Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Telemobil da cu flit MCTI-ului: Abonatii Suntel isi pastreaza prefixul cu 098

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Dupa cum se stie, din 14 septembrie, operatorii de telefonie mobila au fost fortati sa treaca la execrabila numerotatie
  telefonica cu prefix din 4 cifre 07xx. Asadar,  no more cool
  numbers with 09X.
     Surprinzator, Suntel nu s-a conformat (cool  :)  ) si spre
   bucuria abonatilor, prefixul a ramas acelasi 098. xxx.xxx :cool:
    Motivul invocat de Suntel prin care a ignorat ordonantza
  Romtelecom a fost cit se poate de simplu si ilar: terminalele
  nu pot fi programate pe noua numerotie telefonica si punct. Fapt la care Romtelecom a mirit si a inghitit in sec.  Asadar a 2 oara cind
  Telemobil, prin Suntel, sfideaza Romtelecom, dupa scandalul cu
  cabinele telefonice care a spart monopolul Romtelecom.
      Ar fi fost laudabil daca si ceilalti operatori ar fi
refuzat sa se conformeze la cirnatu cu 07xx si sa lase abonatilor
prefixul cu 09x cu care au fost obisnuiti si fericiti. :yeah baby

#2
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
te referi la cei 5000 de abonatzi suntel care mai exista ?

#3
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
da, mai sint cam 5-6000 de abonati norocosi pe Suntel, pe care
Zapp se chinuie sa-i inghita, insa fara succes. Oare de ce :)

#4
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
lol, deci telemobil are 3 retzele la momentul asta ?

NMT, LEMS shi CDMA ?

shi tzine LEMSul in functzie pt catziva useri ? lol adica, merge in paguba rau de tot banuiesc, nu ?

nu stiu daca rtc se va impiedica totushi de cei catziva useri lems, in definitiv e problema telemobil ca a dat shi atunci terminale de cacao, so, ei sa se spele pe cap cu ele.

poate ca acum ar fi shi timpul sa ingroape definitiv shi LEMS'ul (un alt experiment nereushit de la Telemobil)

abia ashtept sa vina amicii zapii sa ne explice ce mega success a fost LEMS'u ...dar ca a fost intr'un context nu tocmai fericit.

tot asha se va intampla shi cu zapu' ... e mai aproape de la 5,000 la 50,000 decat de la 50,000 la 10,000,000 :)

ce ma distreaza la culme este ca Telemobil daca casapeshte cele 5-6 mii de abonatzi LEMS shi ii trece cu fortza pe Zapp, ar creea un 10% de useri nemultzumitzi... fatza de catzi are deja... nu comentez ca se aprind iara zapii... :)

so, asta e marketingul de la Telemobil... lol

cred ca compania ar fi mai cashtigata daca i'ar trece pe banii lor pe userii respectivi pe Connex sau Orange... shi ar ingropa odata LEMSul... adica, ar pierde ceva mai putzini bani :)

mare'i gradina lu' Telemobilu ... well, nu asha mare cat ar vrea ei...  :) lol

#5
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002

Quote

cred ca compania ar fi mai cashtigata daca i'ar trece pe banii lor pe userii respectivi pe Connex sau Orange... shi ar ingropa odata LEMSul... adica, ar pierde ceva mai putzini bani
Pai Arty, aici e si faza amuzanta care arata cit de bine calculati
sint cei de la Telemobil. Pina la lansarea Zapp in dec, anul trecut,
  Telemobil a continuat sa atraga abonati Suntel in retea oferindu-le telefoane gratis si obligindu-i sa stea in retzea 1-2 ani, in functie de abonament. /deal/  
   Ei, si aici s-au ars rau :D . Conform contractului semnat intre
  Telemobil si abonat, compania se angajeaza sa mentina si
  sa service reteaua, "pina la ultimul abonat aflat in retzea". In cazul  in care Telemobil ar desfinta Suntel acum, abonatii ii pot
actiona f usor in instanta si obtine imense despagubiri materiale
de la Telemobil pt incalcarea contractului.
    De aceea incearca acum disperati sa ofere telefoane gratis pe
Zapp pt abonatii Suntel/NMT, doar doar i-or convinge. Insa
  tzeapa. Cei care sint clienti vechi pe Suntel stiu ca, in momentul de fatza, calitatea vocii si a acoperirii NMT /LEMS a Suntel este
  mult peste cea a ZAPP.  Deci nu vor renuntza la Suntel :yeah baby iar Telemobil va merge in continuare in pierdere:)
  Ginditi-va cit costa mentinerea unei singure retele, daramite
   doua. Va fi o povara pe umerii Telemobil , insa asa le trebuie
  daca au vrut management din India   :P

PS Abia asteapta 2 dintre tovarasii mei din Buc care au Suntel, sa inchidaTelemobil reteaua Suntel, sa-i poata da in judecat asi sa obtina si ei ceva cash pt o excursi pe la Monte Carlo.

#6
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
lol, jeez, ashtia manage shi Zapu' right ? i mean, tot ashtia... lol

ma intreb peste 2-3 ani cu ce tzapa mai vin daca shi de data asta scapa de pushcarie...

#7
drzed

drzed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 23.08.2002
arty ti-am zis ca aberezi prea mult in necunostiinta de cauza doar pt a pierde timpul tau si al altora care iti citesc posturile .
Zi-mi si mie de unde ai scos 3 tipuri de retele??
sa inteleg totusi 2??

#8
lLIVIU

lLIVIU

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 442
  • Înscris: 28.11.2001
"execrabila numerotatie
telefonica cu prefix din 4 cifre 07xx. Asadar, no more cool..."

Eu ... am o singura intrebare pentru Masterboy : cu ce te deranjeaza noua numerotatie telefonica ? (aia cu x cifre, bla-bla ...). I-ai inteles logica si utilitatea declarata ? Chiar trebuie sa ne luam de toti si toate si sa injuram in stinga si'n dreapta ca s-a mai schimbat ceva, si in lenea noastra mioritica, nu acceptam sa gindim "cu o cifra in plus" ?

#9
Aldocor

Aldocor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 29.11.2001
mda, adica toti isi schimba numerele si numai Suntel nu... blah.

ce faza stupida. dar daca stau sa ma gandesc, se intampla in RO, unde totul e posibil :(

#10
Gioro_T

Gioro_T

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 604
  • Înscris: 29.04.2002
SILENCE !

hehe, da' tre za zic, coane, ca-mi place la nebunie cum ai pus titlul threadului "Telemobil da iar cu flit la Romtelecom: Abonatii Suntel isi pastreaza prefixul cu 098" !
Hu-huuu-hu !

Eu nici pan'acuma nu stiu ce si cum pe de rost la noua nr telefonica ... uff, inca am SIM-ul plin cu numere vechi cu 093 s.a.m.d insa mi-e lene sa schimb (deocamdata)

Si mereu o schimbare deranjeaza, nu ?

Trancanu

#11
Masterboy

Masterboy

    Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 5,910
  • Înscris: 24.06.2002
Gioro, gindeste la altii saracii care aveau 2-300 de nr cu 09X in agenda  nu ca noi, si saracii au trebuit sa le editeze one by one.
La fiecare editare de nr, inca o injuratura in plus pt Romtelecom.
Dar tu stii, in Ro,  the hard way=right way, si Arty are dreptate
cind spune ce spune.
  Intortocheate mai sint caile Domnului si ale Romtelecom :)
  
098 & Suntel rule :)

#12
Antaris

Antaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 04.01.2002
Masterboy,pina acum ai spus lucruri ca lumea.Acum ai spus o aberatie.Hotarirea a fost luata pentru a permite aparitia si altor operatori care sa aiba o plaja de prefixe disponibila.Ce nu am inteles eu este de ce nu a fost facut de forma 09xx si a trebuit sa fie 07xx. Chestia asta a fost probabil gindita de niste idioti de la RTC.Dar am si eu o intrebare.La terminalele zapp existente pe piata inainte de noul sistem de numerotare cum sa facut reprogramarea?Pentru ca telefonul mobil nu are numar,ci un cod de identificare in retea.Numeratia se atribuie din centrala.Din cite stiu eu asa era si la NMT.Si banuesc ca peste putin timp abonatilor NMT li se va baga pumnu in gura,ori trec pe zapp ori la revedere.

#13
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Am schimbat titlul topicului pentru ca era un neadevar in el, Telemobil n-a dat teapa RTC-ului ci eventual Ministerului Comunicatiei si Tehnologiei Informatiei, daca nu s-a schimbat numerotarea.
ROMTELECOM este un operator la fel ca oricare altul, Orange, Connex, etc si asculta de indicatiile organismului de reglementare.

Se mai impune o precizare la numerotatia noua; n-a fost elaborata de operatorii de telecomunicatii ci acestia doar au fost consultati, cel mai prost a iesit RTC-ul din asta pentru ca n-are decat un singur prefix 2, fata de mobile care au 7XX, ori asta rezulta clar in numere mai putine disponibile pentru RTC fata de operatorii mobili.
A doua precizare consta in faptul ca aceasta numerotatie noua se aliniaza trend-ului European, aveti un numar de mobil din Germania pentru exemplu? Sunt si niste recomandari ETSI also.

Greets,
Speedo

#14
zuppy

zuppy

    elbonian

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,247
  • Înscris: 12.10.2002

Quote

Originally posted by Antaris
[...]Ce nu am inteles eu este de ce nu a fost facut de forma 09xx si a trebuit sa fie 07xx. Chestia asta a fost probabil gindita de niste idioti de la RTC.[...]

Nu prea se putea face ce zici tu deoarece ar fi generat confuzie: oricum trebuia sa se mai bage o cifra in plus. Daca se baga imediat dupa noua ar fi fost greu sa-ti dai seama daca e numar vechi sau nou (in cazul in care nu aveai chef sa numeri cifrele), iar daca se baga dupa 09x atunci nu mai aveam diferentierea operatorilor in functie de prefix.

Cat despre faptul ca Suntel ar lasa numerele cu 098 ... nu au decat dar sa mearga cu 098 doar de pe Suntel nu si de pe alte retele. Daca nu sunt dispusi sa le schimbe sa fie izolati de celelalte retele.

#15
kappa

kappa

    Banned

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 28.08.2002
ARTY : Tu chiar ca habar nu ai nimic despre retele de telecomunicatii si vi aici sa enervezi lumea, vorbind in continuu aiurea.
In primul rand, fi sigur ca LEMS (Low Emission for Mobile Station) nu e un standard de telefonie mobila. Citez : "lol, deci telemobil are 3 retzele la momentul asta ?
NMT, LEMS shi CDMA ?"

LEMS e noua versiune de NMT pe 450MHz (NMT450i adica NMT450 LEMS) folosita de SunTel. Dupaia am mai observat ca, cu toate ca nu pomeneai nimic ce are legatura cu Marketingul Zapp ai spus chestia asta "ciudata" cel putin : "so, asta e marketingul de la Telemobil... lol" - Sau poate ca nu stii ce vorbesti? Asa ca las-o mai moale cu toate divagatiile astea ....

Masterboy, tu delirezi? Iti dai ca aproape toate posturile tale sunt inventante sau visate peste noapte?!

Chestia cu 098 pe SunTel e veche, iar cred ca tu abia acum ai observat-o si ai fugit repede la calculator sa bagi un thread pe forum inventat de tine. In plus, nu cred ca deranjeaza pe nimeni prefixul 098 pe SunTel, deoarece functioneaza si cu 0788. Chestia e ca poti face diferenta intre un apel primit de pe Suntel sau Zapp. Iar cei de la Telemobil nu cred ca ar fi facut ceva rau pastrandu-le prefixul 098 abonatilor Suntel, problema e ca nu au putut sa treaca pe 0788 iar oficial ZAPP este reteaua Telemobil. Asa ca, really nu stiu de ce ai facut atata caz pt asta...

P.S. Numele thread-ului este cel putin idiot (Telemobil da cu flit MCTI-ului). Asta nici in gluma nu trebuia sa o spui

#16
cavver

cavver

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 28.03.2002

Quote

Originally posted by Masterboy
Gioro, gindeste la altii saracii care aveau 2-300 de nr cu 09X in agenda  nu ca noi, si saracii au trebuit sa le editeze one by one.
La fiecare editare de nr, inca o injuratura in plus pt Romtelecom.
Dar tu stii, in Ro,  the hard way=right way, si Arty are dreptate
cind spune ce spune.
  Intortocheate mai sint caile Domnului si ale Romtelecom :)
   
098 & Suntel rule :)
Guguloi : daca ai 300 de numere asa de importante te duceai la connex si til le rezolva instant . E adevarat ca plateai 5 $ pt asta .
Daca de mila celor care trebuie sa-si schimbe agenda esti impotriva noii numerotatii atunci ,scuza-ma , meriti sa traiesti pe marte .

#17
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
kappa: ok, 2 retzele ... cu ce se schimba situatzia ? telemobil tzine o retzea 95% din romania pt 5000 useri ? te intreb ca fapt divers...

nu te mai lega de amanunte neesentziale... nu e important ce e LEMS ... important e ca atunci cand a venit cu el, telemobil a zis ca e cea mai tare chestie.. shi a strans in total 15000 de useri !

Dupa cate shtiu eu shi Suntel shi Zapp sunt copii (mutantzi) ai aceleashi companii... Telemobil. legatura... e una directa :)

#18
zahei

zahei

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,463
  • Înscris: 28.08.2002

Quote

Originally posted by arty
kappa: ok, 2 retzele ... cu ce se schimba situatzia ? telemobil tzine o retzea 95% din romania pt 5000 useri ? te intreb ca fapt divers...

nu te mai lega de amanunte neesentziale... nu e important ce e LEMS ... important e ca atunci cand a venit cu el, telemobil a zis ca e cea mai tare chestie.. shi a strans in total 15000 de useri !

Dupa cate shtiu eu shi Suntel shi Zapp sunt copii (mutantzi) ai aceleashi companii... Telemobil. legatura... e una directa :)

te declar oficial "freak".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate