Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...
 Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...

Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...
 Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta

Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale
 Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...
 

saltele ortopedice

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4627 replies to this topic

#4591
zet105

zet105

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 506
  • Înscris: 28.04.2007
E vorba despre aceste saltele:

https://www.lemet.ro...saltea-imperia/
https://jysk.ro/dorm...-s115-dreamzone

Vreo parere? Sau mai bine astept black friday?

#4592
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005
Stiu ambele modele, le-am vazut si probat putin in magazine. Imperia arata foarte bine si este confortabila.
Daca aveau asa multe arcuri cea de lla lems s-ar fi laudat sigur cu asta pt ca e un numar foarte mare, multe au in jur de 200-250 spre 500.

Asa cum ti-am spus si in pm nu am incredere sa cumpar saltea de la Lems, nu ofera destule informatii iar greutatea aia de 63 de kg pentru acel model este mult prea mare. Nu apare specificata nici grosimea fiecarui strat din compozitie iar saltelele sunt made in China.

Nu sunt foarte apreciate nici saltelele de la Jysk, sunt si unii proprietari multumiti dar si nemultumiti.

La Ikea sau la Mobexpert ai fost?

Daca e posibil, asteapta BF poate prinzi vreo oferta mai buna.

Edited by Mr. Incredible, 16 September 2023 - 14:33.


#4593
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,306
  • Înscris: 19.03.2007

View Postproagro, on 06 septembrie 2023 - 22:18, said:

@titoo
Dupa parerea mea :
Majoritatea saltelelor vandute prin Romania ( mai ales cele cu arcuri )  sunt de o foarte proasta calitate , si de multe ori cu un pret nesimtit de mare .
Acestea au in spate un marketing puternic , si o calitate disproportionata cu marketingul .
Mai sunt si produse ok , dar sunt foarte rare
Azi orice produs are in spate un marketing "salbatic". Eu sunt foarte multumit, la aproape 700 de lei cat am dat pe saltea, nu pot spune ca este de proasta calitate, dorm foarte bine pe ea, ma trezesc odihnit si asta e tot ce conteaza.

#4594
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Deci cele mai bune saltele sunt cele din latex natural si lana. Mie imi trebuie ceva cu materialele mentionate dar si cu arcuri. Trebuie ceva foarte rezistent la umezeala/mucegai si praf/acarieni!

Ce recomandati? Poate reusesc sa gasesc ceva pe amazon.it sau amazon.de sau site ul spaniol mentionat mai devreme...

#4595
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008

View Postzlad, on 30 octombrie 2023 - 23:25, said:

Deci cele mai bune saltele sunt cele din latex natural si lana. Mie imi trebuie ceva cu materialele mentionate dar si cu arcuri. Trebuie ceva foarte rezistent la umezeala/mucegai si praf/acarieni!

Ce recomandati? Poate reusesc sa gasesc ceva pe amazon.it sau amazon.de sau site ul spaniol mentionat mai devreme...

Am uitat sa precizez ca am umiditate aprox 65%
Buget 1000-2000euro

#4596
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,987
  • Înscris: 08.06.2005

View PostSaluta, on 08 septembrie 2023 - 14:18, said:


Multumesc pentru sfaturi, o sa trec in week-end pe la Mobexpert. Ii ocolisem dupa ce am citit pe forumul asta (unde cineva a demontat ca saltele Serta sunt de fapt facute in Turcia). Salteaua New York este moale, eu am nevoie de ceva mediu-tare, iar cea snake... are 5 cm de spuma cu memorie. Ramane King de la Previ, o sa imi fac drum si la ei.
daca cineva mai are sugestii de magazine de saltele serioase, v-as fi recunoscatoare pentru sugestii.

Daca esti din Bucuresti mai incearca si la Bellona. Au showroom pe la Tancabesti. Le iei la rand si le testezi :)

https://bellona-mobila.ro/27-saltele

#4597
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007
Dupa 1 an si ceva de folosire, minunata F95 de la Jysk s-a fleoscait (mai ales pe flancuri, de ziceam ajungeam cu sezutul pe cadrul de la pat), ieri am schimbat-o pe garantie in aceeasi zi. Rezultatul, o saltea mult mai ferma, incomparabila cu cea "veche". Ma bucur ca s-a rezolvat rapid si fara comentarii, insa pe de alta parte e trist ca salteaua s-a inmuiat dupa 1 ani si nitel, in conditiile in care a fost rotita des, iar greutatea mea si a sotiei nu e prea mare. Vad ca are 25 de ani garantie si daca o schimb in fiecare an pe garantie nu e rau pana la urma, ne-auzim la pensie tot cu ea.

#4598
akeem

akeem

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,969
  • Înscris: 17.10.2003
Eu am renunțat după câteva experiențe la saltelele de spumă. Ca au memorie, ca au draci, ca au laci....toate fac gropi după 1 an, +/- câteva luni.
Or fi alea de 1000...2000 euro asa cum trebuie, nu știu...
Ultima saltea pe care am luat-o e cu arcuri împachetate, vedem în timp cum se comporta.

Am crescut cu un recamier cu dormeza cu arcuri pe care am folosit-o ani de zile ca trambulina, nu mai zic de ai mei care au dormit pe ea vreo 15 ani. N-a avut nici pe dracu tot timpul asta, nu arcuri rupte, nu husă roasă, nu zegras deteriorat.

#4599
woof

woof

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 18.03.2006
As dori sa cumpar o saltea pentru mama mea, care are ceva probleme cu spatele si m-am oprit la modelele astea doua de la Dedeman:
https://www.dedeman....p/8049218?qty=1
https://www.dedeman....p/8060809?qty=1

Una e cu arcuri alta e fara arcuri. Le-am probat in magazin si ambele mi se par comode, foarte ferme, exact ce si-ar dori mama mea. Acum nu stiu ce sa aleg, cu arcuri sau fara arcuri. Bugetul este undeva pana in 1200 lei.

Multumesc.

#4600
silviualin

silviualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.05.2013
Bună seara, va rog sa ma ajutați cu o părere despre următoarele 2 saltele de la Timflex:
- super tare HR 30 cm
- LOMBAR 30 cm

Le-am testat în magazin, însă nu știu calitatea lor în timp cum sunt. Ce părere aveți de produsele de la Timeflex? Întâmplător am ajuns la ei în magazin.

La prima vedere Lombar30 mi s-a părut foarte ok. Cealaltă era mai fermă, însă tot pe placul meu. Menționez faptul ca o vom folosi 2 persoane de 105 kg și 85 kg.iar dimensiunea 200/160.

Mulțumesc frumos pentru răspunsuri!
Sărbători frumoase sa aveți!

#4601
proagro

proagro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 434
  • Înscris: 04.08.2010
Pai in primul rand nu cred ca e o saltea ok pentru ca se livreaza  rulata si vidata , daca ar fi calitate n-ar veni rulata si vidata .
Vezi ca stratul de baza al saltelei e din ceva material tocat / reciclat , uita-te atent la poze .
Daca tie ti-a placut cum se simte ca si senzatie cand ai probat-o, si te-a incantat descrierea de pe site , ia-o .
Ei zic ca dau garantie 25 de ani , suna si tu la ei si cere sa iti dea un certificat de garantie sa vezi ce e aia garantie la ei , ca daca e garantie pe bune , nu cred ca e rea achizitia
Gandeste-te ca 25 de ani nu trebuie sa mai dai banii pe o saltea decat daca ai ghinionul de asa ceva sau da firma faliment
Alternativa mai ai si saltea la comanda la care iti poti alege tu densitatile etc , unde chiar stii pe ce dai banii , dar nu ai 25 de ani garantie .

#4602
silviualin

silviualin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 16.05.2013
Mulțumesc frumos pentru răspuns.

Sunt persoane pe acest grup care au comercializat produsele de la Timeflex?

#4603
andreyi

andreyi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 18.04.2007

View Postandreyi, on 08 noiembrie 2023 - 08:25, said:

Dupa 1 an si ceva de folosire, minunata F95 de la Jysk s-a fleoscait (mai ales pe flancuri, de ziceam ajungeam cu sezutul pe cadrul de la pat), ieri am schimbat-o pe garantie in aceeasi zi. Rezultatul, o saltea mult mai ferma, incomparabila cu cea "veche". Ma bucur ca s-a rezolvat rapid si fara comentarii, insa pe de alta parte e trist ca salteaua s-a inmuiat dupa 1 ani si nitel, in conditiile in care a fost rotita des, iar greutatea mea si a sotiei nu e prea mare. Vad ca are 25 de ani garantie si daca o schimb in fiecare an pe garantie nu e rau pana la urma, ne-auzim la pensie tot cu ea.

Dupa aprox. o luna de folosire, s-a inmuiat si asta noua, nu la nivelul la care ajunsese cea initiala dar probabil tot acolo o sa ajunga. In discutia cu omu' de la Jysk, "asa se face toate" si ca as fi primul care reclama aspectul asta, sa ma orientez catre alt model, etc.

#4604
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,240
  • Înscris: 01.12.2007
Deci, pana la urma nu exista saltea bună? Eu am una de la Ikea, a fost.cam.2400lei.. aprox. 6luni a fost bună, apoi a inceput sa se lase..

#4605
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,306
  • Înscris: 19.03.2007

View Postandreyi, on 26 decembrie 2023 - 08:28, said:


Dupa aprox. o luna de folosire, s-a inmuiat si asta noua, nu la nivelul la care ajunsese cea initiala dar probabil tot acolo o sa ajunga. In discutia cu omu' de la Jysk, "asa se face toate" si ca as fi primul care reclama aspectul asta, sa ma orientez catre alt model, etc.

Niste poze ar fi edificatoare.

#4606
Crmn

Crmn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 31.12.2023
Noi folosim Bellona.
Suntem la a doua saltea de la ei. Prima a rezistat aproape 12 ani.

#4607
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,641
  • Înscris: 07.10.2005

Vizualizare mesajscrisit, pe 26 decembrie 2023 - 11:54, a scris:

Deci, pana la urma nu exista saltea bună? Eu am una de la Ikea, a fost.cam.2400lei.. aprox. 6luni a fost bună, apoi a inceput sa se lase..

Nasol! Ce model?

#4608
zlad

zlad

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.08.2008
Cred ca voi merge pe Bio-Textima sau cu ceva firma de prin Spania sau Italia.
Dupa lungi cautari si documentari cred ca cel mai sigur e sa te iei dupa certificari. Iar cum firma asta are multe standarde/certificar pt anumite modele ma duce cu gandul ca-s de calitate. Nu cum sunt altii precum Ortopedicus, Ekon, enumera tot felul de buzzwords, denumiri inventate de ei, nu mentioneaza cat la suta e latex sau ce material ar mai fi, faptul ca-i trecut natural nu inseamna ca asa si este etc
Ideal ar fi sa gasesc ceva cu TOATE aceste certificari: https://infocons.ro/...eaua-potrivita/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate