Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Gear assembly

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
Salut!
Vreau sa fac un gear assembly in CATIA V5 si nu pot sa selectez cele 2 Revolute Joint. Pe prima o pot selecta, dar pe a doua nu. La fel se intampla si daca vreau sa le creez manual, nu pot selecta axa celui de-al doilea element de la al doilea Revolute Joint.
Am urmat pasii de aici http://www.scribd.co...#outer_page_104 .
Puteti sa ma ajutati in vreun fel?

Attached Files


Edited by dustcp, 11 December 2011 - 18:57.


#2
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Am facut un mic extras dintr-o carte de-a mea, ti-am atasat si fisierele de CATIA. Sper sa iti fie de folos.
Attached File  gear.zip   847.79K   25 downloads

#3
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Ai nevoie numai de trei "piese": doua "discuri" de orice diametru si un model cu doua linii oarecum in spatiu. Cele doua linii sunt folosite la declararea jointurilor de revolutie, si gear joint-ul le accepta fara probleme   :naughty: Dupa cum o sa remarci geometria e fix pentru vizualizare, nu e nevoie de nici o corelatie logica intre diametre sau axe, raportul de transmisie e cel dat numeric la definirea jointului si pozitiile date de axe. Cu alte cuvinte gear jointul asta e foarte util de transmis miscarea de rotatie in spatiu oriunde si oricum  :thumbup:

Attached File  mec.jpg   52.76K   30 downloads

Attached File  mec2.jpg   266.49K   24 downloads

#4
dustcp

dustcp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 07.10.2010
Multumesc! Am reusit sa fac simularea pana la urma. Mi-a scos peri albi cand incercam sa fac dupa exemplul din linkul acela.
Putin offtopic fata de problema: dat fiind faptul ca mai am 2 ani pana termin facultatea, credeti ca ar trebui sa incerc V6? Se va trece pana atunci pe V6? Sunt diferente mari intre V5 si V6?

#5
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Cine stie V5 bine nu va avea probleme cu V6-le. imo V6 e V5 cu o interfata schimbata si cu un fel de management de baze de date incorporata - asta probabil pentru ca mai toti clientii corporate de V5 il foloses cu bazele de date ale PTC-ului aka Windchill / PDMLink.  Cred ca tocmai din cauza asta V6-le nu va fi adoptat in deceniul asta la scara larga. Acum se foloseste inca intensiv R16 si R18, in 2-3 ani va intra in uz R20, si piata cred ca va cere si release-uri aditionale.

#6
rdanutz

rdanutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 28.08.2004

View PostSIR, on 12th December 2011, 23:25, said:

Cine stie V5 bine nu va avea probleme cu V6-le. imo V6 e V5 cu o interfata schimbata si cu un fel de management de baze de date incorporata - asta probabil pentru ca mai toti clientii corporate de V5 il foloses cu bazele de date ale PTC-ului aka Windchill / PDMLink.  Cred ca tocmai din cauza asta V6-le nu va fi adoptat in deceniul asta la scara larga. Acum se foloseste inca intensiv R16 si R18, in 2-3 ani va intra in uz R20, si piata cred ca va cere si release-uri aditionale.

Corect in ceea ce priveste asemanarea dintre v5 si v6. Insa, releas-ul cel mai utilizat este 19, iar in uz a intrat 21 :) Clientii corporate folosesc in principal VPM, Smart Team si in mica parte Windchill si PDM Link (ma refer la cei care utilizeaza Catia). Spun lucrurile astea nu ca o contra ci doar ca o precizare si o informare cat mai corecta. Nu divulg sursele :)

Ca soft de perspectiva este Unigraphix, din punct de vedere al industriei auto. Pentru Aerospace, ramai la Catia ;)

Spor si numai de bine!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate