Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?

La multi ani @Constantin si Elena...
 La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...
 Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...
 Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Ce abonamente aveți?
 

Udrea: Actuala guvernare, cea mai eficientă din ultimii 20 de ani din Europa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
86 replies to this topic

#37
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005
Tupeu caracteristic :puke:


View Postradumiki, on 14th December 2011, 09:06, said:

au taiat veniturile bugetarilor ptr. ca nu exista destui bani sa-i plateasca, ii plateau cu bani luati imprmut, si nu doar de acum, si Tariceanu spre ex. a luat imprumuturi ptr. asta.
modul cum se excita unii la o declaratie politica   a lui Udrea (dupa mine tipa nu-i buna ca politician, o fi buna de altceva... :P ) mi se pare ilar.
ex: din 2009 pana acum volumul exporturilor in valoare absoluta a crescut cu 50%. Guran zicea ca e normal, noi, avand manopera mai ieftina scoatem produse  mai ieftine (Duster de ex), iar europenii afectati de criza si ei cauta produse mai accesibile ca pret. Un  politician (Udrea de ex.) va trage spuza pe guvernare, desi eu nu-mi amintesc de vreo masura care sa stimuleze exporturile, nici acum, nici mai demult...

Dar bani pt stadioane in panta, parcuri de recreere in mediul rural, sali de sport, telegondole intre nimic si nimic, bazine de inot construite si da-te in folosinta privata din cauza ca nu puteau angaja personal, etc, etc au existat.
Si nu mai bine ne-ar fi demonstrat madam udrea "eficienta" in ograda proprie sau cumva din 2009 pina in 2011 numarul turistilor straini a fost in crestere? :rolleyes: Asta ca sa nu intreb: nu cumva "declaratia politica" este a unui ministru important?


View Postcrz, on 14th December 2011, 10:21, said:

Faptul ca si Tariceanu facea la fel e irelevant relativ la subiect.
Faptul ca unii oameni vad ca unica solutie taxarea suplimentara si taieri salariale, in loc sa eficientizeze unele procese sau sa fure mai putin de exemplu, arata limitarile intelectuale ale acelor oameni, nicidecum vreo mare eminenta cenusie, reprezentativa la nivel continental pentru sfarsitul secolului 20 / inceputul secolului 21.

:OK: E complicat de inteles asta cu furatul si risipirea banului public.

Edited by active95, 14 December 2011 - 18:02.


#38
costy_ytsoc

costy_ytsoc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,394
  • Înscris: 02.07.2005
am impresia ca e un fel de strategie de spalare pe creier a prostilor.
Debiteaza astia enormitati cat mai multe iar prostii ajung sa creada fiind bombardati cu atatea enormitati

#39
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Crin spune că (citez):

”din punctul nostru de vedere, în ultimii trei ani de zile, statul social a fost ucis în România, desființat. România este cel mai puțin social stat din Europa”

Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitate...l#ixzz1gX25vOqa

Chestia asta mă face să îi dau dreptate Doamnei Udrea, țucui țâța ei de fată rea !
Eu le-am dat votul că să lovească în statul social. Să-l termine, dacă se poate.
Iar acum, chiar măre, ditamai liderul opoziției, care este, vorba ceea, confirmă.   Dacă zicea draga de Elena că a ucis statul social, aș vi zis că exagerează, dar dacă zice Crin, atunci probabil că e pe bune.

Dragă domnilor, apoi aceasta este eficiență în politică.

#40
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004

View Posttomaso, on 14th December 2011, 19:44, said:

Eu le-am dat votul că să lovească în statul social. Să-l termine, dacă se poate.

Pfft... tu le-ai dat votul cand astia ii spuneau lui Tariceanu ca e om rau, ca vede crize, ca nu vrea sa le acorde marirea de salariu profesorilor :kisstogether:

#41
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postoopsminded, on 14th December 2011, 19:58, said:

Pfft... tu le-ai dat votul cand astia ii spuneau lui Tariceanu ca e om rau, ca vede crize, ca nu vrea sa le acorde marirea de salariu profesorilor :kisstogether:

Contează ceea ce au făcut, nu ceea ce au promis ca să ajungă la putere.

#42
oopsminded

oopsminded

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 28.08.2004
De acord. Dar nu ma aburi pe mine ca in toamna lui 2008 PDL a venit cu nu stiu ce program electoral bazat de austeritate si scanduri in cap date defavorizatilor, si ca de aia i-ai votat tu.

Edited by oopsminded, 14 December 2011 - 20:18.


#43
Mig VWFan

Mig VWFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,336
  • Înscris: 01.12.2005

View Posttomaso, on 14th December 2011, 20:13, said:

Contează ceea ce au făcut, nu ceea ce au promis ca să ajungă la putere.

Daca reusesc sa le taie si "drepturile" revolutionarilor voi fi primul la vot, la 7 dimineata sau cand se deschide usa :)

#44
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View PostMig VWFan, on 14th December 2011, 20:19, said:

Daca reusesc sa le taie si "drepturile" revolutionarilor voi fi primul la vot, la 7 dimineata sau cand se deschide usa :)
Tu oricum te duceai la vot.

Cat despre Nutzi, a demonstrat cat de eficienta este  :lol: , iata numai o mostra :
Aproape 80 de contracte din Programul Operational Regional (POR), gestionat de Ministerul Dezvoltarii condus de Elena Udrea, prezinta suspiciuni in privinta modului in care au fost facute achizitiile publice. In total autoritatile de management au verificat 209 contracte din POR. Pentru cele 78 de contracte cu suspiciuni au fost operate corectii financiare de 12 milioane de euro.

Edited by radumiki, 15 December 2011 - 07:36.


#45
active95

active95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,920
  • Înscris: 29.03.2005

View PostMig VWFan, on 14th December 2011, 20:19, said:

Daca reusesc sa le taie si "drepturile" revolutionarilor voi fi primul la vot, la 7 dimineata sau cand se deschide usa :)

Poate ma ajuta cineva in identificarea autorului urmatoarei postari :scratchchin:

Quote

View PostMig VWFan, on 8th December 2008, 16:06, said:

Astept sa vina pdl la guvernare si sa dea cu taxa de pamant, cel putin asa ar fi normal si ar fi niste porci sa nu o faca.

:lol:

View PostDelano, on 14th December 2011, 20:38, said:

Normal, abia astept sa vad postacii (ca mine) la lucru.


Tu oricum te duceai la vot.

Cat despre Nutzi, a demonstrat cat de eficienta este  :lol: , iata numai o mostra :
Aproape 80 de contracte din Programul Operational Regional (POR), gestionat de Ministerul Dezvoltarii condus de Elena Udrea, prezinta suspiciuni in privinta modului in care au fost facute achizitiile publice. In total autoritatile de management au verificat 209 contracte din POR. Pentru cele 78 de contracte cu suspiciuni au fost operate corectii financiare de 12 milioane de euro.

Dar faptul ca in ciuda bugetelor marite si a "investitiilor" irosite in diferite campanii/branduri/etc din 2009 pina in 2011 numarul turistilor straini in Romania a scazut an de an nu se pune?

#46
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postactive95, on 14th December 2011, 20:52, said:

Dar faptul ca in ciuda bugetelor marite si a "investitiilor" irosite in diferite campanii/branduri/etc din 2009 pina in 2011 numarul turistilor straini in Romania a scazut an de an nu se pune?
Asta e ceva sine qua non din partea lui Nutzi.  :rolleyes:

#47
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,785
  • Înscris: 11.03.2007
Mă tot întreb cum anume va vira pedeleul cu discursul de opoziție; nu de alta, dar am intrat deja în ultimul an de viață al acestei formațiuni politice. Oare cum va răsuna vocea opoziției de acum într-un an, pentru că, indiferent de ce zic acum, câștigătorii viitoarelor alegeri vor continua politica de austeritate, cea mai fericită situație fiind cazul în care acestea nu se vor adânci. Dacă nesimțirea politicienilor este proverbială, măcar simpatizanții ar trebui să fie pregătiți pentru asemenea viraje. Forumul nu este un loc al uitării sau al iertării!

#48
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postoopsminded, on 14th December 2011, 20:16, said:

De acord. Dar nu ma aburi pe mine ca in toamna lui 2008 PDL a venit cu nu stiu ce program electoral bazat de austeritate si scanduri in cap date defavorizatilor, si ca de aia i-ai votat tu.

M-am prins că le vor face rău.  

Nu rețin dacă am votat la alegerile legislative în 2008. Dacă da, probabil că am votat cu PD-L.
Dacă vei avea timp și chef de cercetări, vei vedea că am afirmat acest lucru în posturile mele mai vechi de 2008.
Mă rog, am exprimat niște speranțe.

#49
Delano

Delano

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,187
  • Înscris: 05.11.2006

View Postfum, on 14th December 2011, 21:50, said:

Mă tot întreb cum anume va vira pedeleul cu discursul de opoziție; nu de alta, dar am intrat deja în ultimul an de viață al acestei formațiuni politice. Oare cum va răsuna vocea opoziției de acum într-un an, pentru că, indiferent de ce zic acum, câștigătorii viitoarelor alegeri vor continua politica de austeritate, cea mai fericită situație fiind cazul în care acestea nu se vor adânci. Dacă nesimțirea politicienilor este proverbială, măcar simpatizanții ar trebui să fie pregătiți pentru asemenea viraje. Forumul nu este un loc al uitării sau al iertării!
Io sunt de acord cu masurile de austeritate, dar sa fie facute cu cap si valabile pentru toti, nu ca acum.

#50
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postfum, on 14th December 2011, 21:50, said:

indiferent de ce zic acum, câștigătorii viitoarelor alegeri vor continua politica de austeritate, cea mai fericită situație fiind cazul în care acestea nu se vor adânci.


Eu voi fi susținătorul măsurilor de austeritate bugetară, indiferent de care partid conduce.
Chiar dacă ar veni la putere România Mare, dacă se țin de un buget auster, nu am de ce să fiu contra lor.

#51
Al_Bundy

Al_Bundy

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,103
  • Înscris: 29.06.2011

View Posttomaso, on 14th December 2011, 22:01, said:

Eu voi fi susținătorul măsurilor de austeritate bugetară, indiferent de care partid conduce.
Chiar dacă ar veni la putere România Mare, dacă se țin de un buget auster, nu am de ce să fiu contra lor.
Deci fara investitii in sanatate, cultura, invatamant,  stiinta...nimic, asta-i bugetul tau auster ? Peste 5 ani vine la putere partidul lu' Salam ;)

View Posttomaso, on 14th December 2011, 19:44, said:

Chestia asta mă face să îi dau dreptate Doamnei Udrea, țucui țâța ei de fată rea !
:puke: :puke: :puke:   vomit sange

#52
fum

fum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,785
  • Înscris: 11.03.2007

View Posttomaso, on 14th December 2011, 22:01, said:

Eu voi fi susținătorul măsurilor de austeritate bugetară, indiferent de care partid conduce.
Chiar dacă ar veni la putere România Mare, dacă se țin de un buget auster, nu am de ce să fiu contra lor.
Ce mă amuză pe mine este faptul că simpatizanții portocalii chiar cred că măsurile de austeritate au venit prin voință portocalie. Atunci când nu sunt bani, nu se pune problema aplicării sau nu de politici austere ci a modului în care acestea să se aplice. Cum au fost ele aplicate în România? Păi guvernul Băsescu și purtătorul său de cuvât, D-l Boc, au fost doar o extensie a echipei Franks, cel interesat în primul (și singurul) rând de recuperarea investiției și nu de viitorul țării. Nu am văzut aplicate politici de atragere a investițiilor străine, de stimulare a producției autohtone, de creșterea volumului locurilor de muncă, indiferent prin ce metodă (mai puțin prin umflarea aparatului bugetar). Păi prima problemă a economiei românești este chiar asta- procentul mic de populație ocupată raportat la cel al populației active. A reușit Udrea să mărească în mod considerabil numărul de turiști străini? Acum suntem europeni, orice moșneag se poate urca într-un avion în Munchen, coborî în Sibiu, fără pașaport sau formalități suplimentare. A reușit Videanu sau Ialomițeanu mai mult? Unde este eficiența? Poate doar în faptul că la o asemenea presiune, mămăliga încă rezistă, ceva de neimaginat într-un spațiu civilizat.

#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostAl_Bundy, on 14th December 2011, 22:33, said:

Deci fara investitii in sanatate, cultura, invatamant,  stiinta...nimic, asta-i bugetul tau auster ?

Nope.
Buget de austeritate înseamnă:

1. Concedieri de bugetari.
2. Reduceri de salarii în sectorul bugetar.
3. Reduceri sau stoparea acordării de ajutoare sociale.
4. Reducerea costurilor de funcționare ale statului.
5. Reducerea acordării de subvenții.

View PostAl_Bundy, on 14th December 2011, 22:33, said:

:puke:  :puke:  :puke:   vomit sange

Nu este bine deloc.
Ar trebui să consulți un medic.   Când vomiți, în vomă apar și smocuri de păr ?

#54
Loox

Loox

    obraz fin. șmirgheluit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,290
  • Înscris: 20.01.2008

View Posttomaso, on 15th December 2011, 09:14, said:

Buget de austeritate înseamnă:

N-ar trebui si notiunea asta introdusa acolo unde se poate? Cum poti sa faci un salariu din 10 bulioane amarate care abia iti mai ajung si de hartie igienica, 7? De ce nu scad doar salariile mari si nesimtit de mari, cele de demnitari, de functionari smecheri? De ce nu se cumpara Loganuri in loc de S Klasse, ca masinile cu "CD" la nr de inmatriculare sunt cam toate peste 50 de miare? Si lista continua.

Edited by Loox, 15 December 2011 - 09:34.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate