiect general.

[ http://www.connect.ro/wp-content/uploads/2011/12/evolio-evotab-2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Specificatii tehnice tableta EvoTab 2:

- Procesor: Cortex A8 1Ghz
- Display: 7" , 800 x 480 capacitiv multitouch
- Sistem operare: Android 2.3.1 Gingerbread
- Memorie RAM: 512 MB
- Memorie ROM: 512 MB
- Memorie interna: 8 GB
- Baterie: Li-Ion 3,7V/4500mA
- Dimensiuni: 192 x 118 x 12,6mm
- Alimentator: 5V/2A
- Accesorii: cablu date, casti
- Porturi: USB, mini-USB, audio out, micro-SD (Up to 32GB)
- Wi-Fi: 802.11b/g
- 3G modem extern
- Aplicatii: Flash Player 10.1, Angry Birds, Doc To Go, Presaonline - agregator de stiri
- Format video: Full HD 1920x1080 mkv(h264), avi, flv, wmv, mp4
- Format audio: mp3, wma, ape, flac, acc, ogg, ac3, wav
- Formate eBook: PDF(DRM), Epub(DRM), txt, html, fb2
- Formate foto: max. 8000x8000 jpeg, bmp, gif, png

Pretul: acceptabil 579 lei.

Are 4 homescreen-uri. Ruleaza Android 2.3 care se aseamana cu Honeycomb, asta stiu din review-uri. Daca nu ai mai avut o tableta cu Android dureaza putin pana te acomodezi.
Fiind cu Android poti gasi o gramada de aplicatii free, avand instalata aplicatia Android Market.
Sa incep cu accesoriile: cablu de date pentru conectare cu PC-ul, castile acceptabile. Are un port USB 2.0 la care poti conecta un stick obisnuit ( cu Explorerul poti vizualiza continutul stick-uui), stick 3G (lista de device-uri acceptate poate fi vazuta pe situl Evolio ), am incercat sa conectez si un hard extern (contrar celor spuse de cei de la relatii clienti functioneaza) - cu o mentiune, daca e partitionat hardul vede doar o partitie; am conectat o tastatura normala de calculator la portul USB 2.0 si merge, am putut tasta orice, au mers chiar si unele butoane multimedia de pe tastatura, mouse inca n-am incercat sa conectez la ea, dar cred ca va functiona, voi testa si o camera web sunt curios daca va merge; se mai poate conecta un adaptor RJ-45 (adica LAN) - USB pentru cei care vor sa conecteze cablul LAN si nu au router wireless.

Se misca bine, raspunde bine la comenzi (are ecran capacitiv), poate doar la start o mica intarziere pana isi da seama care e orizontalul si care e verticalul. Ca si jocuri am testat un pic Angry Birds - merge bine, jocul cu masini Racing ( merge din nou foarte bine), am testat aplicatia PBX tv pentru android si am vazut cateva posturi TV. In rest aplicatii se gasesc o multime in market.
Am testat putin si aplicatia Skype si merge bine chiar si cu apel (tableta are microfon).
Filme am testat de pe hardul extern si se vad foarte bine, desigur trebuie descarcata o alta aplicatie (gen mVideoPlayer) care sa poata suporta si subtitrari si sa le poti adauga.
Ca si setari pentru wireless, poti adauga o retea vizibila si completa parola, sau se poate adauga manual o retea ( care e ascunsa - pentru cei care si-au setat-o in acest mod).
Are alarma, pot fi introduse mai multe alarme cu cateva ringtonuri disponibile. Alarma va suna la ora stabilita chiar daca ati oprit tableta peste noapte.
Per total e o tableta buna, cu un raport pret/performanta satisfacator.

Cam atat deocamdata din ce am testat.

Edited by bogdan78, 22 December 2011 - 09:49.


#2
Ursul_Polar

Ursul_Polar

    call boy - 9000 jpy\s

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,208
  • Înscris: 31.07.2006
un dongle bluetooth functioneaza?

#3
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
dupa 24 h de functionare, primele impresii:
se  misca bine, nu s-a blocat din cauza procesorului sau a ecranului touch niciodata.
ecranul putea fi mai luminos, dar nu e deranajnt de inchis. placa de sunet buna, daca va cumparati casti pe masura. nu se incalzeste, cel putin deocamdata ...
partile rele nu-s nici ele putine.
wirelles sub orice critica, in sensul ca in camera cu routerul merge, in camera de linga - merge greu, in a treia camera (semnal prin 2 pereti) NU MERGE. am comparat cu un un telefon LG cu wirelles care in a treia camera are 4 linii de semnal din cinci, iar youtube merge brici, in timp ce tableta NU merge. nu am testat-o cu un modem 3g, inca ...

sonor in difuzor ff slab, castile sub orice critica

pe total: raportul calitate pret e avantajat de pretul mic nu de calitatea prea mare.

#4
bogdan78

bogdan78

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 29.06.2005
Am testat-o cu un bluetooth dongle de la Orange, dar n-a mers. Probabil trebuie incercate si alte modele. Cu sunetul intr-adevar asa este: ai nevoie de casti sau exista boxe portabile pe la supermarketuri cu care merge foarte bine. In privinta semnalului wireless asa este. Trebuie s-o tii in camera cu routerul sau eventul achizitionati un router mai performant care da un semnal mai bun.

#5
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Ieri am facut upgrade de firmware pe o tableta evotab 2 cumparata alaltaieri, cu fisierul descarcat de pe site-ul lor pentru modemul ZTE MF 110 de la rds. Totul a mers ok, dupa aceasta operatie functionand fara probleme atat modemul ZTE MF 110 cat si modemul ZTE MF 100. Atat ca pentru ZTE MF 100 trebuie facuta operatia de "disable" la functia autorun - se face f. usor cu ajutorul programului Hyperterminal pe un comp. cu Win XP (tutorial as per Google :bigwhitegrin: ).

P.S. Dupa upgrade-ul (care dupa parerea mea a fost de fapt o re-softare) tabletei au mai disparut ceva programe si fisiere media pre-instalate, dar nu cred ca asta este o mare pierdere, tinand cont ca detinatorii de stick-uri 3G de la rds castiga accesul la internet prin intermediul acestora.  :thumbup:

#6
raduchiriacescu

raduchiriacescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 07.09.2007

View Postcristi0304, on 23rd December 2011, 10:10, said:

P.S. Dupa upgrade-ul (care dupa parerea mea a fost de fapt o re-softare) tabletei au mai disparut ceva programe si fisiere media pre-instalate, dar nu cred ca asta este o mare pierdere, tinand cont ca detinatorii de stick-uri 3G de la rds castiga accesul la internet prin intermediul acestora.  :thumbup:

Mai exact, ce programe au disparut ?

Eu sunt foarte multumit de tableta, dar am doua probleme la care inca mai caut rezolvare:

1. am facut update la aplicatia de facebook si nu mai merge deloc (adica se deschide aplicatia, dar nu se incarca nimic din continut) Am dat uninstall la update si merge la loc, dar as vrea totusi ultima versiune de aplicatie facebook.

2. aplicatia de YOUTUBE merge aiurea, adica se deschide videoclipul, dar daca tin tableta vertical, clipul se vede tot pe directie landscape si intra peste scrisul de mai jos. Am incercat sa fac update la aplicatie, dar nu merge ( cica aplicatia instalata initial nu are nush ce certificare si ca trebuie mai intai sa o dezinstalez, lucru care nu prea merge, fiind aplicatie nativa)

Cam atat ma doare mai tare, ar mai fi si faptul ca niste jocuri merg aiurea sau deloc, dar nu pt asta am luat tableta.
In rest e o tableta super OK la banii astia ( eu am luat-o cu 580 de lei de la Alt . x )

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Aplicatia de youtube are un bug si nu se poate rasuci. Dezinstalarea si reinstalarea aplicatiilor de baza nu e simpla. Cred ca iti trebuie drepturi de rot ca tlf android. Nu am studiat inca....
A reusit cineva sa puna pe ea unstick rds e173 HUAWEI? Eu am incercat, dar desi am dezactivat autorun, nimic.
foloesc acum stick zte mf110, pentru ca wirellesul ei este sub orice critica.
3G E bunut, dar e un pic incomod.

.

raduchiriacescu said:

2. aplicatia de YOUTUBE merge aiurea, adica se deschide videoclipul, dar daca tin tableta vertical, clipul se vede tot pe directie landscape si intra peste scrisul de mai jos. Am incercat sa fac update la aplicatie, dar nu merge ( cica aplicatia instalata initial nu are nush ce certificare si ca trebuie mai intai sa o dezinstalez, lucru care nu prea merge, fiind aplicatie nativa)

Edited by strongsss, 29 December 2011 - 23:21.


#8
andolis49

andolis49

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 19.09.2007
Salut! Pentru cei care au achizitionat aceasta tableta am o intrebare: se poate da net la tableta dintr-un telefon conectat la net? Multam anticipat!

#9
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
In principiu da; ideea este ca telefonul trebuie sa "stie" sa dea.

#10
Simi1

Simi1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 11.12.2011

View Postraduchiriacescu, on 25th December 2011, 12:12, said:

Mai exact, ce programe au disparut ?

Eu sunt foarte multumit de tableta, dar am doua probleme la care inca mai caut rezolvare:

1. am facut update la aplicatia de facebook si nu mai merge deloc (adica se deschide aplicatia, dar nu se incarca nimic din continut) Am dat uninstall la update si merge la loc, dar as vrea totusi ultima versiune de aplicatie facebook.

2. aplicatia de YOUTUBE merge aiurea, adica se deschide videoclipul, dar daca tin tableta vertical, clipul se vede tot pe directie landscape si intra peste scrisul de mai jos. Am incercat sa fac update la aplicatie, dar nu merge ( cica aplicatia instalata initial nu are nush ce certificare si ca trebuie mai intai sa o dezinstalez, lucru care nu prea merge, fiind aplicatie nativa)

Cam atat ma doare mai tare, ar mai fi si faptul ca niste jocuri merg aiurea sau deloc, dar nu pt asta am luat tableta.
In rest e o tableta super OK la banii astia ( eu am luat-o cu 580 de lei de la Alt . x )

Ieri am upgradat, daca se poate zice asa, Facebookul pe Samsung Galaxy S II , si aceasi problema are. Se deschide, dar nu se incarca.

#11
colvalcea

colvalcea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 02.12.2010
pana in Craciun mi-am cumparat si eu una.. cred ca printre ultimele :) si sunt foarte multumit, ecran super, nu s-a resetat niciodata.. filmele se vad foarte bine, la fel jocuri, cu boxele sta slabut.
am reusit sa conectez si stikul de la rds, model MF190 si se misca foarte bine si am internet oriunde.

Ca si concluzie, o alegere super buna, in raport calitate-pret, chiar foarte bun raportul, un pret mic si calitate aproape de IPAD sau samsung galaxy tab.

#12
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002

View Postcolvalcea, on 4th January 2012, 22:46, said:

Ca si concluzie, o alegere super buna, in raport calitate-pret, chiar foarte bun raportul, un pret mic si calitate aproape de IPAD sau samsung galaxy tab.
Hai ma, sa fim seriosi... :D

#13
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005

View Postcolvalcea, on 4th January 2012, 22:46, said:

..... si calitate aproape de IPAD sau samsung galaxy tab.


colvacea, esti simpatic! no ofence tata, da' ...

#14
okayo

okayo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.09.2010
Well am intrat si eu in club si tot la Craciun. Luata ca si cadou pentru sotie care dorea un e-book. Intre Kindle si Evotab2 am ales-o pe ultima pentru un plus de functionalitati (tableta). Sunt consient de avantajele unui e-book reader la nivelul bateriei si altele insa o tableta iti ofera mai multa libertate si in plus cartile se citesc ok.

Legat de impresii:
- pret imbatabil pentru ceea ce ofera.
- mi-a placut si in continuare imi plac finisajele, spatele de aluminiu mat, fata de plastic matuit. Cu alte cuvinte nu lasa impresia a ceva ieftin (romanesc).
- se misca decent in mai toate aplicatiile(partile negative intalnite le descriu mai jos). Fiind prima tableta si primul contact cu Android gasesc ca aplicatiile sunt un pic neslefuite, comparand cu aplicatiile de ipod/ipad care pastreaza o unitate si sunt cam din aceeasi zona. Pe Andoid sunt o mie si una de aplicatii fiecare cu stilul ei cu felul ei de comportament (la exit program spre ex)
- nu s-a blocat sau resetat folosita intensiv.
- partea de WI-FI intr-adevar slaba. Singurul loc unde ma conectez ok e acasa. Am incercat in mall-uri unde exista hot-spoturi. N-am reusit nici mcar o data. Cu ipod-ul reuseam.
- Legat de aplicatii: am mail pe hotmail, aplicatia merge ok nu am avut probleme. am mail pe yahoo, aplicatia se blocheaza intotdeauna cand incerc sa deschid un mail. Am incercat sa gasesc o alta aplicatie, am incercat mai multe fara rezultate insa. facebook la fel ingheata cu ultimul update. fara, merge ok. Ultimul update face aceleasi probleme si pe Ipod (deci e de la ei cum s-ar zice). Playere de filme: am folosit cateva si am ramas pe MX video player . De ce? Am vizionat un serial de Sarbatori care avea subtitrare. Aplicatia default afisa bine video-ul insa subtitrarea era fara diacritice si caractere chinezesti. Am zis ca trebuie sa existe ceva mai bun. Am incercat 5 din cele mai bine cotate. Cand unele afisau bine subtitrarea si aveau multe optiuni de configurare decodarea video lasa de dorit. Am ramas pe MX Video player pentru ca a parut ok la partea asta si pare mai stabil. Marea mea surpriza a fost sa incerc cu oarecare retinere un fisier 1080p. A mers fara probleme, fara niciun freeze. La browsere: am incerct mai multe de la opera cu care merg pe pc, firefox, cel default pentru ca in final sa ajung la Dolphin care e inexistent pe PC dar face treaba buna pe Andoid.
Inca am majore probleme in a afla in sistemul incalcit de fisiere al Android care-i storage-ul intern, care-i cardul de memorie si care-i USB-ul. Fiecare manager de fisiere le vede altfel, iar faptul ca sunt disponibile la "vedere" toate directoarele de sistem/etc mi se pare destul de primitiv. Un utilizator mai putin experimentat va avea mari probleme in a-si gasi fisierele pe care le-a salvat. Ma gandesc la usurinta in utilizare si nu la cunostintele pe care fiecare le are sua nu in a cauta in structura de directoare. La manager de fisiere m-am oprit la ES File explorer. Dropbox merge ok, nu sincronizeaza toate fisierele cum o face pe PC. Vezi structura si daca ai nevoie de ceva downloadeaza. Teamviewer merge super ok. La citit de e-book, reviste pdf sau altele m-am oprit la Adobe reader desi mai sunt cateva instalate. Refresh-ul se face mai repede, la fel si afisarea e comoda. Ieri am descoperit posibilitatea de a folosi o alta "tema", o alta afisare a ferestrelor si animatie diferita de cea default. fiind nou pe Android poate pentru unii nu e o noutate insa pentru mine si altii este. Deci cu GO launch aveti parte de o experienta Andoid diferita.
- Altele: cand instalati o aplicatie exista pe aceeasi pagina un buton care e default ON pentru ca aplicatia sa se auto-updateze. Astfel la fiecare deschidere incepe distractia cu aplicatii care se auto-updateaza incetinind secventa de deschidere. Eu le debifez.
- interesant pentru mine a fost sa atasez tableta la mediaplayer WD si sa vad ca vede cardul de memorie, insa nu si storage-ul intern. Deci se pot rula filme de pe card.

Vad tableta asta destul de bine pentru pretul ei. Evolio poate avea efecte maxime cu ea daca o perfectioneaza la nivelul Wi-fi si la ecran si evident daca o face un produs similar cu ceea ce a fost WD media player pe piata de media playere. Va fi anul tabletelor, iar incet dar sigur laptopurile vor deveni niste ciudatenii mari si depasite. Wd media player a intrat pe o piata destul de mica de producatori cu preturi mari lansand un produs ieftin care facea acelasi lucruri ca si competitorii iar cererea si interesul a fost imens worldwide, ajungandu-se ca neoficial produsul lor sa aibe suportul unei comunitati de developeri care au creat diverse solutii de acces wi-fi, interfata, etc. Avand in vedere pretul sincer mi-ar place ca tableta asta sa devina in Romania un produs configurabil, cu o larga raspandire. anyway am dat-o in altele.
La final si una buna pentru marketingul romanesc: cum e posibil ca un produs cu care vrei sa castigi o anumita piata, sa uimesti si sa primesti apluze sa aibe o cutie care ilustreaza interfata grafica a produsului insa pe aceasta sa apara ecranul de eraoare la conectare la internet. Mi se pare cea mai mare tampenie tipic romaneasca. Investesti, bagi bani gramezi, aduci produsul la un nivel european si o dai in bara la o imagine. In plus pe spate este un sticker pe care scrie "ANDRIOD TABLET PC"

Iar la remarca vecinului de forum. E o gluma buna. Galaxy, transformer, Ipad nu degeaba au pretul acela. Faceti o comparatie la ecran doar si restul nici ca mai conteaza.
Evotab2 nu e o tableta rea pentru pretul ei insa nu e in liga sus amintita.

p.s- am cautat o husa pentru ea si nu am gasit. Pe site-ul lor cele potrivite pentru model sunt epuizate. Am facut o greseala cu o husa cu tastatura luata de pe ok azii. Am inapoiat-o pentru ca nu era pentru protejarea aparatului ci pentru a-l folosi gen transformer (doar ca sa tina tableta in pozitie). Are cineva vreo sugestie?

#15
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005
Si-as mai continua cele expuse excelent de okayo, apropos de marketing, ca pe mine ma scoate la culme din sarite cind vad si aud "prima tableta romaneasca" cind, de fapt, ea saraca n-are nici macar o singura linie de comanda editata de oamenii de-aici!!! Ca sa nu mai vorbesc ca nici limba romana nu exista printre setarile de sistem!
Ramin la parerea ca pentru 4-500 de lei in plus, chiar n-are sens sa te complici cu produsu' asta in conditiile astea. Poate daca schimba ceva (Gingerbread, ICS) atunci... mai vorbim.
Apropos: am vazut pe-undeva ca Evolio angajeaza android-developer!

#16
okayo

okayo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 06.09.2010
Nu stiu cati sunt interesati insa pe mine m-a apasat destul de tare sa-mi gasesc o husa la jucaria asta... si colindand magazinele nu am gasit din pacate pe niciunde ceva sa-mi convina la un pret acceptabil. Multe modele pentru ipad sau tablete mari. In caz ca pe cineva il ajuta sugestia mea poate da o simpla cautare pe okazii "husa evotab"... am luat-o pe ultima pe verde. E ok.
Anterior am incercat una cu tastatura. Din pacate a trebuit sa o inapoiez pentru ca are alt scop si nu de protectie ci ca extensie la tableta (pe ideea Asus transformer). Anyway pentru cine e interesat. Numai bine

#17
caesar_sw

caesar_sw

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 16.04.2003

View Postdoktoru, on 9th January 2012, 08:36, said:

Si-as mai continua cele expuse excelent de okayo, apropos de marketing, ca pe mine ma scoate la culme din sarite cind vad si aud "prima tableta romaneasca" cind, de fapt, ea saraca n-are nici macar o singura linie de comanda editata de oamenii de-aici!!! Ca sa nu mai vorbesc ca nici limba romana nu exista printre setarile de sistem!
Ramin la parerea ca pentru 4-500 de lei in plus, chiar n-are sens sa te complici cu produsu' asta in conditiile astea. Poate daca schimba ceva (Gingerbread, ICS) atunci... mai vorbim.
Apropos: am vazut pe-undeva ca Evolio angajeaza android-developer!

La care anume produs te referi, ca eu nu am vazut la liber ceva din amintitele branduri sub 17-20 mil.
Te intreb pentru ca sunt interesat, nu pentru altceva.

#18
b_daniel21

b_daniel21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.02.2012
Ieri am primit si eu tableta Evotab 2 dupa 3 saptamani de asteptare.
   Principalele motive ar fi dimensiunile mai mici decat ale unui laptop, durata mai mare a bateriei si suportul 3G.
   Bineinteles ca in nici un review sau prezentare nu s-a scris ca numai un numar restrans de modemuri sunt compatibile. Eu am un stick K3565-Z pe abonament de la Vodafone. Tableta il vede, imi cere pinul si il porneste - se aprinde ledul albastru al stickului, dar nu deschide nicio pagina in browser, youtube,etc.
   Domnisoara de la service-ul Evolio de la Ionel Perlea nr. 19 mi-a spus ca nu e compatibil, nu se poate face nimic si trebuie sa merg la Vodafone sa mi-l schimbe cu unul de pe lista lor.
    Merg la Vodafone. Bineinteles am primit raspunsul la care ma asteptam. NU SE POATE. NU AVEM.
    Morala - Daca stiam imi cumparam laptop.


   Ma intreb chiar nu se poate hackui chinezaria aia ca sa mearga?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate